Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, korakios είπε

μία αναφέρθηκε και αυτή απο αξιολόγηση google που προφανώς πέρασε σε αορίστου και έφαγε ρήτρα

αν βρεις εταιρία που να μην έχει αρνητικές αξιολογήσεις ,πες μας

και αυτό είναι το excel που θα κατεβάσεις και θα επαληθεύσεις :)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

Όχι , δεν είπα αυτό ότι δεν υπάρχουν παράπονα παντού και είναι 50-50 άλλες φορές φταίνε οι εταιρίες και άλλες εμείς που κάναμε λάθος επιλογή ή δεν κατανοήσαμε το πρόγραμμα που υπογράφαμε (για αυτό ρωτάω για να μην την πατήσω), όπως σου έγραψα και ποιο πάνω είμαι άσχετος , ήμουν χρόνια καλυμμένος με ΔΕΗ Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B / νυχτερινό και τώρα είμαι πρώτή φορά εκτός ΚΟΤ B και δεν ξέρω που μου πάνε τα τέσσερα και μου το πέταξε η οικογένεια το μπαλάκι τώρα (κλασσική χαζομάρα) και ψάχνω να βρω λύση για να μην σκάσει καμία καμπάνα. Σήμερα ας πούμε βγήκε ο υπουργός ενέργειας στην τηλεόραση και είπε ότι η ΔΕΗ θα προσφέρει τις μεγαλύτερες εκπτώσεις από όλους τι να πω.

Στο excel που μου έστειλες συμπλήρωσα το «Συμπληρώστε Οριο ΚΟΤ →» με «1800», στο «Συμπληρώστε Kwh / Τετράμηνο →» έβαλα των τετράμηνων της ημέρας και του νυχτερινού, τι άλλο πρέπει να συμπληρώσω? Π.χ. έχω επιλέξει να μου έρχεται ηλεκτρονικά ο λογαριασμός, πληρώνω πάντα εμπρόθεσμα, το συμπληρώνω κάπου? Επίσης, σε αυτά που δείχνω στο screenshot πρέπει να βάλω/αλλάξω κάτι?  
0WjzZb.jpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, PurpleNinja είπε

ήμουν χρόνια καλυμμένος με ΔΕΗ Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ B / νυχτερινό και τώρα είμαι πρώτή φορά εκτός ΚΟΤ B και δεν ξέρω που μου πάνε τα τέσσερα και μου το πέταξε η οικογένεια το μπαλάκι τώρα (κλασσική χαζομάρα) και ψάχνω να βρω λύση για να μην σκάσει καμία καμπάνα. Σήμερα ας πούμε βγήκε ο υπουργός ενέργειας στην τηλεόραση και είπε ότι η ΔΕΗ θα προσφέρει τις μεγαλύτερες εκπτώσεις από όλους τι να πω.

κοίτα το Γ1/ΓΝ1 είναι πλέον κυμαινόμενο , έχει έκπτωση το πρόγραμμα 30% και το κράτος επιδοτεί 0,03€ ανά 300kw/μήνα (κάποιους μήνες δε σε καλύπτει απο όσο βλέπω και είναι για ένα τετράμηνο μέχρι στιγμής)

Στο excel δεν μπαίνουν κυμαινόμενα , θέλει στο περίπου και πάλι δε μπορεί να υπολογίσει κρατική επιδότηση ,άρα δε συμπληρώνεις κάτι άλλο στο "Πρόγραμμά σας"

Αλλά αν τα βάλεις κάτω έχεις στο πολύ περίπου

(αρχική τιμή μείον ΚΟΤ)*0,7

εδώ δεν ξέρω αν ισχύει καν το 30% και το 5 % συνέπειας , παλιά στο ΚΟΤ δεν έκανε εκπτώσεις

έστω οτι ισχύουν και βάζοντας ρήτρα και αφαιρώντας την κρατική έκπτωση  έχεις

(0,11058-0,045)*0,65+0,08-0,03= ~ 0,09263 (στο καλύτερο σενάριο και δε βάζω την αλλαγή κλίμακας χρέωσης)

με το online

0,096-0,045= 0,041 ,επομένως βλέπεις τη διαφορά ,

για το online συνέχεια εδώ

47 λεπτά πριν, GnsP είπε

Πάει και το 360 οικιακό από το site.

χθες τα έστειλα τα χαρτιά , ελπίζω να δεχτούν ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lazostat είπε

Τα προγραμμα της volterra 360 πρασινο και ξεγνοιαστα γιατι εχουν τοσο φθηνα την κιλοβατωρα; 0,055 ημερισιο και 0,04 το νυχτερινο.

Και εγώ την ίδια απορία έχω μιας και δεν λέει κάτι για ρήτρα ΟΤΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 λεπτό πριν, geopro είπε

Και εγώ την ίδια απορία έχω μιας και δεν λέει κάτι για ρήτρα ΟΤΣ.

Μηπως εχει καποιο οριο στις κιλοβατωρες; Δεν ξερω..

Ποια διαφορα ειχε το Οικιακο με τα υπολοιπα προγραμμα 360;

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lazostat είπε

 

Μηπως εχει καποιο οριο στις κιλοβατωρες; Δεν ξερω..

Ποια διαφορα ειχε το Οικιακο με τα υπολοιπα προγραμμα 360;

ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΑΠΟΜΕΊΝΑΝΤΑ 360 ΤΗΣ Volterra EΧΟΥΝ ΡΉΤΡΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΉΣ !!! ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΩΡΊΣ ΡΗΤΡΑ.

ΤΕΛΟΣ...

Κορακιε εύχομαι να πρόλαβες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lazostat είπε

 

Μηπως εχει καποιο οριο στις κιλοβατωρες; Δεν ξερω..

Ποια διαφορα ειχε το Οικιακο με τα υπολοιπα προγραμμα 360;

Το πρόγραμμα 360° ΞΕΓΝΟΙΑΣΙΑ της Volterra πρέπει να έχει ΟΤΣ , μόνο που δεν μπορώ να το εντοπίσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Ποια διαφορα ειχε το Οικιακο με τα υπολοιπα προγραμμα 360;

ρήτρα

7 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Τα προγραμμα της volterra 360 πρασινο και ξεγνοιαστα γιατι εχουν τοσο φθηνα την κιλοβατωρα; 0,055 ημερισιο και 0,04 το νυχτερινο.

ρήτρα

5 λεπτά πριν, geopro είπε

Και εγώ την ίδια απορία έχω μιας και δεν λέει κάτι για ρήτρα ΟΤΣ.

λέει στους γενικούς όρους και δεν αναιρείται στους ειδικούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΑΠΟΜΕΊΝΑΝΤΑ 360 ΤΗΣ Volterra EΧΟΥΝ ΡΉΤΡΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΉΣ !!! ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΩΡΊΣ ΡΗΤΡΑ.

ΤΕΛΟΣ...

Κορακιε εύχομαι να πρόλαβες.

Και ποιο ειναι το χειροτερο σεναριο που μπορει να συμβει; Καποια προσωπικη εμπειρια που εχει καποιος εδω μεσα; Δλδ η Κιλοβατωρα στο νυχτερινο απο 0,0395 να παει ποσο; Μιλαμε για υπερβολικα μικρη τιμη. Αλλα εχεις και 6,40 παγιο το μηνα, δλδ 25,60 το 4μηνο.

Επεξ/σία από Lazostat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BigJim34 είπε

ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΑΠΟΜΕΊΝΑΝΤΑ 360 ΤΗΣ Volterra EΧΟΥΝ ΡΉΤΡΑ ΑΝΑΠΡΟΣΑΡΜΟΓΉΣ !!! ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΧΩΡΊΣ ΡΗΤΡΑ.

είναι της ΔΕΗ μόνο πλέον , ευκαιρία να αράξω επιτέλους 😁

θα ετοιμάσω σιγά σιγά το part2, με πολλές πληροφορίες που μαζεύτηκαν με τον καιρό εδώ μέσα για sticky και το νέο excel

2 λεπτά πριν, BigJim34 είπε

Κορακιε εύχομαι να πρόλαβες.

και εγώ ,ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα το Γ1/ΓΝ1 είναι πλέον κυμαινόμενο , έχει έκπτωση το πρόγραμμα 30% και το κράτος επιδοτεί 0,03€ ανά 300kw/μήνα (κάποιους μήνες δε σε καλύπτει απο όσο βλέπω και είναι για ένα τετράμηνο μέχρι στιγμής)

Στο excel δεν μπαίνουν κυμαινόμενα , θέλει στο περίπου και πάλι δε μπορεί να υπολογίσει κρατική επιδότηση ,άρα δε συμπληρώνεις κάτι άλλο στο "Πρόγραμμά σας"

Αλλά αν τα βάλεις κάτω έχεις στο πολύ περίπου

(αρχική τιμή μείον ΚΟΤ)*0,7

εδώ δεν ξέρω αν ισχύει καν το 30% και το 5 % συνέπειας , παλιά στο ΚΟΤ δεν έκανε εκπτώσεις

έστω οτι ισχύουν και βάζοντας ρήτρα και αφαιρώντας την κρατική έκπτωση  έχεις

(0,11058-0,045)*0,65+0,08-0,03= ~ 0,09263 (στο καλύτερο σενάριο και δε βάζω την αλλαγή κλίμακας χρέωσης)

με το online

0,096-0,045= 0,041 ,επομένως βλέπεις τη διαφορά ,

για το online συνέχεια εδώ

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω για όλες τις πληροφορίες που μου δίνεις και για το καταπληκτικό excel έχεις φτιάξει.  

Με ένα ψάξιμο που έκανα για ΔΕΗ και συνέπεια είδα ότι υπάρχει ένα 5% άλλα δεν υπήρχε σε μένα τόσο καιρό γιατί ήμουν σε ΚΟΤ, οπότε εάν συνεχίσω με ΔΕΗ (που μάλλον είναι μονόδρομος) θα το έχω από εδώ και πέρα που δεν θα έχω ΚΟΤ και θα μπω την επόμενη χρονιά σε KOT B. Απλά από αυτό που μου είπες είναι ότι είναι δεσμευτικό για 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lazostat είπε

Δλδ η Κιλοβατωρα στο νυχτερινο απο 0,0395 να παει ποσο; Μιλαμε για υπερβολικα μικρη τιμη.

ποιο έχει τόσο ? Υπολόγισε +0,10 πάντως χωρίς κρατική επιδότηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...