Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

κοίτα το Γ1/ΓΝ1 είναι πλέον κυμαινόμενο , έχει έκπτωση το πρόγραμμα 30% και το κράτος επιδοτεί 0,03€ ανά 300kw/μήνα (κάποιους μήνες δε σε καλύπτει απο όσο βλέπω και είναι για ένα τετράμηνο μέχρι στιγμής)

Στο excel δεν μπαίνουν κυμαινόμενα , θέλει στο περίπου και πάλι δε μπορεί να υπολογίσει κρατική επιδότηση ,άρα δε συμπληρώνεις κάτι άλλο στο "Πρόγραμμά σας"

Αλλά αν τα βάλεις κάτω έχεις στο πολύ περίπου

(αρχική τιμή μείον ΚΟΤ)*0,7

εδώ δεν ξέρω αν ισχύει καν το 30% και το 5 % συνέπειας , παλιά στο ΚΟΤ δεν έκανε εκπτώσεις

έστω οτι ισχύουν και βάζοντας ρήτρα και αφαιρώντας την κρατική έκπτωση  έχεις

(0,11058-0,045)*0,65+0,08-0,03= ~ 0,09263 (στο καλύτερο σενάριο και δε βάζω την αλλαγή κλίμακας χρέωσης)

με το online

0,096-0,045= 0,041 ,επομένως βλέπεις τη διαφορά ,

για το online συνέχεια εδώ

χθες τα έστειλα τα χαρτιά , ελπίζω να δεχτούν ...

Με βάση το screenshot γιατί βγάζει τόσο χαμηλά τελικές με φπα κάποια προγράμματα (19,39,96 κτλ)?

Όταν το σύνολο μου εμένα μόνο από ρεύμα είναι 303,42*1,06=321,6252

Επεξ/σία από PurpleNinja
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 minutes ago, korakios said:

αν το λες έτσι ,που να βγει άκρη , έχεις ρεύμα στη (εταιρία) Φυσικό Αέριο (με κεφαλαία)

5 εργάσιμες περίπου , ανάλογα το φόρτο (σε ρεύμα σιγά μην έχουν*)

απο ΔΕΔΔΗΕ , ή αν βαριούνται ή έχει γίνει πρόσφατα μέτρηση θα αρκεστούν στη φωτό

αν δεν έδωσες φωτό , δε γνωρίζω μιας και στις περιπτώσεις που δε χρειάστηκε καταμέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ υπήρχε φωτό

όχι

* στο up! πήγες ?

στο up πήγα, γιατί οπως είπα δεν με πολυνοιάζει το συγκεκριμένο σπίτι αφού δεν κατοικείται οπότε η κατανάλωση του είναι 1 λάμπα. η μέτρηση η επόμενη θα είναι για τον νοέμβριο οπότε πρέπει να είναι σχετικά πρόσφατη η μέτρηση της Δεδδηε (δε θυμαμαι- δεν μπορώ να δω τώρα παλιό λογαριασμό γιατί παλι η σελίδα τους έχει πέσει -κλασικά-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Με βάση το screenshot γιατί βγάζει τόσο χαμηλά τελικές με φπα κάποια προγράμματα (19,39,96 κτλ).

πολύ ωραία ερώτηση

σου βγάζει σε προγράμματα που λένε "όχι ΚΟΤ" μιας και αλλάζει ο υπολογισμός

Θα βάλω τη φράση "Όχι ΚΟΤ" και στη στήλη "Όφελος ανα έτος" για να είναι πιο ξεκάθαρο :)

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Θα βάλω τη φράση "Όχι ΚΟΤ" και στη στήλη "Όφελος ανα έτος" για να είναι πιο ξεκάθαρο

και μόλις γίνει τέλειο το εξελ, θα γυρίσουν όλοι σε ΟΤΣ προγραμμάτα και δεν θα έχεις τι να περάσεις μέσα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

πολύ ωραία ερώτηση

σου βγάζει σε προγράμματα που λένε "όχι ΚΟΤ" μιας και αλλάζει ο υπολογισμός

Θα βάλω τη φράση "Όχι ΚΟΤ" και στη στήλη "Όφελος ανα έτος" για να είναι πιο ξεκάθαρο :)

Πήγα να συμπληρώσω αλλά με πρόλαβες νόμιζα ότι αυτό συμβαίνει επειδή είχα έχω βάλει όριο στο κοτ, γιατί όταν βγάζω το όριο μου δείχνει τιμές λογικά είναι όλες χωρίς κοτ? Αν και μου δείχνει κάποιες Μονο Κοτ? Εάν δεν είναι έτσι, υπάρχει τρόπος να δείχνει τιμές χωρίς κοτ ανά πρόγραμμα ώστε να δω τι  με συμφέρει να πάω τώρα που δεν είμαι σε κοτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

γιατί όταν βγάζω το όριο μου δείχνει τιμές λογικά είναι όλες χωρίς κοτ?

ναι ,αυτόματα :cool:

2 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Αν και μου δείχνει κάποιες Μονο Κοτ?

ναι γιατί αυτά τα προγράμματα είναι μόνο για ΚΟΤ

3 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

υπάρχει τρόπος να δείχνει τιμές χωρίς κοτ ανά πρόγραμμα ώστε να δω τι  με συμφέρει να πάω τώρα που δεν είμαι σε κοτ?

αυτό κάνει αν βάλεις όριο μηδέν

κοίτα , πλέον δεν έχει νόημα , έμειναν της ΔΕΗ μόνο (άγνωστο μέχρι πόσο), θα δεις τα υπόλοιπα είναι κόκκινα μείον

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι ,αυτόματα :cool:

ναι γιατί αυτά τα προγράμματα είναι μόνο για ΚΟΤ

αυτό κάνει αν βάλεις όριο μηδέν

κοίτα , πλέον δεν έχει νόημα , έμειναν της ΔΕΗ μόνο (άγνωστο μέχρι πόσο), θα δεις τα υπόλοιπα είναι κόκκινα μείον

Μα εμένα χωρίς την έκπτωση του κοτ είναι 497,39*1,06= 527,2334 , κάνω κάτι άλλο λάθος γιατί λογικά δεν θα έπρεπε να έχω κόκκινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Μα εμένα χωρίς την έκπτωση του κοτ είναι 497,39*1,06= 527,2334 , κάνω κάτι άλλο λάθος γιατί λογικά δεν θα έπρεπε να έχω κόκκινα

δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν καταλαβαίνω τι είναι αυτό που λες

Ο [πίνακας βάζοντας ημερήσιο και νυκτερινό δεν σου δείχνει με βάση τι πληρώνεις τι θα σου στοιχίζει τελική με φπα και όφελος βάση του πχ 497,39*1,06= 527,2334 που προκύπτει από τους εκκαθαριστικούς μου του 20 ? άρα αφού εμένα μου είναι 527,2334 τελική με φπα το έτος γιατί μου βγάζει σε μικρότερα ποσά κόκκινο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

Ο [πίνακας βάζοντας ημερήσιο και νυκτερινό δεν σου δείχνει με βάση τι πληρώνεις τι θα σου στοιχίζει τελική με φπα και όφελος βάση του πχ 497,39*1,06= 527,2334 που προκύπτει από τους εκκαθαριστικούς μου του 20 ? άρα αφού εμένα μου είναι 527,2334 τελική με φπα το έτος γιατί μου βγάζει σε μικρότερα ποσά κόκκινο?

με βάση τις καταναλώσεις που έβαλες απο το screenshot, η τελικη με ΦΠΑ είναι 429

δεν καταλαβαίνω το 497,39*1,06= 527,2334 απο που βγαίνει (edit οκ λες για το ΓΝ1 που πλέον δεν ισχύει)

οι υπόλοιπες πλέον σου βγάζουν μείον (εκτός απο efa και voltera που καταργήθηκαν)

η βάση είναι το online, ίσως εκεί να μπερδεύεσαι

__________________________________________________________________________

Τέλος και της we το ΚΟΤ μπήκε ρήτρα

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αυριο θα ξαναπροσπαθησω κι εγω για την δεν βρηκα χρονο.

Περιμενω απαντηση βεβαια κι απο ο αλλο το παλικαρι που του ειπαν οτι ισχυει και του ειπαν να παει σε καταστημα.

Καλησπέρα φίλε μου, εγώ που πήγα πριν λίγες ώρες δεν είχα κάποιο θέμα, συμφωνήσαμε το FIX και περιμένω το συμβόλαιο με email 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, thanos-parousis είπε

Καλησπέρα φίλε μου, εγώ που πήγα πριν λίγες ώρες δεν είχα κάποιο θέμα, συμφωνήσαμε το FIX και περιμένω το συμβόλαιο με email 

απλά να τσεκάρεις αν όντως είναι το fix αυτό που θα σου στείλουνε να υπογράψεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios Συζητούσα το μεσημέρι μ'ένα συνέδελφο που βάλαμε μαζί το Only Business τον Ιούλιο, τι θα κάνουμε το Γενάρη σε ενδεχόμενο αυξήσεων. Είπε κάτι εύστοχο ότι τον Ιούλιο η ΤΕΑ ήταν 100 και το μεσοσταθμικό κόστος 120-130 περίπου;

Αν στο 6μηνο βάλουν στο Only Business τις ίδιες τιμές με το Only Business Plus (αύξηση 100%), πώς θα μπορέσουν να επικαλεστούν ότι η αύξηση είναι αναγκαία λόγω των αυξήσεων στην αγορά ενέργειας... απ'τη στιγμή που εις γνώσιν τους μας έδωσαν fix πρόγραμμα με 0.065 (50% κάτω απ'το μεσοσταθμικό κόστος);

Εννοεί δηλαδή ότι αν υπάρχει αύξηση μετά το 6μηνο (και επικαλεστούν τις αυξήσεις την αγορά ενέργειας), η αύξηση δε θα πρέπει να είναι μεγαλύτερη απ'τη διαφορά του μεσοσταθμικού κόστους Ιουλίου - Ιανουαρίου.

Μ'αρέσει σαν λογική αλλά υπάρχει νομικό πάτημα να μην αναπροσαρμόζει ο πάροχος την τιμή προμήθειας όσο θέλει; Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η οδηγία της ΡΑΕ απ'τον Απρίλιο, αλλά έχω την εντύπωση ότι έχουν κάνει λάθος στη διατύπωση.

112.jpg.6a4be686cf63f4506b171b15a0224251.jpg

Μήπως στο β) ήθελαν να γράψουν "αποφυγή υπερβολικής μεταβλητότητας ως προς το ύψος των χρεώσεων" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Αν στο 6μηνο βάλουν στο Only Business τις ίδιες τιμές με το Only Business Plus (αύξηση 100%), πώς θα μπορέσουν να επικαλεστούν ότι η αύξηση είναι αναγκαία λόγω των αυξήσεων στην αγορά ενέργειας...

δε χρειάζεται να αιτιολογήσουν τίποτα , αλλαγή κόστους προμήθειας είναι , ελεύθερος ανταγωνισμός

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

υπάρχει νομικό πάτημα να μην αναπροσαρμόζει ο πάροχος την τιμή προμήθειας όσο θέλει;

όχι δυστυχώς

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι η οδηγία της ΡΑΕ απ'τον Απρίλιο

αυτό είναι για τη ρήτρα αναπροσαρμογής

πχ το α) είναι και το πάτημα για ΣτΚ ( " γνωστός στον Πελάτη εκ των προτέρων ")

το β) είναι το πλαφόν +30% που ήθελε να βάλει η ΡΑΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

με βάση τις καταναλώσεις που έβαλες απο το screenshot, η τελικη με ΦΠΑ είναι 429

δεν καταλαβαίνω το 497,39*1,06= 527,2334 απο που βγαίνει (edit οκ λες για το ΓΝ1 που πλέον δεν ισχύει)

οι υπόλοιπες πλέον σου βγάζουν μείον (εκτός απο efa και voltera που καταργήθηκαν)

η βάση είναι το online, ίσως εκεί να μπερδεύεσαι

__________________________________________________________________________

Τέλος και της we το ΚΟΤ μπήκε ρήτρα

 

Οκ κατάλαβα πως τα δείχνει, όχι το 497,39*1,06= 527,2334 είναι χωρίς την έκπτωση κοτ β.

Της Efaenergy που από ότι κατάλαβα σωστά από αυτά που γράφουν εδώ μόνο εάν καταφέρεις σε κατάστημα να κλείσεις, αξίζει? Μπορώ του χρόνου στο υπάρχον πρόγραμμα να βάλω κοτ? Επίσης, ένα βάλω να μου έρχεται ο λογαριασμός ανά μήνα θα πληρώνω χ4 τα extra(Δήμο, ΕΡΤ) ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...