Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, korakios είπε

την ίδια αίτηση δε θα τη δέχονται αν ακριβύνουν το fixed ,όπως έγινε σε όσους την είχαν στα 4€

κοίτα , είναι 20ρικο που θεωρητικά δε χρειάζεται , αλλά απο τη στιγμή που το τετράμηνο χάριτος το κάνανε επειδή έτσι θέλανε ,δίμηνο , υπάρχει πιθανότητα να το καταργήσουν και να ψάχνεσαι

Προσωπικά με όσα έγιναν και διαβάζοντας και τις αχαρακτήριστες απαντήσεις της εταιρίας θα έστελνα αίτηση

δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό και απο που προκύπτει

Την φτιάχνω τώρα και την στέλνω! Και πάλι ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Το λινκ είναι άσχετο.

Τώρα κατάλαβα οτι αναφέρεσαι στις ρυθμιζόμενες , οκ

Βλέποντας τις κλίμακες ,κατάλαβα οτι αναφέρεται στις ΥΚΩ άρα την τελική τιμή του ρεύματος (μαζί με ρυθμιζόμενες) με άγνωστη αρχική τιμή κιλοβατώρας (ίσως πήρε της ΔΕΗ προ ρήτρας εποχής)

Οι ΥΚΩ έχουν στάνταρ χρέωση και υπολογίζονται μαζί με τις υπόλοιπες ρυθμιζόμενες στα excel

Για να επανέλθουμε αν είσαι Protergia να προσέξεις μήπως έχεις ρήτρες αναπροσαρμογής και είναι ευκαιρία να μπεις αζημίως στο fixed της . Φυσικά ανάλογα την κατανάλωση μπορεί να σε συμφέρει άλλο πρόγραμμα (δες τα excel)

Κοράκιε σε ευχαριστώ πολύ. Θα το προσπαθήσω και ο... "θεός της ενέργειας" να βάλει το χέρι του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικός λογαριασμός Δεη Γ1Ν από 22/7 - 29/8 κατάναλωση 636 κιλοβατώρες από αυτές οι 196 νυχτερινές. Ρήτρα αναπροσαρμογής 32,09€

Επεξ/σία από ppmarkos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Τελικός λογαριασμός Δεη Γ1Ν από 22/7 - 29/8 κατάναλωση 636 κιλοβατώρες από αυτές οι 196 νυχτερινές. Ρήτρα αναπροσαρμογής 32,09€

40 μέρες 636kw

5/8-29/8 25μέρες 636*25/40=397

32,09/397= 0,08 προσαύξηση

πρέπει να το βγάλω απο το excel

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, λόγω των αλλαγών στα τιμολόγια κλπ που όλοι γνωρίζουμε, αρχίσαμε να ψαχνόμαστε οικογενειακώς για πακέτο ρεύματος..

Τώρα έχουμε Γ1Ν με 5% (έκπτωση συνέπειας νομίζω), 1Φ

Ιδανικά θα έλεγα πως κοιτάμε κάτι με σταθερή τιμή (χωρίς ρήτρες κλπ), με κανονική και μειωμένη (νυχτερινό) χρέωση..

Η ΔΕΗ και στα enter & online εφαρμόζει σταθερή τιμολόγηση;

Καμία ιδέα; Είδα και τις επιπλέον χρεώσεις για Fixed τιμές, αλλά μου φαίνονται πολλά πχ 10 ευρώ το μήνα στην NRG..

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Τώρα έχουμε Γ1Ν με 5% (έκπτωση συνέπειας νομίζω), 1Φ

τώρα έχετε ΓΝ1 με 30% έκπτωση και ρήτρα αναπροσαρμογής

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ιδανικά θα έλεγα πως κοιτάμε κάτι με σταθερή τιμή (χωρίς ρήτρες κλπ), με κανονική και μειωμένη (νυχτερινό) χρέωση..

...

Καμία ιδέα;

Διάβασε το sticky , κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

3 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Η ΔΕΗ και στα enter & online εφαρμόζει σταθερή τιμολόγηση;

ναι

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vellerofontis είπε

Σε ό,τι αφορά την ΔΕΗ, είναι πιο ελαστική, δεν σου κόβει το ρεύμα αν δεν το πληρώσεις για ένα ή δύο δίμηνα και μπορείς να κάνεις και διακανονισμό. Οι τιμές (ιδιαίτερα μετά την αύξηση του 31,5%) είναι οι ίδιες.
 

 

3 ώρες πριν, korakios είπε

αυτό σταμάτησε εδώ και καιρό , πλεόν με ΔΕΗ πρέπει άμεσα να μπεις σε διακανονισμό

 

Καλησπερα ,

Κοιταζω τα excel και βαζω καταναλωσεις. Περιπου 7500 ημερησιες και 3500 νυχτερινες. Ειμαι στο Γ1Ν με 3φ.

Ενας προβληματισμος μου ειναι σχετικα με αυτο που γραφετε και οι δυο σας. Διακανονισμος μπορει να γινει και στα online/enter της ΔΕΗ ? Γινεται μεσα απο την online πλατφορμα ή πρεπει να πας σε καταστημα ΔΕΗ ?

Το ιδιο συμβαινει και στους αλλους εναλλακτικους?

 

Ευχαριστω ! :)

 

Επεξ/σία από steliosdj
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, steliosdj είπε

Ενας προβληματισμος μου ειναι σχετικα με αυτο που γραφεται και οι δυο σας. Διακανονισμος μπορει να γινει και στα online/enter της ΔΕΗ ? Γινεται μεσα απο την online πλατφορμα ή πρεπει να πας σε καταστημα ΔΕΗ ?

Το ιδιο συμβαινει και στους αλλους εναλλακτικους?

σε όλους τους πάροχους μπορείς φυσικά να κάνεις διακανονισμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, steliosdj είπε

Ευχαριστω ! Αρα φευγω ... χθες . :)

υπόψιν οτι πάντα βάζω έκπτωση συνέπειας στο excel. (στα προγράμματα που εφαρμόζουν)

αν έχει έκπτωση συνέπειας φαίνεται πατώντας στο κελί της κιλοβατώρας αν πολλαπλασιάζεται επι πχ 0,8 ,καθώς και στα σχόλια (edit: στα σχόλια θέλει διόρθωση πχ online και nrg smart είναι αρχική τιμή χωρίς έκπτωση)

Επίσης υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη δεχθεί πάροχος μετάβαση αν υπάρχουν χρωστούμενα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

υπόψιν οτι πάντα βάζω έκπτωση συνέπειας στο excel. (στα προγράμματα που εφαρμόζουν)

αν έχει έκπτωση συνέπειας φαίνεται πατώντας στο κελί της κιλοβατώρας αν πολλαπλασιάζεται επι πχ 0,8 ,καθώς και στα σχόλια

Υπόψιν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μη δεχθεί πάροχος μετάβαση αν υπάρχουν χρωστούμενα

Η αναφορα μου στον διακανονισμο ηταν σχετικα με τους "ζορικους" λογαριασμους, μετα απο τις αυξημενες καταναλωσεις του καλοκαιριου. Στο παρελθον χρειαστηκα 1-2 φορες να κανω διακανονισμο. Δεν υπαρχει χρωστουμενο. Για την πιθανοτητα εαν χρειαστει το εγραψα. Να ειμαι ησυχος μην την πατησω σε περιπτωση αναγκης.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα νούμερα εδω τα βλέπετε ως σωστά γενικά?

Πολύ αύξηση φέτος πραγματικά

Και ο υπολογισμός ο ενδεικτικός σωστός μου φαίνεται 

https://allazorevma.gr/ots

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, coyote2 είπε

Τα νούμερα εδω τα βλέπετε ως σωστά γενικά?

Πολύ αύξηση φέτος πραγματικά

Και ο υπολογισμός ο ενδεικτικός σωστός μου φαίνεται 

https://allazorevma.gr/ots

δεν καταλαβαίνω γιατί στον πίνακα Β ο συντελεστής SMP διαφέρει . Για Ιούλιο έπρεπε να ήταν κοινός 101,86 ( ή ~104 απο ΑΔΜΗΕ)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, nvel είπε

γράφει μετά τον πίνακα γιατί, ο συντελεστής δεν είναι η ΟΤΣ του προηγούμενου μήνα για να είναι 101,86.

σωστός , επίσης δεν καταλάβαινα γιατί πχ η elpedison έχει 100.86 η volton 60,4 και οι άλλες 78,17

Βέβαια είδα οτι η elpedison προσθέτει και άλλα (το οποίο δεν είναι σωστό) μαζί με τους συντελεστές

Όπως και η volton έχει άλλο τύπο

οκ, μακρυά κλασσικά απο ρήτρες :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...