Προς το περιεχόμενο

La Casa de Papel (Money Heist)


liakos18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Malthador είπε

Το Casa de Papel πάσχει ακριβώς από την ίδια ασθένεια που έπασχε το Prison Break

Το κρατούσα μέσα μου, είπα να μην το γράψω μην παρεκτραπεί το τόπικ, αλλά είχα πολύ παρόμοια εμπειρία με το Prison Break. Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια και βαρέθηκα τόσο πολύ, που αποφάσισα να ψάξω να βρω το καλύτερο επεισόδιο της σειράς, να σποϊλεριάσω τον εαυτό μου, μπας και βρω κάτι να με κρατήσει, οπότε πήγα στο τελευταίο (ή προτελευταίο, δε θυμάμαι) επεισόδιο της πρώτης σεζόν, τέλος πάντων εκείνο που είχε τα καλύτερα ratings στο imdb.

Μου φάνηκε εντελώς αδιάφορο, με αντίστοιχες βεβιασμένες καταστάσεις που έχει και το La Casa de Papel. Ξέρω ότι δεν είχα context για όλα όσα βλέπω (αν και μπορούσα να καταλάβω και να φανταστώ τις εξελίξεις που μεσολάβησαν), αλλά μπορώ να σκεφτώ δεκάδες επεισόδια Game of Thrones (ή και από άλλες σειρές) που μπορώ να βάλω σε κάποιον να δει χωρίς context και θα του αρέσουν.

Δεν είναι για μένα. Μάλλον το είδος με χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η φρενιτιδα που επικρατει παγκοσμίως γυρω απο το casa de papel είναι αντίστοιχης κλίμακας με του Game of thrones

Επεξ/σία από Linux_ticket
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Linux_ticket είπε

Η φρενιτιδα που επικρατει παγκοσμίως γυρω απο το casa de papel είναι αντίστοιχης κλίμακας με του Game of thrones

Για να μη σου πω και Κωνσταντίνου και Ελένης.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 hours ago, Kostasspil said:

To La Casa, όχι τόσο πρωτότυπη. Το PB πράγματι ήταν κάτι καινούριο και η 1η σεζόν ήταν απ τις καλύτερες που έχω δει

Ε, το Casa de Papel έχει και καλά την πρωτοτυπία με το τι πάνε να κλέψουν, το Prison Break είχε την πρωτοτυπία με τον χάρτη-τατουάζ.

Κατά τ' άλλα και τα δύο είναι σαπουνόπερες.

23 hours ago, Manuel said:

Το κρατούσα μέσα μου, είπα να μην το γράψω μην παρεκτραπεί το τόπικ, αλλά είχα πολύ παρόμοια εμπειρία με το Prison Break. Είδα τα 2 πρώτα επεισόδια και βαρέθηκα τόσο πολύ, που αποφάσισα να ψάξω να βρω το καλύτερο επεισόδιο της σειράς, να σποϊλεριάσω τον εαυτό μου, μπας και βρω κάτι να με κρατήσει, οπότε πήγα στο τελευταίο (ή προτελευταίο, δε θυμάμαι) επεισόδιο της πρώτης σεζόν, τέλος πάντων εκείνο που είχε τα καλύτερα ratings στο imdb.

Μου φάνηκε εντελώς αδιάφορο, με αντίστοιχες βεβιασμένες καταστάσεις που έχει και το La Casa de Papel. Ξέρω ότι δεν είχα context για όλα όσα βλέπω (αν και μπορούσα να καταλάβω και να φανταστώ τις εξελίξεις που μεσολάβησαν), αλλά μπορώ να σκεφτώ δεκάδες επεισόδια Game of Thrones (ή και από άλλες σειρές) που μπορώ να βάλω σε κάποιον να δει χωρίς context και θα του αρέσουν.

Δεν είναι για μένα. Μάλλον το είδος με χαλάει.

Το PB είχε υπέρ του το setting τουλάχιστον. Το έβλεπα με τον κολλητό μου και γουστάραμε φυλακές, συμμορίες κλπ. Αν δεν με άγγιζε το setting θα το παράταγα μετά την πρώτη season.

Δεν υπάρχει σύγκριση GoT με αυτές τις σειρές ρε, είναι εντελώς άλλο επίπεδο το GoT.

13 hours ago, Linux_ticket said:

Η φρενιτιδα που επικρατει παγκοσμίως γυρω απο το casa de papel είναι αντίστοιχης κλίμακας με του Game of thrones

Ότι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Linux_ticket είπε

Η φρενιτιδα που επικρατει παγκοσμίως γυρω απο το casa de papel είναι αντίστοιχης κλίμακας με του Game of thrones

μπα. εγω θα ελεγα οτι ξεφουσκωσε πιο γρηγορα κι απο την φρενιτιδα για τον βαρουφακη.

εχουν διαφορα κοινα στοιχεια (το papel και ο γιανης). φαινονται ενδιαφεροντα αλλα γρηγορα καταλαβαινεις οτι στερουνται ουσιας.

και εχουν και φετιχ με το νομισματοκοπειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ManFromEarth είπε

μπα. εγω θα ελεγα οτι ξεφουσκωσε πιο γρηγορα κι απο την φρενιτιδα για τον βαρουφακη.

εχουν διαφορα κοινα στοιχεια (το papel και ο γιανης). φαινονται ενδιαφεροντα αλλα γρηγορα καταλαβαινεις οτι στερουνται ουσιας.

  Απόκρυψη περιεχομένων

και εχουν και φετιχ με το νομισματοκοπειο

Τον μπερδεύεις με τον Λαφαζάνη με το νομισματοκοπειο.

Επεξ/σία από Speculoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Malthador είπε

Το PB είχε υπέρ του το setting τουλάχιστον. Το έβλεπα με τον κολλητό μου και γουστάραμε φυλακές, συμμορίες κλπ. Αν δεν με άγγιζε το setting θα το παράταγα μετά την πρώτη season.

 

Oz.

Επεξ/σία από FCastor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, FCastor said:

Oz.

Δεν το έχω δει, αλλά νομίζω εστιάζει στην καθημερινότητα των κρατουμένων, στο ΡΒ το κομμάτι της ζωής στις φυλακές  ήταν ψιλοsideplot, άλλο ήταν το κύριο theme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν υπάρχει σύγκριση GoT με αυτές τις σειρές ρε, είναι εντελώς άλλο επίπεδο το GoT.

δεν ειπα ότι μοιαζει με got Ουτε ότι είναι καλυτερο.

Απλα ο ντορος γυρω από το casa παγκοσμίως είναι πολύ μεγαλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Linux_ticket είπε

δεν ειπα ότι μοιαζει με got Ουτε ότι είναι καλυτερο.

Απλα ο ντορος γυρω από το casa παγκοσμίως είναι πολύ μεγαλος

Οταν λες παγκοσμίως, μάλλον εννοείς μόνο εντός Ελλάδας, γιατί πουθενά αλλού δεν έχει κάνει τόσο ντόρο εκτός από εδώ. 

Σε κανένα ξένο forum δεν έχω δει να αναφέρεται το Money Heist (δεν το ξέρουν ως La Casa de Papel έξω) σε συζητήσεις για σειρές. Μόνο όταν είχε παιχτεί η πρώτη σεζόν, αλλά και πάλι σε πολύ μικρά επίπεδα. Καμία μα καμία σχέση με το GOT από επίπεδα hype.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ξενοι δεν εχουνε τοσο εντονο το συνδρομο του κουλτουριαρη οσο εμεις. Βρηκαμε Ισπανικη παραγωγη και πεσαμε ολοι με τα μουτρα και το καμαρωνουμε ξερωγω λες και παρακολουθουμε Πεδρο Αλμοδοβαρ. Κι εγω το βλεπω, μην παρεξηγηθω, αλλα να ξερουμε τι βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει παγκόσμιο hype το Money Heist, μιλάμε σίγουρα για την ίδια σειρά; Που έγιναν κινητοποιήσεις και πορείες και φορούσαν όλοι μάσκες του Νταλί; Είδατε τέτοια καραγκιοζιλίκια εδώ; (όχι ότι δεν είμαστε ικανοί, αλλά δεν είναι το θέμα μας). Δηλαδή το Netflix γιατί το αρμέγει, επειδή πουλάει σαν τρελό στην Ελλάδα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...