Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά την απόσυρση των σταθερών προγραμμάτων volterra και efa, η ΔΕΗ αυτή τη στιγμή είναι μονόδρομος αν ΠΡΕΠΕΙ να επιλέξεις τώρα πάροχο ή να αλλάξεις λόγω εξωφρενικής αύξησης (πχ Ελιν). Με το κακό να είναι όμως η 24μηνη δεύσμευση. 

Η γνώμη μου είναι ότι προγράμματα με ΟΤΣ αυτή τη στιγμή είναι αυτοκτονική επιλογή (και θα είναι τουλάχιστον μέχρι Μάρτιο).

Όλοι θα πληρώσουμε παραπάνω απ όσο πληρώναμε όπως έχει διαμορφωθεί η αγορά, το θέμα είναι πόσο παραπάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά, για να ξαλαφρώσουμε λίγο τον @korakios γιατί έχει επιβαρυνθεί πολύ τους τελευταίους μήνες, πήρα την πρωτοβουλία να ανανεώσω εγώ το excel με βάση τις νέες συνθήκες από σήμερα. Μπορείτε να το βρείτε παρακάτω:

Excel Delete Blank Worksheets

Παρακαλώ να γίνει sticky από τους admins.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Παιδιά, για να ξαλαφρώσουμε λίγο τον @korakios γιατί έχει επιβαρυνθεί πολύ τους τελευταίους μήνες, πήρα την πρωτοβουλία να ανανεώσω εγώ το excel με βάση τις νέες συνθήκες από σήμερα. Μπορείτε να το βρείτε παρακάτω:

Excel Delete Blank Worksheets

Παρακαλώ να γίνει sticky από τους admins.

Πρέπει να ζορίστηκες. 😆

ϊσως να έχει έλθει η ώρα να αντιστρέψουμε και τον τιτλο του νήματος. Ποιος θα το πίστευε ότι θα φτάναμε πάλι εδώ.

Επεξ/σία από Αντώνης Τ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Paranoid69 είπε

To νέο 360 οικιακό 

ευτυχώς έχει αναίρεση το excel ,πάνω που τα είχα σβήσει ,

αφήνω και της efa , έβαλα δεν ισχύει στα σχόλια , μήπως βγάλει νέες τιμές

λογικά θα μπει σε λίγο και της Ελιν το 12€ πάγιο και 0,12€/kw

11 λεπτά πριν, Paranoid69 είπε

Στο 6μηνο πάλι θα αλλάζουμε :P  @korakios

μέχρι στιγμής είναι το καλύτερο (μετά τη we που όμως άλλαξε 3 φορές μέσα σε ένα μήνα) , μπορεί και να παραμείνουμε 😂

όταν φύγουν και της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά διαβαζω το συμβόλαιο της efa για το home fixed και δεν βλεπω πουθενα να λεει για δικαιωμα αναπροσαρμογής της τιμής κιλοβατώρας ή του παγίου, ούτε μετα απο ειδοποιηση, ούτε μετα απο 6μηνο.  Οπως φαίνεται για 24 μηνες ειναι υποχρεωμενοι να μου δινουν την κιλοβατώρα με 0,0774 και πάγιο 3,4 ευρώ/μηνα. Too good to be true? 

Βέβαια δεν εχω μετά απο 12 μέρες που το εχω στείλει υπογεγραμμένο καμία ειδοποίηση ακόμα. Είναι νορμάλ ο χρόνος αυτός;

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Οπως φαίνεται για 24 μηνες ειναι υποχρεωμενοι να μου δινουν την κιλοβατώρα με 0,0774 και πάγιο 3,4 ευρώ/μηνα.

σιιιιιιγουρα !

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Too good to be true?

απλά δεν ισχύει , 6 μήνες και αυτό αν δεν αλλάξουν εκτάκτως τη νομοθεσία

2 λεπτά πριν, fragma είπε

Βέβαια δεν εχω μετά απο 12 μέρες που το εχω στείλει υπογεγραμμένο καμία ειδοποίηση ακόμα. Είναι νορμάλ ο χρόνος αυτός;

πάρε τηλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fragma είπε

Παιδιά διαβαζω το συμβόλαιο της efa για το home fixed και δεν βλεπω πουθενα να λεει για δικαιωμα αναπροσαρμογής της τιμής κιβατώρας ή του παγίου, ούτε μετα απο ειδοποιηση, ούτε μετα απο 6μηνο.  Οπως φαίνεται για 24 μηνες ειναι υποχρεωμενοι να μου δινουν την κιλοβατώρα με 0,0774 και πάγιο 3,4 ευρώ/μηνα. Too good to be true? 

Βέβαια δεν εχω μετά απο 12 μέρες που το εχω στείλει υπογεγραμμένο καμία ειδοποίηση ακόμα. Είναι νορμάλ ο χρόνος αυτός;

Τους γενικούς όρος τους διάβασες ή τους προσπέρασες;

1.jpg.808f67e14474bc27ea6a10d03e873a58.jpg

Με το 6.4 τροποποιούν όρους (με προθεσμία 60 μέρες).

Μετά το 6μηνο μπορούν με το 6.5 να αλλάξουν τη τιμή προμήθειας χωρίς καν να σου στείλουν ειδοποίηση.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Μετά το 6μηνο μπορούν με το 6.5 να αλλάξουν τη τιμή προμήθειας χωρίς καν να σου στείλουν ειδοποίηση.

αυτή τη μεταβολή κείμενης νομοθεσίας και αλλαγής όρων λειτουργίας ηλεκτρικής ενέργειας φοβάμαι

αν αρχίσουν απειλές για λουκέτα και δωράκια είναι ικανοί στη μπανανία που ζούμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Paranoid69 είπε

To νέο 360 οικιακό 

Στο 6μηνο πάλι θα αλλάζουμε :P  @korakios

image.png.e452b81805029482a985fcccfbc1b07c.png

Συμπεριλαμβάνει έκπτωση συνέπειας 25%

Δηλαδή όποιος έχει ΚΟΤ, θα χρεώνεται 0.16. Η συνέπεια θα μπαίνει στο ΚΟΤ άραγε;

ΔΕΗ και πάλι ΔΕΗ ρε. 😆 Θα τους πάω όλους στη ΔΕΗ να μη μου σκοτίζουν τα @@

Και μετά αν ξαναφύγω δε θα πω σε κανέναν τίποτα. Βαρέθηκα πραγματικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κάνουν οι παιχταράδες μου οι (π)SOLARες? Πετάει η Ομαδάρα, Τσάμπιουνς Λήνγκ! Ποιός Αμπράμοβιτς? Σουμπάσης λέμε, προεδράρα έχουμε!! 
Οι ΕΛΤΑρες τί έγιναν? Πέσανε Γ' Εθνική?? :P

Λοιπόν παιδιά, ανεβάζω 2 εκκαθαριστικούς, ο ένας της Solar είναι του Αυγούστου όμως, από πότε ξεκίνησαν οι πάροχοι να χρεώνουν με τις αυξημένες τιμές? 
Ο άλλος της ΔΕΗ είναι του Σεπτεμβρίου και έχει μέσα ρήτρα αναπροσαρμογής. 
Τί γίνεται τώρα? Τί να περιμένουμε? 
Ξαδερφάκι μου στην ΕΛΙΝ του έστειλαν email με αναπροσαρμογή των χρεώσεων, από το παλιό FIXED με το μηδενικό πάγιο και τα 0,085Ε/kwh, τον πήγαν στα 12Ε πάγιο τον μήνα και 0,12Ε/kwh!!! Λέτε να μας κάνει τα ίδια και η SOLAR? Έχει το δικαίωμα αυτό? 
 

Insomnia_Solar.pdf

1 λεπτό πριν, Fallen333 είπε

Τι κάνουν οι παιχταράδες μου οι (π)SOLARες? Πετάει η Ομαδάρα, Τσάμπιουνς Λήνγκ! Ποιός Αμπράμοβιτς? Σουμπάσης λέμε, προεδράρα έχουμε!! 
Οι ΕΛΤΑρες τί έγιναν? Πέσανε Γ' Εθνική?? :P

Λοιπόν παιδιά, ανεβάζω 2 εκκαθαριστικούς, ο ένας της Solar είναι του Αυγούστου όμως, από πότε ξεκίνησαν οι πάροχοι να χρεώνουν με τις αυξημένες τιμές? 
Ο άλλος της ΔΕΗ είναι του Σεπτεμβρίου και έχει μέσα ρήτρα αναπροσαρμογής. 
Τί γίνεται τώρα? Τί να περιμένουμε? 
Ξαδερφάκι μου στην ΕΛΙΝ του έστειλαν email με αναπροσαρμογή των χρεώσεων, από το παλιό FIXED με το μηδενικό πάγιο και τα 0,085Ε/kwh, τον πήγαν στα 12Ε πάγιο τον μήνα και 0,12Ε/kwh!!! Λέτε να μας κάνει τα ίδια και η SOLAR? Έχει το δικαίωμα αυτό? 
 

Insomnia_Solar.pdf 1 MB · 0 downloads

 

 

Insomnia_Dei.pdf Insomnia_Elin.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fallen333 είπε

Ξαδερφάκι μου στην ΕΛΙΝ του έστειλαν email με αναπροσαρμογή των χρεώσεων, από το παλιό FIXED με το μηδενικό πάγιο και τα 0,085Ε/kwh, τον πήγαν στα 12Ε πάγιο τον μήνα και 0,12Ε/kwh!!! Λέτε να μας κάνει τα ίδια και η SOLAR? Έχει το δικαίωμα αυτό? 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/778295-aύξηση-τιμών-eλίν-electricon/

2 λεπτά πριν, Fallen333 είπε

Οι ΕΛΤΑρες τί έγιναν? Πέσανε Γ' Εθνική?? :P

περιμένουν με αγωνία εκκαθαριστικό 😂

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

https://www.insomnia.gr/forums/topic/778295-aύξηση-τιμών-eλίν-electricon/

περιμένουν με αγωνία εκκαθαριστικό 😂

Κόρακα, εσύ πού πήγες τελικά τότε που διαλέγαμε "ομάδες"? (ΕΛΤΑ vs SOLAR)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τους γενικούς όρος τους διάβασες ή τους προσπέρασες;

1.jpg.808f67e14474bc27ea6a10d03e873a58.jpg

Με το 6.4 τροποποιούν όρους (με προθεσμία 60 μέρες).

Μετά το 6μηνο μπορούν με το 6.5 να αλλάξουν τη τιμή προμήθειας χωρίς καν να σου στείλουν ειδοποίηση.

Οι ειδικοί όροι δεν υπερκαλύπτουν πάντα τους γενικούς; Γιατί στους ειδικούς το λέει ξεκάθαρα ότι για 24μηνες δεν αλλάζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΛΙΝ μου ρθαν χθες 2 λογαριασμοί,  ενας προσωπικος ενας για την εταιρεία και στους 2 δεν είχε πάγια κ ειχε την νεα συμφωνηθέντα τιμη 0.099 - 5% αυγουστου. επίσης δεν εχω παρει νεο μαιλ για νεα αναπροσαρμογή με παγιο κ νεα τιμη μετα απο εκεινο στις αρχες αυγουστοτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...