Προς το περιεχόμενο

Η GoPro διαθέτει πλέον την τεχνολογία της σε τρίτους κατασκευαστές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, djdidi είπε

Προφανώς και θα μιλήσω για επίσημες τιμές και όχι για τιμές από resalers μετά από 6 μήνες. Σου παραθέτω γεγονότα κ μιλάς για ασυναρτησίες. Μιλάω με βάση επίσημα στοιχεία και με βάση το τι βγήκε από την τσέπη μου τη στιγμή που αγόρασα. Δεν μου κάπνισε να γράψω 5 νούμερα. Με ένα google search θα επαληθεύσεις όσα διάβασες από εμένα.  

Φιλικά 

Μα φίλε μου κρίνω με το πόσο κάνουν σήμερα στην αγορά και εγώ έσκασα ένα σκασμό λεφτά για gopro 2-3 κλπ. άλλα βάζουμε τιμές που κάνουν τώρα, και εγώ είχα πάρει π.χ. το Playstation 3 στα 650 ευρώ, άλλα σε αντίστοιχο νήμα δεν θα λέω ότι είναι πανάκριβο, φωτιά κλπ. δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, karamela693 είπε

.πόσο να στην χρεώσουν πιο κάτω από τα 300 ευρώ??

τόσο ώστε να πουλάει και να μην φτάσει σε αυτήν την κατάντια που βρίσκεται οικονομικά τώρα;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν οι κινεζοι μπουν και στις δικες σας δουλειες, αντιγραψουν τι κανετε και το προσφερουν μετα κοψοχρονια, και οι δουλειες σου αρχισουν να χαροπαλευουν, μπορειτε να μπειτε εδω μεσα και να συνεχισετε να τους δινετε ψηφο εμπιστοσυνης.\Οσο σκεφτεστε σαν πελατες  μονο, κοιτωντας την τσεπη σας, τοσο θα συνεχιζεται το παραπανω φαινομενο... να βαζουμε στην ιδια προταση την xiaomi με την gopro.

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, VChris είπε

τόσο ώστε να πουλάει και να μην φτάσει σε αυτήν την κατάντια που βρίσκεται οικονομικά τώρα;)

Όταν ο μέσος χρήστης καλύπτεται π.χ. με την ποιότητα φωτογραφίας του κινητού του και δεν αγοράζει πλέον φωτογραφικές μηχανές και όλος ο κλάδος καταρρέει, δεν σημαίνει ότι οι φωτογραφικές μηχανές είναι ακριβές, άλλα ότι ο κόσμος απλά δεν νοιάζεται για καλύτερη ποιότητα εικόνας, χειρισμό, εργονομία, σκόπευτρα  κλπ......το ίδιο ισχύει και για τις action cameras. Π.χ. το βίντεο που έβαλε ο φίλος πιο πάνω από το γήπεδο είναι το λιγότερο τραγικό σε ποιότητα εικόνας για μένα, όχι 70 άλλα ούτε 20 ευρώ δεν θα έδινα για κάμερα με τέτοιο βίντεο. 

Υ.Γ. Στην εποχή που ζούμε όλα γίνονται γρήγορα, τα στάνταρτς πέφτουν και η ποιότητα πάει περίπατο, πονάνε τα μάτια μου κάθε φορά που μπαίνω στο Facebook από τις ανεστίαστες, θολές και γεμάτες θόρυβο φωτογραφίες που ανεβάζει ο κόσμος και τις θεωρεί και καλές μάλιστα....

Επεξ/σία από karamela693
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

οταν οι κινεζοι μπουν και στις δικες σας δουλειες, αντιγραψουν τι κανετε και το προσφερουν μετα κοψοχρονια, και οι δουλειες σου αρχισουν να χαροπαλευουν, μπορειτε να μπειτε εδω μεσα και να συνεχισετε να τους δινετε ψηφο εμπιστοσυνης.\Οσο σκεφτεστε σαν πελατες  μονο, κοιτωντας την τσεπη σας, τοσο θα συνεχιζεται το παραπανω φαινομενο... να βαζουμε στην ιδια προταση την xiaomi με την gopro.

Ελευθερη αγορα και καπιταλισμο δεν θελετε?

Ετσι κι αλλιως ως ελληνας δεν εχω να φοβηθω τιποτα σε μια χωρα που παραγει μονο σουβλακια και καφετεριες

Επεξ/σία από Ntinaras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Δεν σε βγάζω ψεύτη, άλλα μιλάμε για τώρα πόσο κάνουν, και τώρα παίρνεις από Ελλάδα Gorpo5 κάτω από 300 ευρώ....μην ξεχνάς ότι πριν χρόνια δεν είχε ανταγωνισμό η gorpo και χρέωνε ότι ήθελε. Πλέον η τιμή ειδικά της gopro5 στα 300 ευρώ και με άριστη σχεδόν παντού κρίνεται πολύ καλή. Έχει touch οθόνη υψηλής ανάλυσης, κορυφαίο βίντεο, κορυφαίο low light, το καλύτερο μενού στην αγορά, αδιαβροχοποίηση χωρίς εχτρα θήκη, κορυφαίο ήχο, άπειρες ρυθμίσεις, εξαιρετικό φακό, linear βίντεο χωρίς fisheye, έχτρα βοηθητική οθόνη μπροστά, φωνητικό έλεγχο, αρχείο βίντεο με flat profile για μετέπειτα επεξεργασία, φοβερή σταθεροποίηση, μεγάλο bitrate, raw αρχεία σε φωτογραφία....μόνο καφέ δεν κάνει, η πιο πλήρης action camera με διαφορά στην αγορά....πόσο να στην χρεώσουν πιο κάτω από τα 300 ευρώ??

Μαζί σου, στα 300 είναι μια χαρά. Ομως ξεκίνησε με 500+, πήγε 399 μόλις βγήκε η hero 6 και τώρα είναι στα 300. Επειδή πέρασαν όλες οι hero απτα χέρια μου και πριν λίγο καιρό σταμάτησα να εμπλέκω action cams στη δουλειά (γάμους, βαπτίσεις, events γενικα), θα σου συστήσω να δοκιμάσεις την 4Κ ΙΙ. Απλά δε θα πιστεύεις αυτό που αγόρασες, στην τιμή που το αγόρασες

Screenshot_20180323-184136.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, djdidi είπε

Για τις τιμές δεν το ξανασχολιάζω. Επίσης μίλησα για τον μέσο χρήστη. Όχι για κάποιον που σηκώνει 10 action cams ανά project. Για να λήγει το θέμα, αναγνωρίζω την ανωτερότητα των gopro σε σχεση με τις low budget κινεζιές. Δεν αναγνωρίζω την δυσαναλογία μεταξύ τιμής και απόδοσης. The end.

Μαζί σου, άλλα σκέψου ότι ο μέσος χρήστης καλύπτεται π.χ. και με την τραγική φωτογραφική μηχανή του κινητού του που την θεωρεί και κορυφαία μάλιστα, το αναφέρω αυτό διότι δεν ξέρεις τι ακούω στον δρόμο από κόσμοςόταν κουβαλάω την dslr/Mirrorless μαζί μου και τσάντα με φακούς....άντε τώρα να εξηγήσεις και να αναλύσεις....ε κάπως έτσι είναι σε μικρότερο βαθμό και εδώ με τις action cameras.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, karamela693 είπε

Όταν ο μέσος χρήστης καλύπτεται π.χ. με την ποιότητα φωτογραφίας του κινητού του και δεν αγοράζει πλέον φωτογραφικές μηχανές και όλος κλάδος καταρρέει, δεν σημαίνει ότι οι φωτογραφικές μηχανές είναι ακριβές, άλλα ότι ο κόσμος απλά δεν νοιάζεται για καλύτερη ποιότητα εικόνας, χειρισμό, εργονομία, σκόπευτρα  κλπ......το ίδιο ισχύει και για τις action cameras. Π.χ. το βίντεο που έβαλε ο φίλος πιο πάνω από το γήπεδο είναι το λιγότερο τραγικό σε ποιότητα εικόνας για μένα, όχι 70 άλλα ούτε 2-0 ευρώ δεν θα έδινα για κάμερα με τέτοιο βίντεο. 

Υ.Γ. Στην εποχή που ζούμε όλα γίνονται γρήγορα, τα στάνταρτς πέφτουν και η ποιότητα πάει περίπατο, πονάνε τα μάτια μου κάθε φορά που μπαίνω στο Facebook από τις ανεστίαστες, θολές και γεμάτες θόρυβο φωτογραφίες που ανεβάζει ο κόσμος και τις θεωρεί και καλές μάλιστα....

Δεν είναι το ίδιο με τις φωτογραφικές, δεν το βρίσκω σωστό παράδειγμα. Οι φωτογραφικές δέχονται πιέσεις από συσκευές άλλης κατηγορίας ενώ οι action cam της GoPro από action cam άλλων εταιρειών.

Στην πρώτη περίπτωση έχουμε τον κόσμο να επιλέγει άλλου είδους συσκευή για να καλύψει την ανάγκη του και στην δεύτερη να επιλέγει το προϊόν του ανταγωνισμού.

Ο κόσμος αγοράζει action cams λοιπόν, αλλά καλύπτεται με κατώτερη ποιότητα. θα έπρεπε να βγάλει και φτηνότερα προϊόντα η GoPro, είναι κάτι που το ζητούσε ο κόσμος χρόνια τώρα αλλά αυτή στα μάτια του κόσμου έβλεπε μόνο επαγγελματίες που είναι διατεθειμένοι να ξοδεέψουν μερικές εκατοντάδες ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαλιστα  και αφου  ειχαμε  παρελαση  ατομων που τις action  cam τις εχουν για να τραβανε την γιαγια τους και το σουβλακι που τρωνε .H'  που παντα ηθελαν αλλα δεν μπορουσαν να αποκτησουν μια go pro   και απλα βγαζουν κομπλεξ    ,κλασικες περιπτωσεις στα φορουμς και οχι  μονο .

Να πουμε εδω πως για  action χρηση ( πανω σε ποδηλατακια δεν ειναι action  χρηση )  η Go Pro  ηταν και ειναι μονοδρομος .Κανεις σοβαρος  δεν παει σε κατι αλλο  .

Τωρα κατι "τσιν τσαν τσον " και υπολοιπες σκουπιδοκαμερες που αναφερθηκαν ειναι πολυ καλες για τα παραδειγματα που αναφερα αλλα   ειναι κατ'ευφημισμο action καμερες .

Aρα η μαζα που θελει  απλα να τραβαει καποια πλανα στην καθημερινοτητα τους  ικανοποιειται με πολυ φτηνοτερες και φυσικα υποδυεστερες λυσεις  η' πολυ απλα χρησιμοποιει ενα high end smartphone και τραβαει αξιοπρεπεστατα video για αυτη την χρηση .  Αυτο  ειναι και η κυρια αιτια της καθιζησης των πωλησεων της εταιρειας και οι υπολοιποι πλην αυτων που εχουν καβουρια στις  τσεπες παιρνουν τις αρκετα προσιτες πλεον go pro . 

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, djdidi είπε

Μαζί σου, στα 300 είναι μια χαρά. Ομως ξεκίνησε με 500+, πήγε 399 μόλις βγήκε η hero 6 και τώρα είναι στα 300. Επειδή πέρασαν όλες οι hero απτα χέρια μου και πριν λίγο καιρό σταμάτησα να εμπλέκω action cams στη δουλειά (γάμους, βαπτίσεις, events γενικα), θα σου συστήσω να δοκιμάσεις την 4Κ ΙΙ. Απλά δε θα πιστεύεις αυτό που αγόρασες, στην τιμή που το αγόρασες

Screenshot_20180323-184136.png

Δεν διαφωνώ σε τίποτα σε όσα λες, μα έχω την YI 4K+, είναι πολύ καλή άλλα δεν είναι gopro 6.!!!χαχα
και πάλι επειδή είναι πράγματι καλή κάνει και 300 ευρώ, δεν την λες φτηνή, είδες ότι ακόμη και ο ''κινέζος'' μόλις βγάλει κάτι καλό αμέσως ανεβάζει την τιμή!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, bahamut_zero είπε

οταν οι κινεζοι μπουν και στις δικες σας δουλειες, αντιγραψουν τι κανετε και το προσφερουν μετα κοψοχρονια, και οι δουλειες σου αρχισουν να χαροπαλευουν, μπορειτε να μπειτε εδω μεσα και να συνεχισετε να τους δινετε ψηφο εμπιστοσυνης.\Οσο σκεφτεστε σαν πελατες  μονο, κοιτωντας την τσεπη σας, τοσο θα συνεχιζεται το παραπανω φαινομενο... να βαζουμε στην ιδια προταση την xiaomi με την gopro.

Να κάνω μια επισφαλή μαντεψιά οτι είσαι από αυτούς που πιστεύουν πως οι δημόσιοι υπάλληλοι και ο Τσίπρας ευθύνονται για την κατάντια της Ελλάδας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Μαλιστα  και αφου  ειχαμε την παρελαση  ατομων που τις action  cam τις εχουν για να τραβανε την γιαγια τους και το σουβλακι που τρωνε .H'  που παντα ηθελαν αλλα δεν μπορουσαν να αποκτησουν μια go pro   και απλα βγαζουν κομπλεξ    ,κλασικες περιπτωσεις στα φορουμς και οχι  μονο .

Να πουμε εδω πως για  action χρηση ( πανω σε ποδηλατακια δεν ειναι action  χρηση )  η Go Pro  ηταν και ειναι μονοδρομος .Κανεις σοβαρος  δεν παει σε κατι αλλο  .

Τωρα κατι "τσαν τσαν τσον " και υπολοιπες σκουπιδοκαμερες που αναφερθηκαν ειναι πολυ καλες για τα παραδειγματα που αναφερα αλλα   ειναι κατ'ευφημισμο action καμερες .

Aρα η μαζα που θελει  απλα να τραβαει καποια πλανα στην καθημερινοτητα τους  ικανοποιειται με πολυ φτηνοτερες και φυσικα υποδυεστερες λυσεις  και οι υπολοιποι πλην αυτων που εχουν καβουρια στις  τσεπες παιρνουν τις αρκετα προσιτες πλεον go pro . 

Δεν θα μπορούσα να τα πω καλύτερα!!

7 λεπτά πριν, VChris είπε

Δεν είναι το ίδιο με τις φωτογραφικές, δεν το βρίσκω σωστό παράδειγμα. Οι φωτογραφικές δέχονται πιέσεις από συσκευές άλλης κατηγορίας ενώ οι action cam της GoPro από action cam άλλων εταιρειών.

Στην πρώτη περίπτωση έχουμε τον κόσμο να επιλέγει άλλου είδους συσκευή για να καλύψει την ανάγκη του και στην δεύτερη να επιλέγει το προϊόν του ανταγωνισμού.

Ο κόσμος αγοράζει action cams λοιπόν, αλλά καλύπτεται με κατώτερη ποιότητα. θα έπρεπε να βγάλει και φτηνότερα προϊόντα η GoPro, είναι κάτι που το ζητούσε ο κόσμος χρόνια τώρα αλλά αυτή στα μάτια του κόσμου έβλεπε μόνο επαγγελματίες που είναι διατεθειμένοι να ξοδεέψουν μερικές εκατοντάδες ευρώ.

Να βγάλει φτηνότερα προιόντα μαζί σου, άλλα να ρίξει την τιμή πιο κάτω από τα 300 π.χ. της gopro5 επειδή ο κάθε τυχάρπαστος Κινέζος βγάζει action camera ''σκουπίδι'' στα 50-100 ευρώ δεν συμφωνώ. Μόνοι oi YI είναι πραγματικά καλές κάμερες άλλα αν δεις π.χ. την Yi4k+ πάει και αυτή στα 300 ευρώ....

Επεξ/σία από karamela693
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

 

Να πουμε εδω πως για  action χρηση ( πανω σε ποδηλατακια δεν ειναι action  χρηση )  η Go Pro  ηταν και ειναι μονοδρομος .Κανεις σοβαρος  δεν παει σε κατι αλλο  

Το διάβασε η dji και χαμογέλασε.. Ωστόσο στα υπόλοιπα συμφωνώ. 

Επεξ/σία από djdidi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Να βγάλει φτηνότερα προιόντα μαζί σου, άλλα να ρίξει την τιμή πιο κάτω από τα 300 π.χ. της gopro5 επειδή ο κάθε τυχάρπαστος Κινέζος βγάζει action camera ''σκουπίδι'' στα 50-100 ευρώ δεν συμφωνώ.

Ναι ΟΚ, δεν το έθεσα σωστά στο πρώτο μου post. Αυτό που πρέπει να κοστίζει 500 ας κοστίζει 500, κανένα πρόβλημα. Απλά το ζήτημα είναι ότι η ανάγκη για προϊόν των 100 είναι μεγαλύτερη στην αγορά.

Και να θέσω ένα πραγματικό παράδειγμα, προς τον Fotis13 κυρίως, θέλω για το καλοκαίρι να πάρω μια action cam για την 6χρονη ανηψιά μου, για το κράνος της όταν κάνει ποδήλατο και για να βιντεοσκοπεί τα ψαράκια όταν κάνει μπάνιο στη θάλασσα. Τί να της πάρω? GoPro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, VChris είπε

Ναι ΟΚ, δεν το έθεσα σωστά στο πρώτο μου post. Αυτό που πρέπει να κοστίζει 500 ας κοστίζει 500, κανένα πρόβλημα. Απλά το ζήτημα είναι ότι η ανάγκη για προϊόν των 100 είναι μεγαλύτερη στην αγορά.

Και να θέσω ένα πραγματικό παράδειγμα, προς τον Fotis13 κυρίως, θέλω για το καλοκαίρι να πάρω μια action cam για την 6χρονη ανηψιά μου, για το κράνος της όταν κάνει ποδήλατο και για να βιντεοσκοπεί τα ψαράκια όταν κάνει μπάνιο στη θάλασσα. Τί να της πάρω? GoPro?

Οχι  φιλε να μην της παρεις go pro  ειναι overkill για αυτη την χρηση .Αυτο ειπα και εγω .

Αλλο αυτο και αλλο οτι  " με πολυ πιο φτηνες λυσεις κανεις τα ιδια και  καλυτερα   σε σχεση με τις go pro" .

 Αυτος ειναι ευσεβης ποθος δεν εχει σχεση με την πραγματικοτητα δεν ισχυει σχεδον για κανενα προιον και δεν θα ισχυσει ποτε .

Εκει ειναι η ενσταση μου .

Σε ολα τα πραγματα υπαρχουν διαβαθμισεις  ,premium καθως και mid -low range  προιοντα .

Ολα τα υπολοιπα ειναι μπουρδολογιες ανευ ουσιας για να δικαιολογησουν τις περισσοτερες φορες την οικονομικη αδυναμια .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...