Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

51 λεπτά πριν, skiace είπε

καλημερα,

οταν επι 14 ημερες περιμενω απο τον δεδδηε να παρει ενδειξη για να ολοκληρωθει η μεταφορα σε αλλο παροχο και ενω εχω καλεσει ηδη 2 φορες και μου απαντουν οτι εμεις ειμαστε τηλεφωνικο κεντρο, υπαρχει κατι ακομη που μπορω να κανω ; Υπαρχει καποιο χρονικο πλαισιο εντος του οποιου "υποχρεουνται" να εχουν ολοκληρωσει την διαδικασια ;

Καλημέρα.. Που πηρες τηλέφωνο; Σε ποια περιοχη είσαι; Κανονικά βάσει κανονισμού αυτό  γίνεται εντός τριών ημερών  από τον Δεδδηε.. Έχει περασει η εντολή από τον νέο παροχο στο συστημα του Δεδδηε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημέρα.. Που πηρες τηλέφωνο; Σε ποια περιοχη είσαι; Κανονικά βάσει κανονισμού αυτό  γίνεται εντός τριών ημερών  από τον Δεδδηε.. Έχει περασει η εντολή από τον νέο παροχο στο συστημα του Δεδδηε;

Καλημέρα

μήπως γνωρίζεις πόσο καιρό κάνει να ενεργοποιήσουν την νυχτερινή τιμολόγηση? Έχω κάνει αίτηση από 07/07 και είχα τηλεφωνήσει για επιβεβαίωση παραγγελίας και πληρωμής 2 φορές μέχρι τις 24/07 και μου είχαν πει ότι θα προχωρήσει άμεσα. Γύρισα απο διακοπές και τίποτα.

Χθες τους ξανακάλεσα και η υπάλληλος που μίλησα μου είπε ότι δεν είχε γίνει σωστά η καταχώριση του αιτήματος (από τους άλλους συναδέλφους) και αυτή την φορά θα προχωρήσει σωστά.

Έχω αφήσει και τηλέφωνο για να επικοινωνήσουν μαζί μου γιατί θεωρητικά πρέπει να περάσει κάποιος από εδω για να κάνει την ενεργοποίηση και να πάρει μετρήσεις?

Τι να πω? Μεγάλη ανοργανωσιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

μήπως γνωρίζεις πόσο καιρό κάνει να ενεργοποιήσουν την νυχτερινή τιμολόγηση? Έχω κάνει αίτηση από 07/07 και είχα τηλεφωνήσει για επιβεβαίωση παραγγελίας και πληρωμής 2 φορές μέχρι τις 24/07 και μου είχαν πει ότι θα προχωρήσει άμεσα. Γύρισα απο διακοπές και τίποτα.

Χθες τους ξανακάλεσα και η υπάλληλος που μίλησα μου είπε ότι δεν είχε γίνει σωστά η καταχώριση του αιτήματος (από τους άλλους συναδέλφους) και αυτή την φορά θα προχωρήσει σωστά.

Έχω αφήσει και τηλέφωνο για να επικοινωνήσουν μαζί μου γιατί θεωρητικά πρέπει να περάσει κάποιος από εδω για να κάνει την ενεργοποίηση και να πάρει μετρήσεις?

Τι να πω? Μεγάλη ανοργανωσιά...

συνέχεια εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598603-νυχτερινο-τιμολογιο-δεη/page/9/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Καλημέρα

μήπως γνωρίζεις πόσο καιρό κάνει να ενεργοποιήσουν την νυχτερινή τιμολόγηση? Έχω κάνει αίτηση από 07/07 και είχα τηλεφωνήσει για επιβεβαίωση παραγγελίας και πληρωμής 2 φορές μέχρι τις 24/07 και μου είχαν πει ότι θα προχωρήσει άμεσα. Γύρισα απο διακοπές και τίποτα.

Χθες τους ξανακάλεσα και η υπάλληλος που μίλησα μου είπε ότι δεν είχε γίνει σωστά η καταχώριση του αιτήματος (από τους άλλους συναδέλφους) και αυτή την φορά θα προχωρήσει σωστά.

Έχω αφήσει και τηλέφωνο για να επικοινωνήσουν μαζί μου γιατί θεωρητικά πρέπει να περάσει κάποιος από εδω για να κάνει την ενεργοποίηση και να πάρει μετρήσεις?

Τι να πω? Μεγάλη ανοργανωσιά...

 Που κάλεσες τηλέφωνο; Σε ποια περιοχη του Δεδδηε είσαι; Έχεις ηλεκτρονικό μετρητή; Σε πολλες περιοχες μπορεί να κάνει αυτή η ενεργοποίηση από ενα μηνα μέχρι και έξι μήνες.. Λόγω έλλειψης μετρητών.. Σειρά προτεριοτητας κτλπ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, takoulou είπε

Που κάλεσες τηλέφωνο; Σε ποια περιοχη του Δεδδηε είσαι; Έχεις ηλεκτρονικό μετρητή; Σε πολλες περιοχες μπορεί να κάνει αυτή η ενεργοποίηση από ενα μηνα μέχρι και έξι μήνες.. Λόγω έλλειψης μετρητών.. Σειρά προτεριοτητας κτλπ. 

απάντησα εδώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διορθώσεις στο excel

Μπήκε με ερωτηματικό της Ελιν (έστειλα email)

Φύγανε της Volton

Αυξήθηκε το πάγιο απο 4,99 σε 9€ της Watt&Volt και (edit 0,1045 πήγε η κιλοβατώρα!)

Edit : πάει της Ελιν (μόλις μου απαντήσανε) :(

Edit2: έβαλα και της Petrogaz το Red Home Fixed

https://www.petrogazenergy.gr/paketo/reyma-gia-to-spiti/red-home-night-fixed

αν δεν πέσει η χοντρική δεν τα βλέπω καλά  τα πράγματα, τουλάχιστον μέχρι τέλη Σεπτέμβρη να βγούνε νέα προγράμματα σε νορμάλ προ Ιουνίου τιμές

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/8/2021 στις 2:41 ΜΜ, korakios είπε

ναι και πρέπει να ενεργοποιήσεις το fixed ,αλλά διάβασε λίγο παραπάνω για fixed και NRG

Έκανα τελικά αίτηση στην ΕΦΑ μιας που ή nrg είδα δεν τα λέει καλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2021 στις 2:19 ΜΜ, @pnea1973 είπε

Εγώ σήμερα έκανα μετάβαση από το liberty της WATT στο fixed της ίδιας εταιρείας.. Και θα μου πιστωθει και η διαφορά από το πάγιο των 60€ που ειχα πληρώσει... 

παρακολούθησε το λογαριασμό για τυχών αύξηση παγίου και κιλοβατώρας αν και νόμιμα για 6 μήνες δεν μπορούν να κάνουν αλλαγή ,αλλά με όσα γίνονται καλύτερα να έχεις το νου σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. @korakios να σε ρωτήσω για ποιο λόγο στα excel, σε άλλους παρόχους έχεις το πάγιο και ανά μήνα και ανά έτος, ενώ σε άλλους μόνο ανά έτος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, prototypegr είπε

Καλησπέρα. @korakios να σε ρωτήσω για ποιο λόγο στα excel, σε άλλους παρόχους έχεις το πάγιο και ανά μήνα και ανά έτος, ενώ σε άλλους μόνο ανά έτος?

καλησπέρα , ανα έτος είναι , μήπως αναφέρεσαι στα excel του @vsk?

@prototypegr

οκ, τώρα κατάλαβα , έβλεπες προγράμματα που και καλά δεν έχουν πάγιο αλλά έχουν ετήσια συνδρομή (άλλη κοροϊδία) ....

ΥΓ. επίσης ξανακατέβασέ τα , πριν απο μια ώρα έκανα αλλαγές

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, korakios είπε

καλησπέρα , ανα έτος είναι , μήπως αναφέρεσαι στα excel του @vsk?

@prototypegr

οκ, τώρα κατάλαβα , έβλεπες προγράμματα που και καλά δεν έχουν πάγιο αλλά έχουν ετήσια συνδρομή (άλλη κοροϊδία) ....

ΥΓ. επίσης ξανακατέβασέ τα , πριν απο μια ώρα έκανα αλλαγές

Οκ, ευχαριστώ για την απάντηση. Προς το παρόν ευτυχώς δεν χρειάζεται να αλλάξω πάροχο (electricon οικιακό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένω τον επόμενο φυσικό αέριο

ακόμα δε μου έχουν απαντήσει πότε αλλαξε η ρήτρα ΟΤΣ.....

Κάποτε με πήραν τηλ που τους το είπα αλλά δε μου το στείλανε γραπτώς

και αυτοί στο ΦΑ χαμένα τα έχουν

για να δούμε πόσα θα χρεώσουν σε κλειστό σπίτι αυτό το μήνα και τον άλλο μπορεί να φύγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, coyote2 είπε

για να δούμε πόσα θα χρεώσουν σε κλειστό σπίτι αυτό το μήνα και τον άλλο μπορεί να φύγω

για Αύγουστο πάμε >0,15€/kw , αλλά αν δεν έχεις κατανάλωση ,οκ

απλά μη σου έρθει έναντι και αργότερα ο εκκαθαριστικός θα έχει αναλογικά και kw Αυγούστου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 Ερώτημα προς πελάτες παροχής ρεύματος ΗΡΩΝ...

 Εχετε παρατηρήσει τελευταία μπερδέματα ή και λάθη σε λογαριασμούς ενέργειας που σας έχουν σταλεί ??

 28/07 μου εκδίδεται λογαριασμός με ημερομηνία λήξης 25/08 & στις 17/08 εκδίδετε νέος λογαριασμός με το προηγοημενο ποσό που φαίνεται ως απληρωτο ενώ δεν έχει λήξει η προθεσμία και καινουργιο ποσό οφειλής στο οποιο οι κιλοβατώρες που αναφέρει ως κατανάλωση δεν αντιστοιχούν με τις κιλοβατώρες που τους καταχώρησα εγώ στο σύστημα...

Δεν ξέρω ειλικρινά τι γίνεται με τον ΗΡΩΝ...Στους λογαριασμούς του αεριου ένα μπάχαλο επίσης...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

και καινουργιο ποσό οφειλής στο οποιο οι κιλοβατώρες που αναφέρει ως κατανάλωση δεν αντιστοιχούν με τις κιλοβατώρες που τους καταχώρησα εγώ στο σύστημα...

μήπως πέρασαν απο ΔΕΔΔΗΕ για καταμέτρηση και να έγινε μπέρδεμα ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...