Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έλαβα εκκαθαριστικό από ΔΕΗ, όλα καλά, έπαθα Ποποτα.  εμπρός πίσω! τα τωρινά 10 λεπτά/κιλοβατώρα για τα οποία φεύγαμε από ΔΕΗ τώρα μου φαίνονται φθηνά και πρέπει να λέω και ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάλεσα πριν μια εβδομάδα την Προτεργια για να μάθω το κόστος της ρήτρας αποχώρησης πριν λήξει το συμβόλαιο μου, και μου πρότειναν το σταθερό τους πρόγραμμα, με 12 ευρώ πάγιο και πάνω από 10 λεπτά η kWh (δεν θυμάμαι ακριβώς) και σε ημερήσιο και σε νυχτερινό χωρίς να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης. Ξαναμπαίνω τώρα από περιέργεια και το έχουν αλλάξει στα 15 ευρώ το πάγιο και στα 15.75 λεπτά η kWh. . . Ποιος θα μείνει σε εναλλακτικούς παρόχους με τέτοιες τιμές??? θα ξαναγίνει μονοπώλιο η ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 minutes ago, kokos198 said:

Κάλεσα πριν μια εβδομάδα την Προτεργια για να μάθω το κόστος της ρήτρας αποχώρησης πριν λήξει το συμβόλαιο μου, και μου πρότειναν το σταθερό τους πρόγραμμα, με 12 ευρώ πάγιο και πάνω από 10 λεπτά η kWh (δεν θυμάμαι ακριβώς) και σε ημερήσιο και σε νυχτερινό χωρίς να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης. Ξαναμπαίνω τώρα από περιέργεια και το έχουν αλλάξει στα 15 ευρώ το πάγιο και στα 15.75 λεπτά η kWh. . . Ποιος θα μείνει σε εναλλακτικούς παρόχους με τέτοιες τιμές??? θα ξαναγίνει μονοπώλιο η ΔΕΗ. 

σε λίγο καιρό αφού θα έχουν ανεβεί οι υπόλοιποι θα αρχίσει να ανεβάζει γερά η ΔΕΗ και τότε έχει να πέσει κεραμιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως επιμένω ότι είναι παράνομο αυτό που κάνουν οι εταιρίες με τα "σταθερά" προγράμματα. Δεν είναι δυνατόν στα ψιλά γράμματα των γενικών όρων να βαζεις προβλέψεις που καταρρίπτουν εντελώς τους ειδικούς όρους. Και η δεσμευτικοτητα μιας οικονομικής συμφωνίας δεν είναι δυνατόν να αφορά αποκλειστικά τον αγοραστή της υπηρεσίας και όχι τον πωλητή. Ας μας διαφωτίσει σχετικά ένας νομικός που γνωρίζει εμπορικό δίκαιο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ένα μήνα περίπου που μπήκα στον ΗΡΩΝ, στο πρόγραμμα UP BONUS. Έβαλα και το κυμαινόμενο αέριο.. Με αυτά που διάβασα λίγο είμαι για να κλαίω... Δεν έχει έρθει ακόμα λογαριασμός, καταχώρησα τις ενδείξεις του μετρητή μου και περιμένω. 

Μάλλον δεν έκανα και την ορθότερη επιλογή και θα τον πιούμε άσχημα! 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kokos198 είπε

Κάλεσα πριν μια εβδομάδα την Προτεργια για να μάθω το κόστος της ρήτρας αποχώρησης πριν λήξει το συμβόλαιο μου, και μου πρότειναν το σταθερό τους πρόγραμμα, με 12 ευρώ πάγιο και πάνω από 10 λεπτά η kWh (δεν θυμάμαι ακριβώς) και σε ημερήσιο και σε νυχτερινό χωρίς να πληρώσω ρήτρα αποχώρησης. Ξαναμπαίνω τώρα από περιέργεια και το έχουν αλλάξει στα 15 ευρώ το πάγιο και στα 15.75 λεπτά η kWh. . . Ποιος θα μείνει σε εναλλακτικούς παρόχους με τέτοιες τιμές??? θα ξαναγίνει μονοπώλιο η ΔΕΗ. 

0.1575 είναι με συνέπεια. Αρχική 0,2250. Καλά πάμε.

Κοράκιε ανανέωσε το excel. Και σημείωσε ότι είναι μέχρι 31/10, όποιος προλάβει. 💣

3 λεπτά πριν, Had9s είπε

Έχει ένα μήνα περίπου που μπήκα στον ΗΡΩΝ, στο πρόγραμμα UP BONUS. Έβαλα και το κυμαινόμενο αέριο.. Με αυτά που διάβασα λίγο είμαι για να κλαίω... Δεν έχει έρθει ακόμα λογαριασμός, καταχώρησα τις ενδείξεις του μετρητή μου και περιμένω. 

Μάλλον δεν έκανα και την ορθότερη επιλογή και θα τον πιούμε άσχημα! 

Διπλό σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Had9s είπε

Έχει ένα μήνα περίπου που μπήκα στον ΗΡΩΝ, στο πρόγραμμα UP BONUS. Έβαλα και το κυμαινόμενο αέριο.. Με αυτά που διάβασα λίγο είμαι για να κλαίω... Δεν έχει έρθει ακόμα λογαριασμός, καταχώρησα τις ενδείξεις του μετρητή μου και περιμένω. 

Μάλλον δεν έκανα και την ορθότερη επιλογή και θα τον πιούμε άσχημα! 

Ναι σε ολα.....δυστυχως.:-)

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

0.1575 είναι με συνέπεια. Αρχική 0,2250. Καλά πάμε.

Μπορω να το βαλω για αεριο?:P

Ακου 0,2250 αρχικη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Had9s είπε

Μάλλον το δεύτερο σφάλμα ήταν η καταχώρηση ένδειξης του μετρητή; παγίδα και αυτό; 🥺

Οχι το αεριο.

Αλλα για το αεριο στο αλλο θεμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι το αεριο.

Αλλα για το αεριο στο αλλο θεμα.

 

Στο άλλο θέμα όταν έριχνα μελέτη κατέληξα ότι το flex ήταν το καλύτερο της αγοράς, ε έκανα την αίτηση και πήγε στο Θεό, λογικό... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Had9s είπε

Στο άλλο θέμα όταν έριχνα μελέτη κατέληξα ότι το flex ήταν το καλύτερο της αγοράς, ε έκανα την αίτηση και πήγε στο Θεό, λογικό... 

Οχι δεν φταις εσυ εγω φταιω.:ph34r:

anyway στο αλλο θεμα η συνεχεια για το αεριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Had9s είπε

Στο άλλο θέμα όταν έριχνα μελέτη κατέληξα ότι το flex ήταν το καλύτερο της αγοράς, ε έκανα την αίτηση και πήγε στο Θεό, λογικό... 

To αέριο εκείνη τη περίοδο ήταν σε φάση επικίνδυνης ανηφόρας. Στην ίδια ακριβώς σελίδα 4 μέρες αργότερα ξεκινήσαμε τη συζήτηση να πάμε σε σταθερά προγράμματα αερίου.

Όσο για το ρεύμα που είναι το θέμα μας εδώ πέρα, σου είχαμε πει αν υπογράψεις στον ΗΡΩΝ... να βάλεις το Only Home που δεν είχε ΟΤΣ. Ή το Fix της Protergia που ήταν τότε επίσης φτηνό και αέριο στη ΔΕΗ σταθερό. Πώς κατέληξες και υπέγραψες το UP που έχει ρήτρα προσαρμογής;

Κι η τελευταία φάση της γκαντεμιάς σου είναι ότι προχτές τελείωσαν όλα τα καλά προγράμματα και σε ρεύμα και σε αέριο. Τώρα όλοι έχουν τιμές Πολυμενέα.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα κανει αιτηση χθες τελευταια μερα υποτίθεται στην Volterra για να προλαβω το 360 Οικιακο τους (το παλιο το καλο).

μου εστειλαν τα συμβολαια αργοπορημενα. θεωρητικά τα υπογραφω και τωρα γιατι μου ειπαν οτι ειμαι κατοχυρωμένος,

αλλα κατι μου βρωμαει.

ενω στο ενα εγγραφο ολα φαινονται καλα και ξεκαθαρα, στο αλλο που μου ζητανε υπογραφη βλεπω να αναιρούν αυτα που λενε στο πρωτο.
Συγκεκριμενα, ενω στο εντυπο του τιμοκαταλογου αναφερουν οτι

"H τιμή του προγράμματος είναι σταθερή και δεν επηρεάζεται από τις διακυμάνσεις της Τιμής Εκκαθάρισης Αγοράς ή από οποιαδήποτε άλλη χρέωση προμηθευτή",

στο άλλο εγγραφο με τους όρους υπαρχει ο όρος 7 που λεει:

"7. Αναπροσαρμογή Χρεώσεων Προμήθειας - Τροποποίηση Όρων Σύμβασης"

και εκει μεσα μου φαινεται οτι μιλαει για ΟΤΣ.

τα σηκωσα και τα δυο εντυπα στο drive μου και καποιος που το χει ψαξει πιο πολυ και θελει να βοηθησει ας τα ριξει μια ματια να μου πει αν εχω δικιο που βλεπω κωλοτουμπες..
https://drive.google.com/drive/folders/1c3jorsS4RJCt9r8GiWHhkH4l5rFSEcdC?usp=sharing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...