Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, sheldon είπε

https://volton.gr/services/volton-one-fixed/

Τι λέτε γι αυτό? Σε καταναλώσεις 2500 kwh το 4μηνο που κάνω εγώ, βγάζει τελικη τιμη προ ρυθμιζομενων χρεωσεων και φορων, 0.076.

είναι παλιό , το έβγαλα απο το excel ,γράφει "Μη εμπορικά διαθέσιμο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

39 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Ρε παιδια για να καταλάβω και εγώ τι με συμφέρει να κάνω.

1+ χρόνο τώρα ήμουν σε πρόγραμμα της Watt Volt , με 0,076/kwωρα, χωρίς πάγιο , χωρίς ΟΤΣ και χωρίς δεσμευση ! ( ναι φοβερό)

Ξαφνικά , στον έναντι που εκδώσαν, μου έβαλαν ΟΤΣ 23 ευρώ για 16 ευρώ ρευμα.(Μέχρι τώρα δεν επαιζε αυτό το σενάριο). Ναι θα τους κυνηγήσω σε ΡΑΕ & ΣτΚ, γιατι εφάρμοσαν αλλαγή στην τιμολογιακή πολιτική , χωρίς να με ενημερώσουν με κάποιον τρόπο.

Είμαι έτοιμος να φύγω για EFA. Αλλά αν το ΟΤΣ που εφάρμοσαν,  τελικά το καλύψει το κράτος,  με συμφέρει να μείνω όπως είμαι με 0.076. Ισχύει αυτό;Θα μου καλύψουν την Ρήτρα (π.χ. 23 ευρώ που καπέλωσαν) ;

Βασικά δες την σύμβαση που υπέγραψες. Εάν αναφέρει όρο χρέωσης ρήτρας τότε δεν χρειαζόταν να σε ενημερώσει...Παλιά χρέωνε ρήτρα μόνο σε εκκαθαριστικούς. Μήπως δεν τους έλεγχες τους εκκαθαριστικούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Βασικά δες την σύμβαση που υπέγραψες. Εάν αναφέρει όρο χρέωσης ρήτρας τότε δεν χρειαζόταν να σε ενημερώσει...Παλιά χρέωνε ρήτρα μόνο σε εκκαθαριστικούς. Μήπως δεν τους έλεγχες τους εκκαθαριστικούς;

Οχι, δεν είχα λάβει καμία ρήτρα απο την αρχή του προγράμματος.

Η αλήθεια είναι πως για το πρόγραμμα που είμαι , δεν έχω υπογράψει συμβόλαιο. 

Ο πωλητής τότε, μου είχε "πουλήσει" το πρόγραμμα που είμαι τώρα, (χωρίς δεσμευση, χωρίς πάγιο,χωρις ΟΤΣ, με 0,076). Τα συμβόλαια που ήρθαν και υπέγραψα, αφορούσαν αλλο πρόγραμμα (με δεσμευση και πάγια κλπ) . Μετά απο κυνήγι και ταλαιπωρία , διόρθωσαν το πρόγραμμα σε αυτό που είχα συμφωνήσει με τον πωλητή, αλλά χωρίς να υπογράψω κάτι άλλο. Βγήκαν πιστωτικοί λογαριασμοί και έλαβα σε ενα μέιλ πως διορθώθηκε το πρόγραμμα κλπ.

Θεωρητικά, δεν εχουν καμία υπογραφή μου για το πρόγραμμα που είμαι εδώ και 1+ χρόνο.

Επεξ/σία από SilentVoice
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Οχι, δεν είχα λάβει καμία ρήτρα απο την αρχή του προγράμματος.

Η αλήθεια είναι πως για το πρόγραμμα που είμαι , δεν έχω υπογράψει συμβόλαιο. 

Ο πωλητής τότε, μου είχε "πουλήσει" το πρόγραμμα που είμαι τώρα, (χωρίς δεσμευση, χωρίς πάγιο,χωρις ΟΤΣ, με 0,076). Τα συμβόλαια που ήρθαν και υπέγραψα, αφορούσαν αλλο πρόγραμμα (με δεσμευση και πάγια κλπ) . Μετά απο κυνήγι και ταλαιπωρία , διόρθωσαν το πρόγραμμα σε αυτό που είχα συμφωνήσει με τον πωλητή, αλλά χωρίς να υπογράψω κάτι άλλο. Βγήκαν πιστωτικοί λογαριασμοί και έλαβα σε ενα μέιλ πως διορθώθηκε το πρόγραμμα κλπ.

Θεωρητικά, δεν εχουν καμία υπογραφή μου για το πρόγραμμα που είμαι εδώ και 1+ χρόνο.

Αυτά είναι! Άντε βρες άκρη...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Οχι, δεν είχα λάβει καμία ρήτρα απο την αρχή του προγράμματος.

Η αλήθεια είναι πως για το πρόγραμμα που είμαι , δεν έχω υπογράψει συμβόλαιο. 

Ο πωλητής τότε, μου είχε "πουλήσει" το πρόγραμμα που είμαι τώρα, (χωρίς δεσμευση, χωρίς πάγιο,χωρις ΟΤΣ, με 0,076). Τα συμβόλαια που ήρθαν και υπέγραψα, αφορούσαν αλλο πρόγραμμα (με δεσμευση και πάγια κλπ) . Μετά απο κυνήγι και ταλαιπωρία , διόρθωσαν το πρόγραμμα σε αυτό που είχα συμφωνήσει με τον πωλητή, αλλά χωρίς να υπογράψω κάτι άλλο. Βγήκαν πιστωτικοί λογαριασμοί και έλαβα σε ενα μέιλ πως διορθώθηκε το πρόγραμμα κλπ.

Θεωρητικά, δεν εχουν καμία υπογραφή μου για το πρόγραμμα που είμαι εδώ και 1+ χρόνο.

Κόψε τους και τρέξε μακριά!

Αυτό δεν είναι εταιρεία αλλά κακό μπακάλικο του 1950.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, korakios είπε

βασικά έπρεπε να σε ενημερώσουν οτι κατι άλλαξε . Το παρακάτω είναι copy paste

καταλαβαίνεις πάνω κάτω το κείμενο

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

σε 1μιση χρονο εχω χρεωθει 495ευρω Ρήτρα Κόστους Προμήθειας στους εκκαθαριστικούς.

Προχωραω στο παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, skritikos είπε

Κόψε τους και τρέξε μακριά!

Αυτό δεν είναι εταιρεία αλλά κακό μπακάλικο του 1950.

 

 

Δεν βρίσκω ακόμα καλύτερη τιμή για να φύγω, για αυτό μπήκα σε ενδοιασμό με την κάλυψη του 0.03 για 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

Δεν βρίσκω ακόμα καλύτερη τιμή για να φύγω, για αυτό μπήκα σε ενδοιασμό με την κάλυψη του 0.03 για 300.

τα είπαμε , 0,16-0,17 μείον 0,03 η τελική σου  (αν καις <300kw/μήνα , αν θα συνεχιστεί). Εκτός αν πιστεύεις στην εταιρία οτι θα καλύψει τα υπόλοιπα 😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

τα είπαμε , 0,16-0,17 μείον 0,03 η τελική σου  (αν καις <300kw/μήνα , αν θα συνεχιστεί). Εκτός αν πιστεύεις στην εταιρία οτι θα καλύψει τα υπόλοιπα 😁

Ο τελευταίος έναντι που εκδώθηκε:

image.png.cfd3edc7a5bb7cdf8ee1d35b5a22a5e6.png

 

 

ο αμέσως προηγούμενος έναντι που εκδώθηκε

 

image.png.cc2e03287d48ea83d4363afe30cc101c.png

 

τώρα με αυτό, με μπέρδεψες περισσότερο. Πως έβγαλες το 0,16 ? 

8 λεπτά πριν, korakios είπε

0,16-0,17 μείον 0,03 η τελική σου 

 

Με συμφέρει τελικά να μείνω με τις επιδοτήσεις; Να περιμένω και εκκαθαριστικό;

Επεξ/σία από SilentVoice
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τσαμπα πληρωσανε fixed οσοι μπήκαν σε αυτα? δεν εχω καταλάβει ακριβως ποιοι δεν παιρνουν εκπτωση και πως θα πέσουν οι ιδιωτες στις τιμες της δεη που εχει 1 κρατική και 1 δική της εκπτωση. με δεδομένο οτι δεν ξερουμε που θα πανε οι τιμες και αν θα ξαναδωσουν εκπτωση το 2022 δεν εχει νοημα καποιος τωρα να κανει αλλαγη παροχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, SilentVoice είπε

τώρα με αυτό, με μπέρδεψες περισσότερ. Πως έβγαλες το 0,16 ? 

ήταν η τιμή γενικά των προγραμμάτων με ρήτρα ,

εσένα στον πρώτο είναι

(16,95+23,29)/223=0,18

στο δεύτερο δεν είχες

άντε τώρα περίμενε να ξεκινήσει η επιδότηση να πέσεις στα 0,15 😂

 

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

τελικα τσαμπα πληρωσανε fixed οσοι μπήκαν σε αυτα?

όχι αν διαβάσεις παραπάνω

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν εχω καταλάβει ακριβως ποιοι δεν παιρνουν εκπτωση

μέχρι 300kw , μόνο τα κυμαινόμενα που είναι στο Θεό (edit) παίρνουν , τα σταθερά όχι

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

και πως θα πέσουν οι ιδιωτες στις τιμες της δεη που εχει 1 κρατική και 1 δική της εκπτωση

σιγά μην ιδρώσουν (~0,11 της ΔΕΗ το Γ1)

5 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

με δεδομένο οτι δεν ξερουμε που θα πανε οι τιμες και αν θα ξαναδωσουν εκπτωση το 2022 δεν εχει νοημα καποιος τωρα να κανει αλλαγη παροχου.

αν είσαι σε σταθερό , όχι. Φυσικά προετοιμάσου για αλλαγές μιας και η νέα τιμή σταθερών είναι ~0,13 περίπου ή λιγότερο αλλά με τεράστιο πάγιο

Φυσικά τώρα που μιλάμε η χοντρική είναι 0,12 οπότε και τα 0,13 είναι πολύ καλά 😁

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

τελικα τσαμπα πληρωσανε fixed οσοι μπήκαν σε αυτα?

Δεν θα το έλεγα...

Ακόμα και στο ακριβό fixed της NRG, είχες 12,5 € πάγιο και 0.0625 την kWh 

Στις 300 kwh, έχεις επιβάρυνση 0.042 / kwh, πας σύνολο στα 10.5 λεπτά / kWh, που με βάση τα σημερινά δεδομένα θα την έλεγα έως και καλή τιμή (αφού έχει απορροφηθεί κιόλας και το πάγιο)

Ανεβαίνοντας δε καταναλώσεις, ο επιμερισμός του fixed μειώνεται στο κόστος της kwh, άρα πας και πιο χαμηλά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλη ελαβε αυτο :

Για το 6μηνο χωρις ΟΤΣ τι εχετε να πειτε;

Στη σελιδα δεν λεει κατι αναλογο

image.png.ce113fd6e94d55ca5b6e43e307e749f3.png

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...