Προς το περιεχόμενο

Ποιον εναλλακτικό πάροχο αντί ΔΕΗ?


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, liakjim είπε

Θα σε βγάλουν από το fixed. Δες τι σε συμφέρει από τα τρέχοντα προγράμματα. Λογικά ΔΕΗ.

Τελικά πριν κάνω κινηση με την ΔΕΗ, σκέφτηκα θα ήταν σωστό να επικοινωνήσω μαζί τους πριν. Μου ανέφεραν ότι με την αλλαγή σε fixed, έγινε αυτόματη ανανέωση του συμβολαίου μου για 1,5 χρόνια και ισχύει το πρόγραμμα που έχω έως την λήξη του. Για οποιαδήποτε αλλαγή στην χρέωση της Kwh ή στο πάγιο θα ενημερωθώ γραπτώς. Οπότε το σωστότερο είναι πλεον να περιμένω την γραπτή τους ενημέρωση και έπειτα να σπάσω το συμβόλαιο. Μακάρι να μην γινόνταν (γενικά είμαι ικανοποιημένος με την elpedison - εχει και την επιστροφή Eurobank...), αλλά το βλέπω λίγο δύσκολο να μη συμβεί σύντομα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 24,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5900

  • HERTHAN

    1466

  • ekrepali

    1040

  • DownUNDERground

    753

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

30 λεπτά πριν, FLIMIT είπε

Απο ΔΕΗ Γ1 ή Γ1Ν1 χωρις ΚΟΤ που να παμε τελικα? Σε myhome Online ή myHome Enter/plus?

ευχαριστω...

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/

6 λεπτά πριν, gdal73 είπε

Τελικά πριν κάνω κινηση με την ΔΕΗ, σκέφτηκα θα ήταν σωστό να επικοινωνήσω μαζί τους πριν. Μου ανέφεραν

...πάρε γραπτώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα απάντηση από ΗΡΩΝ στη πλατφόρμα της ΡΑΕ...

Λένε ότι έχουν προβει στις απαραίτητες ενέργειες, ότι θα σταλεί λογαριασμός κι ότι είμαι στη διάθεση τους για ό,τι άλλο ζητήσω.

Από κάτω έχει αυτά τα κουμπιά...

1.jpg.26b41f856c32374d33cf36b50e5a0c55.jpg

Με το πράσινο κλείνει το αίτημα (δε μπορεί να επέμβει η ΡΑΕ) και είμαι στο έλεος τους ότι έχουν προβεί στις απαραίτητες ενέργειες.   Η όλη φάση μου θυμίζει dispute με απατεώνες στο Aliexpress! 😄

Φυσικά πάτησα απόρριψη και έγραψα ότι πρώτα θα εκδώσουν λογαριασμό και μετά θα ολοκληρώσω το αίτημα, διαφορετικά είμαι διατεθειμένος να περιμένω τη ΡΑΕ να επέμβει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη πλατφόρμα της ΡΑΕ ξέχασα κάτι να αναφέρω:

Όταν πάτησα απόρριψη απάντησης υπήρχε πάλι πεδίο για να γράψω σχόλιο και το κουμπί για ανέβασμα αρχείων (πάλι δε λειτούργησε) οπότε έβαλα link από το googledrive.

Eπίσης πριν μερικές βδομάδες κάποιος είχε αναφέρει πως όταν απάντησε ο πάροχος (ΝRG?) το αίτημα ολοκληρώθηκε αυτόματα. Mήπως μπερδεύτηκε από το γραφικό που λέει "το αίτημα σας έχει ολοκληρωθεί";

4.jpg.e5f0cb13518086f72f0bf48bfe5fa28f.jpg

Για να ολοκληρωθεί το αίτημα πρέπει να τικαριστεί το 3.

Αυτό γίνεται μόνο αν πατήσει αποδοχή ο καταναλωτής ή αν το κλείσει η ΡΑΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tasep είπε

Μήπως να κάνω την διαδικασία κι εγώ μέσω ΡΑΕ γιατί απο τον ΣτΚ ακόμα δεν έχω νέα; 

δεν παίρνεις ένα τηλ να δεις αν πρωτοκολλήθηκε το αίτημα απο ΣτΚ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@korakiosΟταν ήσουν Nrg με την πάγια εντολή τι γινόταν στην χρέωση. Περιμένω την πρώτη χρέωση μέσω πάγια εντολής. Η λήξη του λογαριασμού είναι σήμερα. Ωστόσο δεν βλέπω κάτι στο ebanking. Ούτε σε δέσμευση. Μήπως κάνουν χρέωση αργότερα στη μέρα ή έπρεπε να είχε γίνει; Θυμάσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για επαγγελματικό με 875-1000Kwh/μήνα έχουμε κάτι?

 

ΔΕΗ Γ21 ήρθε με 85,5Ευρώ ρήτρα αναπροσαρμογής για το τετράμηνο 05/2021 - 09/2021 (3500Kwh).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sotthes είπε

Για επαγγελματικό με 875-1000Kwh/μήνα έχουμε κάτι?

άργησες , κατέβασε το excel της υπογραφής μου στην καρτέλα για επαγγελματικά αν τυχών σε βολεύει της nrg

2 λεπτά πριν, sotthes είπε

ΔΕΗ Γ21 ήρθε με 85,5Ευρώ ρήτρα αναπροσαρμογής για το τετράμηνο 05/2021 - 09/2021 (3500Kwh)

δες ημερομηνίες ειδοποίησης, διάβασε τις τελευταίες σελίδες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, FLIMIT είπε

Καλημερα στη παρεα και ειδικα στον korakios για την μεγαλη του βοηθεια!!!

Απο ΔΕΗ Γ1 ή Γ1Ν1 χωρις ΚΟΤ που να παμε τελικα? Σε myhome Online ή myHome Enter/plus?

ευχαριστω...

Πανευκολο με το κορακο-εξελ.

Μπαινεις,κατεβαζεις το εξελ,βαζεις τα δικα σου δεδομενα καταναλωσης και προσμετρας αν χρειαζεσαι μερεμετια και βοηθεια κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, korakios είπε

ναι , για ΟΤΣ συγκεκριμένα , έστω οτι ο λογαριασμός είναι καθαρός , ούτε ειδοποίηση ούτε ρήτρα ούτε αύξηση , ρίσκο είναι να κάθεσαι πάντως

πότε βγαίνει ?

Τα βγάζουν λίγο όποτε να 'ναι. Ελπίζω μέχρι 12/11 να έχει εκδοθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2021 στις 3:04 ΜΜ, g_kor06 είπε

Οσο αναφορά το πρόγραμμα ρεύματος έχω το 24/07 Νυχτερινό με 24 μήνες συμβόλαιο.

δεν υφίσταται ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα ,σίγουρα θα σε χρεώσουν αλλά θα κάνεις προσφυγή σε ΣτΚ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

δεν υφίσταται ρήτρα αποχώρησης στα κυμαινόμενα ,σίγουρα θα σε χρεώσουν αλλά θα κάνεις προσφυγή σε ΣτΚ

Δυστυχώς αναγράφεται στους όρους του συμβολαιου που έχω υπογράψει....Το θετικό είναι ότι το συμβόλαιο ρεύματος λήγει σε ένα δίμηνο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Δυστυχώς αναγράφεται στους όρους του συμβολαιου που έχω υπογράψει....Το θετικό είναι ότι το συμβόλαιο ρεύματος λήγει σε ένα δίμηνο....

δεν ισχύει ,δεν το αναφέρω για σένα , εσύ κάνε ότι καταλαβαίνεις

απλά το (χιλιοξανα)αναφέρω για να ενημερώνεται κάποιος που διαβάζει τη σελίδα (και όχι το θέμα) για τα νόμιμα δικαιώματά του

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, korakios said:

άργησες , κατέβασε το excel της υπογραφής μου στην καρτέλα για επαγγελματικά αν τυχών σε βολεύει της nrg

δες ημερομηνίες ειδοποίησης, διάβασε τις τελευταίες σελίδες

Είσαι μεγάλος!! Είχα δει μόνο το excel για τα Οικιακά.

 

Άργησα πολύ... Νόμιζα οτι δεν θα έχει ρήτρες το Γ21 και το Γ1. Για ημερομηνίες ειδοποίησης απάντησα με τις απορίες μου στο αντίστοιχο θέμα.

 

Επειδή έχω χάσει την μπάλα λίγο, στο excel σου αλλάζω μόνο B14=κιλοβατώρες ανά έτος, σωστά? Έχει κάτι άλλο να αλλάξω που δεν κατάλαβα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...