Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι σωστά απλά να μην επαναφερεις και αρχεία λειτουργικού.


attachicon.gifYosi 970.jpg

 

Οι απαντήσεις που ξέρω ότι πολλοί περιμένουν.

 

1) Υποστηρίζονται οι κάρτες nVidia της σειράς 9xx by default στο Yosemite  ?

Απ. > Όχι δεν υποστηρίζονται τουλάχιστον προς το παρόν.

2) Θα βγάλει η nVidia web drivers που θα τις εμπεριέχει ?

Απ. >  Έτσι δείχνει μιας και εμπεριέχονται ήδη στους beta drivers που έχουν κυκλοφορήσει για το Yosi,

3) Να πάρω τώρα nVidia 9xx η να περιμένω ?

Απ. > Να περιμένουμε θα έχουμε διπλο κέρδος ένα θα σταθεροποιηθούν οι τιμές και η διαθεσιμότητα και δυο θα είμαστε σίγουροι για την επένδυση μας.

4) Έχω ήδη την 970 μπορεί να παίξει ικανοποιητικά στο Yosi ?

Απ. > Ναι μπορεί με τους beta drivers που υπάρχουν αρκεί να ξέρουμε να παρακάμψουμε τις "ασφάλειες" που έχουν ώστε να μπορέσουμε να τους εγκαταστήσουμε.(screenshot)

5) Πια είναι η καλύτερη επιλογή κάρτας επιδόσεων αυτή την στιγμή για το Yosemite ?

Απ. > Σήμερα η καλύτερη συμβατότητα είναι με την σειρά 7xx που μπορεί να είναι και μια VFM αγορά μιας και υπάρχουν στις αγγελίες σχεδόν καινούριες.

 

Υ.γ οι απαντήσεις προέρχονται από δικές μου δοκιμές και διαθέσιμες κάρτες.αν κάποιος έχει τις ανάλογες δικές του απαντήσεις για συμβατότητα με τις κάρτες της Amd ας συμπληρώσει αυτό το ποστ,ώστε να υπάρχει ολοκληρωμένη εικόνα.

UpDate > Κυκλοφόρησαν ήδη επίσημοι drvrs ( WebDriver-343.01.01f01) από την nVidia με υποστήριξη και των Maxwell άρα και της σειράς 9xx για το Yosemite.

(θα δοκιμαστούν σύντομα κ θα έχουμε ασφαλή συμπεράσματα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σωστά απλά να μην επαναφερεις και αρχεία λειτουργικού.

UpDate > Κυκλοφόρησαν ήδη επίσημοι drvrs ( WebDriver-343.01.01f01) από την nVidia με υποστήριξη και των Maxwell άρα και της σειράς 9xx για το Yosemite.

(θα δοκιμαστούν σύντομα κ θα έχουμε ασφαλή συμπεράσματα)

Αφού και η 750 είναι maxwell γιατί είναι ακόμα  unsupported ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερουμε αν η 7850 υποστηριζεται native απο yosemite? τουλαχιστον μεχρι να μ ερθει η 970....   :)

Κοίτα δεν υπάρχουν σαφής αναφορές ακόμα λόγω του φρέσκου της υπόθεσης αλλά αν δεν άλλαξε η κατάσταση  από τα Maveriks θέλει κόπο και γνώση.

 

HP DV5 1145EV τι κάρτα wifi μπορώ να βάλω  να είναι συμβατή με win kai OS X? 'Eχει τώρα την agn 5100 και δεν υπάρχουν drivers  γι αυτήν.

Atheros AR5B195 Half Mini PCI-E Card

 

Αφού και η 750 είναι maxwell γιατί είναι ακόμα  unsupported ?

 

Την δοκίμασες με αυτούς τους drivers και δεν ?

Μήπως πρέπει να δηλώσεις κανένα id στο info του kext ?

Εμένα η 970 παίζει κανονικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

HP DV5 1145EV τι κάρτα wifi μπορώ να βάλω  να είναι συμβατή με win kai OS X? 'Eχει τώρα την agn 5100 και δεν υπάρχουν drivers  γι αυτήν.

 

http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/asirmates-kartes/Netgear-Wireless-N-USB-Adapter-150Mbps-WNA1000M-100PES.htm

http://www.tonymacx86.com/network/99209-compatibility-report-works-netgear-n150-wna1000m-micro-adapter-rtl8188cus.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την δοκίμασες με αυτούς τους drivers και δεν ?

Μήπως πρέπει να δηλώσεις κανένα id στο info του kext ?

Εμένα η 970 παίζει κανονικά.

 

Οχι ενδιαφερεται φιλος και οσο το εψαξα δεν βρηκα καποιον που να του δουλευει κανονικα .

 

Υποθετω στα mbpr θα βαλουν maxwell καθαρα για efficiency , αρα θα εχουμε και full support .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ενδιαφερεται φιλος και οσο το εψαξα δεν βρηκα καποιον που να του δουλευει κανονικα .

 

Υποθετω στα mbpr θα βαλουν maxwell καθαρα για efficiency , αρα θα εχουμε και full support .

Οι drivers είναι σημερινοί και θέλω να πιστεύω ότι την υποστηρίζει όπως και την 970.

Σε 2-3 μέρες θα υπάρχουν αναφορές αν δεν βρήκες σήμερα.

Όσο μας υποστηρίζει η ίδια η nVidia δεν μας ενδιαφέρει τι θα κάνει η apple και το γεγονός ότι έχουμε την επόμενη της κυκλοφορίας οδηγούς ενώ παλαιότερα τους βρίσκαμε μετά από μια δυο versions (10.9.2 10.9.3) σημαίνει ότι θα συνεχιστεί με την ίδια θέρμη από πλευράς της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικό έχω της realtek  που δουλεύει άψογα αλλά θέλω να βάλω εσωτερικό

 

 

 

Atheros AR5B195 Half Mini PCI-E Card

 

 

 

Έχουν διαφορά στο μέγεθος και τα καλώδια μου είναι ίσα-ίσα αλλά θα ψάξω να το δοκιμάσω

post-297626-0-04002200-1413577649_thumb.jpg

post-297626-0-98222100-1413577654_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξωτερικό έχω της realtek  που δουλεύει άψογα αλλά θέλω να βάλω εσωτερικό

 

Έχουν διαφορά στο μέγεθος και τα καλώδια μου είναι ίσα-ίσα αλλά θα ψάξω να το δοκιμάσω

BCM94322MC - BCM94321MC Full size.

 

http://www.ebay.com/sch/sis.html?_nkw=APPLE%20Broadcom%20BCM94322MC%20Dual%20Band%20802%2011N%20Mini%20PCI%20E&_itemId=140479468835

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μνήμες να κρατήσω αυτές που έχει? 3giga  667Mhz ή να τις αλλάξω με 4 giga στα 1066 Mhz?? To laptop θα το δουλεύω internet, ταινίες, Δεν θα  τρέχει βαριά προγράμματα τύπου iphoto, imovie. Επίσης με καλύπτει το GraphicsEnabler την Nvidia GF 9600gt?   Realtek RTL8187B αυτή η κάρτα wifi  κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1) Να κρατήσεις αυτές που έχεις εκτός και αν οικονομικά σε συμφέρει να τις αλλάξεις.

2) Αν δουλεύει σωστά το QL/CL με αυτό σε υπερκαλύπτει.

3) Προτίμησε τις κάρτες που σου υπέδειξα οι RTL συνήθως δεν φαίνονται σαν airport και θέλουν 3ου κατασκευαστή πρόγραμμα για να δουλέψουν.

 

 

Yosemite 10.10

Brand New Biuld i7 4770k / HD 4600 Under Chameleon.

 

post-227308-0-64875000-1413623818_thumb.jpg

 

post-227308-0-78586600-1413623840_thumb.jpg

 

post-227308-0-71324200-1413623862_thumb.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...