Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, energy52 είπε

Κατι αλλο σχετικα με ΔΕΗ, αυτη επεμενε πως αρχισε κι η ΔΕΗ να χρεωνει ρητρα κανονικα απο Αυγουστο και το ονομαζει κατι με διοξειδιο κτλ,

αυτό καταργήθηκε (ρήτρα CO2) και απο 5/8 στα Γ1/ΓΝ1 υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής (κόστος προμήθειας)

3 ώρες πριν, thespartian είπε

να βάλεις στο excel και τελική τιμή κιλοβατώρας (ημέρας - νύχτας) ανάλογα με τα πάγια των εταιρειών και την κατανάλωση του καθενός.

το πρότεινε παλιότερα και άλλος αλλά δε βρίσκω νόημα , περισσότερο ενδιαφέρον έχει η στήλη με το όφελος σε € . (πολλές στήλες το κάνουν δυσνόητο και δε θέλω να φορτωθεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό καταργήθηκε (ρήτρα CO2) και απο 5/8 στα Γ1/ΓΝ1 υπάρχει ρήτρα αναπροσαρμογής (κόστος προμήθειας)

 

Αρα χρεωνει ρητρα ΟΤΣ σαν κοστος προμηθειας,σωστα; θα κοιταξω το λογαριασμο του πεθερου μου που ναι στη δεη...Σ ευχαριστω για τις απαντησεις συνολικα, εχεις κανει φοβερη δουλεια να σαι καλα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

Αρα χρεωνει ρητρα ΟΤΣ σαν κοστος προμηθειας,σωστα;

βασικά δεν ξέρω πως θα το βαπτίσει , δεν έχω δει ακόμα λογαριασμό

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

θα κοιταξω το λογαριασμο του πεθερου μου που ναι στη δεη...

θα πρέπει η περίοδος κατανάλωσης να περιλαμβάνει μέρες μετά απο 5/8

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Τελικά έχουμε δεί εκκαθαριστικούς λογαριασμους με λήξη κατανάλώσης μετα τις  5/8 για να δούμε τη ρητρα στη ΔΕΗ; Σήμερα είδα ενα της εργασιας μου (Γ21) που είχε λήξη κατανάλωσης μετά τη 5/8 αλλά δεν είχε κατι σχετικό. Ο λογαριασμός ήταν έναντι. Τελικά χρεώνεται στους εκκαθαριστικούς μόνο.

Επεξ/σία από Bax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, energy52 είπε

Σημερα με πηραν και απο elpedison για προσφορα και μολις τους ειπα πως ειμαι ηρων χωρις οτσ σε παλιο προγραμμα μου τα μασαγε..αλλα επειδη ληγει το συμβολαιο μεσα Οκτωβρη, δεν της εκλεισα την πορτα  λεω θα δουμε τι προσφορα θα παρω απο ηρων και  θα με ξανακαλεσει..Φυσικα θα ξαναδιαβασω το sticky excel !! παντως πασχιζουν ολοι για πελατες, μπορει να χω δεχτει και 10 τηλ απο αρχες Ιουλιου για προσφορες..

Κατι αλλο σχετικα με ΔΕΗ, αυτη επεμενε πως αρχισε κι η ΔΕΗ να χρεωνει ρητρα κανονικα απο Αυγουστο και το ονομαζει κατι με διοξειδιο κτλ, και μαλιστα οτι επρεπε να χρεωνει απο αρχες του χρονου,πηρε παραταση και το ξεκινησε τωρα ισχυει ή μου λεγε μπαρουφες;;

Στην ίδια φάση και εδώ με το δικό μου συμβόλαιο στην ελπε (electricity home night fixed) να λήγει τέλη Νοέμβρη.

Αλήθεια τι γίνεται όταν λήξει το συμβόλαιο; Γίνεται αορίστου; Και αν ναι με τι όρους;

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ενδιαφέρομαι για Protergia fixed και το link στο site δε φαίνεται να δουλεύει.

 διάβασα μερικές σελίδες και είδα ότι κάποιοι πήρανε τηλέφωνο σε Protergia. 

Να πάρω τηλέφωνο για να ζητήσω να ενταχθώ στο πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Στην ίδια φάση και εδώ με το δικό μου συμβόλαιο στην ελπε (electricity home night fixed) να λήγει τέλη Νοέμβρη.

Αλήθεια τι γίνεται όταν λήξει το συμβόλαιο; Γίνεται αορίστου; Και αν ναι με τι όρους;

Γίνεται αορίστου αλλά όσο και να ρώτησα δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση για το τι γίνεται. Με ληγμένο συμβόλαιο για δύο μήνες δεν πλήρωσα τίποτα διαφορετικό τελικά , ίδιο πάγιο fixed ίδια χρέωση κιλοβατώρας.

Βέβαια δε νομίζω να μένει για πάντα έτσι μιας και το μόνο που είπαν όλοι όσοι μίλησα ήταν ότι το fixed θα πάει στην τιμή τρέχοντος καταλόγου, το πότε είναι το θέμα.

Ότι πρόγραμμα πάντως μου πρότειναν αφού έληξε το συμβόλαιο για ανανέωση είχε ΟΤΣ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

βασικά δεν ξέρω πως θα το βαπτίσει , δεν έχω δει ακόμα λογαριασμό

Στον τελικο λογαριασμο ΔΕΗ που εκδοθηκε επειδη πηγα Protergia, το γραφει σαν "Ρητρα Αναπροσαρμογης".

Μεχρι 12/8 ημουν ΔΕΗ, και με χρεωσε €16,12.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, liakjim είπε

Στην ίδια φάση και εδώ με το δικό μου συμβόλαιο στην ελπε (electricity home night fixed) να λήγει τέλη Νοέμβρη.

Αλήθεια τι γίνεται όταν λήξει το συμβόλαιο; Γίνεται αορίστου; Και αν ναι με τι όρους;

 

17 λεπτά πριν, morgoth_gr είπε

Γίνεται αορίστου αλλά όσο και να ρώτησα δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση για το τι γίνεται. Με ληγμένο συμβόλαιο για δύο μήνες δεν πλήρωσα τίποτα διαφορετικό τελικά , ίδιο πάγιο fixed ίδια χρέωση κιλοβατώρας.

Βέβαια δε νομίζω να μένει για πάντα έτσι μιας και το μόνο που είπαν όλοι όσοι μίλησα ήταν ότι το fixed θα πάει στην τιμή τρέχοντος καταλόγου, το πότε είναι το θέμα.

Ότι πρόγραμμα πάντως μου πρότειναν αφού έληξε το συμβόλαιο για ανανέωση είχε ΟΤΣ. 

Τώρα Σεπτέμβριο λήγει το Home Night Fixed (με 1,5€ fixed παρακαλώ!) και πήγα σε Elpedison store στη γειτονιά μου. 

Του λέω έχω αυτό και λήγει. Τι μπορούμε να κάνουμε? Είμαι ευχαριστημένος και δεν επιθυμώ να φύγω... 

Δύο προγράμματα που μου έδειξε έχουν ρήτρα. Δελεαστικά μεν σαν τιμή κιλοβατώρας και σαν έκπτωση συνέπειας αλλά ξέροντας τι έρχεται από πίσω του λέω....η ενεργοποίηση fixed πόσο κοστίζει? Εδώ κρατηθείτε.........9€ τον μήνα μου απαντάει αλλά πάει προς κατάργηση!!!!!!

Καλώς, ευχαριστώ πολύ καλημέρα σας.

Μήπως να σας δείξω και άλλο ένα μου κάνει...... Όχι, ευχαριστώ πολύ, καλημέρα σας. Άντε γεια!! Δύο χρόνια ήταν πολύ καλά. Δεν είχα θέμα, οι χρεώσεις σωστές, η τήρηση του fixed στο 1,5€ παρόλο που στο ενδιάμεσο το πήγαν 4€ στους καινούργιους ήταν ότι πρέπει αλλά πάμε πλέον για άλλες πολιτείες.

Έκανα αίτηση στην Efa χθες και περιμένω. Έτσι όπως το υπολόγισα είμαι οριακά λίγο χειρότερα σε σχέση με την Elpedison, αλλά είπαμε, μπρος σε αυτό που έρχεται......

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, morgoth_gr είπε

Γίνεται αορίστου αλλά όσο και να ρώτησα δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση για το τι γίνεται. Με ληγμένο συμβόλαιο για δύο μήνες δεν πλήρωσα τίποτα διαφορετικό τελικά , ίδιο πάγιο fixed ίδια χρέωση κιλοβατώρας.

Βέβαια δε νομίζω να μένει για πάντα έτσι μιας και το μόνο που είπαν όλοι όσοι μίλησα ήταν ότι το fixed θα πάει στην τιμή τρέχοντος καταλόγου, το πότε είναι το θέμα.

Ότι πρόγραμμα πάντως μου πρότειναν αφού έληξε το συμβόλαιο για ανανέωση είχε ΟΤΣ. 

 

10 λεπτά πριν, Greektrooper είπε

 

Τώρα Σεπτέμβριο λήγει το Home Night Fixed (με 1,5€ fixed παρακαλώ!) και πήγα σε Elpedison store στη γειτονιά μου. 

Του λέω έχω αυτό και λήγει. Τι μπορούμε να κάνουμε? Είμαι ευχαριστημένος και δεν επιθυμώ να φύγω... 

Δύο προγράμματα που μου έδειξε έχουν ρήτρα. Δελεαστικά μεν σαν τιμή κιλοβατώρας και σαν έκπτωση συνέπειας αλλά ξέροντας τι έρχεται από πίσω του λέω....η ενεργοποίηση fixed πόσο κοστίζει? Εδώ κρατηθείτε.........9€ τον μήνα μου απαντάει αλλά πάει προς κατάργηση!!!!!!

Καλώς, ευχαριστώ πολύ καλημέρα σας.

Μήπως να σας δείξω και άλλο ένα μου κάνει...... Όχι, ευχαριστώ πολύ, καλημέρα σας. Άντε γεια!! Δύο χρόνια ήταν πολύ καλά. Δεν είχα θέμα, οι χρεώσεις σωστές, η τήρηση του fixed στο 1,5€ παρόλο που στο ενδιάμεσο το πήγαν 4€ στους καινούργιους ήταν ότι πρέπει αλλά πάμε πλέον για άλλες πολιτείες.

Έκανα αίτηση στην Efa χθες και περιμένω. Έτσι όπως το υπολόγισα είμαι οριακά λίγο χειρότερα σε σχέση με την Elpedison, αλλά είπαμε, μπρος σε αυτό που έρχεται......

 

 

Άρα είτε την πάπια ευελπιστώντας να μείνουμε ως έχουμε ή φευγιό για το μη χειρον βέλτιστον. Χμμμ. Δίλημμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως το είπες, μη χείρον βέλτιστον. Με βάση το excel ήμουν ανάμεσα σε Protergia και Efa. Επειδή όμως από Protergia έφυγα για να πάω Elpedison μιας και κοπαναγε κάτι 40αρια ΟΤΣ στους εκκαθαριστικους της, δεν ήθελα να ξαναγυρίσω οπότε πάω δοκιμαστικά Efa και ελπίζουμε για μία ομαλή "συμβίωση"!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, nvel είπε

τι σχέση έχουν οι τιμές του παρελθόντος; πχ το 2005 η kWh είχε 7-9 λεπτά του ευρώ.

απλή ερώτηση είναι φίλε, το ψάχνω και εγώ τώρα και βλέπω ότι το 2010 έφτανε 0,11-0,13.

Προσπαθώ όμως να καταλάβω ποια τιμή μπορεί να θεωρείτε "δικαιη" στις παρούσες συνθήκες και καλό είναι να γίνονται συγκρίσεις με ιστορικά στοιχεία. 

Επίσης όλοι αναφέρουν για παράδειγμα ότι τώρα που παίρνει μπροστα η οικονομία μετά τον covid έχει αυξηθεί η ζήτηση κλπ.. για αυτό ανεβαίνουν και οι τιμές.. δεν μου κάνει τοσο λογικό όμως μιας και θεωρητικά προ covid είχαμε την ίδια ζήτηση με τώρα και οι τιμές έχουν ανέβει δραματικά.. 

 

*edit: Επίσης μπορεί να μην είναι συζήτηση για το παρόν θρεντ αλλά καλό θα ήταν και από την πλευρά μας να έκτος από την πιο οικονομική τιμή να προσπαθούσαμε να κάνουμε και κάποια εξοικονόμηση ενέργειας, εκτός ποια και αν όλοι θεωρούμε ότι καταναλώνουμε στο ελάχιστο δυνατό και δεν υπάρχουν περιθώρια βελτιώσης (που αμφιβάλλω πολύ)

Το αναφέρω και αυτό γιατί όσο καταναλώνουμε αλόγιστα και αυξάνουμε την ζήτηση προφανώς και θα ανεβαίνει το κόστος. (φυσικά δεν αναφέρομαι μόνο στους συμμετέχοντες στην συζήτηση εδώ) αλλά θεωρώ ότι δεν μπορεί ο στόχος μας να είναι μονο η πιο οικονομική τιμή..

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...