Προς το περιεχόμενο

La Casa de Papel (Money Heist)


liakos18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, roginsky12 είπε

H καλυτερη σειρα ολων των εποχων...το κακο ηταν οτι εγινε mainstream και την ειδανε και οι πλεμπες.

Επρεπε να μεινει εντος Ισπανιας και μακρια απο netflix

Ωπα ρε φιλε νταξει, οχι και τοπ1.

Εχουμε ζησει σειρες επιπεδου Oz, LOST, Breaking bad και η λιστα ειναι ατελειωτη. Καλη σειρα στις πρωτες σεζον, μετα τραβηχτηκε απ' τα μαλλια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Επειδη δεν θα υπηρχε χρημα για να βγουν αλλες σεζον θα εμεναν στα πρωτα 15 επεισοδια να εισαι σιγουρος. 

μαλλον δε θα μαθουμε ποτε...

Μόλις τώρα, yanis13 είπε

Ωπα ρε φιλε νταξει, οχι και τοπ1.

Εχουμε ζησει σειρες επιπεδου Oz, LOST, Breaking bad και η λιστα ειναι ατελειωτη. Καλη σειρα στις πρωτες σεζον, μετα τραβηχτηκε απ' τα μαλλια. 

καλα θα το διορθωσω...η καλυτερη ξενογλωσση σειρα ολων των εποχων.

Προφανως και δεν ειναι...χρησιμοποιω υπερβολη εσκεμμενα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Arkin είπε

Ελατε ρε παιδια η σειρα μετα την τεταρτη σεζον μην πω τριτη εχει γινει ενα αισχος. Καμια σοβαροτητα σε τιποτα εχει καποια καλα σημεια αλλα συνολικα ειναι γεματη τρυπες με ντιπ χαζους χαρακτηρες. Και στις πρωτες σεζον υπηρχε αυτο πχ μπηκε η αχρηστη η Τοκιο με τη μηχανη μεσα στην τραπεζα η με τον αθλιο Αρτουιτο αλα κομαντο με τον καθε ληστη πιο χαζο απο τον αλλο αντι να συγκεντρωθουν στη ληστεια κλαινε τη μοιρα τους με τα ερωτικα και τις μαλακιες. Σκεφτομαι να ξεκινησω την τελευταια σεζον να τελειωνω γιατι αφιερωσα χρονο για τις 4 σεζον και δεν μου παει να μεινω με το cliffhanger της τεταρτης σεζον. Αλλα σκεφτομαι τη μαλακιες θα δω παλι. Αγαπαω Ισπανικες ταινιες εχουν βγαλει διαμαντια αλλα το La Casa ηταν και ειναι μια κακη σειρα ειδικα στην τεταρτη σεζον το ξεφτιλησαν. 

εκανα σκιπ οτιδηποτε ερωτικο επαιζε ειδικα στη τελευταια σεζον,οχι τιποτα αλλο αλλα δεν ειχε να κανει καν με την υπολοιπη πλοκη, και ειδικα οταν θες να δεις πως θα εξελιχθει η ληστεια ειναι τελειως αχρηστο να πετας μια σκηνη που μαλωνουν ο ντενβερ με την γυναικα του για ασχετα πραγματα. ''χτιζουν τους χαρακτηρες'' ελεγε καποιος σαν επιχειρημα, ΧΤΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ? απλα δεν θελουν να φανουν σαν αλλο ενα αναλωσιμοι η fast and furious γιατι κατα τα αλλα ιδια κοψια ειναι. μην πω για το σεναριο, ληστεια με mastermind απο πισω. πρωτη φορα το ξαναβλεπω.

οπως το λες, το ειδα και εγω γιατι οταν εχεις αφιερωσει τοσο χρονο σε 4 σεζον θες να δεις εστω που θα καταληξει

Επεξ/σία από Manolo7
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτέλους τελείωσε μια μετριοκακή σειρά που έκλεψε δόξα από καλές σειρές που βγαίνουν και πάνε άπατες 

μονο με σκιτ μπορείς να δεις το 80% της σειράς 

Επεξ/σία από managermono
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μια χαρά μου άρεσε. Πολύ σπάνια έως καθόλου θα κάτσω να δω σειρές.4-5 έχω δει συνολικά στη ζωή μου. 

Τωρα όσοι έχουν άπλετο χρόνο στη ζωή τους και έχουν δει 200+ σειρές, ε φυσικό είναι να την θεωρούν μέτρια προς κακή. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jmmys είπε

Εμένα μια χαρά μου άρεσε. Πολύ σπάνια έως καθόλου θα κάτσω να δω σειρές.4-5 έχω δει συνολικά στη ζωή μου. 

Τωρα όσοι έχουν άπλετο χρόνο στη ζωή τους και έχουν δει 200+ σειρές, ε φυσικό είναι να την θεωρούν μέτρια προς κακή. 

Ο απλετος χρονος με τις σειρες που βλεπει καποιος δεν εχουν την παραμικρη σχεση.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jmmys είπε

Εμένα μια χαρά μου άρεσε. Πολύ σπάνια έως καθόλου θα κάτσω να δω σειρές.4-5 έχω δει συνολικά στη ζωή μου. 

Τωρα όσοι έχουν άπλετο χρόνο στη ζωή τους και έχουν δει 200+ σειρές, ε φυσικό είναι να την θεωρούν μέτρια προς κακή. 

Προσπαθώ να καταλάβω την λογική σου μιας και έχω δει 50+ σειρές. Προσωπικά την συγκεκριμένη την βρίσκω άθλια και θα δικαιολογήσω παρακάτω, ωστόσο δεν βρίσκω την κάθε σειρά μέτρια προς κακή.

Κατά την άποψη μου πίσω απ' το σενάριο κρύβεται μία τρομερή ιδέα. Πιστεύω ότι κακώς κάνανε τέσσερις season σειρά και όχι 2 ταινίες. Αποτέλεσμα, γέμισε με ανούσια fillers και άθλιο δράμα προσπαθώντας να σε κάνει να δεθείς με ζόρι με τους χαρακτήρες. Οι διάλογοι γράφτηκαν απ' τον Φώσκολο τι φάση;
Η Tokio τι δουλειά είχε σε όλη την σειρά; Πρόσφερε κάτι σε όλο το team ή ήταν απλά για να <<ομορφαίνει>> την ατμόσφαιρα ; Προσπάθησαν και στο τέλος να δικαιολογήσουν με το origin story της ότι έχει τις όποιες ικανότητες τις οποίες δεν τις είδαμε πουθενά σε όλη την σειρά! Μου θύμισε αρκετά τους σχολιασμούς-δικαιολογίες του game of thrones στην τελευταία season

Θεωρώ ότι στην αρχή είναι μία σειρά μέτρια για να περάσεις την ώρα σου ωστόσο καταλήγει στο προς κακή όσο προχωράει!   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/12/2021 στις 9:57 ΠΜ, katergaris79 είπε

Έχουν μείνει 2 επεισόδια κι έχω ξενερώσει τόσο που πραγματικά βαριέμαι να τα δω.

σφιξε τα δοντια και προχωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το part 5 γενικα ειναι 20% προχωράει την ιστορια, 20-30% ασχετο δραμα (δλδ ειναι 5000 στρατιωτες απο εξω αλλα εμεις πινουμε ολοι μαζι ποτακι και γλενταμε μεσα) και 50-60% flashbacks / filler στο παρελθον.

ξεκαθαρα τα 3-4-5 parts θα μπορούσαν να ειναι 2 και να ειχε γινει πολυ πιο βατο σε ροη, αλλα επελεξαν το ξεχείλωμα αλα Hobbit και κουραζει πολυ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νταξ, και καλυτερη σειρα ολων των εποχων. λολ

Εμεις με την αδερφη μου που βλεπουμε τωρα την 5 ολοκληρη, μια χαρα γελαμε και διασκεδαζουμε. Μπαινουμε και στο tv time να δουμε κανα meme για το επεισοδιο που βλεπουμε, και ολα οκ.

Και το κλασικο νετφλιξ, επρεπε να παρουσιασει εναν "διαφορετικο" χαρακτηρα, η οποια δεν ειχε καμια επιπτωση στην υπολοιπη ιστορια (στην Μανιλα αναφερομαι)

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Και το κλασικο νετφλιξ, επρεπε να παρουσιασει εναν "διαφορετικο" χαρακτηρα, η οποια δεν ειχε καμια επιπτωση στην υπολοιπη ιστορια (στην Μανιλα αναφερομαι)

Πολυ σωστος. 

Κυριολεκτικα καμια συμβολη στην εξελιξη της σειρας. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...