Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, coyote2 είπε

O Προμηθευτής δεν δικαιούται αποζημίωση αν η σύμβαση

 

καταγγελθεί από τον Πελάτη εντός τριάντα (30) ημερών από την ειδοποίηση του Προμηθευτή για τροποποίηση όρου της Σύμβασης ή τη γνωστοποίηση της τροποποίησης Χρεώσεων Προμήθειας, ακόμα και αν η εν λόγω καταγγελία λάβει χώρα κατά τη διάρκεια του ελάχιστου χρόνου ισχύος της Σύμβασης."

Έκανες μια θεωρητική ερώτηση και σου απάντησα αναλόγως.

Δε ξέρω τι αλλαγές έγιναν στη σύμβαση σου κι αν σε ενημέρωσαν ή όχι.

Αν δε μας πεις ακριβώς τι και πώς, δε βγαίνει άκρη.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μου αλλάξανε τα όρια στην ΟΤΣ και κατά λάθος δε με ενημέρωσαν όπως είπαν

 

Ουσιαστικά υπέγραψα το συμβόλαιο και μου δώσαν λάθος συμβόλαιο .....  Είναι πιστεύω καλή αφορμή να φύγω.. Δε φταίω εγω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, coyote2 είπε

Μου αλλάξανε τα όρια στην ΟΤΣ και κατά λάθος δε με ενημέρωσαν όπως είπαν

Ουσιαστικά υπέγραψα το συμβόλαιο και μου δώσαν λάθος συμβόλαιο .....  Είναι πιστεύω καλή αφορμή να φύγω.. Δε φταίω εγω

αυτό είναι αλλαγή γενικών όρων ,δεν ξέρω γιατί δε γράφουν οτι μπορείς να φύγεις αζημίως

Σε παλιότερους λογαριασμούς στη Ζενιθ το έγραφε ξεκάθαρα

Μάλιστα στην περίπτωση της NRG , η αλλαγή  υπολογισμού τη ρήτρας έγινε πριν καν την ενημέρωση

Spoiler

Βέβαια και οι 2 εταιρίες για ένα διάστημα έγραφαν οτι οι συντελεστές μπορούν και μεταβάλλονται ανάλογα τις συνθήκες (τους έδωσα στην ΡΑΕ ,όχι καταγγελία ,απλά έστειλα email)

όπως και να έχει ενημέρωσέ μας αν έχεις εξελίξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε λίγο απ'την αρχή.

Τι ΟΤΣ / ρήτρα προσαρμογής έλεγε το συμβόλαιο που υπέγραψες;

Πότε το υπέγραψες;

Πότε έγινε η αλλαγή των όρων;

Πώς και πότε διαπίστωσες ότι άλλαξαν οι όροι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπέγραψα τέλος του 2020

έλεγε 40 έως 55

Το συμβόλαιο έλεγε 30 έως 40 στο ιντερνετ περίπου το Πάσχα. Το ανακάλυψα τυχαια στο ιντερνετ

Το είχαμε συζητήσει στο φόρουμ

Οταν ήρθε πρώτη φορά η ρήτρα τον Ιούλιο τους ρώτησα πως το υπολόγισαν

Μου είπαν Τους είπα εγω δεν υπέγραψα αυτό. Κάνανε ένα μήνα να μου απαντήσουν γιατί υπάρχει αυτή η διαφορά και στείλανε ένα εμαιλ που λεει ότι κατά λάθος δε με ενημερώσανε, λόγω συστημικού λάθος (γαμάτο?????)

Μου ζητησαν το συμβόλαιο. Το έστειλα!!!!!! φοβερό αυτό.... δε το είχαν?

Τους λεω κι εγω ότι θέλω να φύγω .... και περιμένω αρκετές μέρες τώρα επιβεβαίωση.

Τους βλέπω να κάνουν την πάπια 

Επεξ/σία από coyote2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, imr είπε

Υπαρχει καμια περιπτωση να με συνεφερε προγραμμα με ΟΤΣ?

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58799174

3 λεπτά πριν, imr είπε

Εκανα αιτηση για Ηρων fixed

πως και έτσι ? τα excel τα κατέβασες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι

για τις κιλοβατορες μου (6-7000) θα ειναι καλυτερα protergia αλλα δεν με εχουν παρει ποτε τηλεφωνο

Ημουν μεταξυ αυτων των 2

 

Επεξ/σία από imr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, imr είπε

για τις κιλοβατορες μου (6-7000) θα ειναι καλυτερα protergia αλλα δεν με εχουν παρει ποτε τηλεφωνο

βάλε νυχτερινό αν δεν έχεις ήδη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, imr είπε

Θα μπορω να βαλω με το υπαρχων προγραμμα νυχτερινο η να το ακυρωσω?

ναι αλλά καλό είναι να μιλήσεις με τον πάροχο (γραπτώς) μήπως αλλάζει κάτι

Σε ποιον είσαι?

Στο ημερήσιο excel υπάρχει υπολογισμός με 20% που δείχνει το κέρδος απο τις ρυθμιζόμενες (όχι τυχών πιο φθηνής κιλοβατώρας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι αλλά καλό είναι να μιλήσεις με τον πάροχο (γραπτώς) μήπως αλλάζει κάτι

Σε ποιον είσαι?

Στο ημερήσιο excel υπάρχει υπολογισμός με 20% που δείχνει το κέρδος απο τις ρυθμιζόμενες (όχι τυχών πιο φθηνής κιλοβατώρας)

Δεη απλο οικοιακο με 0.12 σχεδον

Οφελος θα εχω οπου και να παω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, imr είπε

Δεη απλο οικοιακο με 0.12 σχεδον

πλέον όχι , ακρίβυνε απο 5/8 (έχει ρήτρα πλέον γιαυτό δεν υπάρχει στο excel)

αφού είσαι στο Γ1 κάνε σήμερα την αίτηση για νυχτερινό χωρίς θέμα

5 λεπτά πριν, imr είπε

Οφελος θα εχω οπου και να παω 

αν πήγαινες σε πρόγραμμα ρήτρας θα είχες >0,15 το καλοκαίρι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, coyote2 είπε

Τους λεω κι εγω ότι θέλω να φύγω .... και περιμένω αρκετές μέρες τώρα επιβεβαίωση.

Τους βλέπω να κάνουν την πάπια 

Έχεις το δίκιο με το μέρος σου και παραδοχή δική τους ότι δε σε ενημέρωσαν. Αν φύγεις πριν σου απαντήσουν θα σου χρεώσουν ρήτρα πρόωρης αποδέσμευσης. Όσες αμφισβητήσεις κι αν κάνεις μετά, φοβάμαι ότι δε θα στη δώσουν πίσω γιατί δεν ακολούθησες τη προβλεπόμενη διαδικασία (δηλαδή να περιμένεις την απάντηση τους).

Μπορούν για παράδειγμα να υποστηρίξουν πως όντως είχαν κάνει λάθος στον υπολογισμό της ΟΤΣ και είχαν σκοπό να την επαναυπολογίσουνμε όρια 40-55 ώστε να εξαντλήσεις τη δέσμευση σου.

Είχα παρόμοιο πρόβλημα στο αέριο. Μου είπαν ότι οι τιμές στο Extra στην ιστοσελίδα είναι αρχικές προ έκπτωσης. Ήταν όμως οι τελικές τιμες, μαζί με την έκπτωση 20%. Δυο υπάλληλοι μού έδωσαν την ίδια λανθασμένη ενημέρωση, μια στο τηλέφωνο και μια στο chat (κράτησα transcript). Δεκέμβρη έκανα αμβισβήτηση, Φλεβάρη ξεμπέρδεψα. Αλλά ήμουν εγκλωβισμένος μέχρι να πάρω απάντηση. Γιατί αν έφευγα νωρίτερα μπορεί να χρέωναν τέλος πρόωρης αποδέσμευσης και να υποστήριζαν πως ήταν διατεθημένοι να μου παρέχουν επιπλέον έκπτωση ή επιταγές κλπ κι ότι έφταιγα εγώ που δε περίμενα την απάντηση τους.

Τέλος πάντως με άφησαν και έφυγα αζημίως, αλλά είχαν το θράσος στην απάντηση τους να γράψουν αυτό:

111.jpg.77c4bfe531dfa6c8e72c408aa5c3786e.jpg

Αντί να παραδεχτούν ότι έκαναν λάθος πληροφόρηση στις τιμές του προγράμματος... μου επέτρεψαν να φύγω αζημίως αν το πρόγραμμα τους δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες μου! 🤬

Πρόσεχε έχεις να κάνεις με λαμόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, coyote2 είπε

Για να φύγεις από μία εταιρία εκτός από ένα εμαιλ που λες ότι καταγγέλνεις τη σύμβαση πρέπει να σου απαντήσουν κάτι?

Γιατί τους ρωτάω και τους λεω ότι δικαιούμε να φύγω αζημίως λόγω αλλαγής των όρων και δεν απαντούν....

Οπως πχ έστειλε ο Φίλος πιο πάνω για την ΕΛΙΝ που το λεει καθαρά ότι μπορείς να φύγεις.... 

Χθες μίλησα με την ΔΕΗ γιατί τα έχω πάρει με την Elpedison που είμαι και η ΔΕΗ είπε πως δεν χρειάζεται να στείλω καν ενημέρωση στην Elpedison. Τα κανονίζουν όλα αυτοί όταν τους κάνω την αίτηση για το Online (που θα την κάνω και online!).

Κάνω μια ακόμη ανάλυση στο τι έχω πληρώσει τους τελευταίους 9 μήνες και νομίζω θα μου πέσουν τα μαλλιά.

Ρήτρες αναπροσαρμογής που είναι πάνω από την συνολική τιμή της πραγματικής κατανάλωσης, αν οι υπλογισμοί μου είναι σωστοί υπάρχουν μήνες που η KWh μου έχει βγει πάνω από 1.3 χωρίς ΦΠΑ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...