Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

που κολλάς??? διαβασε το guide  http://www.macbreaker.com/2014/01/install-osx-mavericks-on-pc-with-niresh.html 

Motherboard: Gigabyte ga-965p-s3

CPU: Core 2 duo 6400

4 giga ram

Sapphire ati radeon 5570

 

Δοκίμασα αυτό που παράθεσε ο darkthan αλλά δεν είδα διαφορά.

Υποψιάζομαι ότι κάτι δεν έκανα σωστά στην εγκατάσταση. Όταν πάει να εκκινήσει το λειτουργικό μου βγάζει μαύρη οθόνη. Εκκινεί μόνο αν βάλω το usb, Θα δοκιμάσω να κάνω clean install την ίδια έκδοση (mavericks) μέσω του myhack

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η εγκατάσταση του λειτουργικού έγινε κανονικά χωρίς προβλήματα.

Ξαναδιάβασα τον οδηγό μήπως παρέλειψα κάτι, αλλά δεν βλέπω κάτι παραπάνω.

Όταν πάω να κάνω boot από τον σκληρό, αντί να με βγάλει στην οθόνη του chameleon η οθόνη μαυρίζει .

Για να μπορέσω να μπουτάρω, πρέπει να έχω το usb.

Υποψιάζομαι πως πρέπει να μπουτάρω με την εντολή pciroot=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα εγκατάσταση από την αρχή, προσέχοντας τα fixes και επέλεξα pciroot=1. 

Κάνει boot κανονικά από τον σκληρό δίσκο, η κάρτα γραφικών αναγνωρίζεται, έχω την σωστή ανάλυση, (η μπάρα κάτω και πάνω είναι ημιδιάφανη) και στην εκκίνηση η οθόνη δεν μαυρίζει.  

Τώρα το μόνο που μου μένει είναι να φτιάξω τον ήχο (έχω το τσιπάκι alc883). O DPCImanager την αναγνωρίζει, αλλά δεν έχω ήχο πουθενά.  Βρήκα το σωστό kext και παίζει κανονικά

 

EDIT Το App Store με ενημερώνει πως υπάρχει ενημέρωση για το λειτουργικό (10.9.5) Να το επιχειρήσω?

         To έκανα το update στην 10.9.5 ακολουθόντας τις οδηγείες που βρήκα σε ξένο φορουμ.

Επεξ/σία από theoritikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω το παρακατω καινουριο συστημα:

 

ASUS Z97-A

INTEL i7-4790

CORSAIR CX750M

CRUCIAL BALLISTIX SPORT XT 8GB 1600 MHZ DDR3

SAMSUNG 840 PRO 256GB

WESTERN DIGITAL CAVIAR GREEN 2TB

TP-LINK TL-WDN4800

SAMSUNG DVD-RW SH-224DB

SHARKOON VG4-W CASE

LOGITECH C270 WEB CAM

LOGITECH K270 WIRELESS KEYBOARD-MOUSE

MONITOR LG IPS224 FULL HD

 

θελω να εγκαταστησω mac os και να φτιαξω ενα hacinthosh αλλα ειμαι παντελως ασχετος με mac.ειναι συμβατα τα parts με mac os?και αν ναι υπαρχει καποιος αναλυτικος οδηγος για την  εγκατασταση του mac os?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να ξεκινήσεις διαβάζοντας εδώ να κατανοείς την διαδικασία > http://www.tonymacx86.com/374-unibeast-install-os-x-mavericks-any-supported-intel-based-pc.html

Αν λοιπόν έχεις τα κατάλληλα εργαλεία,χρόνο και θέληση μπορούμε ναι να σε βοηθήσουμε αν και η μητρική σου για να φτάσει στο 100% χρειάζεται και ένα ξεκλείδωμα στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολα οκ ?

Ναι λειτουργεί κανονικά χωρίς προβλήματα. Το μονο θεματακι που έχω είναι πως δεν κανει shutdown. Πρεπει να το κλείσω απο το κουμπί. Ίσως να φταιει το lan .

 

Επίσης πως θα καταλάβω αν η κάρτα γραφικών λειτουργεί σε qe/ci mode?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σήμερα διαθέσιμο επίσημα και Δωρεάν το Yosemite 10.10.

 

post-227308-0-00934500-1413481520_thumb.jpg

 

Το άλλο σπουδαίο νέο είναι ότι η nVidia έχει κυκλοφορήσει ήδη Web Beta Drivers για το Yosemite.

Σύντομα θα μάθουμε από "πρώτο χέρι" αν σε αυτούς περικλείονται και οι καινούριες κάρτες της Σειράς 9xx. :rolleyes:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Asus H81M-C θέλει κάποιο patch στο BIOS για να παίξει;;Επίσης η 5670 υποστηρίζεται out of the box;;

 

Υ.Γ.Για Mavericks πάντα..δεν νομίζω να υποστηρίζεται από τα 10.10...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Asus H81M-C θέλει κάποιο patch στο BIOS για να παίξει;;Επίσης η 5670 υποστηρίζεται out of the box;;

 

Υ.Γ.Για Mavericks πάντα..δεν νομίζω να υποστηρίζεται από τα 10.10...

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι,εγκατάστασή μπορεί να γίνει και χωρίς το patch στο bios.

Απλά δεν φτάνεις το μηχάνημα στο 100% των δυνατοτήτων του.

Οι μόνες μητρικές που δεν χρειάζονται το patch για αυτό είναι οι GByte.

H κάρτα σου όχι δεν λειτουργεί OOB αλλά υπάρχουν αναφορές που έχουν καταφέρει να τις λειτουργήσουν η με patching kexts η με patching στον Clover.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι,εγκατάστασή μπορεί να γίνει και χωρίς το patch στο bios.

Απλά δεν φτάνεις το μηχάνημα στο 100% των δυνατοτήτων του.

Οι μόνες μητρικές που δεν χρειάζονται το patch για αυτό είναι οι GByte.

H κάρτα σου όχι δεν λειτουργεί OOB αλλά υπάρχουν αναφορές που έχουν καταφέρει να τις λειτουργήσουν η με patching kexts η με patching στον Clover.

Ωραία ευχαριστώ!Το patch αυτό επειδή δεν μπορώ να το βρω κάπου για την μητρική και θα αναγκαστώ να το "φτιάξω" μόνος μου,υπάρχει κίνδυνος να χαλάσει η μητρική κατά το update;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...