Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, korakios είπε

το excel τι σου βγάζει ?

Τις δεη μου βγαζει πιο φτηνο απλα το ενεργοποιω απο το ebill? Και θα πρεπει να βαλω καρτα να παιρνει τα λεφτα καθε μηνα για την ενεργοποιηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, Konstantinio είπε

Τις δεη μου βγαζει πιο φτηνο απλα το ενεργοποιω απο το ebill? Και θα πρεπει να βαλω καρτα να παιρνει τα λεφτα καθε μηνα για την ενεργοποιηση;

Ναι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, korakios είπε

και @tsigpan ,αν πάτε Efa μιας και είστε σε ΚΟΤ , διαβάστε λίγο πίσω ποστ του @ekrepali που αναφέρει οτι αν ξεπερνάτε το ΚΟΤ τιμολογείστε με βάση άλλο πρόγραμμα

Ρωτήστε όταν ξεπερνάτε το ΚΟΤ αν είναι οι τιμές του Fixed Power Home ή αλλάζουν εντελώς (πχ με ρήτρα)

ναι , άργησες , μπες στο online τουλάχιστον (συνέχεια εκεί)

Απο λαθος μου ειπα πως το up συμβολαιο στον Ηρων εχει 24μηνη δεσμευση. Η 24μηνη δεσμευση ειναι για το αεριο double flex  economy. Ειναι αοριστου; αρα φευγω χωρις ρητρα οποτε θελω; Το όριο ΚΟΤ δεν το ξεπερναω σιγουρα( ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ/ΟΡΙΟ: 2.100 kWh ). Δεν με συμφερει να παω σε https://efaenergy.gr/fix-power-home/ ;  Μια βοηθεια , στο excell στο πεδίο Συμπληρώστε Kwh / Έτος βαζω κατα προσεγγιση τις ετησιες κιλοβατωρες που καταναλωνω. Τι αλλο χρειαζεται να προσθεσω;

Screenshot_1.png

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Konstantinio είπε

Τις δεη μου βγαζει πιο φτηνο απλα το ενεργοποιω απο το ebill? Και θα πρεπει να βαλω καρτα να παιρνει τα λεφτα καθε μηνα για την ενεργοποιηση;

για online/enter εδώ :)

Δε θέλει και πολύ να ξεκινάνε και οι υπόλοιποι να σχολιάζουν of-topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, walex είπε

προχθές αίτηση για Protergia Οικιακό fixed, σήμερα τηλ. απο Protergia ότι μου στέλνουν το συμβόλαιο και είμαι ο τελευταίος, για να δούμε....

1 ώρα πριν, korakios είπε

παίξε κανα τζόκερ 😁

Εγω τους πηρα και μου λενε λειπουν οι ενδειξεις του μετρητη για να προχωρησει η συμβαση, ενω τους ειχα στειλει εικονα.

Τους εδωσα τις τιμες ξανα και περιμενω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Απο λαθος μου ειπα πως το up συμβολαιο στον Ηρων εχει 24μηνη δεσμευση.

το up δεν έχει , όντως και χαζομάρα που δε στο είπαμε απο την αρχή . Αλλά ρώτησέ το μήπως με το double ισχύει τίποτε άλλο . (έχει αναφερθεί πχ για το αέριο οτι στέλνανε πιο παλιά συμβόλαια 24μηνα, ενώ ήταν αορίστου)

14 λεπτά πριν, tsigpan είπε

. Δεν με συμφερει να παω σε https://efaenergy.gr/fix-power-home/ ; 

το excel με το ΚΟΤ τι σου λέει όταν έβαλες κιλοβατώρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

το up δεν έχει , όντως και χαζομάρα που δε στο είπαμε απο την αρχή . Αλλά ρώτησέ το μήπως με το double ισχύει τίποτε άλλο . (έχει αναφερθεί πχ για το αέριο οτι στέλνανε πιο παλιά συμβόλαια 24μηνα, ενώ ήταν αορίστου)

το excel με το ΚΟΤ τι σου λέει όταν έβαλες κιλοβατώρες ?

Μια βοηθεια , στο excell στο πεδίο, Συμπληρώστε Kwh / Έτος, βαζω κατα προσεγγιση τις ετησιες κιλοβατωρες που καταναλωνω. Τι αλλο χρειαζεται να προσθεσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, korakios είπε

Δεν είναι τελικός , ζήτα τους αν έχεις πιστωτικό απο εγγύηση να σου βάλουν στην τράπεζα και την έκπτωση συνέπειας (μου τα βάλανε)

@cyberguy Aν είναι χρεωστικό το υπόλοιπο, πλήρωσετο εμπρόθεσμα, περίμενε να γίνει η λογιστικοποίηση της συναλλαγής απ'τη τράπεζα και μετά ζήτα τη συνέπεια.

1 ώρα πριν, Dark_son20 είπε

ο πατέρας μου στον Ηρων δεν έχει λογαριασμό αυγούστου,

image.png.50534a27606832b937313da7000f6f26.png

 

υποψιάζομαι πονηριά, ξέρει κανεις τίποτα?

 

Η πονηριά είναι ότι αν έβγαζαν λογαριασμό τον Αύγουστο και έβλεπε τη ρήτρα προσαρμογής, θα έφευγε σε άλλο πάροχο ή θα ζητούσε σταθερό πρόγραμμα (το Only Business που ίσχυε τότε). Μέχρι τις 1/9 είχε δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης λόγω αλλαγής των όρων στη ρήτρα προσαρμογής. https://www.heron.gr/news/heron-anakoinosi-neoi-genikoi-oroi-2021/

Τώρα εγκλωβίστηκε. Εκτός κι αν είναι σε πρόγραμμα χωρίς δέσμευση.

1 ώρα πριν, walex είπε

προχθές αίτηση για Protergia Οικιακό fixed, σήμερα τηλ. απο Protergia ότι μου στέλνουν το συμβόλαιο και είμαι ο τελευταίος, για να δούμε....

Να μη το γρουσουζέψω, αλλά πρόσεξε μη σου στείλουν "κατά λάθος" το καινούργιο σταθερό με 0.12 χρέωση και 12 ευρώ πάγιο. https://www.protergia.gr/el/protergia-οικιακό-σταθερο

 

18 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Απο λαθος μου ειπα πως το up συμβολαιο στον Ηρων εχει 24μηνη δεσμευση. Η 24μηνη δεσμευση ειναι για το αεριο double flex  economy. Ειναι αοριστου; αρα φευγω χωρις ρητρα οποτε θελω; Το όριο ΚΟΤ δεν το ξεπερναω σιγουρα( ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ/ΟΡΙΟ: 2.100 kWh ). Δεν με συμφερει να παω σε https://efaenergy.gr/fix-power-home/ ; 

Screenshot_1.png

Αυτή είναι η διάρκεια των γενικών όρων (αορίστου).

Η διάρκεια των εμπορικών προγραμμάτων φαίνεται στους Ειδικούς Όρους μαζί με τις αντίστοιχες ρήτρες για πρόωρη αποχώρηση.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsigpan είπε

Μια βοηθεια , στο excell στο πεδίο, Συμπληρώστε Kwh / Έτος, βαζω κατα προσεγγιση τις ετησιες κιλοβατωρες που καταναλωνω. Τι αλλο χρειαζεται να προσθεσω;

όχι αυτό το excel , το άλλο με ΚΟΤ που σου έδωσα σε λινκ σε προηγούμενο ποστ , τεσπα ,

αυτό λέω

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1KVaecdLpC3vZQtwZie4VKOqiLJCGyb-8-VvMxujN-Dw/edit?usp=sharing

ανα τετράμηνο και να συμπληρώσεις το όριο αν δεν είναι 1400

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η πονηριά είναι ότι αν έβγαζαν λογαριασμό τον Αύγουστο και έβλεπε τη ρήτρα προσαρμογής, θα έφευγε σε άλλο πάροχο ή θα ζητούσε σταθερό πρόγραμμα (το Only Business που ίσχυε τότε). Μέχρι τις 1/9 είχε δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης λόγω αλλαγής των όρων στη ρήτρα προσαρμογής. https://www.heron.gr/news/heron-anakoinosi-neoi-genikoi-oroi-2021/

Τώρα εγκλωβίστηκε.

απίστευτο 😠

@ekrepaliμπορείς να βρεις το ποστ σου με την efa για το ΚΟΤ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η πονηριά είναι ότι αν έβγαζαν λογαριασμό τον Αύγουστο και έβλεπε τη ρήτρα προσαρμογής, θα έφευγε σε άλλο πάροχο ή θα ζητούσε σταθερό πρόγραμμα (το Only Business που ίσχυε τότε). Μέχρι τις 1/9 είχε δικαίωμα καταγγελίας της σύμβασης λόγω αλλαγής των όρων στη ρήτρα προσαρμογής. https://www.heron.gr/news/heron-anakoinosi-neoi-genikoi-oroi-2021/

Ναι αλλά του έγινε κοινοποίηση ότι άλλαξαν οι όροι ; 

Εάν όχι, δεν διατηρεί το δικαίωμα αποχώρησης ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε korakios συγνωμη αν σε ζαλιζω αλλα πως θα κατεβασω το excell εκει οπως ειναι ανεβασμενο δεν μ αφηνει να εισαγω στοιχεια. Επισης εχω τριφασικη γραμμη.

Edit: ενταξει το βρηκα, υπαρχει προβλημα που εχω τριφασικό;

Επεξ/σία από tsigpan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsigpan είπε

Φιλε korakios συγνωμη αν σε ζαλιζω αλλα πως θα κατεβασω το excell εκει οπως ειναι ανεβασμενο δεν μ αφηνει να εισαγω στοιχεια. Επισης εχω τριφασικη γραμμη.

πρέπει να το κατεβάσεις ,αρχείο -> λήψη και να το ανοίξεις με εφαρμογή που έχεις

2 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Επισης εχω τριφασικη γραμμη.

δεν παίζει ρόλο

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Ναι αλλά του έγινε κοινοποίηση ότι άλλαξαν οι όροι ; 

Εάν όχι, δεν διατηρεί το δικαίωμα αποχώρησης ;

πρέπει να μπλέξει μέσω ΣτΚ και δώρο άδωρο μιας και τώρα όλα ακριβαίνουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsigpan είπε

Αυτά μου βγαζει το excel

έχεις βάλει μόνο το πρώτο τετράμηνο

το 2ο και 3ο είναι όντως 1000kw μέρας και 250kw νύχτας ή τα ξέχασες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

έχεις βάλει μόνο το πρώτο τετράμηνο

το 2ο και 3ο είναι όντως 1000kw μέρας και 250kw νύχτας ή τα ξέχασες?

Το ειχα ξεχασει. Απλα εβαλα και στο Β,Γ τετραμηνο τις ιδιες τιμές.

kot2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...