Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

σωστά , έτσι είναι . Τα kw ΚΟΤ πάνε μέχρι το όριο και κοστολογούνται ως ημερήσια χρέωση μείον την έκπτωση

όχι , έχω το άθροισμα εκτός ΚΟΤ ημέρας και νύχτας ξεχωριστά, συν τις κιλοβατώρες εντός ΚΟΤ

Spoiler

 

Δεν νομίζω να είναι ορθό αυτό. Για τα εντός ορίου ΚΟΤ λέω. Για τα εκτός ναι το υπολογίζεις.
Από ΔΕΔΔΗΕ:

ααα) Αν το άθροισμα της ημερήσιας και της νυκτερινής κατανάλωσης βρίσκεται εντός των ορίων ημερήσιας κατανάλωσης του δικαιούχου εφαρμόζεται και για τη νυχτερινή κατανάλωση η έκπτωση του Κ.Ο.Τ. και οι απαλλαγές από τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις τόσο του Κ.Ο.Τ. όσο και του νυκτερινού τιμολογίου.

Εγώ καταλαβαίνω πως πρέπει να μπει έκπτωση και στην νυχτερινή κατανάλωση. Δηλαδή 0,076-0,045 για ΚΟΤ Β πχ.

 

 

Επεξ/σία από windserf2020
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ακούστε και την δίκη μου ιστοριούλα με την εταιρία, ο θεός να την κάνει NRG.

Πριν περίπου 5 μήνες τηλεφωνώ ενδιαφερόμενος για το προγραμμα NRG 40% fixed. 
Μιλάω με μια ευγενέστατη κοπέλα που με κατατοπίζει πλήρως.

Της λέω δεν θέλω να μπλέξω καθόλου με ρήτρα ΟΤΣ όποτε να βάλουμε το fixed. Μου λέει έχει 4€ το μήνα extra αλλά να το βάλουμε αν είναι μετά το πρώτο τετράμηνο γιατί έτσι και αλλιώς έχετε 120 μέρες περίοδο χάριτος για την ΟΤΣ. 

Ψηλιασμένος και παλιά καραβάνα από forthnet και διάφορα άλλα σκηνικά, της λέω αν μπορείτε στειλτε μου γραπτώς ότι για την περίοδο αυτή των 120 ημερών δεν θα μου χρεώσετε καμία χρέωση ΟΤΣ. 
ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ. Η ευγενέστατη κυρία όντως μου απέστειλε email το οποίο κατά λέξη λέει ότι για τις πρώτες 120 ημέρες του λογαριασμού σας ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΧΡΕΩΣΗ ΟΤΣ.

Συμπληρώνω κάθε μήνα τις καταναλώσεις μου σαν καλός χριστιανός και όλα τέλεια. Στο βαθμό που μέχρι και σε φίλους μου συνέστησα να πάνε στην NRG (τους έκαψα!!)

Έρχεται λοιπόν ο εκκαθαριστικός λογαριασμός και τσουπ!!!!

ΧΡΕΩΣΗ ΟΤΣ 35 ευρουλάκια.

λεω πλάκα κάνουν δεν παίζει. Τους παίρνω τηλ και άκουσον άκουσον.

Μου λέει ο αγενέστατος πλέον υπάλληλος ότι τελικά έχει αλλάξει η ημερομηνία χαριτος και πλέον είναι 60 μέρες. Άρα ορθώς χρεώθηκα. Μα λέω το έχω γραπτώς. Μου λέει στείλε να το δω αποκλείεται. Του το στέλνω και μου λέει ναι. Μμμμμμμ δεν ξέρω τώρα αν είναι στειλτε μειλ και να το δούμε, άλλαξε η εμπορική πολιτική, η εταιρία έχει επιβαρυνθεί πολύ κλπ κλπ.  Τουλάχιστον του λεω μπορείτε να μου βάλετε το fixed τώρα; Μου λέει κανένα πρόβλημα αλλά πλέον το fixed έχει 10€ και όχι 4€. Μα το συμβόλαιο μου 4 € δεν λέει; Η απάντηση του είναι ότι η εταιρία τις λοιπές χρεώσεις μπορεί να τις αλλάζει μονομερώς ασχέτως συμβολαίου. 
 

Στελνω που λέτε ένα λεπτομερές mail που αιτούμαι την πίστωση του ποσού που εσφαλμένα χρεώθηκα καθώς και την ενεργοποίηση του fixed. 
Μου επιβεβαιώνουν ότι το λάβανε και ότι θα σταλεί σε ειδικό τμήμα για την διαχείριση. 

Έχουν περάσει 41 μέρες!!!!δεν έχω λάβει ούτε ένα φωνήεν απάντηση. 
 

Παίρνω σήμερα τηλ. Μου λέει η κοπέλα ναι το βλέπω το mail σας και έχει προωθηθεί σε ειδικό τμήμα ( λογικά την NASA εννοούν) αλλά να ξέρετε ορθώς χρεωθήκατε την ΟΤΣ παρά την δέσμευση της συναδέλφου γιατί μια συνάδελφος από το call center δεν μπορεί να δεσμεύει την εμπορική και τιμολογιακή πολιτική της εταιρίας.

 

Πείτε μου ρε παιδιά με ειλικρίνεια μετά από όλα αυτά τι θα κάνατε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fix1987 είπε

Πείτε μου ρε παιδιά με ειλικρίνεια μετά από όλα αυτά τι θα κάνατε; 

καταγγελία, συνέχεια εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το απόγευμα υπέγραψα τη σύμβαση με την NRG από ΔΕΗ. Εμένα μου είπαν σήμερα όπως σωστά λες για 60 πρωτες μέρες ότι δεν υπάρχει χρέωση ΟΤΣ. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Το απόγευμα υπέγραψα τη σύμβαση με την NRG από ΔΕΗ. Εμένα μου είπαν σήμερα όπως σωστά λες για 60 πρωτες μέρες ότι δεν υπάρχει χρέωση ΟΤΣ.

για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις ενεργοποίησέ το άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

για να μην έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις ενεργοποίησέ το άμεσα

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν να κάνω κ για ένα επιπλέον λόγο. Ότι αν το έχεις λέει ενεργοποιημένο και προχωρήσουν σε αύξηση του δεν θα επηρεαστεί. Αυτό απάντηση τους επειδή τους έθιξα το θέμα με το fixed και τα 4€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

4 λεπτά πριν, SpySfi είπε

Καλησπέρα σε ολους

Έχω μεγάλες καταναλώσεις (μέση τιμή 800KWh/μήνα) σε μονοκατοικία με τριφασικό 25 KVA.

Ήμουν 4 χρόνια στη Watt&Volt, αλλά μετά από ένα χρόνο με ρήτρες που έφτασαν μέχρι και τα 107 ευρώ μηνιαίως, σκέφτηκα να πάω στο nrg smart fixed. Σήμερα υπέγραψα το συμβόλαιο και τους το έστειλα. ( Στους δύο τελευταιους λογαριασμούς πλήρωσα 245 και 300 ευρώ για 800 και 1000KWh αντίστοιχα!! )


Τα ερωτήματα που μου προκύπτουν ειναι:

1. Εάν πληρώνω το ποσό για την ενεργοποίηση του fixed, δηλαδή έχω ετήσια επιβάρυνση (2.90+9.9)*12μηνες=153.6€, δεν έχω εξασφαλισει  σταθερότητα χρεώσεων και αποφυγή της ρήτρας ΟΤΣ;

Και το πιο ουσιαστικό ερωτημα:

2. Τι προτείνετε να κάνει ο καταναλωτής που είναι εγκλωβισμενος ανάμεσα στις

α. υψηλές πρόσθετες χρεώσεις όλων σχεδόν των παρόχων λόγω ρήτρας ΟΤΣ και

β. τις κρυφές/αναπροσαρμοζομενες χρεώσεις των παρόχων "σταθερής" τιμής κιλοβατώρας;;;


Σας ευχαριστώ πολύ!!


Σπύρος

σβήσε καταρχάς το ποστ στο άλλο νήμα μιας και αφορά καταγγελία

1. ναι με την προϋπόθεση οτι δε θα μεταβάλλει το fixed

2 α) κοιτάς σταθερά προγράμματα

2 β) δεν πας σε προγράμματα ρήτρας με ξεχωριστό fixed (nrg ή παλιότερα elpedison)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα! Επειδή είμαι λίγο άσχετος επι του θέματος. Αξίζει η αλλαγή παρόχου σε ένα διαμέρισμα 85τμ με μέση κατανάλωση ή οι εναλλακτικοί πάροχοι σ δίνουν προσφορά στην αρχή και μετά σε κλέβουν;! 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Το απόγευμα υπέγραψα τη σύμβαση με την NRG από ΔΕΗ. Εμένα μου είπαν σήμερα όπως σωστά λες για 60 πρωτες μέρες ότι δεν υπάρχει χρέωση ΟΤΣ. 
 

Ξέρουμε σε πόσες μέρες γίνεται η αλλαγή παρόχου από την υπογραφή του συμβολαίου; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, kavroulis είπε

Καλησπέρα και από εμένα! Επειδή είμαι λίγο άσχετος επι του θέματος. Αξίζει η αλλαγή παρόχου σε ένα διαμέρισμα 85τμ με μέση κατανάλωση ή οι εναλλακτικοί πάροχοι σ δίνουν προσφορά στην αρχή και μετά σε κλέβουν;!

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

6 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Ξέρουμε σε πόσες μέρες γίνεται η αλλαγή παρόχου από την υπογραφή του συμβολαίου; 

10 εργάσιμες περίπου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

  

σβήσε καταρχάς το ποστ στο άλλο νήμα μιας και αφορά καταγγελία

1. ναι με την προϋπόθεση οτι δε θα μεταβάλλει το fixed

2 α) κοιτάς σταθερά προγράμματα

2 β) δεν πας σε προγράμματα ρήτρας με ξεχωριστό fixed (nrg ή παλιότερα elpedison)

2β) Ποια είναι τελικά αυτά τα προγράμματα με απολύτως σταθερή τιμή??

Σε γνωστό site που συγκρίνει παροχους μετά από επικοινωνία που είχα για αυτό το θέμα δεν είχαν να προτείνουν συμφέρουσα εναλλακτική σταθερής τιμής για την περίπτωση μου (800 KWh μέση μηνιαία κατανάλωση). 

Μάλιστα το Liberty Max της Watt&volt που έχω εμφανιζόταν ως το οικονομικοτερο πρόγραμμα!! (με έχουν τσακίσει στις ρήτρες!!!) 

Η αγορά ενέργειας έχει αρχίσει να θυμίζει Καρτέλ ή εγώ δεν είμαι ενημερωμένος?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SpySfi είπε

2β) Ποια είναι τελικά αυτά τα προγράμματα με απολύτως σταθερή τιμή??

στο excel όλα πλην της nrg

1 λεπτό πριν, SpySfi είπε

Η αγορά ενέργειας έχει αρχίσει να θυμίζει Καρτέλ ή εγώ δεν είμαι ενημερωμένος?? 

ναι απο Ιούνιο ξεκίνησε ,αναμενόμενο για Ελλάδα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

στο excel όλα πλην της nrg

ναι απο Ιούνιο ξεκίνησε ,αναμενόμενο για Ελλάδα

Βλεπω στο συμβολαιο που υπεγραψα αυτο:

"Γ. ΛΟΙΠΟΙ ΟΡΟΙ – ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
Ι. Ανάκληση Προωθητικής Ενέργειας – Τροποποίηση Όρων - Ευθύνη 
1. Η nrg δικαιούται να ανακαλέσει την Προωθητική Ενέργεια ή να επεκτείνει αυτή ή να τροποποιήσει τους Όρους (συμπεριλαμβανομένης και της διάρκειας της, των δώρων, κοκ), οποτεδήποτε αυτή κρίνει σκόπιμο ή αναγκαίο, απαλλασσόμενη από οποιαδήποτε ευθύνη.
2. Σε περίπτωση τροποποίησής των Όρων, οι συμμετέχοντες θα ενημερώνονται άμεσα με συναλλακτικά πρόσφορο τρόπο, ενδεικτικώς με ανάρτηση του τροποποιημένου κειμένου στην ιστοσελίδα της nrg"

 

Φανταζομαι οτι αναλογη παραγραφος θα υπαρχει σε ολα τα προγραμματα ολων των παροχων (ή οχι?)

Σκεφτομαι οτι τελικα αν συνεχιστει η παρουσα κατασταση στην αγορα ενεργειας, ο μονος τροπος να μειωσουμε τα εξοδα μας ειναι να μειωσουμε τις καταναλωσεις μας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...