Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση παρόχων κινητής μετά τις επικείμενες τιμολογιακές αλλαγές


philae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω συμβόλαιο στην voda red1 χωρίς επιδότησή συσκευής όλα είναι στην έκπτωσή στο πάγιο μπορώ να το κάνω πχ cu χωρίς να πληρώσω τώρα με τις αυξήσεις? αν ναι τι πρέπει να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ είμαι πιο πολύ εξοργισμένος που θα σε υποχρεώνουν σε ανανέωση της καρτοκινητής σου ανά δίμηνο. Πρακτικά θα είναι σαν να έχεις συμβόλαιο με δίμηνη χρέωση. Ανακοίνωση της Wind:

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=486

Αναφορά σε κείμενο

Τέλος ανακοινώνεται πως από τις 15 Μαρτίου 2018 τροποποιείται η διάρκεια ισχύος της αξίας συνδιαλέξεων για τους συνδρομητές καρτοκινητής WIND Card, Q και F2G. Συγκεκριμένα από την ανωτέρω ημερομηνία, η διάρκεια ισχύος της αξίας συνδιαλέξεων από ανανέωση τροποποιείται από 91 σε 60 ημέρες. Εάν κατά το χρονικό διάστημα των 60 ημερών από την τελευταία ανανέωση δεν πραγματοποιηθεί εκ νέου ανανέωση χρόνου ομιλίας, τότε τυχόν υπολειπόμενη αξία συνδιαλέξεων θα διαγράφεται και δεν θα επιστρέφεται στο συνδρομητή.

 

Πάντως η φορητότητα εάν κάποιος αποφασίσει να πάει σε άλλο πάροχο η χρέωση των 30€ ανά αριθμό εξακολουθεί να υπάρχει. Η μόνη λύση είναι έγγραφο παράπονο στην εταιρεία και μετά στην https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT_EN/index.html

καταγγελία για μονομερή καταχρηστική αλλαγή.

Επεξ/σία από fourth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες στο Γερμανό προκειμένου να μου πουλήσει υπάλληλος φοιτητικό καρτοσυμβολαιο μου είπε ότι με το που τελειώνει η φοιτητική ιδιότητα σταματάει η φοιτητική προσφορά στην απλή κάρτα ενώ στο καρτοσυμβολαιο όχι αν το ανανεώνω, Ξέρει κανείς κάτι;

Επίσης μου είπε πως αν δεν μου αρέσει το πρόγραμμα μπορώ τον 4ο μήνα να το αλλάξω πίσω σε κάρτα με 15 ευρώ επιβάρυνση. Όταν βέβαια ρώτησα αν αυτά που μου λέει τα αναγράφει πάνω το συμβόλαιο άρχισε να τα χάνει έλεγε στο λέω εγώ είμαι πολλά χρόνια εδώ μέσα και μαμουσουτου. Όταν ρώτησα τι γίνεται αν η cosmote ξαφνικά θέλει να το αυξήσει τι κάνω μου είπε μπορείς να φύγεις, και όταν ρώτησα αν το γράφει το συμβόλαιο πάλι είπε τα δικά του.

Τέλος πάντων, η προσφορά ήταν καλή και τη σκέφτομαι λόγο ιντερνετ: 1500 προς cosmote, 500 προς όλους, 100 μηνύματα και 3gb Internet με 12,45 ευρώ το μήνα για 18 μήνες.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimips είπε

Χθες στο Γερμανό προκειμένου να μου πουλήσει υπάλληλος φοιτητικό καρτοσυμβολαιο μου είπε ότι με το που τελειώνει η φοιτητική ιδιότητα σταματάει η φοιτητική προσφορά στην απλή κάρτα ενώ στο καρτοσυμβολαιο όχι αν το ανανεώνω, Ξέρει κανείς κάτι;

Επίσης μου είπε πως αν δεν μου αρέσει το πρόγραμμα μπορώ τον 4ο μήνα να το αλλάξω πίσω σε κάρτα με 15 ευρώ επιβάρυνση. Όταν βέβαια ρώτησα αν αυτά που μου λέει τα αναγράφει πάνω το συμβόλαιο άρχισε να τα χάνει έλεγε στο λέω εγώ είμαι πολλά χρόνια εδώ μέσα και μαμουσουτου. Όταν ρώτησα τι γίνεται αν η cosmote ξαφνικά θέλει να το αυξήσει τι κάνω μου είπε μπορείς να φύγεις, και όταν ρώτησα αν το γράφει το συμβόλαιο πάλι είπε τα δικά του.

Τέλος πάντων, η προσφορά ήταν καλή και τη σκέφτομαι λόγο ιντερνετ: 1500 προς cosmote, 500 προς όλους, 100 μηνύματα και 3gb Internet με 12,45 ευρώ το μήνα για 18 μήνες.

Αυτό έχω και εγώ. Πέρσι όταν το άρχισα ήταν 11.62€ αλλά από τον Σεπτέμβριο έχει πάει 12.96€.

Δεν έχω παράπονο γιατί το ανέφεραν με λεπτομέρειες στον λογαριασμό του Αυγούστου και έδιναν ένα μήνα διορία να καταγγείλω την σύμβαση αζημίως. 

Αντί για 10€ που θα έδινα για κάρτα δίνω 13€ αλλά παίρνω πολλαπλάσια megabytes και χρόνο ομιλίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Ihavetheanswers said:

Αυτό έχω και εγώ. Πέρσι όταν το άρχισα ήταν 11.62€ αλλά από τον Σεπτέμβριο έχει πάει 12.96€.

Δεν έχω παράπονο γιατί το ανέφεραν με λεπτομέρειες στον λογαριασμό του Αυγούστου και έδιναν ένα μήνα διορία να καταγγείλω την σύμβαση αζημίως. 

Αντί για 10€ που θα έδινα για κάρτα δίνω 13€ αλλά παίρνω πολλαπλάσια megabytes και χρόνο ομιλίας. 

στο καρτοκινητό βάζω 10 το μήνα και μου δίνουν 1000 προς όλους και 2gb περίπου με τα 6 ευρώ απ'τα 10, (αν κάνεις ανανέωση μέσω ιντερνετ σου δίνουν 1gb + συν 400mb από το πρόγραμμα + 600mb λόγο φοιτητικού). Εγώ το σκέφτομαι γιατί δε ξέρω τι θα γίνει όταν ορκιστώ και μετά που δε θα έχω το πάσο. Αν κάποια στιγμή μου το ζητήσουν επειδή θα είμαι σε συμβόλαιο για κάποια ανανέωση, ενώ με τη κάρτα σκέτο δε ξέρω αν θα το ψάξουν τόσο. Επίσης το 1gb εξτρα μπορεί να φανεί χρήσιμο στο στρατό που μπαίνω τώρα

Επεξ/σία από dimips
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια συναφή ερώτηση, εκτός και αν αναλύεται σε άλλο νήμα, με τις αυξήσεις μονομερώς του μηνιαίου παγίου που έγιναν στα παλιά συμβόλαια, τι ισχύει; Εγώ διανύω τον 2ο χρόνο στη wind και πριν μερικούς μήνες μου αύξησαν το πάγιο κατά 2.5€ περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, dimips είπε

Χθες στο Γερμανό προκειμένου να μου πουλήσει υπάλληλος φοιτητικό καρτοσυμβολαιο μου είπε ότι με το που τελειώνει η φοιτητική ιδιότητα σταματάει η φοιτητική προσφορά στην απλή κάρτα ενώ στο καρτοσυμβολαιο όχι αν το ανανεώνω, Ξέρει κανείς κάτι;

Επίσης μου είπε πως αν δεν μου αρέσει το πρόγραμμα μπορώ τον 4ο μήνα να το αλλάξω πίσω σε κάρτα με 15 ευρώ επιβάρυνση. Όταν βέβαια ρώτησα αν αυτά που μου λέει τα αναγράφει πάνω το συμβόλαιο άρχισε να τα χάνει έλεγε στο λέω εγώ είμαι πολλά χρόνια εδώ μέσα και μαμουσουτου. Όταν ρώτησα τι γίνεται αν η cosmote ξαφνικά θέλει να το αυξήσει τι κάνω μου είπε μπορείς να φύγεις, και όταν ρώτησα αν το γράφει το συμβόλαιο πάλι είπε τα δικά του.

Τέλος πάντων, η προσφορά ήταν καλή και τη σκέφτομαι λόγο ιντερνετ: 1500 προς cosmote, 500 προς όλους, 100 μηνύματα και 3gb Internet με 12,45 ευρώ το μήνα για 18 μήνες.

1. Δεν ισχύει. Πιο πιθανό είναι να ζητηθεί το πάσο όταν λήξει το συμβόλαιο (οπού και θα ανέβει το πάγιο εννοείται κοντά στα 21-22 ευρώ), παρά ενώ έχεις καρτοκινητό.

2. 15 ευρώ +την έκπτωση που έλαβες για κάθε μήνα από την αρχική τιμή του συμβολαίου (21-22 ευρώ)

3. Όντως δεν αναφέρονται τόσο ρητά στο συμβόλαιο.

4. Ναι μπορείς να φύγεις αζημίως σε ο,τι αφορά τις εκπτώσεις, ωστόσο τα 15 ευρώ πληρώνονται και σε αυτή την περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ισχυουν τιμολογιακες αλλαγες για συμβολαιο wind? Δε βρησκω καπου κατι σχετικο.. Εχω ακομα 1μιση χρονο δεσμευση αλλα ειμαι πολυ απογοητευμενος απ την εταιρεια και ψαχνω τροπο διαφυγης!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, fourth είπε

Εγώ είμαι πιο πολύ εξοργισμένος που θα σε υποχρεώνουν σε ανανέωση της καρτοκινητής σου ανά δίμηνο. Πρακτικά θα είναι σαν να έχεις συμβόλαιο με δίμηνη χρέωση. Ανακοίνωση της Wind:

https://www.wind.gr/gr/wind/gia-tin-etaireia/anakoinoseis/anakoinosi/?prid=486

Πάντως η φορητότητα εάν κάποιος αποφασίσει να πάει σε άλλο πάροχο η χρέωση των 30€ ανά αριθμό εξακολουθεί να υπάρχει. Η μόνη λύση είναι έγγραφο παράπονο στην εταιρεία και μετά στην https://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT_EN/index.html

καταγγελία για μονομερή καταχρηστική αλλαγή.

Δεν εισαι μονος. Πολυ φοβαμαι θα ακολουθησουν κ τα αλλα δικτυα το 2μηνο υποχρεωτικης ανανεωσης οποτε κ φορητοτητα να κανεις δεν θα κερδισεις κατι μονο καταγγελια θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, johnny77 είπε

Τελικα ισχυουν τιμολογιακες αλλαγες για συμβολαιο wind? Δε βρησκω καπου κατι σχετικο.. Εχω ακομα 1μιση χρονο δεσμευση αλλα ειμαι πολυ απογοητευμενος απ την εταιρεια και ψαχνω τροπο διαφυγης!!

Το ίδιο και εδώ. Τους πήρα τηλέφωνο και με την αφαίρεση κάνα δυο υπηρεσιών που δεν χρησιμοποιώ πήγα στην χρέωση προ τιμολογιακων αλλαγών.

Κατά τα άλλα περιμένω τον Ιούνιο για φορητοτητα μπας και καταφέρω να πάρω ένα καλύτερο πακέτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είμαι στη vodafone στο red 1 και πληρώνω 37 ευρώ περίπου. Είμαι στον 14μήνα με 18μηνο συμβόλαιο. Μπορώ να λύσω το συμβόλαιό μου επικαλούμενος τις τιμολογιακές αλλαγές; Δεν αντέχω να πληρώνω άλλο τσάμπα λεφτά. ΥΓ. Είχα πάρει επιδότηση

Επεξ/σία από djkokalis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις πάρει επιδότηση θα πρέπει να την επιστρέψεις.

Έχω κι εγώ red1 χωρίς επιδότηση συσκευής και πληρώνω γύρω στα 24€. Έχει αυξηθει το πάγιο στο red1; μέχρι ποτέ μπορώ να καταγγείλω τη σύμβαση;

Με 10€ κάρτα ποια είναι η καλύτερη προσφορά στο δίκτυο της Vodafone ;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έλαβα το παρακάτω sms από την κόσμοτε αλλά όσο και να  ψάχνω δεν έχω βρει περί τίνος πρόκειται, ξέρει κανείς κατι;

MΠOPEITE NA ENHMEPΩΘEITE ΓIA TIΣ TIMOΛOΓIAKEΣ AΛΛAΓEΣ THΣ KAPTOKINHTHΣ ME IΣXY AΠO 26/3 ΣTA KATAΣTHMATA TOY ΔIKTYOY COSMOTE KAI ΓEPMANOΣ & ΣTO COSMOTE.GR

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...