Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 22/8/2021 στις 11:31 ΠΜ, korakios είπε

καμια φορά αργεί να ενημερωθεί

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

καλησπερα εχω ασxοληθει με το excel το κατεβασα αλλα θελω μια μικρη βοηθεια, εκει που λεει (οφελος ανα ετος) μερικα κελια απο εταιρειες ρευματος παιρνουν τιμες με - μπροστα απο τον αριθμο ..
Εμενα τι με συμφερει να κοιταξω ? προς οφελος μου για να παω σε καλυτερη εταιρια χωρις ρητρα, εννοειεται πως δεν εχει καμια απο οτι βλεπω στο excel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, xaloulis90 είπε

καλησπερα εχω ασxοληθει με το excel το κατεβασα αλλα θελω μια μικρη βοηθεια, εκει που λεει (οφελος ανα ετος) μερικα κελια απο εταιρειες ρευματος παιρνουν τιμες με - μπροστα απο τον αριθμο ..

με - είναι οτι χάνεις λεφτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση αρα θα ασχοληθω μονο οτι παραπανω κερδιζω και αντιστοιχα σε αυτην την εταιρια θα παω.. 
Μηπως εχεις καποια γνωμη και για το αεριο που θα μπορουσα να τα συνδυασω ? Η αν εχουν ολες αυτες συνδυαστικα πακετα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, xaloulis90 είπε

Μηπως εχεις καποια γνωμη και για το αεριο που θα μπορουσα να τα συνδυασω ? Η αν εχουν ολες αυτες συνδυαστικα πακετα ?

  

9 ώρες πριν, korakios είπε

Για φυσικό αέριο υπάρχει άλλο θέμα , dual σπάνια συμφέρει 

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/759172-πάροχοι-φυσικού-αερίου-και-οικονομικά-πακέτα/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση για το excel ...
Το κοινωνικο τιμολογιο οσες εταιριες γραφουν ναι, ειναι περασμενο και βγαινει αυτοματα στο οφελος ? Αν οχι επειδη δικαιουμαι κοινωνικο τιμολογιο πως θα το υπολογισω για να δω τελικα ποια με συμφερει διοτι ειμαι αναμεσα σε 2 εταιριες που η μια το δινει και η αλλη οχι και η διαφορα μεταξυ τους ειναι 20 ευρω το χρονο..
Επισης αυτα που γραφει απο κατω για τις ρθμιζομενες χρεωσεις ειναι απλα υπολογισμοι δεν χρειαζεται να τα κοιτω παρα μονο το οφελος σωστα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, xaloulis90 είπε

Ερωτηση για το excel ...
Το κοινωνικο τιμολογιο οσες εταιριες γραφουν ναι, ειναι περασμενο και βγαινει αυτοματα στο οφελος ? Αν οχι επειδη δικαιουμαι κοινωνικο τιμολογιο πως θα το υπολογισω για να δω τελικα ποια με συμφερει διοτι ειμαι αναμεσα σε 2 εταιριες που η μια το δινει και η αλλη οχι και η διαφορα μεταξυ τους ειναι 20 ευρω το χρονο..
Επισης αυτα που γραφει απο κατω για τις ρθμιζομενες χρεωσεις ειναι απλα υπολογισμοι δεν χρειαζεται να τα κοιτω παρα μονο το οφελος σωστα ?

Αφαιρεις απο την αρχικη τιμη την εκπτωση του ΚΟΤ και μετα την οποιαδηποτε εκπτωση συνεπειας η γενικοτερα αν εχει εκπτωση και βρισκεις την τελικη τιμη κιλοβατωρας που θα πληρωνεις αναλογα με την καταναλωση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως με 2000 και 6000 kwh απο οτι βλεπω οτι με συμφερει στην efaenergy home και μετα παντα η protergia.
αρα πολυ ευκολο  το excel και μεγαλη βοηθεια κατευθειαν σου βρισκει οτι συμφερει ..
Ευχαριστω πολυ ολους σας..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Αφαιρεις απο την αρχικη τιμη την εκπτωση του ΚΟΤ και μετα την οποιαδηποτε εκπτωση συνεπειας η γενικοτερα αν εχει εκπτωση και βρισκεις την τελικη τιμη κιλοβατωρας που θα πληρωνεις αναλογα με την καταναλωση σου.

Χμμμ... είναι πιο περίπλοκο για να βγει σωστό το αποτέλεσμα. Ο πιο απλός που μου έρχεται τώρα είναι να βάλει 0 σε όλα τα κουτάκια στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις ώστε το όφελος να αφορά μόνο τη προμήθεια και τα πάγια.

Μετά η κατανάλωση στα κουτάκια μέρα - νύχτα, πρέπει να περαστεί βάσει των ορίων του ΚΟΤ. Παράδειγμα αν κάποιος έχει 5000 ημερήσιο και 1000 νυχτερινό ετησίως και το όριο ΚΟΤ είναι 6000 το χρόνο... τότε πρέπει να βάλει 6000 στο κουτάκι απ'το ημερήσιο και 0 στο νυχτερινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, xaloulis90 είπε

παντως με 2000 και 6000 kwh απο οτι βλεπω οτι με συμφερει στην efaenergy home και μετα παντα η protergia.
αρα πολυ ευκολο  το excel και μεγαλη βοηθεια κατευθειαν σου βρισκει οτι συμφερει ..
Ευχαριστω πολυ ολους σας..

ρίξε μια ματιά και στο ΚΟΤ excel

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/edit?usp=sharing

παίζει ρόλο αν μένεις στα όρια ή τα ξεπερνάς ανα 4μηνο

αν δεν τα ξεπερνάς και δε χάνεις το ΚΟΤ εννοείται να μπεις σε πρόγραμμα με ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχεις δικιο τα περναω στην μια περιπτωση.. αρα και παλι οπως ειπα πριν βγαζουν ματι αυτες οι δυο εταιριες που προανεφερα απλα η protergia βλεπω πως δινει πολυ καλες τιμες και για αεριο που ενδιαφερομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, xaloulis90 είπε

ναι εχεις δικιο τα περναω στην μια περιπτωση.. αρα και παλι οπως ειπα πριν βγαζουν ματι αυτες οι δυο εταιριες που προανεφερα απλα η protergia

δες τελική τιμή στο ΚΟΤ excel απο efaenergy και τελική της Protergia στο κανονικό excel

Για αέριο στο άλλο θέμα θα δεις ποιες συμφέρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Χμμμ... είναι πιο περίπλοκο για να βγει σωστό το αποτέλεσμα. Ο πιο απλός που μου έρχεται τώρα είναι να βάλει 0 σε όλα τα κουτάκια στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις ώστε το όφελος να αφορά μόνο τη προμήθεια και τα πάγια.

Μετά η κατανάλωση στα κουτάκια μέρα - νύχτα, πρέπει να περαστεί βάσει των ορίων του ΚΟΤ. Παράδειγμα αν κάποιος έχει 5000 ημερήσιο και 1000 νυχτερινό ετησίως και το όριο ΚΟΤ είναι 6000 το χρόνο... τότε πρέπει να βάλει 6000 στο κουτάκι απ'το ημερήσιο και 0 στο νυχτερινό.

Δεν ειναι πολυ περιπλοκο ευκολο ειναι.Τις ρυθμιζομενες δεν χρειαζεται να μπει στην διαδικασια να τις μπλεξει.Μονο προμηθεια και παγια θα συγκρινει οπως ειπες.Ειδικα θα πρεπει στον υπολογισμο να κανει την οποια αφαιρεση απο την αρχικη τιμη κιλοβατωρα για να μην γινει καποιο μπερδεμα.

Με αυτον τον τροπο θα δει αρχικα τι τον συμφερει περισσοτερο.Απο εκει και περα στην συνεχεια αν ξεπερναει το οριο και σε ποιες περιοδους το ξεπερναει(αν παιζει ρολο στην καταναλωση) τοτε θα πρεπει να το συνυπολογισει στο τελος αυτο ωστε να κανει την τελικη συγκριση.Αλλα γενικοτερα για μια πιο απλη προσεγγιση αυτο με τα κουτακια που λες ειναι σωστο οτι ετσι πρεπει να κατανειμει την καταναλωση.

Θεωρω πως αυτο ειναι το σωστο να γινει ωστε να βγει ενα ασφαλες συμπερασμα για να παρει μια αποφαση και να προχωρησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε βλέπω που να πάμε πλέον....

για μικρές σχετικά καταναλώσεις το μπλέξιμο είναι μεγάλο. 

Ηρθε ο ο εκκαθαριστικός του ΦΑ και πληρώνουμε πολύ παραπάνω από τη ΔΕΗ

8 ευρω πάγιο στις 90 μέρες

και 25 ευρω έκπτωση και ΟΤΣ 37!!!! 

 

Δε θυμάμαι το πάγιο της ΔΕΗ πόσο ήταν για νυχτερινό κλπ το ίδιο διάστημα... 

 

ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ €100,15
Πάγιο Ημέρας €3,99
Πάγιο Νύχτας €3,99
Κατανάλωση Νύχτας 189,00 kWh x 0,07848 €/kWh = €14,83
Κατανάλωση Ημέρας 605,00 kWh x 0,10700 €/kWh = €64,74
Προσαρμογή σύμφωνα με το άρθρο 10.1 €37,66
Έκπτωση Συνέπειας 45 % €-25,06

και πρέπει να μεγάλωσε και το 

 

ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ:ΠΟΣΑ ΠΡΟΣ ΤΡΙΤΟΥΣ €39,26
Χρ. Χρήσης Συστήματος Μεταφοράς
Ισχύς 25,000 kVA x 0,130 €/kVA x 76/365 = €0,68
Ενέργεια 500,00 kWh x 0,00542 €/kWh = €2,71
Ισχύς 25,000 kVA x 0,130 €/kVA x 16/365 = €0,14
Ενέργεια 105,00 kWh x 0,00560 €/kWh = €0,59
Χρ. Χρήσης Δικτύου Διανομής
Ισχύς 25,000 kVA x 0,520 €/kVA x 92/365 = €3,28
Ενέργεια (605,00 kWh / 1,000000 )x 0,02130 €/kWh = €12,89
Υπηρεσίες Κοινής Ωφέλειας (Ν. 4001/2011)
Ημέρας 605,00 kWh x 0,00690 €/kWh = €4,17
Νύχτας 189,00 kWh x 0,00690 €/kWh = €1,30
Ε.Τ.Μ.Ε.Α.Ρ. (Ν.816 / 2014) 794 kWh x 0,01700 €/kWh = €13,50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Να σας πω κι εγώ την ιστορία μου γιατι θα τρελαθώ! Είμαι στον Ηρων εδώ και τρία χρόνια με το πρόγραμμα "Νυχτερινό 24/7" το οποίο ανανέωσα τον 10/2020 για δύο χρόνια. Όπως σε όλους άρχισε να μου χρεώνεται η ΟΤΣ περίπου με 0,025/kw εντάξει μέχρι εδώ.....Στο τελευταίο έναντι του Ιουλίου μου έρχεται χρέωση ΟΤΣ 0,075 δηλαδή περισσότερο από την χρέωση του συμβολαίου 0,065! Μιλάω με αντιπρόσωπο και μου λέει ότι η προμήθεια ρευματος ανέβηκε και ότι πλέον τον ΟΤΣ τον βάζουν και στο έναντι για να μην έρχεται υπέρογκος ο εκκαθαριστικός. Δηλαδή χρεώνομαι την κιλοβατώρα 0,14; Η απάντηση "ναι και υπομονή". 

Ερώτηση είναι δυνατόν η ΟΤΣ να έχει ανέβει τόσο πολύ 0,025-0,075 δηλαδή 300%;

Ζητάω από τον αντιπρόσωπο να γίνει αλλαγή συμβολαίου στο "my home" που είναι χωρίς ΟΤΣ και μου λέει ότι μπορεί να γίνει αλλά πρέπει να περιμένω την επόμενη εκκαθάριση τον Νοέμβριο. 

Ερώτηση είναι λογικό αυτό να πληρώνω τα κερατιάτικα τριών μηνών ακόμη;

Σκέφτομαι να πάω στην efaenergy στο fix power (προσφορά μέχρι 31/08) αλλά θα έχω πέναλντι  από τον Ήρων περίπου 70€ για 14 μήνες περίπου που σπάω το συμβόλαιο.

Ερώτηση είναι σωστή η σκέψη μου ή να περιμένω;

Συγγνώμη αν κούρασα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...