Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ε όχι και δεν υπάρχουν αυξήσεις, δες τα fixed προγράμματα πριν 6 μήνες και δες και τα σημερινά... 

Έχεις δίκιο σε αυτό που λες, αλλά εγώ πιστεύω ότι το μέτρο θεσπίστηκε για αυξήσεις στην ΟΤΣ και θα εφαρμοστεί μόνο για ΟΤΣ.

Θα το μάθουμε στον επόμενο εκκαθαριστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ε όχι και δεν υπάρχουν αυξήσεις, δες τα fixed προγράμματα πριν 6 μήνες και δες και τα σημερινά... 

πολλά δε θα τα δει ούτε καν μιας και εξαφανίστηκαν

14 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

Τελικα η προτεργια εχει διαθέσιμο και το παλιο fixed με τα 0,088 ή οχι?.Στο site τους δεν υπάρχει στο excel ναι.Τι ισχύει?

πάει και αυτό μέχρι μια ώρα πριν υπήρχε,

πάρτε τηλ και όσοι προλάβετε (αν σας συμφέρει ,το αφήνω στο excel προς το παρών,

edit μέχρι να επιβεβαιωθεί απο κάποιους οτι δεν ισχύει)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

το έχω ξαναπει , απο τη στιγμή που δεν υπάρχει έλεγχος , εννοείται τα ίδια θα έκανα ,ΟΤΣ και διαφημιζόμενη κιλοβατώρα 0,02 και ρήτρες .

κάτσε ήδη υπάρχει , το Zero της Watt&Volt με 0,19 τελική 😂

Πάντως ακόμα και τα fixed να πάνε ψηλά , είναι τρόπος να δεις τι τιμές παίζουν στη χοντρική καθώς και να συγκρίνεις άμεσα (εφόσον δε δίνουν ιστορικό) πάροχους . Δύσκολο δηλαδή πάροχος να δίνει καλύτερες τιμές στα κυμαινόμενα και χειρότερες στα σταθερά (δεν εννοώ fixed vs κυμαινόμενο αλλά κυμαινόμενο ενός πάροχου vs άλλου , κοιτώντας έμμεσα τα fixed τους προγράμματα)

 

Δεν ξερω ποσο δυσκολο ειναι αλλα αν μπορεις θα ηταν χρησιμο να εβαζες στο εξελ τις τιμες που αγοραζουν τις kwh για 6μηνο 3μηνο μηνα πχ ωστε να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης. Μεχρι προτεινως ταβανι ηταν η Δεη αλλα τωρα εχει αλλαξει το σκηνικο

 

Edit: επισης στο εξελ θα προσθετα και μια προτροπη νσ γινει προσπαθεια εξοικονομησης ενεργειας σιγουρα, που ειναι και μεγαλη οικονομια. Βλεπω κατι καταναλωσεις σε σπιτια μεχρι 100 τμ και πραγματικα πιστευω οτι καποιοι πανε γυρευοντας.

Επεξ/σία από userAnon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, userAnon είπε

Δεν ξερω ποσο δυσκολο ειναι αλλα αν μπορεις θα ηταν χρησιμο να εβαζες στο εξελ τις τιμες που αγοραζουν τις kwh για 6μηνο 3μηνο μηνα πχ ωστε να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης. Μεχρι προτεινως ταβανι ηταν η Δεη αλλα τωρα εχει αλλαξει το σκηνικο

κοινή

ανα μήνα

https://www.dei.gr/el/i-dei/dimosieuseis/miniaia-pliroforiaka-deltia/miniaia-timi-ekkatharisis-agoras-market-clearing-p

ανα εβδομάδα, ημέρα

https://www.enexgroup.gr/el/markets-publications-el-day-ahead-market

πλήρες ιστορικό

https://www.admie.gr/agora/enimerotika-deltia/mesostathmiki-timi-agoras

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, userAnon είπε

Edit: επισης στο εξελ θα προσθετα και μια προτροπη νσ γινει προσπαθεια εξοικονομησης ενεργειας σιγουρα, που ειναι και μεγαλη οικονομια. Βλεπω κατι καταναλωσεις σε σπιτια μεχρι 100 τμ και πραγματικα πιστευω οτι καποιοι πανε γυρευοντας.

Κοίτα, και εγώ βλέπω εδώ νούμερα που μου φαίνονται τρελλά, δε ξέρεις όμως τι σπίτι έχει ο καθένας και τι συσκευές, βέβαια σίγουρα κάποιοι καταναλώνουν αλόγιστα από ότι φαίνεται 

Ένα παλιό αμόνωτο σπίτι με παλιό ψυγείο / πλυντήριο / κλιματιστικά, καταλαβαίνεις ότι για να ανταπεξέλθει π.χ. στον καύσωνα που είχαμε φέτος, θα χρειαστεί υπερδιπλάσιες κιλοβατώρες από ένα καινούργιο σπίτι με καινούργιες συσκευές 

Συν τοις άλλοις, είναι και θέμα συνθηκών, εγώ π.χ. έχω υπερδιπλασιάσει τις καταναλώσεις μου, λόγω του ότι φέτος είχαμε νέο μέλος στο σπίτι

Εκεί που μαζευόμασταν στις 6-7 και βάζαμε ένα a/c άντε και κάνα μαγείρεμα, τώρα το σπίτι παίζει 24/7, και προφανώς πρέπει να δημιουργείς και μια Α συνθήκη στον χώρο, ούτε στους 17-18 μπορείς να το έχεις, ούτε στους 28-29, που πριν 1 χρόνο το έκανα για πλάκα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, skritikos είπε

Περί διακοπής ELPEDISON και γυρίσματος σε ΔΕΗ η ερώτηση.

Η Elpedison λέει πως πριν από αποχώρηση πρέπει να τους στείλεις ενημέρωση για αυτό.

Η ΔΕΗ μου λέει (2 φορές, 2 διαφορετικά άτομα από το Sales τους) πως δεν χρειάζεται τίποτα και πως τα κάνουν όλα αυτοί εσωτερικά και παίρνει λίγες μέρες.

Έχει κάνει κανείς αλλαγή πρόσφατα και ποια διαδικασία ακολούθησε;

Ευχαριστώ!

 

Σε άλλα νέα, η Elpedison μου έστειλε την ανάλυση των χρεώσεων Αναπροσαρμογής που τους ζήτησα για τους λογαριασμούς από πέρσι Νοέμβριο ως τώρα. Και πάλι δεν μπορεί κανείς να βγάλει άκρη αν όλες οι τιμές που βάζουν είναι οι σωστές. Απορώ για το ποιος έχει σκεφτεί το όλο setup με τo ΟΤΣ και την ενημέρωση/κατανόηση του τελικού πελάτη.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, korakios είπε

Αρα χονδρικα απο το πρωτο λινκ ( ειμαι εκτος) αγοραζουν χονδρικη την kwh 0,08 το 8μηνο 2021, και τον Αυγουστο 0,12

Συμφωνα με δημοσιευματα περιμενουν πεσει η τιμη απο νεο χρονο

Αυτο σημαινει οτι οποιος βρει αυτο το διαστημα κατω   απο 0,12 αοριστου fixed πρεπει να ειναι χαρουμενος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, userAnon είπε

Αυτο σημαινει οτι οποιος βρει αυτο το διαστημα κατω   απο 0,12 αοριστου fixed πρεπει να ειναι χαρουμενος 

απο αορίστου  Voltera και η Wee (εκτός αν σε μια ώρα τα αλλάξουν😁)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε
1 ώρα πριν, giorgosvet είπε

Τελικα η προτεργια εχει διαθέσιμο και το παλιο fixed με τα 0,088 ή οχι?.Στο site τους δεν υπάρχει στο excel ναι.Τι ισχύει?

πάει και αυτό μέχρι μια ώρα πριν υπήρχε,

πάρτε τηλ και όσοι προλάβετε (αν σας συμφέρει ,το αφήνω στο excel προς το παρών,

edit μέχρι να επιβεβαιωθεί απο κάποιους οτι δεν ισχύει)

Πηρα τηλέφωνο προτεργια.Δεν ισχύει το παλιο fixed -ΤΕΛΟΣ.Εχει βγει καινούριο λέει παρόμοιο...😄.

Οπότε μας μένει μόνο η efa για έμας με μεγαλες καταναλωσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, giorgosvet είπε

έχει βγει καινούριο λέει παρόμοιο...😄.

ολόιδιο ντε , σα δυο σταγόνες νερού 😂

το έβγαλα και έβαλα τις χρεώσεις του Protergia Fixed στο "πρόγραμμά σας"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, korakios said:

το θέμα είναι αν γίνει να ειδοποίησουν πρώτα και να γράφουν ξεκάθαρα το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως . (αυτό ζήτησα απο ΣτΚ μιας και είμαι με 4€ fixed)

  Reveal hidden contents

Ξέρω οτι θα πατήσουν στο οτι είναι προώθηση , έξτρα κτλ κτλ ή έκτακτο μέτρο (τα ξέρεις....ας μην το σπαμάρουμε εδώ)

o @cambo99 πάντως που σίγουρα είναι πέρα απο 6μηνο θα μας πει πρώτος :)

 

Το 4€ δεν άλλαξε ακόμη. Σήμερα εκδόθηκε νέος λογαριασμός και παραμένει στην ίδια τιμή. Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cambo99 είπε

Το 4€ δεν άλλαξε ακόμη. Σήμερα εκδόθηκε νέος λογαριασμός και παραμένει στην ίδια τιμή. Αν αλλάξει κάτι θα ενημερώσω.

Μιλούσα με το chat και μου είπαν οτι θα ειδοποιηθούμε αν τυχών υπάρξει αλλαγή .

Βέβαια ρώτησα αν θα μπορούμε να φύγουμε αζημίως , μου λέει (κλασσικά)  όχι μιας και είναι εξτρα εκτός προγράμματος και μετά είπα οτι έχω βάλει υπογραφή (έτυχε) σε όλα τα φύλλα και σε αυτό με τον τιμοκατάλογο , το κοίταξε και μου είπε θα μου στείλουν email... (δεν θα μου στείλουν)

σε βλέπω να έρχεσαι στο άλλο θέμα και εσύ με τις καταγγελίες !

Το πρόβλημα είναι οτι λιγοστεύουν οι εναλλακτικές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

Μιλούσα με το chat και μου είπαν οτι θα ειδοποιηθούμε αν τυχών υπάρξει αλλαγή .

Βέβαια ρώτησα αν θα μπορούμε να φύγουμε αζημίως , μου λέει (κλασσικά)  όχι μιας και είναι εξτρα εκτός προγράμματος και μετά είπα οτι έχω βάλει υπογραφή (έτυχε) σε όλα τα φύλλα και σε αυτό με τον τιμοκατάλογο , το κοίταξε και μου είπε θα μου στείλουν email... (δεν θα μου στείλουν)

σε βλέπω να έρχεσαι στο άλλο θέμα και εσύ με τις καταγγελίες !

Το πρόβλημα είναι οτι λιγοστεύουν οι εναλλακτικές

 

Κοίταξε... όσο παραμένει η τιμή κιλοβατώρας σε 0.06265 και το fixed σε 4€ δεν αξίζει καν να συζητάμε να φύγουμε. Τώρα αν αλλάξει το πράγμα, η υπογραφή μας, έστω και κατόπιν καταγγελίας, θα μας δωσει μια ελπίδα να φύγουμε χωρίς πρόστιμο. Μεταξύ τι πάγια χρέωση έχεις ανά μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...