Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, bill27 είπε

Να κατεργηθει εντελως το νεο συστημα δλδ το target model επειδη αλλα μας ελεγαν πριν και αλλα γινονται τωρα,να κανουμε και copy paste τις δηλωσεις τους....Γενικα θα καταγγειλουμε πως δεν ειναι συνφερον προς τον καταναλωτη και ολα αυτα που μας ελεγαν δεν ηταν τιποτα αλλο απο ψευδη...παραπλανηση καταναλωτη καθαρα

Δεν είναι απλά τα πράγματα

https://www.newsbreak.gr/oikonomia/236286/terastia-spatali-dei-theros-diagonismos/

https://www.newsbreak.gr/kurios-maximos/229373/o-admie-moirazei-ekatommyria-se-symvoyloys-tin-ora-poy-i-dei-gdernei-toys-ellines/

και πολλά άλλα σαν τη λανθασμένη μετατροπή λιγνιτικών μονάδων σε φυσικό αέριο με χαμηλή απόδοση, μη αγορά δικαιωμάτων ρύπων παλαιότερα κτλ κτλ

αυτό θέλει πλάτες για να ασχοληθεί εισαγγελέας .

πάει αλλού το θέμα και καλύτερα να μην πλαγιάσει

όσο για τα σταθερά προγράμματα θα κάνω ερώτηση στη ΡΑΕ να δούμε τι ισχύει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Αν και δε συμφωνώ ούτε με τη λογική που αναφέρεις, παρ' όλ' αυτά δε μίλαγα να κάνουμε καταγγελία προς συγκεκριμένη εταιρεία, αλλά στη ΡΑΕ εναντίον όλων όσων έχουν τυχόν εξαφανίσει τελείως τα προγράμματα χωρίς ΟΤΣ, όπως υποχρεούνται να έχουν.

Δεν υποχρεούνται... πρόταση έχει γίνει απ'τη ΡΑΕ να έχουν τουλάχιστον 1 σταθερό τιμολόγιο (το γράφει στο link που έχω κάτω, το α στη παράγραφο Ενίσχυση της Διαφάνειας). Η διαβούλευση γίνεται στις 30 Αυγούστου μαζί με τα υπόλοιπα ζητήματα.

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3576328/erxontai-simantikes-allages-stous-logariasmous-reumatos

Αν στη παρούσα φάση υπήρχε υποχρέωση για τουλάχιστον 1 σταθερό τιμολόγιο (είτε μετά από τελική απόφαση της ΡΑΕ, είτε μετά από καταγγελίες δικές μας για αυτούς που δεν έχουν συμμορφωθεί), θα βγάλουν προγράμματα με τιμή προμήθειας 0.15 - 0.16 οπότε τι γίνεται; Μια τρύπα στο νερό. Τα ανταγωνιστικά fixed τιμολόγια θα ξανάρθουν μόνο όταν / αν εξομαλυνθεί η κατάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν υποχρεούνται... πρόταση έχει γίνει απ'τη ΡΑΕ να έχουν τουλάχιστον 1 σταθερό τιμολόγιο (το γράφει στο link που έχω κάτω, το α στη παράγραφο Ενίσχυση της Διαφάνειας). Η διαβούλευση γίνεται στις 30 Αυγούστου μαζί με τα υπόλοιπα ζητήματα.

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3576328/erxontai-simantikes-allages-stous-logariasmous-reumatos

Αν στη παρούσα φάση υπήρχε υποχρέωση για τουλάχιστον 1 σταθερό τιμολόγιο (είτε μετά από τελική απόφαση της ΡΑΕ, είτε μετά από καταγγελίες δικές μας για αυτούς που δεν έχουν συμμορφωθεί), θα βγάλουν προγράμματα με τιμή προμήθειας 0.15 - 0.16 οπότε τι γίνεται; Μια τρύπα στο νερό. Τα ανταγωνιστικά fixed τιμολόγια θα ξανάρθουν μόνο όταν / αν εξομαλυνθεί η κατάσταση.

 

Καλημερα.. Εχουμε πει τις προτασεις της ΡΑΕ δεν της δεχονται οι παροχοι... Δεν τους συμφερει..

https://energypress.gr/news/antidroyn-oi-promitheytes-stis-protaseis-tis-rae-gia-ta-timologia-lianikis-reymatos-ti

 

https://energypress.gr/news/se-anavrasmo-i-agora-tis-promitheias-reymatos-pyr-omadon-apo-tis-etaireies-kata-ton-protaseon

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

θα φύγει απο εβδομάδα το Γ1/ΓΝ1 γιαυτό δεν ασχολήθηκα :)

Τι εννοεις ;

θα καταργηθει ; και θα αντικατασταθει με ποιο ;

μια παροχη μου εχει μεινει στην ΔΕΗ σε ΓΝ1 και αυτη θα πρεπει να την αλλαξω .......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση γιατί με έχουν μπερδέψει.

Διαμέρισμα με σύνδεση στη ΔΕΗ και στο οποίο ο ενοικιαστής δεν είχε κάνει συμβόλαιο στα στοιχεία του, αλλά είχε διατηρήσει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη.

Αν εγώ θέλω να ενοικιάσω το διαμέρισμα αυτό, τι πρέπει να κάνω;

1. Μεταβίβαση της παροχής ΔΕΗ στο όνομά μου και έπειτα να επιλέξω άλλον πάροχο

2. Απευθείας να αιτηθώ μεταβίβαση στο όνομά μου στον νέο πάροχο;

3. Διακοπή της παροχής του προηγούμενου και αίτηση επανηλεκτροδότησης με τα στοιχεία μου στον πάροχο που θέλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, popopo είπε

Ερώτηση γιατί με έχουν μπερδέψει.

Διαμέρισμα με σύνδεση στη ΔΕΗ και στο οποίο ο ενοικιαστής δεν είχε κάνει συμβόλαιο στα στοιχεία του, αλλά είχε διατηρήσει τα στοιχεία του ιδιοκτήτη.

Αν εγώ θέλω να ενοικιάσω το διαμέρισμα αυτό, τι πρέπει να κάνω;

1. Μεταβίβαση της παροχής ΔΕΗ στο όνομά μου και έπειτα να επιλέξω άλλον πάροχο

2. Απευθείας να αιτηθώ μεταβίβαση στο όνομά μου στον νέο πάροχο;

3. Διακοπή της παροχής του προηγούμενου και αίτηση επανηλεκτροδότησης με τα στοιχεία μου στον πάροχο που θέλω;

Σε όσες περιπτώσεις έχω εμπλακεί είτε ως ιδιοκτήτης είτε ως ενοικιαστής πάντα επιλέγαμε την 3η επιλογή που αναφέρεις. Διακοπή της προηγούμενης παροχής και έναρξη από τον ενοικιαστή στο όνομα του σε όποιον πάροχο θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Δεν υποχρεούνται... πρόταση έχει γίνει απ'τη ΡΑΕ να έχουν τουλάχιστον 1 σταθερό τιμολόγιο

δες το pdf απο το sticky , πλέον είχε δημοσιευτεί και στην εφημερίδα της κυβερνήσεως και έχει ισχύη

39 λεπτά πριν, skiace είπε

Τι εννοεις ;

θα καταργηθει ; και θα αντικατασταθει με ποιο ;

Θα φύγει το Γ1/ΓΝ1 απλά απο το excel εννοώ ,μιας και είναι πρόγραμμα με ρήτρα και εξωφρενική τελική τιμή

36 λεπτά πριν, popopo είπε

Αν εγώ θέλω να ενοικιάσω το διαμέρισμα αυτό, τι πρέπει να κάνω;

με το συμβόλαιο ενοικίασης κάνεις αίτηση στον πάροχο που θες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

θα βγάλουν προγράμματα με τιμή προμήθειας 0.15 - 0.16 οπότε τι γίνεται; Μια τρύπα στο νερό. Τα ανταγωνιστικά fixed τιμολόγια θα ξανάρθουν μόνο όταν / αν εξομαλυνθεί η κατάσταση.

ναι αλλά θα φαίνεται η πραγματική τιμή και δε θα την πατάνε οι καταναλωτές με ρήτρες .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

με το συμβόλαιο ενοικίασης κάνεις αίτηση στον πάροχο που θες

Αφού πρώτα όμως έχει διακοπεί η παροχή στο διαμέρισμα, σωστά;

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, popopo είπε

Αφοώ πρώτα όμως έχει διακοπεί η παροχή στο διαμέρισμα, σωστά;

όχι ,δε χρειάζεται.

13 λεπτά πριν, kaktos77 είπε

Σε όσες περιπτώσεις έχω εμπλακεί είτε ως ιδιοκτήτης είτε ως ενοικιαστής πάντα επιλέγαμε την 3η επιλογή που αναφέρεις. Διακοπή της προηγούμενης παροχής και έναρξη από τον ενοικιαστή στο όνομα του σε όποιον πάροχο θέλει.

σαν ιδιοκτήτης έχει νόημα η διακοπή πριν το νοικιάσεις απο την άποψη δε ρισκάρεις να είναι στο όνομά σου το ρεύμα ,σε περίπτωση που δεν το αλλάξει ο ενοικιαστής

σαν ενοικιαστής απλά κάνεις αίτηση όπου θες με το συμβόλαιο ενοικίασης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, παρόλο που η παροχή θα είναι ενεργή (στο όνομα του ιδιοκτήτη), μπορώ μόλις υπογράψουμε το μισθωτήριο (ανάρτηση taxis) να κάνω αίτηση σε εναλλακτικό πάροχο με τα στοιχεία μου;

Πως ξεκαθαρίζονται οι μετρήσεις με αυτόν τον τρόπο; Πως θα πάρει την τελευταία ένδειξη η ΔΕΗ για να κάνει εκκαθάριση στον ιδιοκτήτη και να ξεκινήσει ο εναλλακτικός τη χρέωση σε εμένα; Αρκούνται με δήλωση από εμένα των ενδείξεων ή έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για καταγραφή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, popopo είπε

Αρκούνται με δήλωση από εμένα των ενδείξεων ή έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ για καταγραφή;

ανάλογα την περιοχή , κανονικά έρχεται ο ΔΕΔΔΗΕ , σε άλλους η φωτό αρκούσε

4 λεπτά πριν, popopo είπε

Οπότε, παρόλο που η παροχή θα είναι ενεργή (στο όνομα του ιδιοκτήτη), μπορώ μόλις υπογράψουμε το μισθωτήριο (ανάρτηση taxis) να κάνω αίτηση σε εναλλακτικό πάροχο με τα στοιχεία μου;

ναι

κάνε και αίτηση για νυχτερινό αν έχεις κανονικές καταναλώσεις αλλά ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη πρώτα, για να είσαι σωστός ,οτι θες νυχτερινό ρεύμα

@popopo

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μια ερώτηση 50% σχετική με το παρόν και 50% σχετική με το θέμα νυχτερινού. Για να κάνω αίτηση για νυχτερινό μετρητή, ποιά είναι η ενδεδειγμένη ακολουθία;

Αίτηση με τα στοιχεία του ιδιοκτήτη πριν την μεταφορά της παροχής σε εναλλακτικό στο όνομά μου, ή αίτηση από εμένα αφού έχω συνδεθεί με εναλλακτικό;

 

Edit: Μόλις είδα ότι με είχες προλάβει στο προηγούμενο μήνυμά σου. Άρα κάνω αίτηση για νυχτερινό αφού περάσει η παροχή στο όνομά μου στον εναλλακτικό πάροχο.

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα

εχω χασει την μπαλα πραγματικα με τα πακετα, τις χρεωσεις, τις παγιδες κλπ.

για νεοδμητο σπιτι, τι πακετο θα προτεινατε για φυσικο αεριο (θερμανση+κουζινα) και ρευμα;

για καταναλωσεις δεν γνωριζω ακομα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, popopo είπε

Άρα κάνω αίτηση για νυχτερινό αφού περάσει η παροχή στο όνομά μου στον εναλλακτικό πάροχο.

Ναι :)

42 λεπτά πριν, stormcraft είπε

καλησπερα

εχω χασει την μπαλα πραγματικα με τα πακετα, τις χρεωσεις, τις παγιδες κλπ.

για νεοδμητο σπιτι, τι πακετο θα προτεινατε για φυσικο αεριο (θερμανση+κουζινα) και ρευμα;

για καταναλωσεις δεν γνωριζω ακομα.

 

Για φυσικό αέριο υπάρχει άλλο θέμα , dual σπάνια συμφέρει 

κιλοβατωρες βάλε στο περίπου τις προηγούμενες , εκτός αν αλλάζει αντλία θερμότητας ή θέρμανση με AC όπου και θα υπάρχει μεγάλη απόκλιση 

Διάβασε το sticky & κατέβασε το αντίστοιχο excel :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...