Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραιος...γυρίσαμε στο γνωστό unibeast?

Παει το clover?

Χαχαχα η γνώση δεν έχει όρια,και αν δεν συγκρίνεις πως θα ξέρεις ?

Απλά ο clover είναι για πιο προχω χρήστες,δεν λέει να φτιάξεις και να δώσεις έναν υπολογιστή με αυτόν,

γιατί αν πειράξει κάτι (που οι περισσότεροι το κάνουν ) και στο Yosi που δεν συγχωρεί λάθη,θα το χάσει το Hack.

Ενώ εδώ βάζει ξανά τον bootloader και καθάρισε.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τον οδηγο εγκαταστασης αλλα λεει οτι χρειαζεται να κατεβασω το λειτουργικο απο το appstore των mac.εγω δεν εχω προσβαση σε mac μηχανημα!που θα τα βρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mavericks και το Yosemite είναι δωρεάν οπότε τα βρίσκεις και ελεύθερα στο διαδίκτυο.

Παρ'ολα αυτά και στην κατασκευή του USB θα διευκολυνόσουν κατά πολύ αν κατάφερνες να βρεις μια πρόσβαση σε Apple υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με z77n τελικα..δουλευει διαβασα απο το παλιο multi..το patch του ήχου...αλλα το Ethernet?

Όλα δουλεύουν κανονικά με τον παλιό η με τον καινούριο τρόπο.

Το multibeast δεν άλλαξε πολύ,ο τρόπος να φτάσεις ως εκεί άλλαξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και παλι.κατεβαζω το yosemite απο το ιντερνετ.αλλα δεν βρισκω οδηγο να φτιαξω το bootable usb σε windows.απ'οτι βλεπω μονο σε Mac γινεται.καποιος με mac υπολογιστη να με βοηθησει???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες βράδυ, προς μεγάλη μου έκπληξη, κατάφερα αβίαστα και ακούραστα σχεδόν να εγκαταστήσω Mavericks στον ταπεινό Extensa 5620Z της συζύγου μέσω usb. Οπότε, πιθανολογώ ότι μπορεί να το δοκιμάσει όλος ο κόσμος, χωρίς να απαιτείται η παρουσία κάποιου Mac. Επίσης, λογικά πάντα, από Mavericks θα μπορεί να γίνει και η αναβάθμιση σε Yosi χωρίς πρόβλημα. Ενημερωτικά, ακολούθησα τον οδηγό του MacBreakrer από εδώ: http://www.macbreaker.com/2014/01/install-osx-mavericks-on-pc-with-niresh.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum. Έφτιαξα ένα video οδηγό με τον ευκολότερο και γρηγορότερο τρόπο για εγκατάσταση το Yosemite σε PC.

 

 

Είναι αρκετά αναλυτικός και θα βοηθήσει αρκετούς πιστεύω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να κατεβασεις το vmware με ενα ετοιμο image, να κατεβασεις απο κει τ official yosemite και να το κανεις με unibeast. ετσι το εκανα εγω. μολις το τεσταρα με geekbench 17500 περιπου :D καμια λυση να μν ανοιγοκλεινει το dvd στο boot βρηκαμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να κατεβασεις το vmware με ενα ετοιμο image, να κατεβασεις απο κει τ official yosemite και να το κανεις με unibeast. ετσι το εκανα εγω. μολις το τεσταρα με geekbench 17500 περιπου :D καμια λυση να μν ανοιγοκλεινει το dvd στο boot βρηκαμε?

Το δοκίμασες σε άλλη sata θύρα (controler) ? ποιας εταιρίας είναι ? πρώτη φορά το ακούω αυτό και εγώ.

Ακόμα ένας στόχος επετεύχθη (επίπονα η αλήθεια είναι) να περαστεί το Yosi πάνω από το Mavericks και με αλλαγή bootloader (cham>clover) ώστε να μην χαθεί ούτε ένα αρχείο.απαραίτητη προϋπόθεση για αυτό είναι ένας δεύτερος υπολογιστής με osx ώστε να γίνονται οι 10δες διορθώσεις όσο το δυνατόν πιο "αναίμακτα".

Τα μέχρι τώρα συμπεράσματα μου είναι :

H ύπαρξη - επιλογή του clover αναγκαστικά από την αρχή,έχει αφήσει τον Chameleon χωρίς εξέλιξη,το ίδιο και τον Chimera (μιας και αντιγράφουν τον chameleon),με αποτέλεσμα να πάσχουν και τα δυο από αρκετές δυσνόητες ασυμβατότητες (μέχρι στιγμής).

Ο μόνος αξιόλογος κάπως τρόπος εγκατάστασης είναι αυτός του Γάλλου που έχει βασιστεί και ο οδηγός που αναρτήθηκε.

Αντίθετα ο clover εξελίσσεται διαρκώς,αλλά έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας από τον Chameleon.

Προτιμήστε λοιπόν clover μέχρι στιγμής για να μην μείνετε με αναπάντητα ερωτήματα σε forum του εξωτερικού,οπού έχει χαθεί λίγο η μπάλα.

 

post-227308-0-16244300-1413798171_thumb.jpg

 

Άλλη απάντηση είναι ότι ναι επιβεβαιώνεται ότι λειτουργεί η 750Ti με την εγκατάσταση των καινούριων drvrs από την nVidia.

Σε κάθε περίπτωση αναμένονται βελτιώσεις μιας και το φρέσκο του πράγματος επιτρέπει την ύπαρξη ακόμα αρκετών θεμάτων,που μπορεί να μην φαίνονται "με γυμνό οφθαλμό" άλλα υπάρχουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω Mobo P5W HD deluxe κ μόλις εγκατέστησα με nerish τα mavericks! Ακολούθησα τις οδηγίες κ όλα πήγαν μια χαρά! Απλά τώρα έχω ένα θεματακι! Όταν πήγα να ξανακουμπωσω τους άλλους εσωτερικούς δίσκους μου έχω boot error στα mavericks! Κάτι γράφει για driver acpi κλπ! Όταν βγάζω τα καλώδια κ μπουταρω μόνο από τον δίσκο που έχω τα mavericks όλα είναι μια χαρά! Όταν τα ξανακουμπωνω πάλι τα ίδια! Να σας πω ότι safe mode -X μπουταρει κανονικά με όλους τους δίσκους κουμπομενους πάνω! Καμιά λύση? Επίσης έχω την Asus r7250 1gd5 vga κ δεν την έβρισκε! Έλεγε vga 7mb memory! Έβαλα όμως μια παλιά Nvidia 210 που είχα κ την βρήκε κανονικά! Καμιά λύση να αναγνωρίσει την Asus υπάρχει?

Panic(cpu 0 caller 0x563ebd): "unable to find driver for this platform: \"ACPI\".n"@/SourceCache/xnu/xnu-1504.15.2/iokit/Kernel

/IOPlatformExpert.cpp:1378

Debugger called: <panic>

Αυτό το σφάλμα πεταει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...