Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, valantis123 είπε

Άσε με πάλι καλα πρόλαβα χάρη τα παιδιά εδω και έβαλα πρόγραμμα στο πατρικό. αλλά έλα μου που θα παω και εγώ σε άλλο σπίτι τον άλλο μήνα και θα πρέπει να βρω τι εταιρία να βάλω...

ελπίζω κάτι να βγει , πχ της Protergia ξεφύτρωσε απο το πουθενά ,

αν βρήκες ήδη σπίτι μπορείς απο τώρα να ανεβάσετε το μισθωτήριο (με ημερομηνία κανονικά που ξεκινά η μίσθωση) και να το χρησιμοποιήσεις

Στις 7/9/2021 στις 9:37 ΠΜ, skiace είπε

οφ τοπικ

το μισθωτηριο μπορεις να το καταθεσεις και νωριτερα. Δεν εχει καμμια σημασια ποσο νωριτερα το ανεβαζεις στο taxis αλλα η διαρκεια που αναγραφει.

Αρα το ανεβαζεις σημερα οτι η μισθωση σου ξεκινα απο 1/10 και στην συνεχεια κανεις τις διαδικασιες ετσι ωστε να μην μεινεις χωρις ρευμα.

νομίζω αυτό κατάλαβα , αλλά πείτε τα με pm ή ανοίξτε νέο θέμα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, πώς υπολογίζουμε την τελική τιμή κιλοβατώρας σε πρόγραμμα με οτσ; Προσθέτουμε την αξία του ρεύματος με την χρέωση οτσ , και διαιρούμε με τις κιλοβατώρες που κατανάλωσαμε ; Έτσι δεν πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alexx είπε

Προσθέτουμε την αξία του ρεύματος με την χρέωση οτσ , και διαιρούμε με τις κιλοβατώρες που κατανάλωσαμε ; Έτσι δεν πάει;

συνήθως είναι στ ίδιο πεδίο η αξία του ρεύματος με την οτσ (περιλαμβάνεται δηλαδή)

αν είναι αλλού πχ watt&volt ναι έτσι πάει (χωρις φυσικά ρυθμιζόμενες κτλ)

~0,15-0,16 θα είσαι

αν έχεις νυχτερινό είναι λίγο πιο πολύπλοκο αλλά βγαίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία γενικά για όλες της εταιρίες συμπεριλαμβανομένης και της ΔΕΗ... Υπάρχει κανένα αναπηρικό τιμολόγιο? Για 67%-80% κτλ ...

Στο νερό γνωρίζω οτι πληρώνεις μειωμένα για το ρεύμα υπάρχει κάτι ανάλογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, LuNaTiC είπε

Απορία γενικά για όλες της εταιρίες συμπεριλαμβανομένης και της ΔΕΗ... Υπάρχει κανένα αναπηρικό τιμολόγιο? Για 67%-80% κτλ ...

Στο νερό γνωρίζω οτι πληρώνεις μειωμένα για το ρεύμα υπάρχει κάτι ανάλογο?

Αν δεν κανω λαθος το ΚΟΤ-Β αλλα νομιζω εχει ορια χρησης ( δεν ειναι με απεριοριστες KW )

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheriff είπε

Αν δεν κανω λαθος το ΚΟΤ-Β

Αυτό φαντάζομαι είναι στην ΔΕΗ ? Υπάρχει στο site της μπορεί να το βρεί κάποιος ... αν το έχει ψάξει κάποια περίπτωση συμφέρει ως πρόγραμμα ή δεν δίνει κάτι το ιδιαίτερο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομιζω κανεις αιτηση στο κρατος μεσω σελιδας ( idika ) για ΚΟΤ-Α και ΚΟΤ-Β, τωρα ποιοι παροχοι εχουν προγραμματα θελει ψαξιμο αλλα σιγουρα εχει η ΔΕΗ

Επεξ/σία από Sheriff
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

συνήθως είναι στ ίδιο πεδίο η αξία του ρεύματος με την οτσ (περιλαμβάνεται δηλαδή)

αν είναι αλλού πχ watt&volt ναι έτσι πάει (χωρις φυσικά ρυθμιζόμενες κτλ)

~0,15-0,16 θα είσαι

αν έχεις νυχτερινό είναι λίγο πιο πολύπλοκο αλλά βγαίνει

0.17 είμαι και με πρότειναν  να πάω στη Ζενίθ (Γ21) με σταθερή τιμή 0,10 για ένα χρόνο, χωρίς ΟΤΣ, και χωρίς ειδικό τέλος μείωσης εκπομπών αερίων ρύπων που στην περιπτωσή μου είναι άλλα100€ και ανεβάζει τη τιμή στα 0,19!!!   που είναι η παγίδα?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρέωση co2 έχω καταλάβει ότι έχει καταργηθεί στην ΔΕΗ. Ισχύει το ίδιο και για όλους τους άλλους παρόχους; Με ενδιαφέρει για το πρόγραμμα fix της efa και λέω να το προχωρήσω από Δευτέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν , αλλαγές στο excel

- Φεύγουν τα προγράμματα της NRG μιας και δεν έχουν fixed και πλέον είναι με ρήτρες

- Μας χαιρέτησε η Solar , με το Solar Fixed

- Έγινε διόρθωση στην τιμολόγηση της Protergia Fixed που αν ξεπεράσεις τις 2000 ανεβαίνει κλίμακα σε όλες τις κιλοβατώρες (όχι μόνο σε όσες είναι πάνω απο 2000)

Εδώ παρένθεση , το excel είναι ετήσιο επομένως πάει αναλογικά. Η διαφορά ευτυχώς είναι μικρή

3 ώρες πριν, alexx είπε

χωρίς ΟΤΣ, και χωρίς ειδικό τέλος μείωσης εκπομπών αερίων ρύπων που στην περιπτωσή μου είναι άλλα100€ και ανεβάζει τη τιμή στα 0,19!!!

αυτό δε γίνεται , είναι στις ρυθμιζόμενες (ΕΤΜΕΑΡ) , έδωσες και εσυ 100€ να τα φάει το κράτος (που είναι τα φωτοβολταϊκα?????_

αν σου το είπανε αυτολεξεί , σε κοροϊδεύουνε ,

αν εννοούσαν CO2 ρήτρα , είχε η ΔΕΗ και έχει καταργηθεί εδώ και μήνα

edit ήταν για επαγγελματικό τελικά

3 ώρες πριν, alexx είπε

που είναι η παγίδα?? 

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, korakios είπε

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Γ21 θέλει o alex

41 λεπτά πριν, LuNaTiC είπε

Απορία γενικά για όλες της εταιρίες συμπεριλαμβανομένης και της ΔΕΗ... Υπάρχει κανένα αναπηρικό τιμολόγιο? Για 67%-80% κτλ ...

Στο νερό γνωρίζω οτι πληρώνεις μειωμένα για το ρεύμα υπάρχει κάτι ανάλογο?

Θα κατεβάσεις το excel του korakios απ'τη προτεινόμενη ανάρτηση πάνω στη σελίδα. Βάζεις ετήσεις κιλοβατώρας και βλέπεις τι σε συμφέρει απ'τα σταθερά προγράμματα που έχουν και ΚΟΤ (κοινωνικό τιμολόγιο). Η πλατφόρμα στο ΗΔΙΚΑ θα ανοίξει μετά τη λήξη των εκκαθαριστικών δηλώσεων και τις αναρτήσεις του ΕΝΦΙΑ. Βάλε πρώτα ποιο πάροχο σε συμφέρει.

edit: Bασικό για το ΚΟΤ να υπάρχει νυχτερινός μετρητής αλλιώς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να κάνει υπέρβαση κατανάλωσης και να χάσει όλη την έκπτωση. Αν δεν έχει νυχτερινό μετρητή, αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ κάνα 40άρι κόστος και θα χρειαστεί και πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου αν έχει λήξει.

@alexx ανάλογα τη κατανάλωση σου κοίτα για HΡΩΝ Only Business ή EFA Fix Power Business.

https://www.heron.gr/energy/electricity/epixeirisi/only-business/

https://efaenergy.gr/fix-power-business-1-2/

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

Λοιπόν , αλλαγές στο excel

- Φεύγουν τα προγράμματα της NRG μιας και δεν έχουν fixed και πλέον είναι με ρήτρες

- Μας χαιρέτησε η Solar , με το Solar Fixed

- Έγινε διόρθωση στην τιμολόγηση της Protergia Fixed που αν ξεπεράσεις τις 2000 ανεβαίνει κλίμακα σε όλες τις κιλοβατώρες (όχι μόνο σε όσες είναι πάνω απο 2000)

Εδώ παρένθεση , το excel είναι ετήσιο επομένως πάει αναλογικά. Η διαφορά ευτυχώς είναι μικρή

αυτό δε γίνεται , είναι στις ρυθμιζόμενες (ΕΤΜΕΑΡ) , έδωσες και εσυ 100€ να τα φάει το κράτος (που είναι τα φωτοβολταϊκα?????_

αν σου το είπανε αυτολεξεί , σε κοροϊδεύουνε ,

αν εννοούσαν CO2 ρήτρα , είχε η ΔΕΗ και έχει καταργηθεί εδώ και μήνα

Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

Κανένα πρόγραμμα απο το Φυσικό Αέριο δεν αξίζει? απογοήτευση :) σε κάποιες άλλες σελίδες τα βγάζανε (πριν κανα μηνα δυο... πρωτα σε οικονομια)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Γ21 θέλει o alex

Ναί αυτό έχω. Είπε θα μου το φέρει γραπτώς αυτό με το ειδικό τέλος μείωσης εκπομπών αερίων ρύπων .

όπως κ να έχει έχει καλύτερη τιμή απο την w&v που είμαι τώρα,. Άν έχετε πρόχειρο κανά καλό πρόγραμμα για Γ21 πείτε. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alexx είπε

Ναί αυτό έχω. Είπε θα μου το φέρει γραπτώς αυτό με το ειδικό τέλος μείωσης εκπομπών αερίων ρύπων .

όπως κ να έχει έχει καλύτερη τιμή απο την w&v που είμαι τώρα,. Άν έχετε πρόχειρο κανά καλό πρόγραμμα για Γ21 πείτε. Ευχαριστώ.

"Ξέχασε" να σου πει ότι έχει 80ευρώ ετήσιο πάγιο.

https://www.zenith.gr/electriki-energeia/stin-epicheirisi/power-business-free-1/

Επίσης βλέπω 0.11 χωρίς dual energy... αλλά ακόμα και 0.10 να σου έδωσαν, τα 2 προγράμματα που σου έγραψα πάνω συμφέρουν πολύ παραπάνω.

Με 10000kw κατανάλωση έχεις ετήσιο κόστος:

Zενίθ: (10000*0.1) + 79ετήσια συνδρομή = 1079

ΗΡΩΝ: (10000*0.0645) + 133πάγια = 788

ΕFA (10000*0.078) + 42 πάγια = 822

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ekrepali

Μπορεις να μου προτεινεις καποιο Γ1Ν με καταναλωση περιπου 4000+2000νυχτα;

με ολη την ερευνα που εχω κανει ως τωρα για 24 μηνες συμβολαιο παω για efa νομιζω

ty

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...