Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ηρθε ο πρωτος λογαριασμος απο efa energy  για την παροχη του πατερα μου εναντι με ΟΤΣ μηδενικη, (εναντι βεβαια) τον εστειλα εκανε παγια εντολη  κι ευχομαστε για τα καλυτερα😄

Εστειλα χθες την αιτηση στην ΕΦΑ, για ενημερωσε με σε παρακαλω ποσες μερες και αν ηταν οκ ολα στη διαδικασια.

ty

---

*Κατι διαβασα για 9ευρω εκπτωση/επιδοτηση στο ρευμα το μηνα περι τα νεα μετρα. Δουλευομαστε;

 

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Applemaniac81 είπε

Σ ευχαριστώ και πάλι Κοράκιε. Να περιμένω το νυχτερινό ή δεν έχει σημασία; Εν τέλει θα γλιτώσω χρήματα με το νυχτερινό μόνο από τις ρυθμιζόμενες αν καταλαβαίνω σωστά; 

στείλε email στην efa αν η αλλαγή σε νυχτερινό απαιτεί νέα σύμβαση (σε περίπτωση που το καταργήσει και δε θα είναι διαθέσιμο). Αν όχι κάνε σήμερα αίτηση ,γενικά δεν το κόβω μέχρι τέλους του μήνα να παραμένει τίποτα.

15 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν έχω καταλάβει, αυτή την έκπτωση θα την πάρουν και όσοι είναι σε fixed προγράμματα ; 

κανονικά δε νομίζω , υποθέτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Το καινούργιο fixed της προτέργια το είδατε;

https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο

δείτε το...

Θα κλάψουνε μανούλες τον χειμώνα, με λάμπες πετρελαίου θα την βγάλουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheriff είπε

Εστειλα χθες την αιτηση στην ΕΦΑ, για ενημερωσε με σε παρακαλω ποσες μερες και αν ηταν οκ ολα στη διαδικασια.

ty

---

*Κατι διαβασα για 9ευρω εκπτωση στο ρευμα το μηνα περι τα νεα μετρα. Δουλευομαστε;

 

Τι εννοεις ποσες μερες; Η μεταφορα γρηγορα γινεται, εκτος κι εχεις ληξιπροθεσμα στον αλλο παροχο..Ναι ολα κανονικα, φαινεται τιμια εταιρεια..Μολις τους πηρα τηλ. το προγραμμα fixed θα ναι μεχρι 30/9

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω τώρα ότι η έκπτωση είναι 9€ το μήνα. Δηλαδή εγώ που είχα κατανάλωση 3600kw και ρήτρα 225€ στη volterra, θα έπαιρνα έκπτωση 36€ το τετράμηνο;

Το my home enter της δεη που έχει τιμή 0,105 και έκπτωση 5% χωρίς ρήτρα, δεν πιστεύεται ότι συμφέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Con_stant1ne είπε

Το my home enter της δεη που έχει τιμή 0,105 και έκπτωση 5% χωρίς ρήτρα, δεν πιστεύεται ότι συμφέρει;

 Διάβασε πρώτα την προτεινόμενη ανάρτηση (τέρμα πάνω) , και μετά κατέβασε το αντίστοιχο excel και βάλε ετήσιες κιλοβατώρες :)

1 λεπτό πριν, Con_stant1ne είπε

Διαβάζω τώρα ότι η έκπτωση είναι 9€ το μήνα.

για τις πρώτες 300kw

1 λεπτό πριν, Con_stant1ne είπε

Δηλαδή εγώ που είχα κατανάλωση 3600kw και ρήτρα 225€ στη volterra, θα έπαιρνα έκπτωση 36€ το τετράμηνο;

μόνο για Οκτ-Φεβ είπαν , δεν ξέρω αν το συνεχίσουν και αν θα βάλουν και οι εταιρίες απο την τσέπη τους ωστε να καλυφθεί το 80%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Τι εννοεις ποσες μερες; Η μεταφορα γρηγορα γινεται, εκτος κι εχεις ληξιπροθεσμα στον αλλο παροχο..Ναι ολα κανονικα, φαινεται τιμια εταιρεια..Μολις τους πηρα τηλ. το προγραμμα fixed θα ναι μεχρι 30/9

Απο τη μερα της αιτησης ως την ενεργοποιηση αλλαγη του παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sheriff είπε

Απο τη μερα της αιτησης ως την ενεργοποιηση αλλαγη του παροχου.

Αν θυμαμαι καλα σε  7-8 εργασιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί διακοπής ELPEDISON και γυρίσματος σε ΔΕΗ η ερώτηση.

Η Elpedison λέει πως πριν από αποχώρηση πρέπει να τους στείλεις ενημέρωση για αυτό.

Η ΔΕΗ μου λέει (2 φορές, 2 διαφορετικά άτομα από το Sales τους) πως δεν χρειάζεται τίποτα και πως τα κάνουν όλα αυτοί εσωτερικά και παίρνει λίγες μέρες.

Έχει κάνει κανείς αλλαγή πρόσφατα και ποια διαδικασία ακολούθησε;

Ευχαριστώ!

 

Σε άλλα νέα, η Elpedison μου έστειλε την ανάλυση των χρεώσεων Αναπροσαρμογής που τους ζήτησα για τους λογαριασμούς από πέρσι Νοέμβριο ως τώρα. Και πάλι δεν μπορεί κανείς να βγάλει άκρη αν όλες οι τιμές που βάζουν είναι οι σωστές. Απορώ για το ποιος έχει σκεφτεί το όλο setup με τo ΟΤΣ και την ενημέρωση/κατανόηση του τελικού πελάτη.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skritikos είπε

Περί διακοπής ELPEDISON και γυρίσματος σε ΔΕΗ η ερώτηση.

Η Elpedison λέει πως πριν από αποχώρηση πρέπει να τους στείλεις ενημέρωση για αυτό.

Η ΔΕΗ μου λέει (2 φορές, 2 διαφορετικά άτομα από το Sales τους) πως δεν χρειάζεται τίποτα και πως τα κάνουν όλα αυτοί εσωτερικά και παίρνει λίγες μέρες.

Έχει κάνει κανείς αλλαγή πρόσφατα και ποια διαδικασία ακολούθησε;

Ευχαριστώ!

 

Σε άλλα νέα, η Elpedison μου έστειλε την ανάλυση των χρεώσεων Αναπροσαρμογής που τους ζήτησα για τους λογαριασμούς από πέρσι Νοέμβριο ως τώρα. Και πάλι δεν μπορεί κανείς να βγάλει άκρη αν όλες οι τιμές που βάζουν είναι οι σωστές. Απορώ για το ποιος έχει σκεφτεί το όλο setup με τo ΟΤΣ και την ενημέρωση/κατανόηση του τελικού πελάτη.

 

 

 

 

Μόλις μίλησα με volterra για να φύγω και μου είπαν ότι θα μιλήσω μόνο με τον καινούριο πάροχο για την αλλαγή.

Απ ότι βλέπω στο excel η protergia έχει την καλύτερη προσφορά σε fixed.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skritikos είπε

Η ΔΕΗ μου λέει (2 φορές, 2 διαφορετικά άτομα από το Sales τους) πως δεν χρειάζεται τίποτα και πως τα κάνουν όλα αυτοί εσωτερικά και παίρνει λίγες μέρες.

όταν υπογράφεις αίτηση κάνεις και εξουσιοδότηση αντιπροσώπευσης για την αλλαγή

απο τη στιγμή που δεν έχεις δέσμευση πλέον ,δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάποια ενημέρωση στην elpedison

περι ΔΕΗ online/enter εδώ

Μόλις τώρα, Con_stant1ne είπε

Απ ότι βλέπω στο excel η protergia έχει την καλύτερη προσφορά σε fixed.

ανάλογα την κατανάλωση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

όταν υπογράφεις αίτηση κάνεις και εξουσιοδότηση αντιπροσώπευσης για την αλλαγή

απο τη στιγμή που δεν έχεις δέσμευση πλέον ,δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάποια ενημέρωση στην elpedison

περι ΔΕΗ online/enter εδώ

ανάλογα την κατανάλωση

Έχω δέσμευση ακόμη, ως τέλος Απριλίου 2022. Οπότε γνωρίζω πως θα πληρώσω 4 ευρώ το μήνα πρόστιμο στον τελευταίο εκκαθαριστικό. Και δεν με νοιάζει καθόλου. Θέλω να φύγω από τους απατεώνες που δεν ενδιαφέρονται καθόλου για τους πελάτες τους.

Μαζί με μένα λίγες εβδομάδες μετά θα μεταφέρω άλλα δυο σπίτια που τα πήρα στον λαιμό μου πέρσι με την Elpedison. Αυτοί (Elpedison) θα χάσουν, αργά ή γρήγορα η πλάστιγγα θα γυρίσει αν δεν αλλάξουν το marketing τους.

 

5 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Μόλις μίλησα με volterra για να φύγω και μου είπαν ότι θα μιλήσω μόνο με τον καινούριο πάροχο για την αλλαγή.

Απ ότι βλέπω στο excel η protergia έχει την καλύτερη προσφορά σε fixed.

Είναι μικρές οι διαφορές και ενώ τα εξετάζω κι αυτά, προτιμώ την σταθερότητα της ΔΕΗ. Τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια. Μετά βλέπουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος έκανα πριν. Η πιο συμφέρουσα για τη δική μου κατανάλωση είναι η efaenergy την οποία ακούω πρώτη φορά. Είναι αξιόπιστη σαν εταιρεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Λάθος έκανα πριν. Η πιο συμφέρουσα για τη δική μου κατανάλωση είναι η efaenergy την οποία ακούω πρώτη φορά. Είναι αξιόπιστη σαν εταιρεία;

https://www.insomnia.gr/search/?q=efaenergy&item=669691&type=forums_topic&sortby=newest

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

θύμισέ μου , είχες κάνει στο ΣτΚ πιο μπροστά ? Και τι αφορούσε , αυξηση fixed ,μη τήρηση 4μήνου και τα 2 ?

Ναι, εχω κανει και για τα δυο (λιγες μερες μετα τη δικη σου καταγγελια). Αναμενω κι εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...