Προς το περιεχόμενο

Η GoPro διαθέτει πλέον την τεχνολογία της σε τρίτους κατασκευαστές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H GoPro, ο γνωστός κατασκευαστής των ομώνυμων καμερών δράσης, αντιμετωπίζει σοβαρά οικονομικά προβλήματα το τελευταίο διάστημα, απόρροια των αναιμικών πωλήσεων αλλά και του αποτυχημένου εγχειρήματος εισόδου στην αγορά των drones.

Έτσι η εταιρεία αναγκάζεται να βρει νέους πόρους εσόδων, με τον πρώτο να ανακοινώνεται χθες και μέσω του οποίου η GoPro πλέον θα διαθέτει την τεχνολογία της (φακοί και αισθητήρες καμερών) σε τρίτους κατασκευαστές κάτι που γίνεται για πρώτη φορά στην ιστορία της [. Η πρώτη συμφωνία της GoPro γίνεται με την εταιρεία Jabil η οποία κατασκευάζει μια ευρεία γκάμα προϊόντων μεταξύ των οποίων και λύσεις για τηλεδιασκέψεις ή για την αστυνομία και μελλοντικά θα κυκλοφορήσει προϊόντα τα οποία αν και θα στηρίζονται στην τεχνολογία της GoPro, εντούτοις δε θα φέρουν την ονομασία της τουλάχιστον στο άμεσο μέλλον.

Οι δύο εταιρείες δεν είναι άγνωστες μεταξύ τους αφού είχαν συνεργαστεί το 2014 κατά την κυκλοφορία της Hero4. Η Jabil με έδρα τις Η.Π.Α, διαθέτει συνολικά 90 εργοστάσια σε 23 χώρες. Οι οικονομικοί όροι της συμφωνίας δεν δημοσιοποιήθηκαν. Ο κ. Irv Stein, αντιπρόεδρος της Jabil Optics, αναφέρει ότι σύμφωνα με έρευνες, υπάρχει έντονο ενδιαφέρον ειδικά σε επιχειρήσεις, για χρήση της τεχνολογίας των καμερών δράσης σε στρατιωτικούς χώρους, στην αστυνομία, στην πυροσβεστική, και σε επιχειρήσεις διάσωσης.

Για την ώρα δεν είναι γνωστό αν η GoPro θα προχωρήσει στη σύναψη παρόμοιων συμφωνιών και με άλλες εταιρείες, με τη μετοχή της εταιρείας να βρίσκεται πάντως στο χαμηλότερο σημείο όλων των εποχών.

TechCrunch


Δείτε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά να πάθει. Όχι δεν λέω πως θα κλείσει η εταιρεία η πως δεν έχει καλές κάμερες αλλά όταν με τα μισά λεφτά ή και με το 1/3 παίρνεις ισάξια προϊόντα τότε αυτή η πολιτική τιμών μόνο καλό δεν της έκανε. Δεν είναι όλες οι εταιρείες apple να βάζουν ο,τι τιμή θέλουν και πάλι να έχουν καλές πωλήσεις. Μακάρι να ξυπνήσει και να ρίξει τις τιμές γιατί καλως ή κακώς έχει καλή ποιότητα και ανάλυση.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα τους λυπηθούμε κιόλας.. Επί 10 χρόνια μας άρμεξαν λεφτά για 100 ζωές.

 

Xiaomi Yi - 70€

GoPro 3 Black - 440€ 

GoPro 4 Silver - 480€

Xiaomi 4K ΙΙ - 180€

GoPro 5 - 560€

 

Έχουν περάσει απ'τα χέρια μου όλες οι παραπάνω και ναι δε λέω, η gopro είχαν καλύτερη ποιότητα εικόνας(ειδικά σε low light). Αλλά σε καμία περίπτωση τόση διαφορά ώστε να δικαιολογεί το τιμολογιακό χάσμα. 

Κινέζος ftw. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, djdidi said:

Δε θα τους λυπηθούμε κιόλας.. Επί 10 χρόνια μας άρμεξαν λεφτά για 100 ζωές.

Xiaomi Yi - 70€

GoPro 3 Black - 440€ 

GoPro 4 Silver - 480€

Xiaomi 4K ΙΙ - 180€

GoPro 5 - 560€

Έχουν περάσει απ'τα χέρια μου όλες οι παραπάνω και ναι δε λέω, η gopro είχαν καλύτερη ποιότητα εικόνας(ειδικά σε low light). Αλλά σε καμία περίπτωση τόση διαφορά ώστε να δικαιολογεί το τιμολογιακό χάσμα. 

Κινέζος ftw. 

Αφου εχουν καλυτερη ποιοτητα εικονας και γενικοτερα ειναι ανωτερες, πως περιμενεις να πεσουν οι τιμες;

Ας εβγαζαν κατι αντιστοιχο κι αλλοι κατασκευαστες να την ανταγωνιστουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, djdidi είπε

Δε θα τους λυπηθούμε κιόλας.. Επί 10 χρόνια μας άρμεξαν λεφτά για 100 ζωές.

Xiaomi Yi - 70€

GoPro 3 Black - 440€ 

GoPro 4 Silver - 480€

Xiaomi 4K ΙΙ - 180€

GoPro 5 - 560€

Έχουν περάσει απ'τα χέρια μου όλες οι παραπάνω και ναι δε λέω, η gopro είχαν καλύτερη ποιότητα εικόνας(ειδικά σε low light). Αλλά σε καμία περίπτωση τόση διαφορά ώστε να δικαιολογεί το τιμολογιακό χάσμα. 

Κινέζος ftw. 

Κινέζος ftw δεν θα πει τίποτα.. Πήρα την firefly 8s της hawkeye με 70€ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και με τη ποιότητα και με τα αξεσουάρ..! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mjaros είπε

Στα 220 που πήρα την session 5 δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Yi 4k, runcam 3 με τα μισά λεφτά και ίσως λίγο καλύτερη μπαταρία. Τόνισα πως δεν βγάζει κακές κάμερες. Απλά όχι και πως δεν υπάρχουν εναλλακτικές στα ίδια επίπεδα με λιγότερα λεφτά. Επίσης είναι ανάλογα την χρήση. Σε άλλον μπορεί να έχει μεγαλύτερη σημασία η μπαταρία (που η session pro δεν τα πάει και καλά) και σε άλλον το stabilization. Γούστα είναι και είναι καλό να ρίξει τις τιμές της. 

 

Υ.Γ είχα την GoPro hero 4

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το που έσκασαν μύτη xiaomi και κάτι άλλες Κινεζιές Τhieye και SJcam με 100 ευρώ πάει πέταξε το πουλάκι. Δεν γίνετε να δίνεις 500 και 600 ευρώ για μια action κάμερα ρε παιδιά που το μόνο που κάνει είναι τραβάει βίντεο και τίποτα άλλο. Για φώτο δεν έκανε με την καμία. Βάζεις την τιμή στα 600 ευρώ κοντά δλδ με ένα Ηigh end smartphone. Kαι σαν να μην έφτανε αυτό έβγαλαν κιόλας και drone που η DJI εκεί κάνει πάρτι τα έχει και με μισή τιμή κιόλας...κάτσε ρε Gopro που πας ξυπόλυτη στα αγγούρια θα σε φάνε λάχανο. Δεν τα υπολόγισαν καλά απότι φαίνεται τις τιμές τις είχαν στο Θεό λες και έκαναν κάτι Premium και θα έτρεχε ο κόσμος σαν τρελός να τα αγοράζει. Εκτός από άτομα που ασχολούνται με αθλήματα extrem sports κτλπ γιατί να πάει ο άλλος να πάρει μια κάμερα που κάνει 500 - 600 ευρώ αφού μπορεί να βρει και με 100-150 κάτι αξιόλογο. Αυτά δεν τα σκέφτηκαν και τώρα πληρώνουν το μάρμαρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Sony action cam και τιποτα αλλο!
εχω την HDR-AS300 που δεν κυκλοφορει ελλαδα για περιεργο λογο και ειναι πολυ ανωτερη απο hero 5-6 
....και με περιπου 340 ευρω

Επεξ/σία από chriskirza
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, SeRGiOPaOk4 είπε

Κινέζος ftw δεν θα πει τίποτα.. Πήρα την firefly 8s της hawkeye με 70€ και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και με τη ποιότητα και με τα αξεσουάρ..! 

τσακίζουν οι Κινέζοι. Εγώ είχα δοκιμάσει μια καμερούλα thieye και ποιοτικά ήταν ισάξια με την gopro 4 που είχα. πούλησα την gopro πήρα άλλη και μου έμειναν και λεφτά κιόλας. γιατί δλδ να σκάσω 400 και 500 για gopro φίλε δεν μου περισσεύουν και άλλωστε η χρήση που την θέλω είναι μόνο για διακοπές καμία κατάδυση και τέτοια δεν είμαι κανένας surfer ούτε κάνω extreme sports να ζητάω την τελειότητα ντε και καλά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeorgeKalogeras είπε

Καλά να πάθει. Όχι δεν λέω πως θα κλείσει η εταιρεία η πως δεν έχει καλές κάμερες αλλά όταν με τα μισά λεφτά ή και με το 1/3 παίρνεις ισάξια προϊόντα τότε αυτή η πολιτική τιμών μόνο καλό δεν της έκανε. Δεν είναι όλες οι εταιρείες apple να βάζουν ο,τι τιμή θέλουν και πάλι να έχουν καλές πωλήσεις. Μακάρι να ξυπνήσει και να ρίξει τις τιμές γιατί καλως ή κακώς έχει καλή ποιότητα και ανάλυση.

Ακριβώς. 

1 ώρα πριν, mjaros είπε

Στα 220 που πήρα την session 5 δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Δεν έχεις δοκιμάσει Xiaomi

56 λεπτά πριν, neogeo1982 είπε

τσακίζουν οι Κινέζοι. Εγώ είχα δοκιμάσει μια καμερούλα thieye και ποιοτικά ήταν ισάξια με την gopro 4 που είχα. πούλησα την gopro πήρα άλλη και μου έμειναν και λεφτά κιόλας. γιατί δλδ να σκάσω 400 και 500 για gopro φίλε δεν μου περισσεύουν και άλλωστε η χρήση που την θέλω είναι μόνο για διακοπές καμία κατάδυση και τέτοια δεν είμαι κανένας surfer ούτε κάνω extreme sports να ζητάω την τελειότητα ντε και καλά 

Δεν τσακίζουν οι Κινέζοι. Η Xiaomi τσακίζει.

 

Συνεργασία με την Xiaomi πρέπει να κάνουν αν θέλουν να μείνουν στην αγορά. Όσο για απόδοση σε χαμηλό φωτισμό η 4Κ 2 δεν πιάνεται ούτε εκεί. Ήθελαν εξυπνάδες επειδή είχαν το μονοπώλιο σε στυλ θες και οθόνη? Πάρε έξτρα με άλλα 100 ευρώ. Θες να είναι και touch πάρε το νέο μοντέλο. Λες και δεν μπορούσαν να τα βάλουν από την αρχή. 

Εδώ είναι η παροιμία. Όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, nectons είπε

Ακριβώς. 

Δεν έχεις δοκιμάσει Xiaomi

Δεν τσακίζουν οι Κινέζοι. Η Xiaomi τσακίζει.

Συνεργασία με την Xiaomi πρέπει να κάνουν αν θέλουν να μείνουν στην αγορά. Όσο για απόδοση σε χαμηλό φωτισμό η 4Κ 2 δεν πιάνεται ούτε εκεί. Ήθελαν εξυπνάδες επειδή είχαν το μονοπώλιο σε στυλ θες και οθόνη? Πάρε έξτρα με άλλα 100 ευρώ. Θες να είναι και touch πάρε το νέο μοντέλο. Λες και δεν μπορούσαν να τα βάλουν από την αρχή. 

Εδώ είναι η παροιμία. Όποιος θέλει τα πολλά χάνει και τα λίγα. 

Το έχασαν το τρένο. ζητούσαν πολλά λεφτά για κάτι που το πολύ θα έπρεπε να κάνει 200 με 250. Για να πουλάς πρέπει να αγοράζει όλος ο κόσμος και όχι μόνο οι surfers οι σκιέρ και οι επαγγελματίες που κάνουν extreme sports. Έχασαν τον απλό πελάτη αυτόν που θα την πάρει για τις διακοπές του η να κάνει την πλάκα του. Δεν μπορεί να δίνει έτσι ο καθένας 400άρια και 500άρια ευρώ για να κάνει την πλάκα του. και μου βγάζουν gopro 6 στα 570 ευρώ και τι περίμεναν ότι θα σαρώσει σε πωλήσεις όταν η xiaomi που λες η 4k 2 κάνει το πολύ 200 ευρώ λιγότερο από τα μισά. Ε ας το φάνε στην μάπα λοιπόν και να βάλουν μυαλό αν έχουν σκοπό να βγάλουν νέο μοντέλο. Αν και απότι διαβάζω πάνε για κλείσιμο γενικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικό όλο αυτό που γίνεται, με τέτοιες τιμές. Πραγματικά είχα μια gopro hero 4 για λίγο καιρό και δεν έχει τίποτα καλύτερο απο κάτι άλλες κινέζικες που είναι πιο φθηνές. Ούτε τρομερή μου φάνηκε η εικόνα της ούτε τα χρώματα, φυσικά μιλάω πάντα σε σχέση με την τιμή της έτσι? Νομίζω ότι αν θέλεις κάτι πραγματικά ποιοτικό πας σε Sony. Η gopro νομίζω ότι απλά έχει το όνομα πλέον και για αυτό βαράει αβέρτα τις τιμές. Αν θέλεις κάτι στην ίδια περίπου απόδοση αλλά με μεγάλη διαφορά στην τιμή πας σε καμιά Xiaomi.

Επεξ/σία από Hatsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνοηστε το περιεχομενο.. Πως μπορει να μην εισαι ευχαριστημενος με τα 70 που εδωσες οταν σου παρεχει τα απαραιτητα 1080p60 και e-stabilizer δυστηχως ψιχαλιζε και δεν χρησημοποιησα το εξωτερικο μικροφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...