Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε παιδιά η μέθοδος του Γάλλου για το yosemite κολλάει στην εντολή "applekeystore starting..." πριν καλά καλά ξεκινήσει η εγκατάσταση.

Μόνο σε μένα γίνεται αυτό ρε γαμ; (σε Fujitsu AH552/SL)

H δε μέθοδος του unibeast πρέπει να είναι και πολύ beta ακόμα γιατί ενώ ολοκληρώθηκε κάνει instant reboot.

Μήπως τελικά να βάλω clover;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά η μέθοδος του Γάλλου για το yosemite κολλάει στην εντολή "applekeystore starting..." πριν καλά καλά ξεκινήσει η εγκατάσταση.

Μόνο σε μένα γίνεται αυτό ρε γαμ; (σε Fujitsu AH552/SL)

H δε μέθοδος του unibeast πρέπει να είναι και πολύ beta ακόμα γιατί ενώ ολοκληρώθηκε κάνει instant reboot.

Μήπως τελικά να βάλω clover;

Όχι δεν συμβαίνει μόνο σ'εσενα.

:-) ναι να βάλεις clover.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την Radeon HD 4650 ασχολείτε κανένας? (Όχι mobility)

 

Οι 10.9.4 δεν παίζουν σε 10.10, και όταν είχα κάνει edit των kext για 10.9.3 & 10.9.4 που είχα δεί πιο παλία, δεν κατάλαβα τι αλλαγές είχαν κάνει αυτοί που το έφτιαξαν και έπαιζε..

 

Μήπως πρέπει να κοιτάξω κάτι πιο συγκεκριμένο? (Πέρα απο το ID φυσικά).

 

- Edit. Οκ, λύθηκε το θέμα. Όποιος χρειάζεται kexts για την παραπάνω καρτα, ας χτυπήσει ενα pm.

Επεξ/σία από dazoo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω πληρως λειτουργικο OSX maverics 10.9.3 (δεν εκανα το τελευταιο update σε 9.4 απλα γιατι βαριεμαι να ξαναπερναω το multibeast)

Μητρικη: Gigabyte, CPU:3570K, GPU: Asus 660ti

Το ερωτημα ειναι: Να φτιαξω USB stick me Yosemite Unibeast;

Εχει αναπτυχθει το unibeast ωστε να προσφερει αναλογη αποδοση με αυτη που εχω τωρα στα Maverics η να περιμενω;

Με clover που διαβαζω δε θελω να μπλεξω μιας και δε το κατεχω καλα σε αντιθεση με τα "beasts"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι εγκαταστάσεις chimera/chameleon είναι 50/50 δεν υπάρχει εξέλιξη αφού τα καλά μυαλά της κοινότητας έχουν βολευτεί και κάνουν καλύτερα την δουλειά τους με τον clover ο οποίος κακά τα ψέματα είναι το μέλλον.

Δοκίμασε σε ένα παλιό δίσκο θα σου πω εγώ πρώτα να δεις πως θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά

Έχω το εξης πρόβλημα με την 770gtx απ όταν έβαλα το yosemite είτε με clover είτε με Chimera bootloader και με web drivers ή default drivers 

η διαχείριση της ισχύς της είναι λίγο ότι να ναι ανεβαίνει το clock της gpu και δε λέει να κατέβει όταν ανοίγεις για παράδειγμα  μια φωτογραφία μέχρι να κλείσεις την εφαρμογή preview μένει σταθερά ανεβασμένο αλλά κ σε άκυρες στιγμές μέσα στο safari έχω δει να συμβαίνει ...

Εχει παρατηρήσει κανείς άλλος σε 770 η σε nvidia να του γίνεται κάτι τέτοιο  ? Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί ?

Να σημειώσω πως στα mavericks δε μου συνέβαινε αυτό  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά

Έχω το εξης πρόβλημα με την 770gtx απ όταν έβαλα το yosemite είτε με clover είτε με Chimera bootloader και με web drivers ή default drivers 

η διαχείριση της ισχύς της είναι λίγο ότι να ναι ανεβαίνει το clock της gpu και δε λέει να κατέβει όταν ανοίγεις για παράδειγμα  μια φωτογραφία μέχρι να κλείσεις την εφαρμογή preview μένει σταθερά ανεβασμένο αλλά κ σε άκυρες στιγμές μέσα στο safari έχω δει να συμβαίνει ...

Εχει παρατηρήσει κανείς άλλος σε 770 η σε nvidia να του γίνεται κάτι τέτοιο  ? Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί ?

Να σημειώσω πως στα mavericks δε μου συνέβαινε αυτό  

Δοκίμασες να βάλεις τους drivers που δίνει η nVidia για το Yosi ? έχω link 1-2 σελίδες πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτούς ακριβώς έχω τώρα αλλα και τους default να βάλω την ιδια συμπεριφορά θα έχω πραγματικά δε ξέρω τι μπορεί να φταίει το σίγουρο είναι πως δεν ειναι φυσιολογικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα θέμα με την διαχείριση ενέργειας των GPU που αποκλειστικά την ευθύνη την έχουν οι drvrs σε άλλους είναι πιο έντονο (η τουλάχιστον του δίνουν πιο πολύ σημασία) σε άλλους λιγότερο,δεν υπάρχει κάτι άλλο να κάνεις από το να περιμένεις τους επόμενους drvrs μιας και ουσιαστικά δεν έχει όλο αυτό κάποιο αρνητικό αντίκτυπο στο Hardware σου.

Δηλαδή δεν έχεις κανένα λόγο ανησυχίας η εύρυθμης λειτουργίας.

Για να καταλάβεις εγώ έχοντας παντελώς αθόρυβες κάρτες και μην έχοντας στο istatmenus τον σενσορα της GPU υπό παρακολούθηση δεν το έχω διαπιστώσει καν. Τώρα θα πάω να το εξετάσω που μου το είπες. :)

 

UpDate > Ναι ισχύει ανεβαίνει στα 1.02 το core και 6.01 to mem χωρίς να έχει αντίκτυπο όμως ούτε καν στην θερμοκρασία που παίζει 35-37c

 

post-227308-0-52464800-1414009360_thumb.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι στη θερμοκρασία δεν έχει τόσο αντίκτυπο γιατί ανεβαίνουν μονο τα ρολόγια χωρίς να γίνεται έντονη χρήση της GPU αλλα κ πάλι αυτο είναι πρόβλημα  γιατί καίει τσάμπα ρεύμα κ μου έχει τύχη περίπτωση να έχει μουλαρώσει και να έχει μείνει εκεί  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...