Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το είπε αυτό

άρα ίσχυε το ΚΟΤ εξαρχής στο πρόγραμμα fix power home

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λες να γίνει καμιά συγχώνευση και να πάτε μαζί με τον κοράκιο στο πρόγραμμα με 0.22 μετά το 6μηνο;

0,22 καλά θα μας φαίνεται  😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, geopro είπε

Μετά το φύγει-φυγει από την ελιν ενεργοποιήθηκα και εγώ στην volterra.

Μόλις δημιούργησα account στο volterra μου.

Να κάνω μια κουτή ερώτηση:

Γιατί το volterra μου και το my protergia έχουν τόσο όμοια εμφάνιση ;

1255086716_myprotergia.png.3f75d332de27c4cc16fde15d2a8c8a0c.pngvolterra.png.426eb65d8643d01e6c49ca593066aeb9.png

ιδια εταιρεια που παρεχει την πλατφορμα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Incepted είπε

Kαλησπέρα συμφορουμητες , 

Ενα 8μηνο στην Efa με ΚΟΤ και ενω εχω υπογραψει στο fixed προγραμμα τους , μου κανουν πεταπηδηση απο την αρχη στο POWER KOT χωρις να μου εχουν στειλει καθολου ορους του προγραμματος , ουτε να με ρωτησουν εαν δεχομαι. Ενω τους παιρνω 2-3 τηλεφωνα και μου επιβεβαιωνουν οτι το Power KOT δεν εχει Ρητρα (οντως εως τους 3 υπολοιπους λογαριασμους δεν ειχα ρητρα , επαναπαφθηκα , λεω δικιο θα εχουν ) , βγαινει ο εκκαθαριστικος σημερα με 90 ευρω καπελο τη Ρητρα . Τι κανουμε; Ιδεες ; 

Screenshot_15.png

Μπλέξαμε μου φαίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 23/9/2021 στις 8:07 ΜΜ, Decano είπε

αυτό ότι θα μπαίνει ρήτρα πως βγήκε; υπάρχει κάπου γραμμένο;

Φτου κι απ'την αρχή. Άντε μια αναδρομή στο παρελθόν.

  

Στις 22/9/2021 στις 2:51 ΜΜ, ekrepali είπε

Λοιπόν... για ΕΦΑ + ΚΟΤ δώστε βάση...

Εmail ακόμα δεν είχαν στείλει στο φίλο μου οπότε ξαναπήραμε τηλέφωνο.

Οι συμβάσεις που στέλνουν προς υπογραφή είναι οι Γενικοί Όροι και Ειδικοί Όροι ΕFA Fix Power Home (3.5 πάγιο, χωρίς ΟΤΣ).

Το ΚΟΤ όμως έχει πάγιο 7 ευρώ αντί για 3.50, όπως έχουν ενημερώσει.

Ρωτάω λοιπόν με ποιον τρόπο θα συμφωνηθεί αυτό μεταξύ παρόχου και πελάτη; Σίγουρα όχι με τα λόγια και δε γίνεται έτσι από μόνοι τους να βάλουν πάγιο 7 ευρώ χωρίς να υπάρχει αναφορά σε κάποια σύμβαση.

Μου λέει ότι όντως θα έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστή σύμβαση (αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει)... κι ότι η συγκεκριμένη χρέωση των 7ευρώ έτσι ορίζεται απ'τη Volton.

Το θέμα είναι ότι στο ειδικό έγγραφο που έχει η Volton για το δικό της ΚΟΤ, λέει 7ευρώ πάγιο + ρήτρα προσαρμογής.

1.jpg.e952140a1aaf4ab1b205a9d6d84a06c6.jpg

Οπότε δημιουργείται το εύλογο ερώτημα (εάν σύντομα φτιάξει και η EFA τους ειδικούς όρους για ΚΟΤ) τι θα ισχύει; Οι ειδικοί όροι απ'το EFA Power Fix θα υπερισχύουν των ειδικών όρων του EFA KOT; Ή οι ειδικοί όροι τoυ ΕFA KOT θα υπερισχύουν των ειδικών όρων του EFA Power Fix. 😄 Προφανώς το 2ο (εφόσον το πάγιο θα είναι 7 ευρώ και όχι 3.5) άρα θα υπάρχει και ρήτρα προσαρμογής στο ΚΟΤ;

Η εκπρόσωπος προσφέρθηκε να στείλει γραπτώς σε email ότι α) το ΚΟΤ θα συνδιαστεί με το EFA Power Fix , β) το πάγιο θα είναι 7 ευρώ αντί για 3.5 και γ) δε θα έχει ρήτρα προσαρμογής. Αλλά ποιος εγγυάται αυτό θα τηρηθεί;

Kαι στην ΝRG έστειλαν mail οι εκπρόσωποι για μη εφαρμογή ρήτρα προσαρμογής τους πρώτους μήνες, και μετά η NRG είπε πως ο εκπρόσωπος έκανε λάθος και ό,τι είπε δεν είναι δεσμευτικό! 😅

Ακόμα και η ΗΔΙΚΑ λέει ότι " Ο κάθε πάροχος επιλέγει το τιμολόγιο για το οποίο θα εφαρμοστεί το ΚΟΤ". Η EFA αυτή τη στιγμή ουσιαστικά δεν έχει τιμολόγιο ΚΟΤ.  Ή θα πρέπει να δηλώσει ότι εφαρμόζει το Fix Power Home με 3.5 πάγιο και το ΚΟΤ να ενεργοποιείται αυτόματα αν το δικαιούται ο πελάτης, ή να βγάλει ειδικούς όρους ΚΟΤ όπως η Volton.

Σε αυτή τη περίπτωση όμως το ΚΟΤ δε θα ενεργοποιείται αυτόματα αλλά θα υποχρεώνεται ο πελάτης να υπογράψει τους Ειδικούς Όρους ΚΟΤ (με ρήτρα προσαρμογής); Κι αν ο πελάτης δεν υπογράψει τους ειδικούς όρους ΚΟΤ επειδή έχουν ρήτρα προσαρμογής (ενώ στο email είχε ειπωθεί διαφορετικά) τότε το ΚΟΤ δε θα ενεργοποιείται;

Ας κάνει ο καθένας ό,τι νομίζει... εγώ προσωπικά δε θα προτείνω στον γνωστό μου να βάλει εκεί το ΚΟΤ. 50 ευρώ θα ήταν το κέρδος αλλά αν γίνει μπλέξιμο, εγώ θα τρώω το χρόνο μου για να τον βοηθήσω με αμφισβητήσεις.

Επίσης το γεγονός ότι η Volton κάνει κουμάντο στην τιμολογιακή πολιτική της ΕFA σχετικά με ΚΟΤ (μια απλή έκπτωση που θα έπρεπε απλά να εφαρμοστεί σε κάποιο τιμολόγιο τους), με κάνει να πιστεύω ότι θα κάνουν κουμάντο και στα απλά οικιακά τιμολόγια (πιθανές μονομορείς αυξήσεις). Ούτε κι εγώ θα πάω τελικά στο οικιακό... θα κάτσω Ελίν.

 

 

 

Στις 22/9/2021 στις 7:46 ΜΜ, Decano είπε

Μα αφού υπογράψαμε σύμβαση για το fix power home αυτό θα πάρουμε. Τώρα και 7 να είναι δεν χάλασε ο κόσμος. Πάλι είναι ότι πιο συμφέρον υπάρχει γιατί ξέρεις ότι δε θα πληρώσεις ρήτρα..

επίσης η τιμή στους ειδικούς όρους δεν αναγράφει κάπου για 7 ευρώ. Το 7 ευρώ γενικά εμφανίστηκε εδω. Θα το δούμε στην πράξη όταν ενεργοποιηθούμε και ενοειτε θα ενημερώσουμε 

Και στον Ήρων που ήμουν δεν υπήρχε κάποια διαφορά στους όρους για ΚΟΤ απλά περνούσαν την μείωση στη τιμή της kw 0.065 - ΚΟΤ

 

Στις 23/9/2021 στις 7:56 ΜΜ, ekrepali είπε

And the plot thickens...

Πήρα τηλέφωνο τη Volton (!!!) για να ζητήσω διευκρινίσεις για την EFA. :blink:

Ο εκπρόσωπος μού είπε το ότι ΚΟΤ της ΕFA, είναι ίδιο με το KOT της Volton. Aυτοί το παρέχουν με τους παρακάτω όρους:

https://volton.gr/wp-content/uploads/2021/09/Συνοδευτικό-Έντυπο-Προγραμμάτων-Volton-Fixed-KOT_VOLTON_Sept21-002.pdf

Επιβεβαίωσε ότι σε περίπτωση ενεργοποίησης του ΚΟΤ, oι συγκεκριμένοι όροι θα υπερισχύουν οποιουδήποτε εμπορικού προγράμματος της ΕFA. Δηλαδή 7 ευρώ πάγιο, διαφορετική τιμή προμήθειας, ρήτρα προσαρμογής και το μόνο που θα ισχύει απ'το εμπορικό πρόγραμμα της ΕFA θα είναι η δέσμευση.

Άντε τώρα βγάλτε άκρη τι πραματικά ισχύει. Όσοι πήγατε, το να περιμένετε να βγει λογαριασμός δεν είναι λύση. Πρέπει να πάρετε σαφείς απαντήσεις τώρα. Ζαλίστε τους στα τηλέφωνα και τους μεν και τους δεν. (Volton 216 3001000)

Όταν δέχεστε μια χρέωση 7 ευρώ που δεν την έχετε υπογράψει, αυτονόητο είναι ότι από κάπου προκύπτει. Στο πιάτο σας είχα δώσει όλες τις απαντήσεις.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Αποφάσισα να φύγω και εγώ απο το fixed της Ελίν παρόλο που δεν μου έχει έρθει email με αλλαγή προγράμματος ακόμη.

Σχετικά με την  επιστροφή της εγγύησης γνωρίζει κανείς τη διαδικασία;

Θα γίνει επιστροφή κατευθείαν στον τελευτάιο λογαριασμό τους πχ η πρέπει να δώσω iban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Jupiterr είπε

Καλημέρα.

Αποφάσισα να φύγω και εγώ απο το fixed της Ελίν παρόλο που δεν μου έχει έρθει email με αλλαγή προγράμματος ακόμη.

Σχετικά με την  επιστροφή της εγγύησης γνωρίζει κανείς τη διαδικασία;

Θα γίνει επιστροφή κατευθείαν στον τελευτάιο λογαριασμό τους πχ η πρέπει να δώσω iban.

θα συμψηφιστεί και αν είναι πιστωτικό , σε IBAN

Φυσικά δικαιούσαι έξτρα και την έκπτωση συνέπειας που αν δεν στη βάλουν απευθείας ζητάς έκδοση έκτακτου να στα βάλουν και αυτά σε ΙΒΑΝ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω κ εγω μια απορία εαν σας εχει τυχει.. έφυγα απο την ελιν κάνοντας απλα αίτηση τη πεμπτη στη δεη my home online.

προφανώς απο δεη ακομα ουτε φωνη ουτε ακρόαση , 10/10 (σήμερα δλδ) ελεγε το μαιλ στην ελιν οτι ξενιναει το αναπροσαρμοσμένο της με 12 ε παγιο + 0,12 kwh. θεωρώ κάποια στιγμη θα σκάσει η αλλαγή στη δεη αλλά μέχρι τότε πρακτικά θα χρεώνομαι το 12 πάγιο +0,12 kwh απο ελιν  ? 

θα φυγω κ απο το επαγγελματικό Γ21 που πηγα στην ελιν τον Αύγουστο κ ας μη μου ρθε ακόμα για την εταιρια μαιλ αλλαγης χρεώσεις ( με πείραξε πολύ οτι το αλλαζουν κ σου λένε σε 3ς μερες ξεκινάει αλλη χρεωση , δε προλαβαινεις να κανεις τπτ πως μπορω να τους εμπιστευτω ? ). 4000 kwh το 4μηνο ξανα ψάξιμο απο την αρχή :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, sndev είπε

εχω κ εγω μια απορία εαν σας εχει τυχει.. έφυγα απο την ελιν κάνοντας απλα αίτηση τη πεμπτη στη δεη my home online.

προφανώς απο δεη ακομα ουτε φωνη ουτε ακρόαση , 10/10 (σήμερα δλδ) ελεγε το μαιλ στην ελιν οτι ξενιναει το αναπροσαρμοσμένο της με 12 ε παγιο + 0,12 kwh. θεωρώ κάποια στιγμη θα σκάσει η αλλαγή στη δεη αλλά μέχρι τότε πρακτικά θα χρεώνομαι το 12 πάγιο +0,12 kwh απο ελιν  ? 

θα φυγω κ απο το επαγγελματικό Γ21 που πηγα στην ελιν τον Αύγουστο κ ας μη μου ρθε ακόμα για την εταιρια μαιλ αλλαγης χρεώσεις ( με πείραξε πολύ οτι το αλλαζουν κ σου λένε σε 3ς μερες ξεκινάει αλλη χρεωση , δε προλαβαινεις να κανεις τπτ πως μπορω να τους εμπιστευτω ? ). 4000 kwh το 4μηνο ξανα ψάξιμο απο την αρχή :(

 

κατέβασε το νέο εξελ  και βάλε κιλοβατώρες στο φύλλο με επαγγελματικά

edit δεν παίρνει το λινκ για κάποιο λόγο

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1x0pz1zuXPTSEv7yuj-oqxlfh_cFnMkrJTGb4gNFH3u0/edit?usp=sharing

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sndev είπε

εχω κ εγω μια απορία εαν σας εχει τυχει.. έφυγα απο την ελιν κάνοντας απλα αίτηση τη πεμπτη στη δεη my home online.

προφανώς απο δεη ακομα ουτε φωνη ουτε ακρόαση , 10/10 (σήμερα δλδ) ελεγε το μαιλ στην ελιν οτι ξενιναει το αναπροσαρμοσμένο της με 12 ε παγιο + 0,12 kwh. θεωρώ κάποια στιγμη θα σκάσει η αλλαγή στη δεη αλλά μέχρι τότε πρακτικά θα χρεώνομαι το 12 πάγιο +0,12 kwh απο ελιν  ? 

θα φυγω κ απο το επαγγελματικό Γ21 που πηγα στην ελιν τον Αύγουστο κ ας μη μου ρθε ακόμα για την εταιρια μαιλ αλλαγης χρεώσεις ( με πείραξε πολύ οτι το αλλαζουν κ σου λένε σε 3ς μερες ξεκινάει αλλη χρεωση , δε προλαβαινεις να κανεις τπτ πως μπορω να τους εμπιστευτω ? ). 4000 kwh το 4μηνο ξανα ψάξιμο απο την αρχή :(

 

Για ΔΕΗ εδώ:

Έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας... κάποιους τους πήρανε χτες τηλέφωνο Σαββατιάτικα.

Στην Ελίν απ'την ημέρα που ξεκίνησε η εκπροσώπηση, είσαι καλλυμένος βάσει νομοθεσίας για 6 μήνες. Μη βιαστείς να αλλάξεις από τώρα. Ούτως ή άλλως επιλογές δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Από σταθερό έμεινε μόνο το Watt & Volt Business Fixed και θα δεσμευτείς 2 χρόνια... περίπου στις ίδιες τιμές με το αναπροσαρμοσμένο της Ελίν. Ή ΔΕΗ Γ21 με 30% έκπτωση (προς το παρών) και ρήτρα αναπροσαρμογής. Κάτσε στ'αυγά σου και θα δεις το Γενάρη τι θα κάνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

πόσο έχει? να το βάλω στο excel αν είναι

Spoiler

784429173_1.jpg.678ed62c23312437db13b7f9

Και το electricon επαγγελματικό 1 το ίδιο.

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Και το electricon επαγγελματικό 1 το ίδιο.

οκ, δεν το έχει στο site άρα δεν το βάζω  ,

είδα έβγαλε νέα με ρήτρα , τα Next , τα οποία έχουν μεν μικρότερη ρήτρα ,με πλασματικό όριο 70 και πραγματικό 52,7 αλλά μεγαλύτερη αρχική τιμή και βγαίνει η τελική  πιο ακριβά 😂 (edit σε σχέση με τα άλλα που έχει με ρήτρα)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις είδα το νέο excel... πω πω φοβερή δουλειά. ΚΟΤ βγαίνουν αυτόματα όλα μόλις μπούνε τα όρια στα κελιά, θα μου γλυτώσει πολύ χρόνο για όσους φιλους ενδιαφέρονται. Δε γνώριζα ότι έβγαλε και ειδικό πρόγραμμα η Protergia.

Oικιακά με ρήτρα τώρα πήρα μια καλύτερη ιδέα τι παίζει. Για κατανάλωση 4500+1000 βγάζει γύρω στα 400 ευρώ παραπάνω απ'το φτηνότερο σταθερό τιμολόγιο με μέσο όρο ΤΕΑ 120... ω ρε φίλε, τι πληρώνει ο κόσμος!

Σκοπεύεις να φτιάξεις και καρτέλα με επαγγελματικά κυμαινόμενα; Kλείνω 6μηνο στο Only Business το Φλεβάρη, δε θα ξέρω τι να κάνω.

edit: Tελικά το Fixed Business της W&V έχει τεράστια διαφορά απ'το αναπροσαρμοσμένο της Ελίν με 0.135 +15

Παράδειγμα για 12000kw, 366ευρώ διαφορά

13.jpg.2907b6b39135487bfab7c486c2c6ab2f.jpg

 

Και κοίτα εδώ διαφορά W&V με το HΡΩΝ Only Business που πρόλαβα το καλοκαίρι... 528ευρώ. Πες 265 αν κρατήσει μόνο για 6μηνο.

rr.jpg.545bd5db27ac41c89cc5185e97288fde.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για ΔΕΗ εδώ:

Έχουν μεγάλο φόρτο εργασίας... κάποιους τους πήρανε χτες τηλέφωνο Σαββατιάτικα.

Στην Ελίν απ'την ημέρα που ξεκίνησε η εκπροσώπηση, είσαι καλλυμένος βάσει νομοθεσίας για 6 μήνες. Μη βιαστείς να αλλάξεις από τώρα. Ούτως ή άλλως επιλογές δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή. Από σταθερό έμεινε μόνο το Watt & Volt Business Fixed και θα δεσμευτείς 2 χρόνια... περίπου στις ίδιες τιμές με το αναπροσαρμοσμένο της Ελίν. Ή ΔΕΗ Γ21 με 30% έκπτωση (προς το παρών) και ρήτρα αναπροσαρμογής. Κάτσε στ'αυγά σου και θα δεις το Γενάρη τι θα κάνεις.

Σε ευχαριστώ πολύ δεν γνώριζα για το 6μηνο, ομως σκέφτομαι το αλλο για το οικιακό, ασχέτως οτι θα φύγω για δεη, στο οικιακό λοιπον Αύγουστο λόγο αναπροσαρμογης αλλαξα πρόγραμμα στην ελιν κ μου στείλανε νεο συμβόλαιο, εκει δεν ισχύει το 6μηνο επειδή ημουν ηδη καιρό σε προηγούμενο πρόγραμμα  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...