Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, ammita είπε

ή να γυρίσω στην παλιά καλή ΔΕΗ και ας βγαίνει 50 ευρώ το χρόνο παραπάνω ο λογαριασμός?

Πάνε αυτά πλέον. Και η ΔΕΗ θα έχει ΟΤΣ στο βασικό της πρόγραμμα πια. Οπότε θέλει ούτως ή άλλως ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Πάνε αυτά πλέον. Και η ΔΕΗ θα έχει ΟΤΣ στο βασικό της πρόγραμμα πια. Οπότε θέλει ούτως ή άλλως ψάξιμο.

δεν μιλάω για το βασικό πρόγραμμα. Αυτό είναι δεδομένο προς αποφυγή, για το enter κοιτώ!

Δεν βλέπω πουθενά όμως τον όρο εγγύηση.

Επεξ/σία από ammita
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια συμβουλή παρακαλώ, εφόσον η κατεύθυνση είναι προς fixed πακέτα..

Βλέπετε πλεονέκτημα ή μειονέκτημα να στραφούμε σε πάροχο που είναι και παραγωγός;

Ρωτάω γιατί σύμφωνα με το excel (ευχαριστούμε korakios!) είμαι μεταξύ Πρωτέργια και EFA, με διαφορά περί 13 ευρώ το χρόνο υπέρ της EFA, η οποία έχει συνεργασία με VOLTON ενώ η Πρωτέργια είναι παραγωγός (σωστά;).

Προτείνετε κάποια έναντι της άλλης;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφυγα απο την ΚΕΝ, ειχα πιστοτικο υπολοιπο 45€, τους εστειλα τα δικαιογητικα για να μου κανουν την πιστωση, και μετα απο επικοινωνια μου ειπαν οτι θα κατατεθουν σε 3 μηνες... οι αχρηστοι...

τι λετε εχω  ελπιδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή εδώ η φόρμα υπολογισμού έχει κάποια αξιοπιστία ή προωθεί συγκεκριμενη εταιρία;

https://www.energy-market.gr/eiq/residential/form/

Με ακριβώς τα ίδια στοιχεία κατανάλωσης μου βγάζει το NRG 46% πρώτο και με σημαντική διαφορά στην ετήσια εξοικονόμηση, ενώ στο spreadsheet του κορακιου η NRG βγαίνει τρίτη μετα το Protergia fixed και την Εfaenergy (αυτή είναι σοβαρή εταιρία; Δεν την εχω καθολου ακουστα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, danielo67000 είπε

Το σκέλος του ρεύματος ήταν 142 ευρώ και με το 15% συνέπεια είναι 21.3 ευρώ

νόμιζα οτι άλλαξε σε 5% η συνέπεια, όσο για τη συμπεριφορά εννοείται ότι να'ναι ,απλά η Ελιν φημίζεται απο τις καλές εταιρίες .

θα σου πει ο @ekrepali τη διαδικασία για να πάρεις την έκπτωση

1 ώρα πριν, maparios είπε

590 κιλοβατόρες, και 80 ευρώ χρέωση.

με ρημάζουν λίγο στις χρεώσεις ή είναι η ιδέα μου; έφυγα απο ΔΕΗ για να πληρώνω λιγότερα, και μου βάζουν αυτά που διαβάζετε..

λογικές οι χρεώσεις μιας και εφαρμόζουν ρήτρα αναπροσαρμογής

Δες προηγούμενες σελίδες για τα βήματα καταγγελίας

1 ώρα πριν, skiace είπε

Οι ρυθμιζομενες χρεωσεις ειναι το μισο της αξιας του ρευματος (211€/106€). Ετσι εχουν φτασει να ειναι ;

πόσταρε λογαριασμό να σου πούμε , ελπίζω να έχεις νυχτερινό αν όχι βάλε άμεσα

11 λεπτά πριν, fragma είπε

Εfaenergy (αυτή είναι σοβαρή εταιρία; Δεν την εχω καθολου ακουστα)

ναι, θυγατρική της Volton, edit: εμπορική συνεργασία , αναφέρεται ποιο κάτω

23 λεπτά πριν, sacredcrow είπε

Προτείνετε κάποια έναντι της άλλης;

Προτέργια , όχι για το "κύρος" μιας και σακάτεψε κόσμο και κοσμάκι με τις ρήτρες και τα ψευτοπρογράμματα MVP , περισσότερο για τη μικρότερη δέσμευση

11 λεπτά πριν, fragma είπε

Αυτή εδώ η φόρμα υπολογισμού έχει κάποια αξιοπιστία ή προωθεί συγκεκριμενη εταιρία;

https://www.energy-market.gr/eiq/residential/form/

μήπως περιλαμβάνει 25€ της κάρτας shell ή κάποια έκπτωση λόγω συνεργασίας όπως το allazorevma?

προσωπικά γιαυτό έκανα το excel , κιλοβατώρα επι kw συν πάγιο , ξεκάθαρα πράγματα

12 λεπτά πριν, vasilisx είπε

εφυγα απο την ΚΕΝ, ειχα πιστοτικο υπολοιπο 45€, τους εστειλα τα δικαιογητικα για να μου κανουν την πιστωση, και μετα απο επικοινωνια μου ειπαν οτι θα κατατεθουν σε 3 μηνες... οι αχρηστοι...

τι λετε εχω  ελπιδες;

ναι , αλλά θα έκανα μια καταγγελία άμεσα στο ΣτΚ να υπάρχει

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ korakios.

από ότι μίλησα στο τηλέφωνο, σοβαροί μου φάνηκε η EFA. Δεν είναι θυγατρική από ότι μου είπαν, εμπορική συνεργασία με Volton έχουν, από τους οποίους αγοράζουν ρεύμα. Πάροχοι Φυσικού Αερίου είναι που διευρύνουν το προϊόν τους λόγω ζήτησης συνδυαστικών πακέτων από υφιστάμενους πελάτες.. Προφανώς για αυτό και οι καλές τιμές ως προωθητικές.

Επεξ/σία από sacredcrow
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ammita είπε

και ψάχνομαι και εγώ να αποχωρήσω δαρμένη αφού πήγαμε να γλιτώσουμε κάτι από τη ΔΕΗ και τα πληρώσαμε διπλά.

μη το πάτε ΔΕΗ vs υπόλοιποι , εξαρτάται το πρόγραμμα , πχ τώρα και στη ΔΕΗ δυστυχώς στο Γ1 θα κλάψει κόσμος .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

μη το πάτε ΔΕΗ vs υπόλοιποι , εξαρτάται το πρόγραμμα , πχ τώρα και στη ΔΕΗ δυστυχώς στο Γ1 θα κλάψει κόσμος .

συμφωνώ ας το διορθώσω λοιπόν ΔΕΗ enter vs υπόλοιποι. Που πλέον με φοβίζουν όλοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakiosΜετα από παρότρυνση σου για την ενεργοποίηση του fixed (κι εχεις ένα δίκιο με αυτά που εχεις δει) έστειλα το email με την αίτηση εχθές το μεσημέρι υπογεγραμμένο για την ενεργοποίηση του. Μόλις έλαβα απάντηση και την παραθέτω… Θα ειδοποιηθώ για την ενεργοποίηση του ή να ενοχλήσω από βδομάδα ή αύριο;; 

C8A814C0-2E46-4FD9-9793-B5DDA45B7D29.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Θα ειδοποιηθώ για την ενεργοποίηση του ή να ενοχλήσω από βδομάδα ή αύριο;; 

Το δεύτερο. ΠΑΝΤΑ ΓΡΑΠΤΩΣ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ammita είπε

συμφωνώ ας το διορθώσω λοιπόν ΔΕΗ enter vs υπόλοιποι. Που πλέον με φοβίζουν όλοι...

οκ, δες το excel και αν πας για ΔΕΗ δες το άλλο νήμα

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Μόλις έλαβα απάντηση και την παραθέτω… Θα ειδοποιηθώ για την ενεργοποίηση του ή να ενοχλήσω από βδομάδα ή αύριο;; 

όχι , δυστυχώς σε κανέναν δεν έχουν απαντήσει ,αλλά σε όλους ενεργοποιήθηκε άμεσα απο τη στιγμή της αίτησης

Μόλις τώρα, DownUNDERground είπε

Το δεύτερο. ΠΑΝΤΑ ΓΡΑΠΤΩΣ!!!

αυτό σωστό ,

στείλε και ένα email που να αναφέρεις ακριβή ημερομηνία (αν θες κάνε και επισύναψη την αίτηση) και ζήτα επιβεβαίωση της ενεργοποίησης . Χλωμό να πάρεις απάντηση αλλά είσαι καλυμμένος σε τυχών λάθος της εταιρίας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, danielo67000 είπε

Μου απαντάνε τότε ότι σου δίνουμε τίποτα, η καρτέλα σου είναι μηδενική, δεν μπορούμε απλά να σου τα βάλουμε στον λογαριασμό και το γράφει το συμβόλαιο σου: Η έκπτωση συνέπειας πιστώνεται στον επόμενο έναντι από τον εκκαθαριστικό.

Στους ειδικούς όρους λέει η έκπτωση συνέπειας αφορά τη περιόδο κατανάλωσης (άρα στη χρωστάνε)  και πιστώνεται στον αμέσως επόμενο λογαριασμό (δε γράφει έναντι). Συνεπώς έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις την έκδοση έκτακτου λογαριασμού ώστε να πιστώσουν τη συνέπεια και μετά να κάνεις άλλο αίτημα για να στα βάλουν σε IBAN.

3 ώρες πριν, korakios είπε

απλά πέτυχες υπάλληλο . Νομίζω ο @ekrepali την πήρε τελικά την έκπτωση

Όχι ακόμα δεν έχω πάρει απάντηση σχετικά με τη συνέπεια του τελικού λογαριασμού.

Η προηγούμενη αμφισβήτηση αφορούσε τον εκκαθαριστικό για κατανάλωση Φεβρουαρίου - Μαΐου. Για τη συγκεκριμένη περίοδο κατανάλωσης ίσχυε 10% έκπτωση συνέπειας. Έβγαλαν ανακοίνωση ότι από 1/7 η συνέπεια μειώνεται σε 5%. Ο εκκαθαριστικός εκδόθηκε 28/6 και ο έναντι 30/7. Μου έβαλαν 5% συνέπεια αντί για 10%, έκανα αμφισβήτηση και πήρα το επιπλέον 5% που δικαιούμουν.

Τα έχουν κάνει μπάχαλο όσων αφορά την εφαρμογή των όρων οπότε είναι λάθος η μηχανογράφηση τους.  Μέχρι στιγμής δεν είχα ποτέ πρόβλημα όποτε έκανα αίτημα για διορθώσεις... αλλά ήμουν πολύ συγκεκριμένος στο τι ζητάω και γιατί το ζητάω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα,

Τι αλλάζει τόσο πολύ στο Γ1 της ΔΕΗ?

Εγώ ψάχνω εδώ και αρκετό καιρό ένα fixed πακετο ρεύμα+αέριο και δεν έχω βρει καμία εταιρία.

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή!

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...