Προς το περιεχόμενο

La Casa de Papel (Money Heist)


liakos18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/12/2021 στις 8:24 ΜΜ, 4saken είπε

Οτι πιο ανεγκεφαλο εχω δει...κριμα γιατι η 1η-2η σεζον ειχαν ενδιαφερον...

πανε δες ο Μπομπ ο Σφουγγαρακης φιλε...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χθές είδα το τελευταίο επεισόδιο...
Με ψιλο απογοήτευσε η σειρά.
Οι 2 πρώτες σεζόν όντως είχαν ενδιαφέρον αλλά όσο προχωρούσαν οι σεζόν τόσο περισσότερες κραυγαλέες υπερβολές είχε μέσα. Κάπου χάθηκε το μέτρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς δεν μαρτύρησα στο δεύτερο μέρος του Part 5.

Στα πολύ θετικά το ξήλωμα αυτού του πολεμικού πανηγυριού από το Part 3 και μετά, με τις πεντακόσιες εκατό τριάντα πέντε χιλιάδες (😂) σφαίρες που δεν έβρισκαν στόχο λόγω του ότι οι χαρακτήρες μας φορούσαν το καλύτερο plot armor που μπορεί να βρει κανείς. Πιο ήσυχα και πιο "πιστευτά" τα πράγματα αυτήν την φορά.

Spoiler

Όσο πιστευτή μπορεί να είναι μια σειρά όπου μια γυναίκα γεννάει στο πουθενά και την ίδια μέρα (αν δεν έχασα κάτι στο timeline) να κατεβαίνει φωταγωγούς με το σχοινάκι που απλώνουμε τα ρούχα. 🤣

Μου άρεσε και το plot twist με τον Professor να θυμίζει κάτι από τα πρώτα OG δύο parts. Αν και…

Spoiler

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι ένα κράτος ξεφτιλίστηκε δύο φορές από μερικούς ληστές και στο τέλος η αξιοπιστία του ως δανειολήπτης και οικονομικό μέγεθος ήταν μια χαρά. Πόσο μάλλον όταν την μπαλίτσα που τους έπαιξε ο Professor με τις ορειχάλκινες ράβδους πρέπει να την είδα αρκετά παραπάνω μάτια από αυτά του Ταμάγιο κλπ. για να είναι ένα απλό κρατικό μυστικό. Μάλλον το ψειρίζω πολύ, μου φαίνεται.

Κατά τα άλλα, πάλι το παράκαναν με τα flashbacks (και με τα flashbacks μέσα στα flashbacks, Inception φάση). Ίσως επειδή ο Berlin εξακολουθεί να είναι ο πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας by far (καθόλου τυχαία η prequel spin off σειρά). Επίσης, οι συμπεριφορές των περισσότερων χαρακτήρων δεν έχουν λογική εξήγηση. Βέβαια, ίσως είναι λάθος η δική μου λογική. Αλλά:

Spoiler

Η σειρά εκτυλίσσεται μέσα σε λίγα εικοσιτετράωρα. Ε δεν γίνεται π.χ. την μία στιγμή να πεθαίνει η Τόκιο και την άλλη να γλεντάνε σαν να μην τους έχει πάρει από κάτω. Δεν είμαστε στα πρώτα parts που οι σχέσεις των χαρακτήρων ήταν ρευστές, ως επί τω πλείστων. Επιπλέον, η άλλη η Στοκχόλμη σούταρε τόση μορφίνη και "ταξίδευε" (τόσο που συμπτωματικά  δεν τον έφαγε τον κακομοίρη τον Ντένβερ για λίγο) και μέσα σε λίγες ώρες έκανε detox.

Έκλεισε πολύ καλύτερα από ό,τι θα περίμενα. Ωστόσο, συνεχίζω να πιστεύω ότι η OG σειρά με τα δύο parts έκλεισε ικανοποιητικά και δεν υπήρχε λόγος να συνεχιστεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα προχθες τελευταια σεζον. Ποσο για τα σκουπιδια ειναι ρε παιδια? 1 επεισοδιο με το ζορι τη μερα βλεπω. Ειμαι τριτο τωρα εκει που γενναει η αλλη και οκ ειμαι σε φαση σκοτωστε τους ολους να τελειωνουμε. Ο ενας πιο χαζος απο τον αλλο οι αστυνομικοι ακομα χειροτερα οι αμοιβαδες εχουν περισσοτερο μυαλο. Απο την τριτη σεζον ειχε χαλασει αλλα τελος παντων. Μεγαλα λογια ντιπ χαζες επιλογες περα απο προφεσορ που ειναι ο μονος σωστος χαρακτηρας τα κατσικια εχουν πιο πολυ μυαλο απο τους υπολοιπους. Ο χειροτερος των χειροτερων ο αρτουιτο ποσο φλωροφατσα και εκνευριστικος μονο που τον βλεπεις λες μακαρι να τον καθαρισουν τωρα να τελειωνουμε. Οι γυναικες μαλλον ολες εχουν περιοδο μαζι και μας εχουν πριξει με τα αισθηματικα τους η αλλη με το παιδι η αλλη που ειναι τρανς η αλλη με τον ριο. Μονο ενδιαφερον το flashback με μπερλιν και το γιο του. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χειρότερος χαρακτήρας που έχει γραφτεί σε σειρά κατ εμε ειναι μακράν η Μανίλα. Θέλω να σπάσω τηλεόραση, τα μούτρα της, να σπάσω γενικά πράγματα με την όλη ιστορία της κλπ κλπ. Δε θυμάμαι να έχω δει πιο forced sjw πράγμα σε σειρά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Arkin είπε

Ξεκινησα προχθες τελευταια σεζον. Ποσο για τα σκουπιδια ειναι ρε παιδια? 1 επεισοδιο με το ζορι τη μερα βλεπω. Ειμαι τριτο τωρα εκει που γενναει η αλλη και οκ ειμαι σε φαση σκοτωστε τους ολους να τελειωνουμε. Ο ενας πιο χαζος απο τον αλλο οι αστυνομικοι ακομα χειροτερα οι αμοιβαδες εχουν περισσοτερο μυαλο. Απο την τριτη σεζον ειχε χαλασει αλλα τελος παντων. Μεγαλα λογια ντιπ χαζες επιλογες περα απο προφεσορ που ειναι ο μονος σωστος χαρακτηρας τα κατσικια εχουν πιο πολυ μυαλο απο τους υπολοιπους. Ο χειροτερος των χειροτερων ο αρτουιτο ποσο φλωροφατσα και εκνευριστικος μονο που τον βλεπεις λες μακαρι να τον καθαρισουν τωρα να τελειωνουμε. Οι γυναικες μαλλον ολες εχουν περιοδο μαζι και μας εχουν πριξει με τα αισθηματικα τους η αλλη με το παιδι η αλλη που ειναι τρανς η αλλη με τον ριο. Μονο ενδιαφερον το flashback με μπερλιν και το γιο του. 

Τα ίδια σχεδόν ισχύουν από το 1ο κύκλο . Θυμάμαι που γράφαμε ότι η Ισπανική αστυνομία θα έπρεπε να κάνει μήνυση στη  παραγωγή για συκοφαντική δυσφήμιση . Ο βασικός λόγος που δεν το συνέχισα μετά το 1ο κύκλο ήταν αυτός .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

La Casa de Papel[Season 5][Series Finale]

MV5-BNDJk-Yz-Y3-Mz-Mt-MGFh-Yi00-Mm-Q4-LW

https://www.imdb.com/title/tt6468322/episodes?season=5

Πως καταφερα και το τελειωσα δεν ξερω. Απο την τριτη σεζον η σειρα ειναι κατι σαν το ελβετικο τυρι που ειναι γεματο τρυπες. Βεβιασμενες και τραβηγμενες απο τα μαλλια καταστασεις αλλοπροσαλλες κινησεις χαρακτηρων τερμα χαζες μαχες χωρις νοημα. Μια σειρα που θα αρεσει στο απειρο κοινο που πιστεψτε με εκει μπολικους το netflix που απλα δεν ξερουν τι θα πει ποιοτητα εντυπωσιαζονται απο τις φανφαρες. Το πρωτο μισο της σεζον ηταν οτι χειροτερο εχω δει στη ζωη μου οι αμοιβαδες εχουν περισσοτερο μυαλο απο τους ληστες που βρισκονται μεσα στην τραπεζα. Το σωζει καπως ο προφεσορ που ειναι ισως ο μονος σοβαρος χαρακτηρας της σειρας. Το δευτερο μισο καπως καλυτερο με καποιες εξυπνες εκπληξεις που μαζι με τα flashback με Μπερλιν καπως ευσταθουσαν αυτα που εγιναν. Προφανως και εδω ερχομαστε σε μια ατερμων σειρα απο χαζα κλισε και τρυπες που κανει την Ισπανια να δειχνει ως η χωρα με τους πιο καθυστερημενους αστυνομικους παγκοσμιως. Και ερχομαστε στο τελος που με μια πρωτη ματια δειχνει εξυπνο αλλα με μια δευτερη αναλυση ειναι ισως οτι πιο χαζο οτι πιο μουφα εχω δει σε σειρα απλα δεν θα γινοταν ουτε σε 10000000000 χρονια αυτο που εδειξαν αλλα καταλαβαινω οτι στο τερμα mainstream κοινο του netflix θα φανταζει εξαιρετικο που μπορει να ειναι η μονη σειρα που εχουν δει. Στα θετικα θα βαλω τα flashback που προανεφερα κατι αλλο δεν υπαρχει. 5/10 για τη σεζον 7/10 για τη σειρα

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το πλεον μη αληθοφανες ηταν το ακολουθο:

H Ευρωπαικη κεντρικη τραπεζα λεει δεν ενεκρινε στηριξη...

Καλα εμεις κραταμε κανουλες ανοιχτες με το βαρελι απατο, αυτους γιατι δεν? Μια χαρα στηριζει, μνημονια υπογραφουν κι ολα καλα... Δε τα ξερουν καλα, αδιαβαστους τους πιανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/12/2021 στις 4:30 ΜΜ, Arkin είπε

La Casa de Papel[Season 5][Series Finale]

MV5-BNDJk-Yz-Y3-Mz-Mt-MGFh-Yi00-Mm-Q4-LW

https://www.imdb.com/title/tt6468322/episodes?season=5

Πως καταφερα και το τελειωσα δεν ξερω. Απο την τριτη σεζον η σειρα ειναι κατι σαν το ελβετικο τυρι που ειναι γεματο τρυπες. Βεβιασμενες και τραβηγμενες απο τα μαλλια καταστασεις αλλοπροσαλλες κινησεις χαρακτηρων τερμα χαζες μαχες χωρις νοημα. Μια σειρα που θα αρεσει στο απειρο κοινο που πιστεψτε με εκει μπολικους το netflix που απλα δεν ξερουν τι θα πει ποιοτητα εντυπωσιαζονται απο τις φανφαρες. Το πρωτο μισο της σεζον ηταν οτι χειροτερο εχω δει στη ζωη μου οι αμοιβαδες εχουν περισσοτερο μυαλο απο τους ληστες που βρισκονται μεσα στην τραπεζα. Το σωζει καπως ο προφεσορ που ειναι ισως ο μονος σοβαρος χαρακτηρας της σειρας. Το δευτερο μισο καπως καλυτερο με καποιες εξυπνες εκπληξεις που μαζι με τα flashback με Μπερλιν καπως ευσταθουσαν αυτα που εγιναν. Προφανως και εδω ερχομαστε σε μια ατερμων σειρα απο χαζα κλισε και τρυπες που κανει την Ισπανια να δειχνει ως η χωρα με τους πιο καθυστερημενους αστυνομικους παγκοσμιως. Και ερχομαστε στο τελος που με μια πρωτη ματια δειχνει εξυπνο αλλα με μια δευτερη αναλυση ειναι ισως οτι πιο χαζο οτι πιο μουφα εχω δει σε σειρα απλα δεν θα γινοταν ουτε σε 10000000000 χρονια αυτο που εδειξαν αλλα καταλαβαινω οτι στο τερμα mainstream κοινο του netflix θα φανταζει εξαιρετικο που μπορει να ειναι η μονη σειρα που εχουν δει. Στα θετικα θα βαλω τα flashback που προανεφερα κατι αλλο δεν υπαρχει. 5/10 για τη σεζον 7/10 για τη σειρα

Συμφωνώ μαζί σου.

Ας θυμηθούμε την σκηνή του γάμου του Berlin, όχι για τον γάμο αλλά για τον τρόπο που σκέφτεται.

La Casa de Papel Parte 4 | Berlín canta Ti Amo

 

ΥΓ: Με υπότιτλους το έβαλα, χωρίς υπότιτλους μπήκε! Τέλος πάντων η πρόθεση μετράει!😄

Επεξ/σία από Sibyl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ναι το πετυχα τις προαλλες. Ενας 5ος κυκλος stranger things μενει τωρα στο νετφλιξ. Ιδεες 0 γενικα. Να'ναι καλα η ευκολια για να βλεπω the office, και το οτι εξυπηρετει την μητερα μου, αλλιως θα ειχε φαει ποδι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...