Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι δικαιούχος ΚΟΤ Β, δεν το ήξερα, το διαπίστωσα σήμερα. Έχω κάνει αίτηση στην ΔΕΗ για το online, έχω στείλει τα έγγραφα που μου ζήτησαν και περιμένω να προχωρήσει η σύνδεση. Αν κάνω τώρα την αίτηση για το ΚΟΤ θα υπάρξει πρόβλημα που απο μέρα σε μέρα θα αλλάξει ο αριθμός παροχής; Να περιμένω την αλλαγή και μετά να κάνω την αίτηση για το ΚΟΤ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, tasep είπε

Είμαι δικαιούχος ΚΟΤ Β, δεν το ήξερα, το διαπίστωσα σήμερα. Έχω κάνει αίτηση στην ΔΕΗ για το online, έχω στείλει τα έγγραφα που μου ζήτησαν και περιμένω να προχωρήσει η σύνδεση. Αν κάνω τώρα την αίτηση για το ΚΟΤ θα υπάρξει πρόβλημα που απο μέρα σε μέρα θα αλλάξει ο αριθμός παροχής; Να περιμένω την αλλαγή και μετά να κάνω την αίτηση για το ΚΟΤ;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/page/98/#comments

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jonkyr είπε

Εγω παλι θα ελεγα να περιμενει, το κερδος απο την ελλειψη ΟΤΣ εχει ηδη βγει και ειναι μεγαλο. Στο κατω κατω Ισως να μην εμφανιστει τελικα, δεν το ξερω 100%. Η τελικη αποφαση φυσικα θα ειναι του @DownUNDERground φυσικα

Εδώ που φτάσαμε θα περιμένω να βγει ο επόμενος λογαριασμός και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Εδώ που φτάσαμε θα περιμένω να βγει ο επόμενος λογαριασμός και βλέπουμε.

Μάλλον θα στα πω εγώ πρώτος τα μαντάτα...έπρεπε να είχε εκδοθεί...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες που δίνεται σε αυτό το θέμα, δυστυχώς για εμένα τον Φεβρουάριο πήγα στην volton από ΔΕΗ και τώρα το χρυσό πληρώνω, έστειλα email όπως είχα διαβάσει για να λάβω ανάλυση από την volton πως γίνεται η τιμολογηση, μου απάντησαν αλλά διαμαρτυρηθηκα εντονως καθώς ουδέποτε με είχαν ενημερώσει για την ρήτρα, σήμερα έκανα αίτηση για dei online και θα ηθελα την βοήθεια σας που ακριβώς πάμε στην Rae για καταγγελία; 

 

Καθώς σαν πελάτης η εταιρεία θα έπρεπε να με προστατέψει και όχι απλά να σε χρεώνει έτσι, έχω ζητήσει και όλες τις τηλεφωνικές συνομιλίες ώστε να μπορώ να αποδείξω ότι δεν είχα ενημέρωση και ότι καταφέρω. 

Πάντως ειλικρινά είναι μεγάλη εξαπάτηση, θα έπρεπε να έχουμε ενημερωθεί καθώς δεν είναι μια λεπτομέρεια. 

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ilion10 είπε

έχω ζητήσει και όλες τις τηλεφωνικές συνομιλίες ώστε να μπορώ να αποδείξω ότι δεν είχα ενημέρωση και ότι καταφέρω. 

πολύ καλό , παίζει να το προσθέσω και στα βήματα , επίσης βοηθά αν πχ σου στείλανε και email που δεν έχει τους όρους (που είναι κρυμμένη η ρήτρα) αλλά μόνο τις τιμές

4 λεπτά πριν, ilion10 είπε

έστειλα email όπως είχα διαβάσει για να λάβω ανάλυση από την volton πως γίνεται η τιμολογηση, μου απάντησαν

σου έκαναν ανάλυση του ποσού ?

5 λεπτά πριν, ilion10 είπε

που ακριβώς πάμε στην Rae για καταγγελία; 

https://my.rae.gr/ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου έβγαλε κι άλλο λογαριασμό η watt, έχω φρίξει. 

Πήγα στο ρολόι εχθές κι έδωσα μέτρηση. Για σύνολο 120 ημερών (από 5/7 έως 2/11) και κατανάλωση 1261 kwh, έχω πληρώσει 512 ευρώ. 

Τι στο δαίμονα να κάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, korakios είπε

πολύ καλό , παίζει να το προσθέσω και στα βήματα , επίσης βοηθά αν πχ σου στείλανε και email που δεν έχει τους όρους (που είναι κρυμμένη η ρήτρα) αλλά μόνο τις τιμές

σου έκαναν ανάλυση του ποσού ?

https://my.rae.gr/ ?

 

Καλημέρα

 

Ναι μου έκαναν την παρακάτω ανάλυση

συνέχεια του email σας, ακολουθεί ο τρόπος υπολογισμού της ρήτρας προσαρμογής που εφαρμόστηκε στον λογαριασμό με ημερομηνία έκδοσης 25.09.2021 ποσού € 136,04.

 

 

0?ui=2&ik=aa05ed0ce8&attid=0.1&permmsgid=msg-f:1715231927688024984&th=17cdba59bd40d398&view=fimg&fur=ip&sz=s0-l75-ft&attbid=ANGjdJ_5j1uPBca3NnWYC_FibNHw68cfNZ_U9WvpJVf5LTaRmzKjUfUKSO1N-dfT5KzEolzpvRax6ByucksqRCZjnnCGZWjEP4NhJtgky4n4GTjDNQrFhhisWof7hvg&disp=emb

 

 

 

Μέση μηνιαία τιμή ΟΤΣ

2021

Μαϊ

     0,06315 €

2021

Ιουν

     0,08339 €

2021

Ιουλ

     0,10182 €

2021

Αυγ

     0,12175 €

2021

Σεπ

     0,13284 €

 

 

 

Όπως περιγράφεται στην παράγραφο 6.3 των Γενικών Όρων Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες Χαμηλής Τάσης της εταιρείας μας, υπολογίζεται το άθροισμα (i) της ΟΤΣ, (ii) της μοναδιαίας χρέωσης για το Λογαριασμό Ισοσκελισμού Εκκαθάρισης («ΛΠ-2), (iii) της μοναδιαίας χρέωσης για το Λογαριασμό Επικουρικών και Λοιπών Υπηρεσιών («ΛΠ-3»), (iv) της μοναδιαίας χρέωσης βάσει Μεσοσταθμικού Μεταβλητού Κόστους Θερμικών Συμβατικών Σταθμών («ΜΜΚΘΣΣ»), (v) της μοναδιαίας χρέωσης του Μεταβατικού Μηχανισμού Αποζημίωσης Ευελιξίας («ΜΜΑΕ») και (vi) της μοναδιαίας χρέωσης του Λογαριασμού Προσαυξήσεων Ισοσκελισμού Εκκαθάρισης («Λ-ΣΤ/ ΠΧΕΦΕΛ») των (i) έως και (vi) προσαυξημένων κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή απωλειών δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα»).

Ο υπολογισμός γίνεται βάσει των τιμών αναφοράς που ορίζονται στην παράγραφο 6.2 των Γενικών Όρων.

Εφόσον το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα είναι άνω του ορίου των 0,045 €/ΚWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας δύνανται να αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος από το όριο των 0,045 €/ΚWh.

Για το  συγκεκριμένο μήνα η μέση τιμή της ΟΤΣ ανήλθε σε  0,13284 €/ΚWh.

Κατά συνέπεια, βάσει του τύπου υπολογισμού το εν λόγω Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα (κατά το συντελεστή  1,13710 €) ανέρχεται σε  0,16553 €/ΚWh και η διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος από το όριο των 0,045€/ΚWh σε 0,12053€/ΚWh. Η εταιρεία μας για το συγκεκριμένο μήνα χρέωσε 0,09268€/KWh.

 

Κάνοντας την εξής πράξη καταλήγουμε στο χρηματικό ποσό € 136,04 που χρεωθήκατε στον λογαριασμό που εκδόθηκε στις 25.09.2021 :

 

1468 kWh (Κατανάλωση Ηλεκτρικής Ενέργειας) * 0,09268€/ΚWh(Μέσος Όρος Περιόδου Κατανάλωσης 24/05/2021 έως 22/09/2021) = € 136,04

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Μου τηλεφώνησαν σήμερα από την Walt & Volt επειδή είμαι 1μιση χρόνο πελάτης. Ας δούμε όμως λίγο τι ίσχυε μέχρι τώρα.

Για περίπου έναν χρόνο δηλαδή 06/2020-05/2021 είχαμε ένα πρόγραμμα liberty με κόστος 0.059/kwh. + 70 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό. Όλα καλά μέχρι εδώ, κανένα παράπονο.

Το καλοκαίρι με είχαν ξανακαλέσει και είχαμε κάνει ένα διετές συμβόλαιο με τιμή κιλοβατώρας 0.058/kwh. Σήμερα που με κάλεσαν λοιπόν αντιλήφθηκα ότι στον τελευταίο μηνιαίο λογαριασμό έχω χρεωθεί 1000 kwh με 0.058 + 140 ευρώ ρήτρα κόστους προμήθειας. Αυτά ισχύουν στην 1 παροχή.

Στην 2η παροχή που υπάρχει στην επιχείρηση, δεν έχουμε κάνει κάποιο συμβόλαιο. Με πήραν λοιπόν για την 2η παροχή για να κάνουμε το νέο πρόγραμμα που έχουν με ρήτρα κόστους 2 ευρώ / 100 kwh και ανοικτή τιμή κιλοβατώρας.

Κάπου εκεί έμαθα και εγώ για πρώτη φορά την ρήτρα κόστους. Εννοείται φυσικά πως δεν είχα ενημερωθεί νωρίτερα στις τηλεφωνικές επικοινωνίες που είχαμε (έψαξα ξανά το συμβόλαιο και το αναφέρει). Παρότι μου φάνηκε αυξημένος ο λογαριασμός, θεώρησα ότι είναι εκκαθαριστικός και όχι έναντι και δεν είχα δώσει σημασία.

Από αυτά που διάβασα και αν κατάλαβα σωστά, αυτό είναι κάτι που συμβαίνει τελευταία. Έχω τις εξής ερωτήσεις.

Είναι φυσιολογικό αυτό; Είναι κάτι που γίνεται από όλους τους παρόχους; ή την "πάτησα";

Αν την πάτησα, τι μπορώ να κάνω;

 

Επεξ/σία από Thanos1921
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ilion10 είπε

Καλημέρα

Ναι μου έκαναν την παρακάτω ανάλυση

ανάλυση δεν είναι γιατί δεν έχουν αναλυτικά τα νούμερα που βγαίνουν τα ποσά

ο ίδιος αδυνατείς να τα κατανοήσεις

και φυσικά δε σου απάντησαν γιατί δεν ενημερώθηκες πιο μπροστά

Βέβαια απο όσο βλέπω χρέωναν ρήτρα κανονικά σε προηγουμεους λογαριασμους ,δεν το είχες προσέξει?

Τεσπα προχώρα το εννοείται

1 ώρα πριν, Thanos1921 είπε

Αν την πάτησα, τι μπορώ να κάνω;

προηγούμενες σελίδες όχι ε?

Αναφορά σε κείμενο

Για τη ρήτρα αναπροσαρμογής ξεκινάς
Α) με το έντυπο αμφισβήτησης λογαριασμού (στο site του κάθε πάροχου είναι στα "χρήσιμα έγγραφα")
Ζητάς από την εταιρία γραπτώς μέσω email :
1.τι είναι η χρέωση αναπροσαρμογής, (ή ρήτρα ή πως αλλιώς την ονομάζουν)
2.την ανάλυση του ποσού πως προέκυψε ακριβώς
3. (σημαντικό) γιατί δεν ενημερώθηκες ποτέ γιαυτή πριν υπογράψεις καθώς επηρεάζει την πραγματική τιμή από τη διαφημιζόμενη
Αιτήσαι
1. επιστροφή όλου του ποσού της κρυφής χρέωσης
2. να φύγεις αζημίως (αν το συμβόλαιο προβλέπει ρήτρα αποχώρησης) μιας και το πρόγραμμα άλλη τελική χρέωση έχει από αυτό που σου παρουσίασαν

Β) Αν δεν απαντήσουν εντός 10 εργάσιμων ημερών στέλνεις έντυπο παραπόνου (στα "χρήσιμα έγγραφα" και αυτό)

Γ) Ανάλογα την αρνητική απάντηση (ή μη απάντηση ), τότε μόνο κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και
προχωράς σε καταγγελία στο ΣτΚ και όποτε βγει η απόφαση, παίρνεις μέρος ή όλο το ποσό

Μπορείς να κάνεις και εγγραφή στο https://my.rae.gr/ και να κάνεις αίτημα/παράπονο αν και ακόμα δε μου απάντησαν στο πως γίνεται η επίλυση και αν μπαίνει και ο ΣτΚ

 

 

και μετά πας στο online/enter/enter+

  

2 ώρες πριν, Stavmitsos είπε

Μου έβγαλε κι άλλο λογαριασμό η watt, έχω φρίξει. 

Πήγα στο ρολόι εχθές κι έδωσα μέτρηση. Για σύνολο 120 ημερών (από 5/7 έως 2/11) και κατανάλωση 1261 kwh, έχω πληρώσει 512 ευρώ. 

Τι στο δαίμονα να κάνω; 

το ίδιο

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakios μια ερώτηση.Για να φύγω αζημίως από την nrg πρώτα παίρνω (αν μου το πουν) το ok στο mail που τους έστειλα και μετά κάνω αίτηση στο online ή δεν παίζει ρόλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, diamantis k είπε

@korakios μια ερώτηση.Για να φύγω αζημίως από την nrg πρώτα παίρνω (αν μου το πουν) το ok στο mail που τους έστειλα και μετά κάνω αίτηση στο online ή δεν παίζει ρόλο;

Σου ηρθε μηνυμα κι εσενα στον λογαριασμο οπως και στον lazarnik?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HERTHAN είπε

Σου ηρθε μηνυμα κι εσενα στον λογαριασμο οπως και στον lazarnik?

Όχι αλλά μέχρι την 11/11 που περιμένω έκδοση πιθανότατα να καταργηθεί το online και η nrg με κούρασε υπερβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, diamantis k είπε

Όχι αλλά μέχρι την 11/11 που περιμένω έκδοση πιθανότατα να καταργηθεί το online και η nrg με κούρασε υπερβολικά.

Aν ειμαστε τοσο ατυχοι και το καταργησουν πριν φυγουμε τοτε να παει να γα.......

Αν δεν παρουμε παντως μηνυμα στον λογαριασμο μας δεν μπορουμε να φυγουμε.Αναγκαστικα θα πληρωσουμε ρητρα αποχωρησης.Εγω θα περιμενω να εκδοθει τωρα μεχρι τις 15 του μηνος ο λογαριασμος και μετα θα φυγω εφοσον μου στειλουν κι εμενα το μηνυμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...