Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, jonjon1993 είπε

@korakios

Καλησπερα.Εδω και 20 μερες η NRG δεν μου εχει απαντησει στο μαιλ παραπονων.

Θα προχωρησω σε καταγγελια.Μπορεις να με βοηθησεις με το πως θα κανω την καταγγελια ??

Ευχαριστω

https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο

αμφισβήτηση είχες κάνει και μετά παράπονο ?
 

Αναφορά σε κείμενο

 

την τάδε ημερομηνία με ενημέρωσαν για το τάδε πρόγραμμα που είχε τις τάδε τιμές

την τάδε ημερομηνία έγινε και η υπογραφή του συμβολαίου

την τάδε ημερομηνία εκδόθηκε ο λογαριασμός με αριθμό λογαριασμού τάδε που είχε αυτή τη χρέωση

την τάδε ημερομηνία ζήτησα ενημέρωση για το τι είναι και πως ακριβώς προκύπτει αυτό το ποσό της χρέωσης με ονομασία "ρήτρα αναπροσαρμογής"  χωρίς να έχω λάβει απάντηση

αιτούμαι

Α.την επιστροφή αυτού του ποσού διότι δεν ενημερώθηκα για την ύπαρξη αυτής της χρέωσης και ποτέ δε θα υπέγραφα στο συγκεκριμένο πρόγραμμα αν γνώριζα την ύπαρξή της

Β. Την αποχώρηση αζημίως απο το πρόγραμμα μιας και οι χρεώσεις είναι διαφορετικές απο αυτές που υποτίθεται οτι θα χρεωνόμουν στην παρουσίαση του προγράμματος

Σας επισυνάπτω τα αντίστοιχα αρχεία ή

Στον παρακάτω σύνδεσμο είναι τα αντίστοιχα αρχεία μιας και απο το site υπάρχει πρόβλημα στη μεταμόρφωση των αρχείων λόγω μεγέθους

 

το άργησες όμως και για Γ22 είναι χάλια η κατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα στο φόρουμ

Επειδη έχω μπερδευτεί με όσα έχω διαβάσει μέχρι στιγμής η ΔΕΗ τελικά έχει ρήτρα αναπροσαρμογής ή όχι στο enter και το online? 
Ποιο από τα 2 συμφέρει να κάνω; (μηνιαια κατανάλωση 350kwh μέρα και 100kwh  νύχτα) κατά μέσο όρο 

Τωρινος πάροχος ΗΡΩΝ UP BONUS 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

κανονικά πρέπει να σου δώσουν το οκ ,ή να γράφει ο λογαριασμός οτι μπορείς ,

δεν περιμένεις καλύτερα να εκδοθεί λογαριασμός ,μια εβδομάδα υπομονή

ρώτα και στο chat αν ξέρουν τίποτα

εγω εκανα αιτηση χωρις να περιμενω απαντηση αν και μου ζηταει μια βεβαιωση πληρωμης η δεη, να μην την στειλω για να ακυρωθει η αιτηση και να περιμενω απαντηση απο nrg ; αργει πολυ με της απαντησεις της ομως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, GeG είπε

αργει πολυ με της απαντησεις της ομως

Chat (όχι messenger) & αποστολή αντιγράφου συνομιλίας μέσω email (όχι screenshot)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Aν ειμαστε τοσο ατυχοι και το καταργησουν πριν φυγουμε τοτε να παει να γα.......

Αν δεν παρουμε παντως μηνυμα στον λογαριασμο μας δεν μπορουμε να φυγουμε.Αναγκαστικα θα πληρωσουμε ρητρα αποχωρησης.Εγω θα περιμενω να εκδοθει τωρα μεχρι τις 15 του μηνος ο λογαριασμος και μετα θα φυγω εφοσον μου στειλουν κι εμενα το μηνυμα.

για τι μηνυμα μιλαμε ; αυτο ερχεται επειτα απο ποια διαδικασια ; τα εχω κανει ολα οσα αναφερονται στο thread

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GeG είπε

για τι μηνυμα μιλαμε ; αυτο ερχεται επειτα απο ποια διαδικασια ; τα εχω κανει ολα οσα αναφερονται στο thread

https://www.insomnia.gr/forums/topic/774357-αύξηση-της-χρέωσης-fixed-απο-nrg/?do=findComment&comment=58895568
είναι το fixed που ούτε αυτό σου είπανε , με 4€/μήνα δε θα είχες ρήτρες 

το αύξησαν αργότερα και τώρα σταδιακά το καταργούν 


 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτος έναντι λογαριασμός από efa fixed power 🤢

875121604_Screenshot2021-11-04at9_10_31PM.png.8025e9efb500bd1336917d870d254fb4.png

και ρήτρα αναπροσαρμογής και χωρίς έκπτωση ΚΟΤ. Ούτε καν καταλαβαίνω πως βγήκε το 143,29, αμφιβάλλω αν ξέρουν και οι ίδιοι 

Επεξ/σία από Decano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Decano είπε

και ρήτρα αναπροσαρμογής

αφού είσαι στη volton (σε βάλανε βασικά)

η καταγγελία έγινε ? Δε θυμάμαι

6 λεπτά πριν, Decano είπε

και χωρίς έκπτωση ΚΟΤ

αν και offtopic , μάλλον ξεπέρασες το όριο (αν είναι) 1400 + 10% 1540kw/τετράμηνο ,ή 385kw/μήνα, ενώ τώρα είσαι στα 402kw , βάλε νυχτερινό (αύριο πρωί κάνε αίτηση) διάβασε το άλλο θέμα πρώτα για ΚΟΤ και μόνο εκεί η συνέχεια αν έχεις απορίες

_____

α, ποια περίοδο κατανάλωσης ? Βλέπω δεν έχει Οκτώβριο ή τότε σε χρωστάνε και άλλη πίστωση

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αφού είσαι στη volton (σε βάλανε βασικά)

η καταγγελία έγινε ? Δε θυμάμαι

αν και offtopic , μάλλον ξεπέρασες το όριο 1400 + 10% 1540kw/τετράμηνο ,ή 385kw/μήνα, ενώ τώρα είσαι στα 402kw , βάλε νυχτερινό (αύριο πρωί κάνε αίτηση) διάβασε το άλλο θέμα πρώτα για ΚΟΤ και μόνο εκεί η συνέχεια αν έχεις απορίες

Έχω κάνει καταγγελία εννοείτε. Δεν έχω ξεπεράσει κανένα όριο. Είναι πρώτος λογαριασμός έναντι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Decano είπε

Δεν έχω ξεπεράσει κανένα όριο

πόσο έχεις όριο / τετράμηνο ?

2 λεπτά πριν, Decano είπε

Είναι πρώτος λογαριασμός έναντι 

αν δεν το ξεπέρασες και εκεί αμφισβήτηση , για να φεύγεις είσαι βασικά

έκανα edit πριν

4 λεπτά πριν, korakios είπε

α, ποια περίοδο κατανάλωσης ? Βλέπω δεν έχει Οκτώβριο ή τότε σε χρωστάνε και άλλη πίστωση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Decano είχες καμιά ενημέρωση από τη ΔΕΗ για την αίτηση σου (είχες πει ότι έκανες online χωρίς να επισυνάψεις τίποτα). Δύσκολα θα γίνει η δεκτή η αλλαγή παρόχου χωρίς λογαριασμό προηγούμενου προμηθευτή και επιπλέον τώρα χωρίς εξόφληση.

Άποψη μου είναι να πληρώσεις το λογαριασμό στην ΕFA. Όταν σε καλέσουν ή όταν σου στείλουν mail απ'τη ΔΕΗ, θα προωθήσεις λογαριασμό και αποδεικτικό εξόφλησης και θα είσαι κομπλέ. Ενόχλησε τους τηλεφωνικά (ζήτα το τμήμα συμβάσεων) να τους εξηγήσεις τη κατάσταση και να επισπεύσεις τη διαδικασία. (Περαιτέρω συζήτηση στο θέμα της ΔΕΗ γι'αυτό).

Μετά θα κάνεις καταγγελίες στην ΕFA για να πάρεις πίστωση τη ρήτρα αναπροσαρμογής και φυσικά το ΚΟΤ.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Δύσκολα θα γίνει η δεκτή η αλλαγή παρόχου χωρίς λογαριασμό προηγούμενου προμηθευτή και επιπλέον τώρα χωρίς εξόφληση.

εγώ έδωσα προηγούμενου μήνα όταν απο NRG πήγα Volterra και το δέχτηκαν

(σκεφτόμουν να μην τον πληρώσω και να έρθει τελικός να τα δώσω όλα μαζί)

Spoiler

επίσης δέχτηκαν και τις μετρήσεις που έδωσα χωρίς φωτό μάλιστα 😛

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@Decano είχες καμιά ενημέρωση από τη ΔΕΗ για την αίτηση σου (είχες πει ότι έκανες online χωρίς να επισυνάψεις τίποτα). Δύσκολα θα γίνει η δεκτή η αλλαγή παρόχου χωρίς λογαριασμό προηγούμενου προμηθευτή και επιπλέον τώρα χωρίς εξόφληση.

Άποψη μου είναι να πληρώσεις το λογαριασμό στην ΕFA. Όταν σε καλέσουν ή όταν σου στείλουν mail απ'τη ΔΕΗ, θα προωθήσεις λογαριασμό και αποδεικτικό εξόφλησης και θα είσαι κομπλέ. Ενόχλησε τους τηλεφωνικά (ζήτα το τμήμα συμβάσεων) να τους εξηγήσεις τη κατάσταση και να επισπεύσεις τη διαδικασία. (Περαιτέρω συζήτηση στο θέμα της ΔΕΗ γι'αυτό).

Μετά θα κάνεις καταγγελίες στην ΕFA για να πάρεις πίστωση τη ρήτρα αναπροσαρμογής και φυσικά το ΚΟΤ.

Δεν μου έδωσαν βεβαίωση οφειλής και περίμενα να βγει ο λογαριασμός... Τον έστειλα σήμερα στη ΔΕΗ. Ελπίζω μην μου πει η ΔΕΗ να πληρώσω λογαριασμό στους απατεώνες. Άλλωστε λήγει τον Δεκέμβριο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ έδωσα προηγούμενου μήνα όταν απο NRG πήγα Volterra και το δέχτηκαν

(σκεφτόμουν να μην τον πληρώσω και να έρθει τελικός να τα δώσω όλα μαζί)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

επίσης δέχτηκαν και τις μετρήσεις που έδωσα χωρίς φωτό μάλιστα 😛

 

Αυτός δεν είχε καθόλου λογαριασμό, τώρα πήρε τον πρώτο. Έκανε αίτηση στο Online της ΔΕΗ χωρίς να ανεβάσει τίποτα σαν δικαιολογητικό (ενώ του είχα πει να βάλει τουλάχιστον φώτο απ'το ΥΔΕ του ΔΕΔΔΗΕ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...