Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Sheriff είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

εκανα εφα αλλα ειμαι voltera ;;;;; 😄

 

@korakios μια που μου βρηκες προγραμμα, μου ειπες τι να κανω με την wv για τις ρητρες κτλπ, με ενημερωσες πως πλεον εχω αλλαξει παροχο δεν σου στελνω και κανεναν λογαριασμο να πληρωσεις τιποτα; ε; τι λες αχχααχαχαχχααχαχχα

 

πραγματικα σε ευχαριστω δημοσια εσενα και τους υπολοιπους εδω μεσα

Επεξ/σία από Sheriff
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sndev είπε

ΕΛΙΝ μου ρθαν χθες 2 λογαριασμοί,  ενας προσωπικος ενας για την εταιρεία και στους 2 δεν είχε πάγια κ ειχε την νεα συμφωνηθέντα τιμη 0.099 - 5% αυγουστου. επίσης δεν εχω παρει νεο μαιλ για νεα αναπροσαρμογή με παγιο κ νεα τιμη μετα απο εκεινο στις αρχες αυγουστοτ

Και μένα ακριβώς το ιδιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

απαίτηση έχουμε στην έγκαιρη ειδοποίηση πριν την αλλαγή τιμών (όπως και η αλλαγή υπολογισμού ρήτρας δεν είναι στη χρέωση αλλά στους γενικούς όρους του προγράμματος .

και για ρήτρες διαφάνεια με υπογραφή του πελάτη στο ιστορικό τελικής χρέωσης κιλοβατώρας και υποχρέωση στο site να μπει 4μηνο τουλάχιστον ιστορικό κάτω απο τη διαφημιζόμενη κιλοβατώρα (με λινκ στο ετήσιο ιστορικό και τρόπος υπολογισμού ) και υποχρέωση ονομασία "μεταβλητή ή κυμαινόμενη" τιμή κιλοβατώρας αφού για σύγκριση δεν παίζει ρόλο μόνο η διαφημιζόμενη τιμή αλλά και ο τύπος υπολογισμού της

Συμφωνούμε φυσικά στα παραπάνω. Ερώτηση σχετικά με την ειδοποίηση όσον αφορά την ενημέρωση τιμών. Παράδειγμα τώρα η χονδρική είναι 0,15 και (κακώς) ο πάροχος έχει δώσει σταθερή τιμή με 0,14 πχ ή 0,16 (δεν έχει σημασία). Ξαφνικά ανεβαίνει η χονδρική στα 0,25 τι θα έκανες στην θέση του.?

ή θα πρέπει να κλείσει (και μάλιστα άμεσα και ας πάνε οι πελάτες όπου να 'ναι σε ότι προγραμμα να'ναι ) ή με κάποιο τρόπο να ανεβάσει την τιμή. 

Για αυτό θεωρώ το πιο δίκαιο την πώληση στην χονδρική + κάποιο καπέλο (με όλα τα παραπάνω που ανέφερες) 

Προσοχή, δεν είμαι με το μέρος κανενός απλά να καταλάβουμε λίγο τι γίνεται θέλω. 

Επίσης κάτι που έχω απορία, όλοι αγοράζουν με την ίδια τιμή ανεξάρτητα από τον όγκο κλπ?

(δεν το νομίζω) 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ελπεντισον έδινα μετρήσεις κάθε 1η του μήνα. Η αλλαγή σε protergia έγινε εδώ και μια βδομάδα.

Τώρα θα πρέπει να δώσω στην ελπεντισον πάλι μετρήσεις ή στην προτεργια και κάθε πότε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα του τύπου α θελω Χ MWh να παρω σημερα ποσο παει;

Ειναι χρηματηστηριο ενεργειας με οτι αυτο συναπαγεται.. 

Επεξ/σία από VirusX2gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, adi32 είπε

Στην ελπεντισον έδινα μετρήσεις κάθε 1η του μήνα. Η αλλαγή σε protergia έγινε εδώ και μια βδομάδα.

Τώρα θα πρέπει να δώσω στην ελπεντισον πάλι μετρήσεις ή στην προτεργια και κάθε πότε? 

αν έγινε όντως η αλλαγή ή θα πήραν μέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ ή θα χρησιμοποίησαν την ένδειξη που τους έδωσες

αλλά protergia και "πρην μια εβδομάδα" ανησυχητικό ακούγεται , σε ποιο πρόγραμμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αν έγινε όντως η αλλαγή ή θα πήραν μέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ ή θα χρησιμοποίησαν την ένδειξη που τους έδωσες

αλλά protergia και "πρην μια εβδομάδα" ανησυχητικό ακούγεται , σε ποιο πρόγραμμα?

Είναι το fixed με την παλιά τιμή που λέγαμε τότε. Το πρόλαβα την τελευταία μέρα πριν αυξηθεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, userAnon είπε

Για αυτό θεωρώ το πιο δίκαιο την πώληση στην χονδρική + κάποιο καπέλο (με όλα τα παραπάνω που ανέφερες) 

 

 

 

Αυτό το σύστημα το εφαρμόζει η w+v στο zero. Το παρουσιάζει όμως ως πρόγραμμα χωρίς ρήτρα κάτι που φυσικά είναι φουλ παραπλανητικό αφού η ρήτρα περνάει απευθείας στην τιμή της kwh και απλά δεν την βρίσκεις κάπου σαν ξεχωριστή χρέωση.

Και όταν με το καλό πέσουν οι τιμές της χονδρικής οι πάροχοι θα έκαναν τις αντίστοιχες μειώσεις; Την απάντηση ολοι την ξέρουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Και όταν με το καλό πέσουν οι τιμές της χονδρικής οι πάροχοι θα έκαναν τις αντίστοιχες μειώσεις; Την απάντηση ολοι την ξέρουμε.

Ζενιθ έπαιρνα επιστροφή πάντως 0,06€/kw και 4,5€ πάγιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Και όταν με το καλό πέσουν οι τιμές της χονδρικής οι πάροχοι θα έκαναν τις αντίστοιχες μειώσεις; Την απάντηση ολοι την ξέρουμε.

μιλάμε για τι είναι δίκαιο, τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο. οπότε ναι θα έριχναν και την τιμή αντίστοιχα.. συγκεκριμένα για την watt & volt δεν γνωρίζω τι έκανε ή τι θα κάνει. από το τρόπο που διαφημίζονται πάντως (παραπλανητική διαφήμιση) δεν ελπίζω και πολλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε και η ΟΤΣ Σεπτεμβρίου

134,73 , ακριβότερη απο του Αυγούστου και έχουμε δρόμο μπροστά

4 λεπτά πριν, userAnon είπε

συγκεκριμένα για την watt & volt δεν γνωρίζω τι έκανε ή τι θα κάνει.

το Zero λες ? έχει στάνταρ χρέωση

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/?do=findComment&comment=58832706

άσχετα με το πως πλασάρεται , αν πέσει η χοντρική πέφτει και η τιμή

τώρα πχ είναι στα ~0,182 περίπου μιας και δε βγήκαν ΛΠ και αποκλίσεις ακόμα
 

Spoiler

 

Το MVP είναι στα 0,173 (απλά απο περιέργεια τα υπολόγισα)

Με 55 ΟΤΣ λιγότερο απο τα μισά δηλαδή (αρχές του χρόνου)

Zero ~0,091

MVP ~0,08

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, korakios είπε

Ζενιθ έπαιρνα επιστροφή πάντως 0,06€/kw και 4,5€ πάγιο

Δύο χρόνια στη w+v δεν πήρα επιστροφή ούτε μια φορά ακόμα και τότε που η χονδρική ήταν στα 27Ε/MWH. Όταν το είπα αυτό στην υπάλληλο που με πήρε για να μην φύγω από αυτούς δεν ήξερε τι να μου απαντήσει.

 

57 λεπτά πριν, userAnon είπε

μιλάμε για τι είναι δίκαιο, τουλάχιστον σε θεωρητικό επίπεδο. οπότε ναι θα έριχναν και την τιμή αντίστοιχα.. συγκεκριμένα για την watt & volt δεν γνωρίζω τι έκανε ή τι θα κάνει. από το τρόπο που διαφημίζονται πάντως (παραπλανητική διαφήμιση) δεν ελπίζω και πολλά

Καλά κάνεις και δεν ελπίζεις, η συγκεκριμένη εταιρεία δεν μου έκανε ποτέ πίστωση, αντίθετα ήταν από τις πρώτες που πέρασε τη ρήτρα μόλις η χονδρική τσίμπησε λίγο προς τα πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

Δύο χρόνια στη w+v δεν πήρα επιστροφή ούτε μια φορά ακόμα και τότε που η χονδρική ήταν στα 27Ε/MWH. Όταν το είπα αυτό στην υπάλληλο που με πήρε για να μην φύγω από αυτούς δεν ήξερε τι να μου απαντήσει.

Aμφισβήτηση λογαριασμού είχες κάνει; https://www.watt-volt.gr/wp-content/uploads/2018/05/Bill-Dispute-Form-2018.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...