Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

usb stick προσωρινά και λίαν συντόμως μάλλον απομίμηση  airport extreme για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο

Ποιο usb stick πηρες κι επισης οταν λες απομιμηση airport extreme τι ακριβως εννοεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το είχα πάρει πριν καιρό για ένα παλιό σύστημα αλλά ευτυχώς δουλεύει (όχι σαν airport). Είναι παρόμοιο με αυτό:

 

http://www.ebay.com/itm/Mini-USB-Wireless-WiFi-Adapter-Realtek-RTL8188-For-Apple-Mac-Pro-OS-/200935366060?pt=US_USB_Wi_Fi_Adapters_Dongles&hash=item2ec8ae5dac

 

όταν λέω απομίμηση εννοώ μια κάρτα που να την αναγνωρίζει σαν airport extreme αλλά χωρίς να είναι apple branded και κατά πάσα πιθανότητα να προέρχεται από κίνα B) σαν αυτή δηλαδή:

 

http://www.ebay.com/itm/Hotspot-Card-Atheros-AR5009-AR9281-AR5B91-Half-Mini-PCI-e-Wifi-Card-802-11-b-g-n/200923101139?_trksid=p2045573.m2042&_trkparms=aid%3D111000%26algo%3DREC.CURRENT%26ao%3D1%26asc%3D27%26meid%3D515857018528707991%26pid%3D100033%26prg%3D1011%26rk%3D4%26rkt%3D4%26sd%3D200935366060%26

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω περιμενω να ερθει αυτη απο γερμανια γιατι η ιδια που παρηγγειλα για 15€ φθηνοτερα απο hong-kong χαθηκε στο δρομο και ευτυχως πηρα refund απ'τον πωλητη... Προς το παρον ειμαι με usb tethering απο το κινιτο μεσω του wifi μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Έχω το Acer Aspire 5738Z και θέλω να κάνω dual boot με OS X v10.6 Snow Leopard. Έχω 64bit Win 7. Έχω διαβάσει στο περίπου την διαδικασία, αλλά το κάθε άτομο τα περιγράφει διαφορετικά, συνεπώς είμαι way too confused. Αν μπορέσει κάποιος να μου δώσει τα φώτα του θα είμαι υπόχρεη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρεις αν υποστηρίζονται με kexts (είναι οι αντίστοιχοι drivers στα windows) όλα τα υλικά του hardware σου. Αν ναι, τότε ξεκινάς να κάνεις δοκιμές για να βρεις τα κατάλληλα kexts αφού πρώτα έχεις εγκαταστήσει το λειτουργικό. Όσον αφορά το dual boot μπορείς να το φτιάξεις με multibeast αν δεν κάνω λάθος και από εκεί περνάς chimera ή chameleon boot loader.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να βρεις αν υποστηρίζονται με kexts (είναι οι αντίστοιχοι drivers στα windows) όλα τα υλικά του hardware σου. Αν ναι, τότε ξεκινάς να κάνεις δοκιμές για να βρεις τα κατάλληλα kexts αφού πρώτα έχεις εγκαταστήσει το λειτουργικό. Όσον αφορά το dual boot μπορείς να το φτιάξεις με multibeast αν δεν κάνω λάθος και από εκεί περνάς chimera ή chameleon boot loader.

Μου φαίνεται πως έχει αρκετό ψάξιμο. Και γω νόμιζα πως η εγκατάσταση θα ήταν σε Linux φάση, πολύ εύκολα δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται πως έχει αρκετό ψάξιμο. Και γω νόμιζα πως η εγκατάσταση θα ήταν σε Linux φάση, πολύ εύκολα δηλαδή.

Η εγκατασταση ειναι ευκολη υποθεση, το μετα ειναι το ματζαφλαρι... Αν θα μπουταρει, αν λειτουργουν ολα σωστα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκατασταση ειναι ευκολη υποθεση, το μετα ειναι το ματζαφλαρι... Αν θα μπουταρει, αν λειτουργουν ολα σωστα κλπ

Μάααλιστα. Αν έχω όρεξη θα το παλέψω, αλλιώς ή θα το αναθέσω σε κάποιον που ξέρει απο Mac, ή θα μείνω με τα Win/Linux :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...