Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα!τρεχω ML 10.8.3 στο pc της υπογραφης μου,θελω ν αγορασω καποια usb καρτα ηχου ωστε να κρατησω οσο το πιο δυνατον "native" το λειτουργικο (χωρις πολλα επιπροσθετα kext) και ισως για καλυτερη ποιοτητα ηχου απ οτι εχω τωρα με την onboard (ALC1200) ... εχω δει τη συγκεκριμενη :  http://www.e-shop.gr/product?id=PER.540204  και θελω να ρωτησω αν ξερετε για το κατα ποσο ειναι συμβατη και δουλευει out of the box με ML 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα snow leopard iatkos τα περασα σε δυο partition, το ειδα απο ξενο σαιτ, οπου προτεινε τη δημιουργια 2 ισοδυναμων σε χωρητικοτητα partition, το ενα με ονομασια OSX_Main και το αλλο OSX_Backup, το OSX_Backup χρησιμοποιειται απο το Time Machine ειναι για να διατηρει τα αρχεια και τις ρυθμισεις σε προγενεστερα σημεια,

αν θελω στο μελλον να αλλαξω το μεγεθος του OSX_Backup τοτε αυτο μπορει να γινει;

 

ελυσα το θεμα με το card reader δουλευει κανονικα τωρα βρηκα το καταλληλο kext και απομενει μονο το wi-fi

 

οταν εμφανιζοταν το panic εμπαινα σε safe mode με την εντολη -x και εσβηνα kext που δημιοργουσαν προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να εγκαταστησω λειτουργικο mac στον υπολογυστη μου? ο οποιος αποτελειται απο:

μητρικη: P5KPL-VM ,  επεξεργαστής: Core2Duo E7200   και για καρτα γραφικων μια Nvidia 6200LE αλλα εαν ειναι αυτην το προβλημα μπορω να την αλλαξω

 

και εαν γινεται να μου προτεινεται και ποια εκδοση αν μπορειται. ευχαριστω προκαταβολικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Snow Leopard (10.6) μπαινει σιγουρα επανω με αυτη τη καρτα γραφικων αλλα ισως ειναι ψιλοαργο

Ισως εχεις ενα θεμα με το ethernet LAN αλλα λυνεται ευκολα αν και δε νομιζω γιατι απ οτι ειδα το LAN ειναι Atheros family που συνηθως υποστηριζεται απο OSX.

Ο επεξεργαστης υποστηριζεται ανετα.

Εδω καποιος λεει οτι τρεχει σε 10.7 Lion για τη συγκεκριμενη μητρικη

http://www.insanelymac.com/forum/topic/282137-p5kpl/

 

Το σιγουρο ειναι οτι με προσπαθεια (εξαρταται απο την ορεξη που θα εχεις) θα δουλεψει καλα

 

Αν θες 10.8.3 τελευταια εκδοση (mountain lion) (να βαλεις το IATKOS ML2) πρεπει να αλλαξεις την καρτα σε NVIDIA 9600GT τουλαχιστο η καλυτερη της 9600 παλι σε  NVIDIA. Με 9600GT τρεχει καλα (ετσι το τρεχω εγω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω χρόνια τώρα το σύστημα με αναβαθμίσεις προς το καλύτερο. Έχω επάνω τώρα 10.8.3 και το μηχάνημα είναι το z77-ds3h rev. 1.1 και την 560ti.ολα τα setup πήγαιναν καλά. Μετά από καιρό είπα να κάνω μια καθαρή εγκατάσταση. Στην προηγούμενες έβαζα στο boot. GraphicsEnabler=No και πήγαινε μία χαρά. Τώρα έχω το εξής πρόβλημα. Πάει να ξεκινήσει αλλά μετά βγάζει μαύρη οθόνη. Της ρύθμισης στο bios της έχω ελέγξει αλλά τίποτα. Στο usb έχω το τελευταίο 10.8.3 με unibeast τη με προτείνετε.<br><br>

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia Apple

 

 

Και κάτι ακόμα έχω διαβάσει για vt-d=Disabled αυτό όμως δεν το βλέπω στο bios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην 560ti καλύτερα να έχεις GraphicsEnabler=Yes, (τουλάχιστον μέχρι το 10.8.2 σε εμένα λειτουργούσε καλύτερα)

το vt-d οπωσδήποτε Disable από το bios και αυτό αρκεί όπως σωστά λες,

και προσοχή στο VoodooHDA κάνει διένεξη όταν συνυπάρχει με το AppleHDA

κάτι ακόμα να είσαι σωστά συνδεμένος στην κάρτα γραφικών στην θέση 1..

αν όλα αυτά είναι οκ δεν έχεις κανένα λόγο να έχεις μαύρη οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vt-d=Disabled ποιο είναι? Intel Virtualization Technology αυτό είναι?<br><br><br>

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia<br>

Πάω για εγκατάσταση με Intel vga για αρχή και μετά το αλλάζω να δούμε και έτσι.

 

 

 

Και κάτι ακόμα ρεκόρ παιδιά.

Για τους σκληρούς ntfs fat32

Ποιο πρόγραμμα χρησιμοποιείτε για να τους βλέπει και να μεταφέρει αρχεία?

 

Epic fail πριν λίγες μέρες άλλαξα κάτι και έβαλα τελικά σε λάθος θέση το dvi. Αυτό ήταν το πρόβλημα. Να σε καλά movie για μια ακόμα φορά

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα μια ακομα ερωτήσει . βλεπω οτι και πριν κανω το format ξαφνικά το μηχάνημα κόλλαγε . και τωρα μου κανε τετιοια χαζά. πως μπορω να τσεκάρω απο τι γίνετε ? νομιζω αυτο το κανει απο τον εξωτερικο σκληρό που έχω , αυτο εγω εχω παρατηρήσει . δεν ξερω ομως γιαυτο ρωτάω μήπως υπαρχει μετα κατι που να το ελέγχει. πριν ειχα βαλει tuxera τώρα εβαλα paragon αλλα και τα 2 στην διαχείριση τους βλεπω να τρωνε πολλούς πόρους εχω δει κατι 250 % εδω μηπως ειναι ολο το λάθος. εσυ movie που έχεις dual boot και σίγουρα εχεις κάποιο σκληρο σε ntfs or fat τη προγραμμα έχεις με ποιο είσαι ικανοποιημένος. καλημερα σε ολο το forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνιμα δεν έχω κανένα επάνω στον υπολογιστή... έχω έναν εξωτερικό σκληρό και έχω κάνει 2 partition το ένα για osx το άλλο για windows.. αν υπάρχουν κοινά αρχεία π.χ μουσική η ταινίες είναι σε cloud η σε eXfat δισκο,Άρα δεν έχω την ανάγκη κανενός από τα δυο αν όμως μια στο τόσο παραστεί,τότε μόνο τo Paragon,το οποίο μόλις κάνω την δουλειά μου το απεγκαθιστω γιατί ξέρω ότι σε βάθος χρόνου θα μου βγάλει πρόβλημα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

<p>Μετα ομως χρειαζομε να τρεξω και το unibeast για το usb?</p>

Πως μπορω να φτιαξω ενα usb unibeast χωρις macbook;

Επεξ/σία από georsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Μετα ομως χρειαζομε να τρεξω και το unibeast για το usb?</p>

Πως μπορω να φτιαξω ενα usb unibeast χωρις macbook;

Βαλε Iatkos ML2 (μπανει ανετα στη πλατφορμα που εχει στην υπογραφη σου) και θα φτιαξεις εκει unibeast για τα παιρετερω.

το θεμα ειναι πως θα μπουταρεις το stickaki που θα φτιαξεις να το κανεις bootable.

ισως με καποιον bootloader απο cd rom 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...