Προς το περιεχόμενο

εισιτήριο μετρό από και προς Αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος


hmmy92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πιο γρηγορα θα εφτανες σιγουρα    οσο αφορα τον χρονο .  απο αττικη οδο ειναι παραπανω χιλιομετρα  + τα διοδια αρα μεγαλυτερο κομιστρο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 λεπτά πριν, hmmy92 είπε

Τι μισθό έχουν εκεί? Εδώ 400 

Καταρχήν ο βασικός είναι 500, εκεί είναι οντωσ Υψηλότερος. Κατά δεύτερον δεν είναι μόνο η Ιταλία που έχει ακριβά μέσα (σου εξήγησα ότι τόσο έχει εκεί το ιδιωτικό λεωφορείο που εδώ έχει 6€, το τραινο-μετρο είναι ακριβότερο). Στις αναπτυσσόμενες ευρωπαϊκές χώρες είναι εξίσου ακριβό (τις πρώην σοβιετιες που λέμε).

Τέλος, δε θεωρείται η μετακίνηση στο αεροδρόμιο βασική ανάγκη πουθενά στον κόσμο όποτε όσο και να το χρεώσουν δε νομίζω να αντιδράσουν και πολλοί (σε σχέση πχ με το να ανεβάσουν το κανονικό εισιτήριο). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Καταρχήν ο βασικός είναι 500, εκεί είναι οντωσ Υψηλότερος. Κατά δεύτερον δεν είναι μόνο η Ιταλία που έχει ακριβά μέσα (σου εξήγησα ότι τόσο έχει εκεί το ιδιωτικό λεωφορείο που εδώ έχει 6€, το τραινο-μετρο είναι ακριβότερο). Στις αναπτυσσόμενες ευρωπαϊκές χώρες είναι εξίσου ακριβό (τις πρώην σοβιετιες που λέμε).

Τέλος, δε θεωρείται η μετακίνηση στο αεροδρόμιο βασική ανάγκη πουθενά στον κόσμο όποτε όσο και να το χρεώσουν δε νομίζω να αντιδράσουν και πολλοί (σε σχέση πχ με το να ανεβάσουν το κανονικό εισιτήριο). 

οκ, άμα εσύ είσαι χαρούμενος Ευρωπαίος, εγώ πάσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, christopher0016 είπε

ενταξει δεν το λες και πανακριβα  , παντα σκεπτομενος οτι ειναι αεροδρομιο ετσι  και  συγκριτικα με αλλες ευρωπαικες χωρες ειναι νορμαλ τα κομιστρα  των ΜΜΜ  .   αυτο δεν αναιρει οτι   τα ΜΜΜ ειναι   αθλια.   αυτο που λες για την αττικη οδο διαφωνω     , ειναι ο μοναδικος δρομος στην αττικη που αξιζει τα 2,80 εγω χαιρομαι να τα σκαω  :-)    εαν σκεφτεις  οτι σε αυτη την χωρα   πληρωνεις διοδια για δρομους  δραματα .

Μένω Γέρακα.Αττική οδό μπαίνω μόνο όταν θέλω να κινηθώ προς Ελευσίνα να μη φάω την κίνηση στη μάπα.Εκεί αξίζει.

Τώρα αν θέλω να πάω προς Κηφησίας ή προς Αεροδρόμιο που πάω συχνά όχι δεν τους τα δίνω εκτός και υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος και θέλω να κερδίσω έστω και 10 λεπτά.

Ρε φίλε 38 ευρώ από Αεροδρόμιο στον Άγιο Δημήτριο μέσω Κορωπίου Βάρης φυσικά και σε έκλεψε ο ταρίφας.28 ευρώ και  σου έβαλα δύο βαλίτσες.

http://www.apostaseis.gr/loc_ap/kostos-taxi.asp

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μένω Γέρακα.Αττική οδό μπαίνω μόνο όταν θέλω να κινηθώ προς Ελευσίνα να μη φάω την κίνηση στη μάπα.Εκεί αξίζει.

Τώρα αν θέλω να πάω προς Κηφησίας ή προς Αεροδρόμιο που πάω συχνά όχι δεν τους τα δίνω εκτός και υπάρχει πολύ σοβαρός λόγος και θέλω να κερδίσω έστω και 10 λεπτά.

Ρε φίλε 38 ευρώ από Αεροδρόμιο στον Άγιο Δημήτριο μέσω Κορωπίου Βάρης φυσικά και σε έκλεψε ο ταρίφας.28 ευρώ και  σου έβαλα δύο βαλίτσες.

http://www.apostaseis.gr/loc_ap/kostos-taxi.asp

μαλλον δεν εβαλε τα 4,2 ευρω  τα στανταρ εξτρα του αεροδρομιου.  1.29ε  η σημαια   εκκινησης  και   0,74 ευρω /km     ειναι γυρω στα 35 χιλιομετρα      35 Χ 0,74 = 25.9ευρω  συν 1.29 σημαια  συν 4.18 ευρω  στανταρ κομιστρο απο και προς αεροδρομιο   παμε στα  31,37   χωρις  βαλιτσες..  και χωρις  την χρεωση που γραφει στην κινηση.    αρα δεν νομιζω να τον εκλεψε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, christopher0016 είπε

μαλλον δεν εβαλε τα 4,2 ευρω  τα στανταρ εξτρα του αεροδρομιου.  1.29ε  η σημαια   εκκινησης  και   0,74 ευρω /km     ειναι γυρω στα 35 χιλιομετρα      35 Χ 0,74 = 25.9ευρω  συν 1.29 σημαια  συν 4.18 ευρω  στανταρ κομιστρο απο και προς αεροδρομιο   παμε στα  31,37   χωρις  βαλιτσες..  και χωρις  την χρεωση που γραφει στην κινηση.    αρα δεν νομιζω να τον εκλεψε .

Σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, zio10 είπε

Εννοείς με αμάξι; Ε δεν έχουν όλοι αμάξι, άσε που δεν πρέπει να πληρώσεις και πάρκινγκ εκεί;

Πριν χρόνια που υπηρετούσα είχα την εντύπωση ότι μπορώ να πάω τζάμπα στο αεροδρόμιο επειδή είχαμε δωρεάν αστικές μετακινήσεις. Μπήκε έλεγχος, έδειξα με σιγουριά τη στρατιωτική ταυτότητα και πλήρωσα πρόστιμο! :lol:

πριν ποσα χρονια ? 08/2009 ως 05/2010 τζαμπε ολε (εντιτ: με τη φανταροταυτοτητα τοτε εννοω) απο αεροδρομιο... Επιβεβαιωμενο και  σε εκδοτη και σε ελεκτες (ειτε αεροδρομιου Χ96 ειτε σε απλα λεωφορεια! )

Επεξ/σία από panosno1com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosno1com είπε

πριν ποσα χρονια ? 08/2009 ως 05/2010 τζαμπε ολε (εντιτ: με τη φανταροταυτοτητα τοτε εννοω) απο αεροδρομιο... Επιβεβαιωμενο και  σε εκδοτη και σε ελεκτες (ειτε αεροδρομιου Χ96 ειτε σε απλα λεωφορεια! )

Λίγο νωρίτερα, το 2006. Εμένα με γράψανε πάντως!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, christopher0016 είπε

μαλλον δεν εβαλε τα 4,2 ευρω  τα στανταρ εξτρα του αεροδρομιου.  1.29ε  η σημαια   εκκινησης  και   0,74 ευρω /km     ειναι γυρω στα 35 χιλιομετρα      35 Χ 0,74 = 25.9ευρω  συν 1.29 σημαια  συν 4.18 ευρω  στανταρ κομιστρο απο και προς αεροδρομιο   παμε στα  31,37   χωρις  βαλιτσες..  και χωρις  την χρεωση που γραφει στην κινηση.    αρα δεν νομιζω να τον εκλεψε .

Μάλλον δεν είχα βάλει αφετηρία Αεροδρόμιο οπότε με δύο βαλίτσες πάμε στα 32,50 .Άρα μέχρι τα 38 ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Δεν τα βγάζω εγώ το σύστημα που έβαλα παραπάνω τα βγάζει αυτόματα.Αν το σύστημα κλέβει τους ταξιτζήδες τι να πω.Δεν θα έχει ξαναγίνει.

Και με το δικό σου υπολογισμό εκεί πάει.Δεν έχει διόδια από Βάρης - Κορωπίου και η κίνηση από εκεί είναι σταθερή.Δεν κινείσαι Σταδίου ή κέντρο να μπλοκάρεις μία  ώρα να γράψει η σημαία. 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωμη, Μιλανο, Βερολινο παντου φτηνοτερα το λεωφορειο σε πουλμαν και οχι σε ξυλινα καθισματα. Μονο Λονδινο ειναι ελαχιστα πιο ακριβα.
Αλλα οκ μας αξιζει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, orck είπε

Ρωμη, Μιλανο, Βερολινο παντου φτηνοτερα το λεωφορειο σε πουλμαν και οχι σε ξυλινα καθισματα. Μονο Λονδινο ειναι ελαχιστα πιο ακριβα.
Αλλα οκ μας αξιζει

Βερολινο ναι μεν στο αεροδρομιο πας με το απλο εισιτηριο αλλα οι συγκοινωνιες σε συγκριση με τις Αθηναϊκες ειναι πανακριβες. Μηνιαια καρτα 81€, απλο εισιτηριο €2.80 (κι ειναι προς μια κατευθυνση). Προτιμω να ειναι φθηνοτερα τα ΜΜΜ μεσα στην πολη (που εν τελει ειναι βασικο καταναλωτικο αγαθο) κι ας πληρωνω ακριβα εισιτηρια αεροδρομιου. 

Επισης, τα εισιτηρια για το αεροδρομιο ειναι ΚΡΑΤΙΚΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ. Δεν ειναι ελευθερη αγορα, εχουν τοση σχεση με την ελευθερη αγορα και τον καπιταλισμο οσο και η οικονομια της ΕΣΣΔ. Ας απελευθερωνοταν η αγορα του αεροδρομιου, να μπορουσαν κι αλλες εταιριες να κανουν τα δρομολογια και τοτε θα βλεπαμε πως η ελευθερη αγορα θα καθοριζε τις τιμες. Αυτο παει στους εξυπνακηδες που πεταχτηκαν πιο πανω να πουλησουν πνευμα 

18 ώρες πριν, papoys1 είπε

10 ευρώ Αθήνα Αεροδρόμιο με μετρό. :unsure:Τι φτηνά λέτε ρε παιδιά  κλοπή είναι.Προσωπικά πάω πάντα απέξω και δεν δίνω στους Γερμαναράδες ούτε τα 2,75 της Αττικής οδού.

Όταν πας από Σταθμό Λαρίσης στη Χαλκίδα με 6,50 ευρώ είναι αμαρτία να λέμε ότι τα 10 είναι καλά.Θα πέσει φωτιά να μας κάψει.Ο άλλος δουλεύει 4ωρο και παίρνει λιγότερα για μεροκάματο.

Γιατι ειναι γνωστο οτι τα εσοδα του ΟΑΣΑ πανε κατευθειαν σε Γερμανικους λογαριασμους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Βερολινο ναι μεν στο αεροδρομιο πας με το απλο εισιτηριο αλλα οι συγκοινωνιες σε συγκριση με τις Αθηναϊκες ειναι πανακριβες. Μηνιαια καρτα 81€, απλο εισιτηριο €2.80 (κι ειναι προς μια κατευθυνση). Προτιμω να ειναι φθηνοτερα τα ΜΜΜ μεσα στην πολη (που εν τελει ειναι βασικο καταναλωτικο αγαθο) κι ας πληρωνω ακριβα εισιτηρια αεροδρομιου. 

Επισης, τα εισιτηρια για το αεροδρομιο ειναι ΚΡΑΤΙΚΟ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ. Δεν ειναι ελευθερη αγορα, εχουν τοση σχεση με την ελευθερη αγορα και τον καπιταλισμο οσο και η οικονομια της ΕΣΣΔ. Ας απελευθερωνοταν η αγορα του αεροδρομιου, να μπορουσαν κι αλλες εταιριες να κανουν τα δρομολογια και τοτε θα βλεπαμε πως η ελευθερη αγορα θα καθοριζε τις τιμες. Αυτο παει στους εξυπνακηδες που πεταχτηκαν πιο πανω να πουλησουν πνευμα

Πηρα, νομίζω περισυ, την Berlin welcome card 72h με 26,5 η 29,5 ανάλογα την ζώνη.

Και είχα μεταφορά με το μέτρο από και προς το αεροδρομιο και μεταφορά με ότι μέσο ήθελα για 3 ημέρες.

Στην Ελλάδα αυτό ήθελε 22ευρω το τριήμερο τουριστικό.

Να πω για μισθούς; Να πω για δίκτυο μέτρο; Τι να πω. Πάω έξω και στεναχωριέμαι κανωντας τις συγκρισεις.

Με το εισητήριο που λες θες αυτοκίνητο; Η πας παντού; Μήπως είναι ακόμη μεγαλύτερη οικονομία έτσι; Ούτε άγχος που να παρκαρω, μην με τρακάρει κανεις, μην χαλάσει.

Μόνο η Ρώμη είναι στα χαλιά τα δικά μας και στην νοοτροπία.

Όντως αλλού έχει και ιδιωτικές εταιρίες που δίνουν καλύτερες τιμές.πχ πούλμαν teranova με 5ευρω Μιλανο, 6λιρες Λονδίνο από και προς το αεροδρόμιο την διαδρομή.

 

 

berlin-metro-map.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, orck είπε

Πηρα, νομίζω περισυ, την Berlin welcome card 72h με 26,5 η 29,5 ανάλογα την ζώνη.

Και είχα μεταφορά με το μέτρο από και προς το αεροδρομιο και μεταφορά με ότι μέσο ήθελα για 3 ημέρες.

Στην Ελλάδα αυτό ήθελε 22ευρω το τριήμερο τουριστικό.

Να πω για μισθούς; Να πω για δίκτυο μέτρο; Τι να πω. Πάω έξω και στεναχωριέμαι κανωντας τις συγκρισεις.

Με το εισητήριο που λες θες αυτοκίνητο; Η πας παντού; Μήπως είναι ακόμη μεγαλύτερη οικονομία έτσι; Ούτε άγχος που να παρκαρω, μην με τρακάρει κανεις, μην χαλάσει.

Μόνο η Ρώμη είναι στα χαλιά τα δικά μας και στην νοοτροπία.

Όντως αλλού έχει και ιδιωτικές εταιρίες που δίνουν καλύτερες τιμές.πχ πούλμαν teranova με 5ευρω Μιλανο, 6λιρες Λονδίνο από και προς το αεροδρόμιο την διαδρομή.

berlin-metro-map.jpg

Κοιτα, μονο αν εισαι χιπης στο Kreuzberg βολευεσαι χωρις αυτοκινητο και στο Βερολινο. Εχω ζησει στην πολη, αρκετα παραπανω απο 3 μερες που πηγες για τουρισμο. Χωρις αυτοκινητο ενας νορμαλ ανθρωπος δεν την παλευει. 

Μηνιαια καρτα ΑΒ κανει 81€. Μηνιαια καρτα ΟΑΣΑ κανει 30€. Να κατεβεις στο κεντρο για μια συντρομη δουλεια και να γυρισεις πισω στο Βερολινο θες 5,60€. Στην Αθηνα 1,40€. Και μη νομιζεις οτι ειναι καμια πλουσια πολη, η φτωχοτερη μεγαλουπολη της Γερμανιας by far. Η καρτα καθε μηνα τσουζει. 

Επισης, επαναλαμβανω οτι τα τουριστικα εισιτηρια δεν ειναι κριτηριο για το αν ειναι affordable τα ΜΜΜ για τον Αθηναιο. Προτιμω να σκασω μετρημενες φορες καθε χρονο τα εισιτηρια αεροδρομιου παρα να πληρωνω καθε μερα ακριβα εισιτηρια ΜΜΜ. Για τους τουριστες που ερχονται στην Αθηνα, δηλαδη κατα κυριο λογο ατομα απο χωρες με ισχυροτερη αγοραστικη δυναμη απο εμας, τα 10€.ατομο για να πανε Συνταγμα δεν ειναι και καμια καταστροφη...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ κακώς παρασύρθηκα σε μια γενίκευση. Εδώ μιλάμε για το κόστος των μεταφορικών από και προς το αεροδρόμιο στην Ελλάδα. Ειναι σωστό και εντός θέματος να γίνει σύγκριση με το αντίστοιχο κόστος σε άλλες πολεις. Το δικό μου συμπέρασμα είναι ότι σχεδόν πάντα αλλού είναι φτηνότερο (με πολύ καλύτερους μισθούς) και στην μία περίπτωση που εγώ ξέρω για ακριβότερα οι μισθοί είναι τριπλάσιοι όπως φυσικά είναι και το κόστος ζωής τριπλάσιο.

Ακόμη και στην Βουλγαρία πας αεροδρόμιο με το απλό εισητήριο των 1,4λεβα δηλαδή κάπου 80λεπτα του ευρώ. Παρόλο που οι ελάχιστοι κατώτεροι μισθοί δεν έχουν τόσο συγκλονιστικές διάφορες πλέον.

Επεξ/σία από orck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...