Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκανα εγκατασταση snow leopard και δεν μου αναγνωριζει το πληκτρολογιο το οποιο ειναι serial οχι usb τι μπορω να κανω.??? να σημειωσω οτι οταν παταω το num lock το λεντακι στο πληκτρολογιο αναβει

τλκ η λυση ηταν να παω σε usb πληκτρολογιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σας, πρόσφατα μου έκαναν δώρο ένα Lap-top μάρκας hp και είναι το μοντέλο 14r-206nv, έχει μνήμη 4gb ddr3 και ο επεξεργαστής του είναι ο Intel Celeron N2840, και "φοράει" τα windows 10.

Μου είπαν κάποιοι φίλοι μου που ασχολούνται με αυτά, πως γίνετε να "περάσεις" mac os σε πολλά λάπ-τοπ σαν το κύριο λογισμικό του, και πως θα είναι ποιο "γρήγορος" ο υπολογιστής σε ότι αφορά τις εργασίες που θέλω να κάνω. Μου άρεσε πολύ αυτήν η ιδέα, και θα ήθελα να το δοκιμάσω. 

Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, επειδή προσωπικά δεν ασχολούμαι με αυτά, και δεν έχω τον χρόνο να ασχοληθώ, αν το πάω σε κάποιο μαγαζί που ασχολείται με υπολογιστές θα μπορέσουν να μου περάσουν κάποιο mac os στο συγκεκριμένο λαπ-τοπ, το "αντέχει"; θα έχει κάποια προβλήματα λειτουργίας το λογισμικό; Και αν τελικά γίνετε, θα μπορώ να έχω σύνδεση με wifi, το microsoft word και από την σειρά της adobe το photoshop και το illustrator που είναι απαραίτητα για την δουλειά μου;

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα προσπαθώ εδώ και καιρό να εγκαταστήσει λειτουργικό Mac σε ένα λαπτοπ (Hp 15-r127nv).χαθηκα λίγο με τους οδηγούς στο Ίντερνετ μήπως υπάρχει κάποιος που ξέρει και μπορεί να μου δώσει κάποιο link για σίγουρο οδηγό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το Hackintosh δεν είναι κάτι εύκολο και δεν υπάρχει κάποιος σίγουρος οδηγός. Είναι πάντα Trial & Error μιας και δεν έχουμε να κάνουμε με σταθερό και συμβατό Hardware, ειδικά σε Laptops. Κάνε μια βόλτα απο το http://www.tonymacx86.com/ και ψάξε στο forum μήπως υπάρχει κάποιος που να έχει βάλει γενικά Mac OS Χ σε μοντέλο σαν το δικό σου. Δες και τα Guides. Εγώ να φανταστείς την πρώτη φορά που έστησα το Mountain Lion έφαγα 3 ώρες μόνο για να το εγκαταστήσω και να ρυθμίσω τα βασικά (drivers, κλπ). Και εννοείται πως σε κάθε Update κάτι θα χαλάσει ή δεν θα ξεκινήσει καν το Boot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Uefi

 

 

Μπες στα bios και δες αν εχεις επιλεξει να μπουταρει μονο uefi mode αλλιως το πιθανοτερο ειναι οτι δεν εχεις βαλει σωστες ρυθμισεις στον clover!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα έχω από φίλο 1 Mac με 10.9.5 και σκέφτομαι να βάλω στο pc μου σε έναν ssd mac os x (i7 4790k-Asus Μητρική )

μπορώ να κατεβάσω μόνο 10.10.3 από το mac ποιά έκδοση προτείνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κατεβάσεις 10.10.5 σε Yosi και 10.11.3 σε El_Capitan.

 

Σαν πρωτόπειρος στο Hackint0sh αν καταλαβαίνω σωστά,το Yosi θα σου έρθει πιο εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω τηλεφωνικός με τον φίλο που δεν είναι και κανάς expert σε αυτά και μου λέει ότι του βγάζει μόνο για 10.11.3

πρωτόπειρος είμαι ναι αλλά θέλω να πιστεύω ότι δεν έχω πρόβλημα σε ακολουθίες οδηγών και σε σετάρισμα γιατί έχω φάει τα νιάτα μου με αυτά..Το θέμα είναι αν είναι αρχικά συμβατό το Hardware Μου με el capitan αν ναι τα άλλα όλα πιστεύω που θα προκείψουν τα λύνω...

Επίσης αυτή την στιγμή είμαι με dual boot win10 kai linux mint στον ίδιο ssd με uefi εγκαταστάσεις είναι καλύτερο να αποσυνδέσω αυτόν τον ssd μέχρι να ολοκληρώσω την εγκατάσταση του Os x?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έκδοση κ να τρέχει ο φίλος,αν κατεβάσει από το AppStore θα του κατεβάσει τις τελευταίες,δηλαδή αυτές που σου ειπα πιο πάνω,

 

Τώρα το εύκολο η δύσκολο θα μας το πεις εσύ στο τέλος.

 

Το hardware σου είναι συμβατό κ με τα δυο λειτουργικά αλλά το καθένα έχει διαφορετικό τρόπο προσέγγισης το EL_Capitan εχει μόνο ενα δρόμο μεσω clover και μετα έχει και έναν ύφαλο που ονομάζεται USB 3 patching,το Yosi εχει 2 δρόμους προσέγγισης πιο εύκολους και τα USB θα δουλεψουν σωστά με ελάχιστες παρεμβάσεις.

 

Ναι σαφώς είναι καλύτερο ν'αποσυνδεσεις τον δίσκο και να κάνεις και τρίτη UEFI εγκατάσταση στο osX.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι. Οταν θελετε να κανετε διαφορες δοκιμες τις κανετε στο main συστημα σας και αν παει κατι στραβα κανετε recovery  ή εχετε στησει σε αλλο δισκο mac os ή σε καποιο vm ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...