Προς το περιεχόμενο

εισιτήριο μετρό από και προς Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αναρρωτιέμαι γιατί το εισιτήριο του μετρό να είναι τόσο ακριβό (10 ευρώ). Οκ είναι μακρυά το αεροδρόμιο αλλά αν σκεφτόυμε οτι οι πτήσεις εσωτερικού αν τις κλείσεις σχετικά νωρίς είναι κοντά στα 50 ευρώ τότε τα 10 ευρώ του μετρό είναι σημαντικό ποσοστό. Νομίζω ότι το έχουν παρακάνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πτήση εσωτερικού (των 5 και 10 ευρώ) αν είναι να ταξιδέψουν απλά 2-3 άτομα τότε δεν θα γίνει.
Το λεωφορείο θα κάνει το δρομολόγιο του ακόμη και αν πάρει έναν επιβάτη ή και κανέναν.
Τέλος οι low cost αεροπορικές τέτοιου είδους δεν βγάζουν χρήματα κυρίως από τα εισιτήρια αλλά από τα fringes.

Για τα παραπάνω, και για αρκετά άλλα, η σύγκριση είναι τελείως άστοχη.

Επεξ/σία από l337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, l337 είπε

Πτήση εσωτερικού (των 5 και 10 ευρώ) αν είναι να ταξιδέψουν απλά 2-3 άτομα τότε δεν θα γίνει.
Το λεωφορείο θα κάνει το δρομολόγιο του ακόμη και αν πάρει έναν επιβάτη ή και κανέναν.
Τέλος οι low cost αεροπορικές τέτοιου είδους δεν βγάζουν χρήματα κυρίως από τα εισιτήρια αλλά από τα fringes.

Για τα παραπάνω, και για αρκετά άλλα, η σύγκριση είναι τελείως άστοχη.

Ας μην συγκρίνουμε, εγώ ρωτάω αν αξίζει να πληρώνεις τόσα για το μετρό και χωρίς να σου δίνει κάποια επιλογή του τύπου πλήρωσε 14 ευρώ και κλείσε εισιτήριο πήγαινε έλα. Μην ξεχνάμε ότι η Αθήνα είναι πρωτεύουσα και καθημερίνα ανεβοκατεβαίνει αρκετός κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hmmy92 είπε

Ας μην συγκρίνουμε, εγώ ρωτάω αν αξίζει να πληρώνεις τόσα για το μετρό και χωρίς να σου δίνει κάποια επιλογή του τύπου πλήρωσε 14 ευρώ και κλείσε εισιτήριο πήγαινε έλα. Μην ξεχνάμε ότι η Αθήνα είναι πρωτεύουσα και καθημερίνα ανεβοκατεβαίνει αρκετός κόσμος.

Πόσο θα ήθελες δηλαδή να χρεώνεται δεδομένου ότι είναι και αρκετά χιλιόμετρα έως το αεροδρόμιο; Συγκριτικά με άλλες χώρες είναι σχετικά φθηνά. Με την ιδέα του return εισιτηρίου δεν διαφωνώ πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, l337 είπε

Πόσο θα ήθελες δηλαδή να χρεώνεται δεδομένου ότι είναι και αρκετά χιλιόμετρα έως το αεροδρόμιο; Συγκριτικά με άλλες χώρες είναι σχετικά φθηνά. Με την ιδέα του return εισιτηρίου δεν διαφωνώ πάντως.

Τα πάντα συγκριτικά με άλλες χώρες (Β. Ευρώπη) είναι φθηνά. Το θέμα είναι τι μισθό έχεις εκεί και τι μισθό έχεις εδώ. Το return εισιτήριο θα βοηθούσε. Θεωρώ ότι και 7 ή 8 πάλι καλά θα ήταν. Το ερώτημα δεν είναι πόσο θέλει ο καθένας, το ερώτημα είναι ποιό είναι το κόστος της διαδρομής για την εταιρία. Εγώ προσωπικά θεώρώ ότι σε αυτή την τιμή έχει τρομερό κέρδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, hmmy92 είπε

Τα πάντα συγκριτικά με άλλες χώρες (Β. Ευρώπη) είναι φθηνά. Το θέμα είναι τι μισθό έχεις εκεί και τι μισθό έχεις εδώ. Το return εισιτήριο θα βοηθούσε. Θεωρώ ότι και 7 ή 8 πάλι καλά θα ήταν. Το ερώτημα δεν είναι πόσο θέλει ο καθένας, το ερώτημα είναι ποιό είναι το κόστος της διαδρομής για την εταιρία. Εγώ προσωπικά θεώρώ ότι σε αυτή την τιμή έχει τρομερό κέρδος.

Το ότι θα έχει κέρδος το θεωρώ εξαιρετικά πιθανό. Το αν είναι μεγάλο ή μικρό δεν το γνωρίζω μιας και θέλει χαρτί και μολύβι καθώς και γνώση των "αριθμών" και όλων των παραμέτρων για να γίνουν οι "πράξεις". Και 7 ή 8 ευρώ που γράφεις μια χαρά το βρίσκω. Ή και 5 ή 6 ευρώ. Απλά έτσι όπως το διάβασα αρχικά δεν το κατανόησα και νόμιζα ότι εννοούσες κάτι του στυλ 1 με 1,5 ευρώ :P Με το return εισιτήριο εξακολουθώ να συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικα στα ΜΜΜ   εαν σκεφτεις τον κοσμο που δεν πληρωνει εισιτηριο , δεν νομιζω να εχουν  και κανα κερδος..    επιλογες υπαρχουν για να πας αεροδρομιο  μπορεις να πας με το λεωφ με 6 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η επιλογή του λεωφορείου πάντως που κάνει 6 ευρώ και για μένα είναι καλύτερη λύση γιατί σε αφήνει ακριβώς απέξω από το αεροδρόμιο (ενώ με το μετρό έχεις λίγο περπάτημα που με βαλίτσες επιβαρύνει τη κατάσταση) και που από θέμα χρόνου δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη διαφορά μιας και το τρένο στο τελικό μέρος της διαδρομής πάει αργά.

Όπως ειπώθηκε πάντως οι μεταφορές σε σχέση με άλλες χώρες είναι σχεδόν τζάμπα. Επίσης αν ανήκεις σε κάποιες κατηγορίες πληρώνεις μισή τιμή, ενώ αν είσαι άνεργος δεν πληρώνεις καθόλου ακόμα και στο αεροδρόμιο. Εντάξει τι άλλο να γίνει δηλαδή. Μιλάμε για μεγάλη διαδρομή που την κάνεις λογικά επειδή θέλεις να πετάξεις που οι πτήσεις δεν είναι πάντα φθηνές... οι περισσότερες είναι αρκετά ακριβές

Αν ήθελες να πας αμάξι θα ήθελες βενζίνη, διόδια αλλά και πάρκινγ αν το άφηνες στο αεροδρόμιο οπότε θα κόστιζε αρκετά παραπάνω.

 

Εγώ πάντως κάτι που πάντα με παραξένευε είναι ότι στα διόδια ο οδηγός σταματάει και φαίνεται σαν να πληρώνει κανονικά στον υπάλληλο. Δλδ η δημόσια γραμμή αεροδρομίου δεν έχουν κάνει κάποιου είδους συμφωνία και πληρώνουν κανονικά διόδια σε κάθε πέρασμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, MikeJ είπε

Εγώ πάντως κάτι που πάντα με παραξένευε είναι ότι στα διόδια ο οδηγός σταματάει και φαίνεται σαν να πληρώνει κανονικά στον υπάλληλο. Δλδ η δημόσια γραμμή αεροδρομίου δεν έχουν κάνει κάποιου είδους συμφωνία και πληρώνουν κανονικά διόδια σε κάθε πέρασμα ;

Πληρώνουνε κανονικά, ναι. Τώρα δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάποια συμφωνία και επιστρέφεται κάποιο μέρος του αντιτίμου πίσω αλλά δεν θα μου φανεί παράλογο αν δεν επιστρέφεται από τον ιδιώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, l337 said:

Πληρώνουνε κανονικά, ναι. Τώρα δεν ξέρω βέβαια αν υπάρχει κάποια συμφωνία και επιστρέφεται κάποιο μέρος του αντιτίμου πίσω αλλά δεν θα μου φανεί παράλογο αν δεν επιστρέφεται από τον ιδιώτη.

Εννοούσα ίσως να υπήρχε μια συμφωνία όπου το λεωφορείο θα περνάει κατευθείαν και το δημόσιο θα πλήρωνε ένα στάνταρ ποσό το μήνα πχ στην εταιρεία των διοδίων εφόσον είναι ιδιωτική πχ αφού ξέρουμε ουσιαστικά πόσα περάσματα γίνονται κάθε μήνα με βάση τα δρομολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φιλοι του καπιταλισμού λένε πως μόνο η ελεύθερη αγορά μπορεί να κρίνει αν είναι ακριβό η όχι.

Δηλαδή με λίγα λόγια αν είναι ακριβό μην το παρεις,ελεύθερη αγορά έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω απορια:

Αφου ισχυει συμφωνα με το http://www.stasy.gr/?id=79 φτηνοτερο εισιτηριο μετρο απο Κορωπι (6 ευρω) γιατι δεν παει καποιος ειτε με 1.4 ως κορωπι (συνολο 7.4) ειτε αν εχει ηδη καρτα διαδρομων ημερησια/μηνιαια κλπ να πληρωσει μονο 6 αντι για 10, να κανει μια σταση στο κορωπι να αγορασει 6ευρω εισιτηριο να συνεχισει;

Εχει καποιο λαθος το σκεπτικο μου;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Οι φιλοι του καπιταλισμού λένε πως μόνο η ελεύθερη αγορά μπορεί να κρίνει αν είναι ακριβό η όχι.

Δηλαδή με λίγα λόγια αν είναι ακριβό μην το παρεις,ελεύθερη αγορά έχουμε.

Οι φίλοι του καπιταλισμού συνήθως έχουν τόση επαφή με την καθημερινότητα όση κάποιος που ζει μέσα στη ντουλάπα του και κοντεύει να φτάσει στη Νάρνια.

 

8 λεπτά πριν, tsifotis είπε

Εχω απορια:

Αφου ισχυει συμφωνα με το http://www.stasy.gr/?id=79 φτηνοτερο εισιτηριο μετρο απο Κορωπι (6 ευρω) γιατι δεν παει καποιος ειτε με 1.4 ως κορωπι (συνολο 7.4) ειτε αν εχει ηδη καρτα διαδρομων ημερησια/μηνιαια κλπ να πληρωσει μονο 6 αντι για 10, να κανει μια σταση στο κορωπι να αγορασει 6ευρω εισιτηριο να συνεχισει;

Εχει καποιο λαθος το σκεπτικο μου;

Δεν το έχω ψάξει γιατί συνήθως παίρνω λεωφορείο μιας και υπάρχει στάση 1 λεπτό από το σπίτι μου (Λ. Μεσογείων) αλλά έτσι όπως το θέτεις το σκεπτικό σου φαίνεται σωστό!

Επεξ/σία από l337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αποσταση που κανει δεν αξιζει τα δεκα ευρω.. 

Η πρασινη γραμμη πειραιας κηφισια ειναι πιο μεγαλη αποσταση απο την δουκισης αεροδρομιο. 

Σου λεει εκει που θα παρεις ταξι και θα σου χρεωσει τα διπλα, σκασε τα δεκα και πηγαινε με μετρο. Και ας δινεις μονο 1.5 για να πας πειραια κηφισια, ελληνικο ανθουπολη, βαρβαρα δουκισης με τα αλλα.

Υγ. Εχω την εντυπωση οτι δεν υπαρχουν παντα ελενκτες μεσα στα βαγονια, οποτε τυχαινει να πας αεροδρομιο και τζαμπα μερικες φορες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...