Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, userAnon είπε

Απο την στιγμή που είναι χρηματιστήριο η κατάσταση πως ζητάμε σταθερή τιμή με απαίτηση να ισχύει για 24 μήνες. Εκτιμήσεις κάνουν και παίρνουν ρίσκα και αυτοί αλλά σε καταστάσεις όπως τώρα που είναι πρωτόγνωρες, τι θα προτιμούσαμε να κλείσουν όλοι και να μείνει μόνο η ΔΕΗ?

 

Για αυτό λέγεται ρίσκο αυτοί έχουν ομάδες που υπολογίζουν περιθώρια ρίσκου στις προβλέψεις. Αν πέσουν έξω πρόβλημα τους. Θα φύγει ο ένας θα μπει άλλος.

 

Αρκετούς ανθρώπους δεν τους περισσεύουν με τις ήδη υπάρχουσες τιμές αν σκεφτόμαστε τώρα και την εκάστοτε καημένη εταιρεία με τα κόστη της, καήκαμε.

Επεξ/σία από Torroan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Torroan είπε

Για αυτό λέγεται ρίσκο αυτοί έχουν ομάδες που υπολογίζουν περιθώρια ρίσκου στις προβλέψεις. Αν πέσουν έξω πρόβλημα τους. Θα φύγει ο ένας θα μπει άλλος.

Θα φύγει αυτός που πουλάει 10 λεπτά και θα μπει ένας νέος που πουλάει 15 λεπτά, ενώ τώρα αυτός που πουλάει 10 λεπτά αλλάζει την τιμή και την πάει 15 λεπτά 

Η διαφορά με τη παρούσα κατάσταση ποια θα είναι ακριβώς ;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, userAnon είπε

Πάντως άσχετα απο το τι κάνει ο κάθε ο πάροχος που εκεί χρειάζεται καταγγελία (πχ ΕΛΙΝ για τα πάγια, ή σε περιπτώσεις που αποκρύπτουν με μαρκετινίστικους τρόπους την αλήθεια - σχεδόν όλοι με προεξέχοντα για εμένα την watt & volt), και αυτό που ζητάμε και εμείς ως καταναλωτές στην προκειμένη είναι περίεργο και ουσιαστικά θέλουμε να μπούνε μέσα οι εταιρίες (αν δεν υπήρχε η πρόβλεψη του 6μηνου)

Απο την στιγμή που είναι χρηματιστήριο η κατάσταση πως ζητάμε σταθερή τιμή με απαίτηση να ισχύει για 24 μήνες. Εκτιμήσεις κάνουν και παίρνουν ρίσκα και αυτοί αλλά σε καταστάσεις όπως τώρα που είναι πρωτόγνωρες, τι θα προτιμούσαμε να κλείσουν όλοι και να μείνει μόνο η ΔΕΗ?

Για εμένα το πιο δίκαιο πρόγραμμα είναι η πωληση σε τιμή χονδρικής + 0,01 ή 0,002 καπέλο για τις όποιες υπηρεσίες προσφέρουν. (νομίζω ότι έχει τέτοιο η watt & volt). Ποιος πάει εκεί? Σχεδόν κανείς.

 

Στην "Κολομβιανή Δημοκρατία των Βαλκανίων" όπου δεν υπάρχει κανένας έλεγχος, δημόσιες υπηρεσίες, ρυθμιστικές αρχές και ουσιαστικές/αποτελεσματικές ενώσεις καταναλωτών, το μόνο που μπορεί να κάνει ο πολίτης είναι να ψάχνει κάθε φορά μόνος του με την βοήθεια των forums την καλύτερη λύση για τον εαυτό του σε οποιοδήποτε θέμα/πρόβλημα τον απασχολεί στην ζωή του! Εδώ πας σε 10 βενζινάδικα στον ίδιο δρόμο και όλοι είναι συνεννοημένοι μεταξύ τους να έχουν την ίδια τιμή με 0,0001Ε/λτ διαφορά για τα μάτια του κόσμου, τί να λέμε τώρα!! 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Θα φύγει αυτός που πουλάει 10 λεπτά και θα μπει ένας νέος που πουλάει 15 λεπτά, ενώ τώρα αυτός που πουλάει 10 λεπτά αλλάζει την τιμή και την πάει 15 λεπτά 

Η διαφορά με τη παρούσα κατάσταση ποια θα είναι ακριβώς ;

Όσο υπάρχει ανταγωνισμός θα υπάρχει αυτός που πουλάει 14 λεπτά πάντα. Επιπλέον μιλάμε για τις αλλαγές σε ήδη υπάρχων συμβόλαια. Όχι εκ νέου, τουλάχιστον εκ νέου ξέρεις που μπλέκεις και κάνεις τα κουμάντα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να υπάρχει διαφάνεια. Τουλάχιστον να ενημερώνουν τους καταναλωτές ένα μήνα πριν τις αλλαγές. Όχι να έρχεται κανένα πάγιο 100 ευρώ και να λέμε "έλα μωρέ τι να κάνουμε, έτσι είναι η κατάσταση". Δεν γίνεται να μπαίνουμε κάθε μέρα στα sites των παρόχων για ενημέρωσεις, έχουμε και άλλη δουλειά στις ζωές μας.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, userAnon είπε

Απο την στιγμή που είναι χρηματιστήριο η κατάσταση πως ζητάμε σταθερή τιμή με απαίτηση να ισχύει για 24 μήνες.

κανένας δεν το ζητά αυτό , είναι παράλογο να σου πω την αλήθεια . το ίδιο ακριβώς παράλογο όμως είναι και η ρήτρα αποχώρησης .

απαίτηση έχουμε στην έγκαιρη ειδοποίηση πριν την αλλαγή τιμών (όπως και η αλλαγή υπολογισμού ρήτρας δεν είναι στη χρέωση αλλά στους γενικούς όρους του προγράμματος .

και για ρήτρες διαφάνεια με υπογραφή του πελάτη στο ιστορικό τελικής χρέωσης κιλοβατώρας και υποχρέωση στο site να μπει 4μηνο τουλάχιστον ιστορικό κάτω απο τη διαφημιζόμενη κιλοβατώρα (με λινκ στο ετήσιο ιστορικό και τρόπος υπολογισμού ) και υποχρέωση ονομασία "μεταβλητή ή κυμαινόμενη" τιμή κιλοβατώρας αφού για σύγκριση δεν παίζει ρόλο μόνο η διαφημιζόμενη τιμή αλλά και ο τύπος υπολογισμού της

αυτάααααααα

για ΔΕΗ στο άλλο θέμα με την ευκαιρία

Επεξ/σία από korakios
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Συμπατριοτ, ο τελευταίος εκκαθαριστικός σου τί περίοδο κατανάλωσης είχε? Περιελάμβανε και Σεπτέμβριο μέσα? 
Εμένα ο τελευταίος εκκαθαριστικός ήταν από 12/3 εως 13/7, πήρα "έναντι" από SOLAR (13/7-18/9) χωρίς να αλλάξει κάτι αλλά στους "έναντι" ούτως ή άλλως δεν εμφανίζουν τις όποιες αλλαγές.
 

Έλα πατριώτη,δεν είχε καμία αλλαγή,ο τελευταίος είναι εκκαθαριστικός (14/4-17/8) και ευτυχώς δεν έχει αλλαγές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είχατε κάνει αίτηση για το παλιό Volterra 360 (0.099€ , χωρίς πάγιο , χωρίς δέσμευση) είχατε νεότερα από την πορεία του αιτήματος ;

Έστειλα τά δικαιολογητικά στις 29 Σεπτεμβρίου αλλά δεν μου απάντησαν.

Σέ τηλεφωνική επικοινωνία δεν είχαν κάτι να μου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kzaxas είπε

Φτάσαμε στο σημείο να είναι η ΔΕΗ μονόδρομος εκεί που ήταν παράδειγμα προς αποφυγη 😭

Χμμμ για να σκεφτω... α ναι, ΝΟΜΕ.. σας λεει κατι...;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, userAnon είπε

Πάντως άσχετα απο το τι κάνει ο κάθε ο πάροχος που εκεί χρειάζεται καταγγελία (πχ ΕΛΙΝ για τα πάγια, ή σε περιπτώσεις που αποκρύπτουν με μαρκετινίστικους τρόπους την αλήθεια - σχεδόν όλοι με προεξέχοντα για εμένα την watt & volt), και αυτό που ζητάμε και εμείς ως καταναλωτές στην προκειμένη είναι περίεργο και ουσιαστικά θέλουμε να μπούνε μέσα οι εταιρίες (αν δεν υπήρχε η πρόβλεψη του 6μηνου)

Απο την στιγμή που είναι χρηματιστήριο η κατάσταση πως ζητάμε σταθερή τιμή με απαίτηση να ισχύει για 24 μήνες. Εκτιμήσεις κάνουν και παίρνουν ρίσκα και αυτοί αλλά σε καταστάσεις όπως τώρα που είναι πρωτόγνωρες, τι θα προτιμούσαμε να κλείσουν όλοι και να μείνει μόνο η ΔΕΗ?

Για εμένα το πιο δίκαιο πρόγραμμα είναι η πωληση σε τιμή χονδρικής + 0,01 ή 0,002 καπέλο για τις όποιες υπηρεσίες προσφέρουν. (νομίζω ότι έχει τέτοιο η watt & volt). Ποιος πάει εκεί? Σχεδόν κανείς.

 

Μην ξεχνάμε πάντως ότι και σε περιόδους χαμηλών τιμών, οι μεν πελάτες με fix προγράμματα χάνουν εκ των πραγμάτων έναντι της μεγαλύτερης σταθερότητας που προτιμούν, οι δε με προγράμματα με ΟΤΣ δε νομίζω ότι λαμβάνουν συχνά τις περίφημες επιστροφές από την εξοικονόμηση της χοντρικής των παρόχων. Οπότε έχουν υπάρξει περίοδοι που και οι πάρχοι μια χαρά κονομάνε παραπάνω.

Όσο για την τελευταία πρόταση, ναι συμφωνώ ΑΚΟΜΑ και με αυτό, αλλά υπό τον όρο να εφαρμοζόταν καθολικά για όλους. Όχι γιατί θα μας συνέφερε βραχυπρόθεσμα (κάθε άλλο), αλλά γιατί: α) θα είμασταν όλοι επί ίσοις όροις, β) η όποια στρέβλωση της αγοράς, λόγω της πιο πάνω καθολικότητας, θα ήταν ακόμα πιο εξόφθαλμη, άρα και επιτακτικό να εξορθολογιστεί από το κράτος εποχές σαν την τωρινή.

Με άλλα λόγια, οι παθογένειες με τα "πονηρά" προγράμματα που πλασάρονται, γεννούν και διαιωνίζουν άλλες. Η αγορά πρέπει να λειτουργεί με πιο ξεκάθαρους όρους και να αντιμετωπίζει συνολικά τις στρεβλώσεις και όχι να είναι "every man for himself" η αγορά.

15 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Έλα πατριώτη,δεν είχε καμία αλλαγή,ο τελευταίος είναι εκκαθαριστικός (14/4-17/8) και ευτυχώς δεν έχει αλλαγές

Σουμπασάκος εγγύηση!:P

Και ΕΛΤΑδίτες και Solarαίοι θα τη φάμε και συντομα δυστυχώς...

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, geopro είπε

Όσοι είχατε κάνει αίτηση για το παλιό Volterra 360 (0.099€ , χωρίς πάγιο , χωρίς δέσμευση) είχατε νεότερα από την πορεία του αιτήματος ;

Έστειλα τά δικαιολογητικά στις 29 Σεπτεμβρίου αλλά δεν μου απάντησαν.

Σέ τηλεφωνική επικοινωνία δεν είχαν κάτι να μου πουν.

μια απο τα ίδια , βέβαια μου είπανε θα επικοινωνούσαν μόνο αν υπήρχε πρόβλημα

αλλά νομίζω βρήκα κολπάκι

Spoiler

 

σε σπόιλερ γιατί θα μπει ο άλλος με τα συγχωροχάρτια....

πας εδώ

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

και βάζεις τον αριθμό παροχής σου , αλλά το τελευταίο ψηφίο άστο μηδέν

θα σου βγάλει μετά τον κανονικό αριθμό στο τέλος ,

αν είναι ο ίδιος , δεν πέρασες ακόμα στην εταιρία , αν αυξήθηκε κατα ένα , είσαι στη Voltera πλέον

 

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Kzaxas είπε

Έλα πατριώτη,δεν είχε καμία αλλαγή,ο τελευταίος είναι εκκαθαριστικός (14/4-17/8) και ευτυχώς δεν έχει αλλαγές

Άρα μέχρι τον 15αύγουστο δεν είχαμε καμία απολύτως αλλαγή. Το θέμα είναι από τον Σεπτέμβριο που ξεκίνησαν όλοι να βαράνε στο κεφάλι μην έχουμε κι εμείς βαριές "αναπροσαρμογές"! Αλλά δεν πιστεύω η προεδράρα μας να καταντήσει Τσιτσό!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, korakios είπε

μια απο τα ίδια , βέβαια μου είπανε θα επικοινωνούσαν μόνο αν υπήρχε πρόβλημα

αλλά νομίζω βρήκα κολπάκι

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

σε σπόιλερ γιατί θα μπει ο άλλος με τα συγχωροχάρτια....

πας εδώ

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

και βάζεις τον αριθμό παροχής σου , αλλά το τελευταίο ψηφίο άστο μηδέν

θα σου βγάλει μετά τον κανονικό αριθμό στο τέλος ,

αν είναι ο ίδιος , δεν πέρασες ακόμα στην εταιρία , αν αυξήθηκε κατα ένα , είσαι στη Voltera πλέον

 

 

Spoiler

εκανα εφα αλλα ειμαι voltera ;;;;; 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...