Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Εκανε καποιος εγκατασταση την καινουργια εκδοση του Mutibeast? http://www.multibeast.com/

 

 

Ναι το δοκιμασα πριν μια-δυο μερες σε ενα built...μια χαρα δουλευουν αρκετα που δοκιμασα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτη τη στιμη ειμαι με 10.9.5, GTX 570 (Fermi), OSX default drivers και το Qnix μου.

 

Μπορω να δουλεψω ετσι επιτελους (περιμενω την καινουργια GPU γιατι η 760 πηγε για RMA).

 

Ερωτηση:

 

Με τους default drivers του OSX εχω το κλασσικο bug οπου αν ανοιξω πχ το Preview και ανεβει το clock της καρτας δεν ξαναπεφτει, με αποτελεσμα να ζεστενεται (50oC). Το ιδιο προβλημα ειχα και με την 760.

 

Η web drivers ελυναν το προβλημα αυτο.

 

Εχω αυτους που χρησιμοποιουσα με την 760.

 

Φοβαμαι να τους ενεργοποιησω μηπως μετα δεν εχω καθολου εικονα.Αν συμβει κατι τετοιο μπορω με safe mode να bootαρω και να το αντιστρεψω? Ή ακομα καλυτερα στο chimera boot screen?

 

Δεν ειμαι για πολλους πειραματισμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτη τη στιμη ειμαι με 10.9.5, GTX 570 (Fermi), OSX default drivers και το Qnix μου.

 

Μπορω να δουλεψω ετσι επιτελους (περιμενω την καινουργια GPU γιατι η 760 πηγε για RMA).

 

Ερωτηση:

 

Με τους default drivers του OSX εχω το κλασσικο bug οπου αν ανοιξω πχ το Preview και ανεβει το clock της καρτας δεν ξαναπεφτει, με αποτελεσμα να ζεστενεται (50oC). Το ιδιο προβλημα ειχα και με την 760.

 

Η web drivers ελυναν το προβλημα αυτο.

 

Εχω αυτους που χρησιμοποιουσα με την 760.

 

Φοβαμαι να τους ενεργοποιησω μηπως μετα δεν εχω καθολου εικονα.Αν συμβει κατι τετοιο μπορω με safe mode να bootαρω και να το αντιστρεψω? Ή ακομα καλυτερα στο chimera boot screen?

 

Δεν ειμαι για πολλους πειραματισμους.

 

edit: θυμηθηκα οτι αν δεν δουλευουν οι web drivers της nvidia αλλαζει μονο του. Common sense ναι, αλλα δεν με παιρνει γιατι με backup μηχανημα το mba 3,1 ειμαι δυσκολα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμενα εχω καποιες αποριες.

 

Θελω να βαλω στο συστημα μου mac (δεν ξερω ποια εκδοση-Οχι οτι αναγνωριζο και καποια)

 

Συστηματα εχω διαφορα.

G 3220-8gb ram-1tb hdd-no gpu-(ενσοματωμενα)

G4500 -16gb ram-SSD-hdd-(intel graphics)

Και καποια ποιο παλια 775-478

 

Απο καρτες γραφικων εχω 9800gt 512mb-gts 250-hd6950 2gb-

Δεν χρεισημοποιο καμοια καρτα αυτην την στιγμη.

 

Θελω mac μονο για να πειραματιστω και να τα γνωρισο να δω πως ειναι.

 

Γινεται να βαλω?Και αν ναι η διαδικασια ειναι δυσκολη?Η απλα σαν τα WIndows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι G επεξεργαστές που αναφέρεις είναι celeron; αν ναι θα παιδευτείς.

Σημασία αρχικά έχει να είναι συμβατή η μητρική σου οπότε θα ψάξεις στο google ανάλογα το μοντέλο της μητρικής εάν το έχει καταφέρει κάποιος.

Έπειτα έρχεται ο επεξεργαστής που αν δεν είναι της σειράς core i xxxx θα δυσκολευτείς περισσότερο γιατί δεν υποστηρίζονται επίσημα οι άλλοι. Η διαδικασία δεν είναι εύκολη ούτε απλή και θέλει πολλή υπομονή και διάβασμα.

 

Το πιο εύκολο είναι να στήσεις osx σε virtual machine εάν απλά θες να δεις περί τίνος πρόκειται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καλησπερα εχω περασει niresh mavericks 10.9.0 σε amdA8 gtx 660 και gigabyte μητρικη. Αλλα μπουταρω μονο με 

φλασακι και με flags: npci=0x2000/3000 UseKernelCache=No PCIRootUID=1 GraphicsEnebler=No. Επειδη ειναι και πολλα τα φλαγκ να τα γραφω συνεχεια υπαρχει κατι συγκεκριμενο να κανω με multibeast? οσες φορες επιχειρησα multibeast μου το κολλησε...κατι δεν κανω σωστα γι αυτο ξεκιναω μονο με φλασακι. Και επειδη συντομα θα φτιαξω ενα ι7 4790κ ga z97x ud3h ή gaming 3 ποια απο τις μητρικες προτεινετε ή αλλη στα ιδια λεφτα και δυνατοτητες και ποιο os Yosemite ή Capitan ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι καινουριος αλλα καταφερα να δουλεψουν ολα στο συστημα μου (el capitan 10.11)

βεβαια εβαλα drivers ethernet k sound ,εβαλα κ το patch για να μην κανει reset to bios  και ειναι ολα καλα τωρα.

Κανω βεβαια boot με στικ που εχω μονιμα στο pc(el pwn version , με αυτο που εγινε η εγκατασταση) γιατι ξεκινησα να βαζω bootloaders αλλα χρειαστηκε να το ξαναστησω γιατι δεν δουλεψαν σωστα

Τωρα η ερωτηση: εβαλα να κανει updates και δεν μπουταρε μετα το λειτουργικο 

εσεις κανετε τα updates κανονικα?

επισης μπαινετε στο app store? πηγα να κανω εγγραφη αλλα δεν μπορεσε να ολοκληρωθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι καινουριος αλλα καταφερα να δουλεψουν ολα στο συστημα μου (el capitan 10.11)

βεβαια εβαλα drivers ethernet k sound ,εβαλα κ το patch για να μην κανει reset to bios  και ειναι ολα καλα τωρα.

Κανω βεβαια boot με στικ που εχω μονιμα στο pc(el pwn version , με αυτο που εγινε η εγκατασταση) γιατι ξεκινησα να βαζω bootloaders αλλα χρειαστηκε να το ξαναστησω γιατι δεν δουλεψαν σωστα

Τωρα η ερωτηση: εβαλα να κανει updates και δεν μπουταρε μετα το λειτουργικο 

εσεις κανετε τα updates κανονικα?

επισης μπαινετε στο app store? πηγα να κανω εγγραφη αλλα δεν μπορεσε να ολοκληρωθει

Ναι ολα κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το App store:

Ενω εκανα το λογαριασμο μολις παω να συνδεθω μου βγαζει "δεν ειναι δυνατη η επαληθευση του υπολογστη ή της συσκευης"

Τον λογαριασμο τοιν εχει παρει γιατι ανα βαλω λαθος κωδικο μου εμφανιζει λαθος κωδικος, επισης αν παω να ξανακανω εγγραφη με το email που ειχα βαλει μου λεει οτι χρησιμοποιειται απο αλλο λογαριασμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το App store:

Ενω εκανα το λογαριασμο μολις παω να συνδεθω μου βγαζει "δεν ειναι δυνατη η επαληθευση του υπολογστη ή της συσκευης"

Τον λογαριασμο τοιν εχει παρει γιατι ανα βαλω λαθος κωδικο μου εμφανιζει λαθος κωδικος, επισης αν παω να ξανακανω εγγραφη με το email που ειχα βαλει μου λεει οτι χρησιμοποιειται απο αλλο λογαριασμο

Για δες εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δες εδώ

 

to εχω ηδη κανει αυτο με το δικτυο.. οπως βλεπω το προβλημα ειναι στο κλειδι  που εχει το λειτουργικο, στις πληροφοριες λεει στο κλειδι : serialmumbersome  (ή κατι τετοιο μ που οποκλειεται να περασει στo app store

Ειδα οτι μπορεις να κανεις με τον chameleon wizard νεο smbios με τυχαιο κλειδι .

Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω περασει καθολου bootloader στο σκληρο ,οπως ειπα ξεκινα με usb stick (el pwn version) ,δεν ξεκινα απο τον σκληρο

Αρα μαλλον θα πρεπει να κανω install πρωτα τον bootloader στο δισκο με το chameleon wizard και εκει θα φτιαξει με τον serial generator που εχει ο chamelon smbios?... σωστα? δεν ξερω και πολλα ειναι μια εβδομαδα που ξεκινησα και ασχολουμαι με mac os

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

movie με την καρτα γραφικων ολα οκ ?

Ναι comple έδωσε και καινούριους drivers σήμερα η nVidia για το 10.11.4

 

Αν μιλάς για update φρόντισε να τους έχεις κατεβάσει πριν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...