Προς το περιεχόμενο

Η GoPro διαθέτει πλέον την τεχνολογία της σε τρίτους κατασκευαστές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Hetfield είπε

Αφου εχουν καλυτερη ποιοτητα εικονας και γενικοτερα ειναι ανωτερες, πως περιμενεις να πεσουν οι τιμες;

Ας εβγαζαν κατι αντιστοιχο κι αλλοι κατασκευαστες να την ανταγωνιστουνε.

Η Yi 4k II δεν την βλέπει καν την gopro5 στα μισά λεφτά. 4k/60fps με 220€. Η GoPro ξερεις τι δινει στα 220; Την session. Δεν μπαινω καν στη διαδικασία να αναφέρω specs. Ο μέσος καταναλωτής ψάχνει το bang for the buck. Εννοείται οτι πρέπει να πέσουν οι τιμές των gopro, δεν θα έπρεπε να είναι δυσνόητο. Μίλησα για σύγκριση μεταξύ των μοντέλων που έχω δουλέψει. Μπες youtube δες sample clips απτην xiaomi 4K II και βγάλε μόνος σου συμπέρασμα για το αν αξίζει η gopro τα διπλά λεφτά. Με τα 600e της "σκέτης" gopro μπορεις να πάρεις καμερα+gimbal και θα σου μείνουν κ λεφτά για 5 έξτρα μπαταρίες.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Νομίζω υπάρχει μια υπερβολή στα σχόλια, οι τιμές των Gopro αυτή την στιγμή και από Ελλάδα με διετή εγγύηση είναι 300 για την gopro5 και 400 για την gopro6, ενώ στο εξωτερικό τις βρίσκεις και φτηνότερα π.χ. το Ισπανικό Amazon είχε για πολύ καιρό την gorpo5 στα 250 ευρώ με μεταφορικά για Ελλάδα και διετή εγγύηση, πόσο πιο κάτω να στην βάλει?
Μια χαρά τιμές έχει για αυτά που προσφέρουν, απλά όταν ο μέσος χρήστης κάνει την δουλειά του με 60-70 ευρώ ε φυσικά δεν θα δώσει 200-300-400 ευρώ. Προσωπικά έχω την gopro5, πήρα την Gopro6 και έχω και την Xiaomi YI 4k+....πολύ καλή η YI (που δεν είναι και φτηνή 300 ευρώ στην Ελλάδα), πολύ καλή ποιότητα εικόνας, άλλα θέλει θήκη για να είναι αδιάβροχη, ενώ η gopro δεν χρειάζεται και ο ήχος της gopro είναι αιώνες μπροστά από την Yi, ενώ και η ποιότητα εικόνας, Low light και σταθεροποίηση είναι ανώτερα, συνολικά αξίζουν την διαφορά χρημάτων που κάνουν σε σχέση με τις YI4K. Πλέον την YI 4K+ την έχω μόνο για back up.
Σίγουρα θα μπορούσε να είναι λίγο φτηνότερες άλλα συγγνώμη έχω δοκιμάσει ένα σκασμό action cameras (από κινέζικες των 50-60 ευρώ έως ακριβές sony που ήταν για τα πανηγύρια και ένα σωρό άλλες). Και καμία δεν μπορεί να πλησιάσει το συνολικό πλήρες πακέτο και την προσοχή στην λεπτομέρεια των Gorpo, και δυστυχώς όταν θέλεις το καλύτερο το πληρώνεις. 

Υ.Γ. Δείτε ακόμα π.χ. το μενού των go pro 5/6 σε σύγκριση με τα αστεία μενού άλλων action cameras και θα καταλάβετε... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Η εικονα ειναι κακη μεν, αλλα για 70 ευρω ειναι καλα.

ποια καμερα ειναι?

Hawkeye firefly 8s ισχυει οτι δεν ειναι καλη η εικονα αλλα ελαχιστες αν οχι σχεδον καμια κινεζικη δεν εχει καλη ποιοτητα σε βραδινη ληψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mjaros είπε

Στα 220 που πήρα την session 5 δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Xωρίς παρεξήγηση, αλλα νομίζω δεν το έψαξες καλά.. Xiaomi yi με 65€. Με σωστά settings βγάζει κλάσεις ανώτερο βίντεο από τη session. Ακόμα και στο auto. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, djdidi είπε

Η Yi 4k II δεν την βλέπει καν την gopro5 στα μισά λεφτά. 4k/60fps με 220€. Η GoPro ξερεις τι δινει στα 220; Την session. Δεν μπαινω καν στη διαδικασία να αναφέρω specs. Ο μέσος καταναλωτής ψάχνει το bang for the buck. Εννοείται οτι πρέπει να πέσουν οι τιμές των gopro, δεν θα έπρεπε να είναι δυσνόητο. Μίλησα για σύγκριση μεταξύ των μοντέλων που έχω δουλέψει. Μπες youtube δες sample clips απτην xiaomi 4K II και βγάλε μόνος σου συμπέρασμα για το αν αξίζει η gopro τα διπλά λεφτά. Με τα 600e της "σκέτης" gopro μπορεις να πάρεις καμερα+gimbal και θα σου μείνουν κ λεφτά για 5 έξτρα μπαταρίες.  

Η gopro 5 κάνει 300 και η 6 400 που τα είδες τα 600???
Για τον τραγικό ήχο της YI θα μας πείς κάτι?? ή ότι θέλει έχτρα θήκη για αδιαβροχοποίηση που κάνει τον ήχο ακόμα πιο μουντό..για την σταθεροποίηση που επίσης είναι κακή?? και ακριβή είναι στα 220 ευρώ η yi4k (και χωρίς θήκη οπότε βάλε και άλλα λεφτά) όταν η gopro5 κάνει 300......είπαμε ακριβές οι gopro άλλα μην τα ισοπεδώνουμε όλα και κυρίως μην γράφουμε ανακρίβειες. 

Επεξ/σία από karamela693
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, chriskirza είπε

Sony action cam και τιποτα αλλο!
εχω την HDR-AS300 που δεν κυκλοφορει ελλαδα για περιεργο λογο και ειναι πολυ ανωτερη απο hero 5-6 
....και με περιπου 340 ευρω

Είχσ κ γω μια sony των 250 ευρώ. Λευκή μακρόστενη,μου διαφεύγει το όνομα. Άριστο flat βίντεο, λουκουμάκι έτοιμο για edit. Αλλά με απογοήτευσε η εφαρμογή της. Και για iOS & android , όσο και η σουίτα για τον υπολογιστή. Κ ηταν ο λογος που την εδωσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, djdidi είπε

Δε θα τους λυπηθούμε κιόλας.. Επί 10 χρόνια μας άρμεξαν λεφτά για 100 ζωές.

 

Xiaomi Yi - 70€

GoPro 3 Black - 440€ 

GoPro 4 Silver - 480€

Xiaomi 4K ΙΙ - 180€

GoPro 5 - 560€

 

Έχουν περάσει απ'τα χέρια μου όλες οι παραπάνω και ναι δε λέω, η gopro είχαν καλύτερη ποιότητα εικόνας(ειδικά σε low light). Αλλά σε καμία περίπτωση τόση διαφορά ώστε να δικαιολογεί το τιμολογιακό χάσμα. 

Κινέζος ftw. 

Που τις είδες αυτές τις τιμές για gopro5??? και κάτω από 300 κάνει στην Ελλάδα ενώ από εξωτερικό την βρίσκεις και και κοντά στα 240-250....

Υ.Γ. Προσωπικά πήρα και δεύτερη Gorpo 5 (Almost New) από Amazon Uk στα 190 ευρώ με μεταφορικά με διετή εγγύηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Η gopro 5 κάνει 300 και η 6 400 που τα είδες τα 600???
Για τον τραγικό ήχο της YI θα μας πείς κάτι?? ή ότι θέλει έχτρα θήκη για αδιαβροχοποίηση που κάνει τον ήχο ακόμα πιο μουντό..για την σταθεροποίηση που επίσης είναι κακή?? και ακριβή είναι στα 220 ευρώ η yi4k (και χωρίς θήκη οπότε βάλε και άλλα λεφτά) όταν η gopro5 κάνει 300......είπαμε ακριβές οι gopro άλλα μην τα ισοπεδώνουμε όλα και κυρίως μην γράφουμε ανακρίβειες. 

Έτυχε να βρίσκομαι Αγγλία τέλη Σεπτέμβρη σε επίσημο launch event της hero 6, σε μεγάλη αλυσίδα της χώρας. H τιμή ήταν 499£. Κάνε τη μετατροπή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, djdidi είπε

Xωρίς παρεξήγηση, αλλα νομίζω δεν το έψαξες καλά.. Xiaomi yi με 65€. Με σωστά settings βγάζει κλάσεις ανώτερο βίντεο από τη session. Ακόμα και στο auto. 

Βγάζει 4κ η yi και έχει και σταθεροποίηση??? Φαντάζομαι είναι και αδιάβροχη και χωρίς θήκη....

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, SeRGiOPaOk4 είπε

Hawkeye firefly 8s ισχυει οτι δεν ειναι καλη η εικονα αλλα ελαχιστες αν οχι σχεδον καμια κινεζικη δεν εχει καλη ποιοτητα σε βραδινη ληψη 

Δεν ειναι η βραδινη ληψη, ειναι το σαπιο dynamic range, το rolling shutter και μαλλον δεν ειναι και κανονικο 1080 αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, karamela693 είπε

Που τις είδες αυτές τις τιμές για gopro5??? και κάτω από 300 κάνει στην Ελλάδα ενώ από εξωτερικό την βρίσκεις και και κοντά στα 240-250....

Υ.Γ. Προσωπικά πήρα και δεύτερη Gorpo 5 (Almost New) από Amazon Uk στα 190 ευρώ με μεταφορικά με διετή εγγύηση....

Φίλε μου μιλάω για launch prices και για τιμές που αγόρασα ο ίδιος τις συσκευές που αναφέρω, ελάχιστα 24ωρα μετά την επίσημη κυκλοφορία τους. Ειδικά στην Ελλάδα και ειδικά οι τιμές της σειράς 4 ήταν ευρωπαϊκό ρεκόρ.

Τα θυμάμαι σαν σήμερα:

Hero 4 silver surf edition 449€ πλαίσιο 

Hero 3 black 479€ media markt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, djdidi είπε

Έτυχε να βρίσκομαι Αγγλία τέλη Σεπτέμβρη σε επίσημο launch event της hero 6, σε μεγάλη αλυσίδα της χώρας. H τιμή ήταν 499£. Κάνε τη μετατροπή..

Φίλε μιλάς για επίσημες τιμές. Οι τιμές στα καταστήματα είναι 400 ευρώ για gopro 6 στην Ελλάδα, δεν μιλάω καν για εξωτερικό. Μπείτε στο skroutz και ρίξτε μια ματιά. Δεν έχω κάτι μαζί σου, και συγγνώμη κιόλας, άλλα διάβασα τα σχόλια γενικώς και τέτοιες ασυναρτησίες και ανακρίβειες είχα χρόνια να διαβάσω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, karamela693 είπε

Φίλε μιλάς για επίσημες τιμές. Οι τιμές στα καταστήματα είναι 400 ευρώ για gopro 6 στην Ελλάδα, δεν μιλάω καν για εξωτερικό. Μπείτε στο skroutz και ρίξτε μια ματιά. Δεν έχω κάτι μαζί σου, και συγγνώμη κιόλας, άλλα διάβασα τα σχόλια γενικώς και τέτοιες ασυναρτησίες και ανακρίβειες είχα χρόνια να διαβάσω. 

Προφανώς και θα μιλήσω για επίσημες τιμές και όχι για τιμές από resalers μετά από 6 μήνες. Σου παραθέτω γεγονότα κ μιλάς για ασυναρτησίες. Μιλάω με βάση επίσημα στοιχεία και με βάση το τι βγήκε από την τσέπη μου τη στιγμή που αγόρασα. Δεν μου κάπνισε να γράψω 5 νούμερα. Με ένα google search θα επαληθεύσεις όσα διάβασες από εμένα.  

Φιλικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, djdidi είπε

Φίλε μου μιλάω για launch prices και για τιμές που αγόρασα ο ίδιος τις συσκευές που αναφέρω, ελάχιστα 24ωρα μετά την επίσημη κυκλοφορία τους. Ειδικά στην Ελλάδα και ειδικά οι τιμές της σειράς 4 ήταν ευρωπαϊκό ρεκόρ.

Τα θυμάμαι σαν σήμερα:

Hero 4 silver surf edition 449€ πλαίσιο 

Hero 3 black 479€ media markt

Δεν σε βγάζω ψεύτη, άλλα μιλάμε για τώρα πόσο κάνουν, και τώρα παίρνεις από Ελλάδα Gorpo5 κάτω από 300 ευρώ....μην ξεχνάς ότι πριν χρόνια δεν είχε ανταγωνισμό η gorpo και χρέωνε ότι ήθελε. Πλέον η τιμή ειδικά της gopro5 στα 300 ευρώ και με άριστη σχεδόν παντού κρίνεται πολύ καλή. Έχει touch οθόνη υψηλής ανάλυσης, κορυφαίο βίντεο, κορυφαίο low light, το καλύτερο μενού στην αγορά, αδιαβροχοποίηση χωρίς εχτρα θήκη, κορυφαίο ήχο, άπειρες ρυθμίσεις, εξαιρετικό φακό, linear βίντεο χωρίς fisheye, έχτρα βοηθητική οθόνη μπροστά, φωνητικό έλεγχο, αρχείο βίντεο με flat profile για μετέπειτα επεξεργασία, φοβερή σταθεροποίηση, μεγάλο bitrate, raw αρχεία σε φωτογραφία....μόνο καφέ δεν κάνει, η πιο πλήρης action camera με διαφορά στην αγορά....πόσο να στην χρεώσουν πιο κάτω από τα 300 ευρώ??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, karamela693 είπε

Η gopro 5 κάνει 300 και η 6 400 που τα είδες τα 600???
Για τον τραγικό ήχο της YI θα μας πείς κάτι?? ή ότι θέλει έχτρα θήκη για αδιαβροχοποίηση που κάνει τον ήχο ακόμα πιο μουντό..για την σταθεροποίηση που επίσης είναι κακή?? και ακριβή είναι στα 220 ευρώ η yi4k (και χωρίς θήκη οπότε βάλε και άλλα λεφτά) όταν η gopro5 κάνει 300......είπαμε ακριβές οι gopro άλλα μην τα ισοπεδώνουμε όλα και κυρίως μην γράφουμε ανακρίβειες. 

Για τις τιμές δεν το ξανασχολιάζω. Επίσης μίλησα για τον μέσο χρήστη. Όχι για κάποιον που σηκώνει 10 action cams ανά project. Για να λήγει το θέμα, αναγνωρίζω την ανωτερότητα των gopro σε σχεση με τις low budget κινεζιές. Δεν αναγνωρίζω την δυσαναλογία μεταξύ τιμής και απόδοσης. The end.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...