Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και από μένα παίδες,

Έχω ένα Acer Aspire 5749Z (με αναβαθμισμένο CPU, από Pentium B960/Intel HD σε Intel Core i3 2310M/Intel HD 3000) και θέλω να του βάλω hackintosh. Αν μπορεί κάποιος να με καθοδηγήσει στο τι και πως, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα :)

 

 

Δεν ξερω αν σηκωνει el capitan to συστημα σου ,πιστευω ναι , εγω βρηκα βοηθεια με αυτα που ειναι καλα για αρχη :

 

https://www.youtube.com/watch?v=NjTLYJXM8u4&feature=youtu.be

 

https://www.youtube.com/watch?v=Tqsxe7nSv50&feature=youtu.be

 

οταν τελειωσεις αυτα τα 2 ,βαλε και το multibeast οπωςδηπωτε

 

Αν κολλησεις σε κατι αλλο πες μας

( και ισως βεβαια να χρειαστεις καποιο driver ,αυτος ειναι λιγο pain in the ass ,αλλα με λιγο γκουγλαρισμα θα τον περασεις  :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν 5 διαφορετικοί τρόποι για να patch-αρει κανείς τον ήχο,

αν το έφτιαξες εσυ πρέπει να ξανακάνεις το patch αν το έφτιαξε αλλος πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί του να σου πει με ποιον τρόπο patchαρε τον ηχο ώστε να το επαναλάβεις.

 

Αν στο S/L/E έχεις ένα VoodooHDA.kext τότε σβήσε το AppleHDA.kext από τον ίδιο φάκελο,κανε restart και 90% θα επαναλειτουργήσει.

Επεξ/σία από MoviemakerGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν σηκωνει el capitan to συστημα σου ,πιστευω ναι , εγω βρηκα βοηθεια με αυτα που ειναι καλα για αρχη :

 

https://www.youtube.com/watch?v=NjTLYJXM8u4&feature=youtu.be

 

https://www.youtube.com/watch?v=Tqsxe7nSv50&feature=youtu.be

 

οταν τελειωσεις αυτα τα 2 ,βαλε και το multibeast οπωςδηπωτε

 

Αν κολλησεις σε κατι αλλο πες μας

( και ισως βεβαια να χρειαστεις καποιο driver ,αυτος ειναι λιγο pain in the ass ,αλλα με λιγο γκουγλαρισμα θα τον περασεις  :-D

Ευχαριστώ πολύ ;) Κατεβάζω, δοκιμάζω και επανέρχομαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ;) Κατεβάζω, δοκιμάζω και επανέρχομαι

 

Απο τα  link καλυτερα αυτο με τα αρχεια σε κομματια παρα μονοκοματο , γιατι αν κοπει στην μεση η ληψη ξανακατεβαζεις απο την αρχη

Το επαθα κι εγω γιαυτο σου το λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Νέος στον χώρο του hackintosh ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ και να περάσω κάποια mac έκδοση στο Pc μου. Έψαξα κάποια πράγματα αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας στο αν το pc μου είναι συμβατό : 

 

case : Thermaltake Chaser MK-1 cpu : Intel Core i7 3770k 3.5 GHz  mobo : Asus P8Z77-V LE Plus ram : Corsair Vengeance 16GB CL9 1600 MHz gpu : Asus nVidia 660ti Direct CU II 2 GB cpu cooler : Coolermaster Hyper 212 Evo ssd : OCZ Vertex 4 120 GB Monitor : DELL 23" U2312HM psu : Corsair 650W

 

 και ποια διαδικασία θα χρειαστεί να ακολουθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους! Νέος στον χώρο του hackintosh ενδιαφέρομαι να ασχοληθώ και να περάσω κάποια mac έκδοση στο Pc μου. Έψαξα κάποια πράγματα αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας στο αν το pc μου είναι συμβατό : 

 

case : Thermaltake Chaser MK-1 cpu : Intel Core i7 3770k 3.5 GHz  mobo : Asus P8Z77-V LE Plus ram : Corsair Vengeance 16GB CL9 1600 MHz gpu : Asus nVidia 660ti Direct CU II 2 GB cpu cooler : Coolermaster Hyper 212 Evo ssd : OCZ Vertex 4 120 GB Monitor : DELL 23" U2312HM psu : Corsair 650W

 

 και ποια διαδικασία θα χρειαστεί να ακολουθήσω.

 

 

Εχεις αρκετα δυνατο pc και ευτυχως εχεις intel k nvidia ,αρα el capitan

Δες το παραπανω post που εγραψα με τα ytube και προχωρα

Μονο αν θελεις dual boot με windows να το κανεις σε χωριστο δισκο και με αποσυνδεμενο τον δισκο των windows για να μην εχεις κανενα απροοπτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις αρκετα δυνατο pc και ευτυχως εχεις intel k nvidia ,αρα el capitan

Δες το παραπανω post που εγραψα με τα ytube και προχωρα

Μονο αν θελεις dual boot με windows να το κανεις σε χωριστο δισκο και με αποσυνδεμενο τον δισκο των windows για να μην εχεις κανενα απροοπτο

Ωραία ξεκινάω να τα παρακολουθώ! :) Με τη μητρική υπάρχει κάποιο θέμα συμβατότητας; Διάβασα σε φορουμ πως παρουσιάζει προβλήματα ο ήχος. 

 

Για πρώτη φορά θα τα εγκαταστήσω σε ξεχωριστό σκληρό αφού αφαιρέσω τον ssd που έχω τα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καλησπερα μπορεις να καψεις το usb μεσα απο windows και να μπουταρει χωρις bootloader? εγω αυτο το εκανα μεσα απο mevericks με unibeast (το el capitan)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα μπορεις να καψεις το usb μεσα απο windows και να μπουταρει χωρις bootloader? εγω αυτο το εκανα μεσα απο mevericks με unibeast (το el capitan)

 

 

Ναι μπορεις και χωρις mac (με το transmac ) , δες το 1ο ytube που εχω σε προυγουμενο post

Ωραία ξεκινάω να τα παρακολουθώ! :) Με τη μητρική υπάρχει κάποιο θέμα συμβατότητας; Διάβασα σε φορουμ πως παρουσιάζει προβλήματα ο ήχος. 

 

Για πρώτη φορά θα τα εγκαταστήσω σε ξεχωριστό σκληρό αφού αφαιρέσω τον ssd που έχω τα windows.

Σε μενα με gigabyte p55 δεν ειχα ηχο μολις εβαλα το el capitan (χωρις να εχει ομως updates που μπηκαν μετα).

 περασα voodoo drivers και επαιξε κανονικα.

Για την δικη σου δεν ξερω , με search sto google πιστευω θα βρεις.Μπορεις να βαλεις το hwinfo στα windows να δεις ποιο chip εχει η καρτα ηχου σου και να κατεβασεις συμβατους οδηγους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταφερα και εκανα την εγκατασταση κανονικα. Ομως μου βγαζει αυτο οταν παει να ξεκινησει και δε μπορει με τιποτα να μπουταρει χωρις το usb. Πως θα το λυσω;

post-218759-0-97346000-1459040614_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταφερα και εκανα την εγκατασταση κανονικα. Ομως μου βγαζει αυτο οταν παει να ξεκινησει και δε μπορει με τιποτα να μπουταρει χωρις το usb. Πως θα το λυσω;

 

χαχα 4:03 το ,μηνυμα !  :cry:

Στο ποστ δεν ειχα γραψει τυχαια "μετα κανετε οπωσδηπωτε εγκατασταση του multibeast"

Τι κανει το multibeast? μπορεις να κανεις boot απο το σκληρο και μπορεις να μπεις στο app store

 

    MultiBeast - El Capitan 8.1.0                 

 

 

How to use Multibeast 8 El Capitan edition | Post installation ...

 

Επιλεγεις μονο uefi ή legacy αναλογα με το bios που εχεις

Θα σου ελεγα στην εγκατασταση του multibeast να βαλεις μονο τα προτεινομενα και να μην επιλεξεις drivers

να αφησεις μονο αυτα που εχει επιλεξει μονο του (glover bootloader , fake smc , system definition) ,γιατι τους drivers που εχεις περασει ηδη στο συστημα σου τους κραταει ,και να θελεις καποιν αλλο τον βαζεις μετα.,γιατι αν σου περασει καποιον  λαθος ισως να μην κανει boot

Αν δεν μπορει να μπει στο λειτουργικο το εκτελεις σε verbose mode να δεις που υπαρχει προβλημα κ να το γκουγκλαρεις (με το βελακι κατω στην οθονη που διχνει τους δισκους)

Οταν μπει και το multibeast οκ μπες και κανε και τα updates εκτος το thunderbolt που δεν αφορα hardware pc

Οσον αφορα το app store μην κανεις λογαριασμο στην αρχη,μπες και πηγαινε να κατεβασεις 1 FREE εφαρμογη (οχι αυτη που θελει λεφτα γιατι δεν θα σε αφηνει να κανεις λογαριασμο χωρις πιστωτικη) και εκει θα σου ζητησει λογαριασμο κανεις ενα και στην πληρωμη επιλεγεις χωρις καρτα

Αν εχεις ηδη κανει και δεν μπαινει κανε την διαδικασια (με την εγκατασταση free app και οταν ζητησει κωδικο επελεξε διμιουργια νεου λογαριασμου και επιλεγεις παλι πληρωμη χωρις καρτα

Καλη επιτυχια,και εγω 1 εβδομαδα ασχολουμαι ,καινουριος ειμαι κι εγω , αλλα εφαγα πολυ πακετο για να μαθω αυτα που δινω τωρα ετοιμα  :-D

Επεξ/σία από pc_admin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα!! Μετα απο χθεσινο ξενυχτι συνεχιζουμε... Εκανα φορματ περασα ξανα το λειτουργικο εκανα εγκατασταση το multibeast σε UEFI οπως ειναι το bios μου (asus -8z77-vle plus) γιατι προηγουμενως ειχα βαλει legacy. Παλι την ιδια οθονη ομως παιρνω και δε μπορει να μπουταρει χωρις το USB. Δεν εβαλα κανεναν driver ... Τι μπορει να κανω λαθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες δικές μου προσπάθειες στέφθηκαν με πλήρη αποτυχία μπορώ να πω! Ενώ, κούτσα-κούτσα καταφέρνω να φτάσω μέχρι το language selection εκεί δεν ανταποκρίνεται ούτε το ποντίκι, ούτε το πληκτρολόγιο. Δοκίμασα φυσικά κάποια bootflags που βρήκα στον γούγλη αλλά τζίφος... (εννοείται δοκίμασα και με διάφορα USB πληκτρολόγια/ποντίκια σε διαφορετικές θέσεις)

 

Κάποια ιδέα;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...