Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι και τα USB κομπλέ δουλεύουν. Μέχρι και το USB δουλεύει άψογα.

 

Επίσης, μετά από αρκετό σπάσιμο νεύρων κατάφερα να το κάνω triple boot τελικά με τον clover να τα bootάρει όλα.

αν εχεις glover (multibeast επισης ) και εχεις 10 δισκους με 10 διαφορετικα λετουργικα ,εφοσον το εχεις στησει mac πρωτα ενα , και μετα συνδεσεις τους αλλους δισκους μπορεις να κανεις 10πλο boot απο οποιν θελεις (τουλαχιστον αυτο βλεπω σε legacy bios και διαφορετικους δισκους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

αν εχεις glover (multibeast επισης ) και εχεις 10 δισκους με 10 διαφορετικα λετουργικα ,εφοσον το εχεις στησει mac πρωτα ενα , και μετα συνδεσεις τους αλλους δισκους μπορεις να κανεις 10πλο boot απο οποιν θελεις (τουλαχιστον αυτο βλεπω σε legacy bios και διαφορετικους δισκους)

 

 

Ε, καλά χαίρω πολύ. Εγώ όμως θέλω να έχω τρία λειτουργικά στον ίδιο δίσκο, όχι σε τρεις διαφορετικούς. Εκεί είναι που ζορίζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα να περάσω την εκδοση mavericks niresh στον υπολογιστη της υπογραφής. Αντιμετοπιζω 2 βασικά προβληματα, 1ον δεν μου αναγνωρίζει σωστα την κάρτα, απο οτι κατάλαβα χρειαζεται kext αλλά δεν ξέρω ποιο. Προσπάθησα να κάνω inject το id της κάρτας στο plist στο library χωρίς αποτέλεσμα. 2ον δεν μπουταρει χωρίς το usb stick. Υπάρχει περιπτωση χρησιμοποιόντας glover να βρεθεί καμια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρες και πάλι,

Σύστημα με Pentium G3900 και Gigabyte H110M-DS2 θα έπαιζε σε El Capitan με την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών του Pentium;; (Intel HD 510)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατάφερα να περάσω την εκδοση mavericks niresh στον υπολογιστη της υπογραφής. Αντιμετοπιζω 2 βασικά προβληματα, 1ον δεν μου αναγνωρίζει σωστα την κάρτα, απο οτι κατάλαβα χρειαζεται kext αλλά δεν ξέρω ποιο. Προσπάθησα να κάνω inject το id της κάρτας στο plist στο library χωρίς αποτέλεσμα. 2ον δεν μπουταρει χωρίς το usb stick. Υπάρχει περιπτωση χρησιμοποιόντας glover να βρεθεί καμια λύση;

 

 παροιμοιο θεμα εχει και ο Α8. Αν δεν πιανει τιποτα στο multibeast δοκιμασε kext wizard, chameleon wizard. 

Εχω μια απορια στην gigabyte Z97M-D3H εχει περασει κανεις El capitan;  δουλευουν ολα ηχος, ethernet, sleep/wake, USB 3 ?? και αν ναι με ποιο τροπο με multibeast - chimera ή Clover configurator;;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σε πρόβλημα που κόλλησα παιδιά! Εγκατέστησα στο λαπτοπ el capitan Και μετά από πολλή προσπάθεια κατάφερα να λειτουργήσουν το πληκτρολόγιο και trackpad. Αφού όμως την ολοκλήρωσα δε δουλεύει καμια θύρα usb. Τι μπορεί να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια απορια στην gigabyte Z97M-D3H εχει περασει κανεις El capitan;  δουλευουν ολα ηχος, ethernet, sleep/wake, USB 3 ?? και αν ναι με ποιο τροπο με multibeast - chimera ή Clover configurator;;

διορθωση: 

 

δε τα ρωταω καλα στο προηγουμενο μνμ.. φτου και ξανα  

 

i7 4790k_gigabyte Ζ97Μ D3H_16gb ram 1600_GTX 660

 

περασμενο πειραματικα El Capitan 10.11.4 με multibeast, clover bootloader κτλπ δουλευουν ολα εκτως το iMessage

πως μπορω να το ενεργοποιησω; δεν κανει log in.. Δοκιμαζω μετατροπες την config.plist με clover configurator copy/paste τα κλειδια και τα στοιχεια που λενε στις οδηγιες αλλα παλι δε παιζει. Ειμαι Mac Pro 1,3 δοκιμασα κατι σε iMac 15 αλλα εδω σπαει πιο ευκολα το συστημα

 

Πως φτιαχνω το iMessage; 

 

και επισης με CCC μπουταρει το backup που εφταξα αλλα πως το μεταφερω στον δισκο ή το partition που θελω να μπουταρει ο El capitan

 

και τελος (ECC) Enable Error Correcting Codes στο preference της καρτας γραφικων δεν ειναι συμβατο σε μενα φαινεται και θελω να ρωτησω τι κανει ακριβως για το τι ειναι; και σε ποιες καρτες λειτουργει. παιζει ρολο στη ταχυτητα των γραφικων, cuda, openGl, openCl ..Τι;

 

 

καμια απαντηση;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση σε πρόβλημα που κόλλησα παιδιά! Εγκατέστησα στο λαπτοπ el capitan Και μετά από πολλή προσπάθεια κατάφερα να λειτουργήσουν το πληκτρολόγιο και trackpad. Αφού όμως την ολοκλήρωσα δε δουλεύει καμια θύρα usb. Τι μπορεί να γίνει;

 

τα usb είναι η αχίλλειος πτέρνα του el capitan για τα χάκιντος. Εγώ το προσπέρασα στο δικό μου λάπτοπ με custom dsdt.aml αφού πρώτα έφαγα μέρες ψάχνοντας και διαβάζοντας.

Άν είσαι τυχερός μπορεί να το έχει κάνει κάποιος πριν από εσένα για το λαπτοπ σου.

Εάν πάλι δεν έχει ξαναγίνει και είσαι ο πρωτοπόρος (όπως ήμουν εγώ) αρχικά μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις έκδοση smbios από διαφορετικά μοντέλα macbook (pro/air) μήπως και είσαι τυχερός και κάποιο από αυτά έχει το ίδιο layout στις usb με το δικό σου.

Διαφορετικά πας για dsdt και καλό θα είναι να έχεις αρκετές γνώσεις προγραμματισμού και όρεξη για διάβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας αφου πουλησα το πραγματικο μ iMac 21"5 izon που ειχα θελω να κανω ενα mac os pc με αυτα που εχω:
Dell studio xps 8100 intel core i7 870 8gb ram nvidia gtx 460 graphic card
intel core 2 quad q8300 2gb ram

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας αφου πουλησα το πραγματικο μ iMac 21"5 izon που ειχα θελω να κανω ενα mac os pc με αυτα που εχω:

Dell studio xps 8100 intel core i7 870 8gb ram nvidia gtx 460 graphic card

intel core 2 quad q8300 2gb ram

Καποιος ; :( Να με βοηθησει να μ πει την διαδικασια ρε παιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ το pc σου έχει μέσα επεξεργαστή Ι7 870 με 8gb ram ΚΑΙ core2quad q8300 με 2gb ram;;; κάτι δεν πάει καλά.

Επειδή πιθανόν κανείς μας να μην έχει το συγκεκριμένο pc και να του έχει βάλει mac θα σου πρότεινα να ψάξεις στο google μήπως υπάρχει κάποιος που το έχει καταφέρει και έχει γράψει κάποιον οδηγό.

Μπορείς να ψάξεις ως εξής: "Dell studio XPS 8100 osx" ή "Dell studio XPS 8100 el capitan"

Να ξέρεις ότι κύριο ρόλο στο αν θα δουλέψει το osx παίζει η μητρική σου την οποία δεν αναφέρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδερφέ το pc σου έχει μέσα επεξεργαστή Ι7 870 με 8gb ram ΚΑΙ core2quad q8300 με 2gb ram;;; κάτι δεν πάει καλά.

Επειδή πιθανόν κανείς μας να μην έχει το συγκεκριμένο pc και να του έχει βάλει mac θα σου πρότεινα να ψάξεις στο google μήπως υπάρχει κάποιος που το έχει καταφέρει και έχει γράψει κάποιον οδηγό.

Μπορείς να ψάξεις ως εξής: "Dell studio XPS 8100 osx" ή "Dell studio XPS 8100 el capitan"

Να ξέρεις ότι κύριο ρόλο στο αν θα δουλέψει το osx παίζει η μητρική σου την οποία δεν αναφέρεις

Οχι ειναι δυο διαφορετικα pc εντελος φιλε μου το ενα με το αλλο.

το ενα ειναι dell studio xps 8100 η μητρικη του και το αλλο εχει μητρικη: ASROCK G31-M - GS R2.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ειναι δυο διαφορετικα pc εντελος φιλε μου το ενα με το αλλο.

το ενα ειναι dell studio xps 8100 η μητρικη του και το αλλο εχει μητρικη: ASROCK G31-M - GS R2.0

 Διαβασε και αυτα και Link.png Site: εδω που αναφερουν την μητρικη που ειπες. Το ιδιο και για το Link.png Site: Dell που εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Διαβασε και αυτα και Link.png Site: εδω που αναφερουν την μητρικη που ειπες. Το ιδιο και για το Link.png Site: Dell που εχεις.

Το βρηκα αυτο εδω: http://techsviewer.com/how-to-create-os-x-10-11-el-capitan-usb-installer-on-pc/ θα με βοηθησει λετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello

 

Πρόσφατα έβαλα το El Capitan 10.11.4 στο PC μου. Δεν μπορώ να βρω/κάνω Install όμως τα Drivers της κάρτας γραφικών και συνεπώς δεν έχω γραφικά στο Hackintosh.

 

Σύστημα:

i5 4570

Gigabyte GTX 750 Ti

Asus h97 Plus

 

Αν κάποιος ξέρει και μπορεί να με βοηθήσει ας επικοινωνήσει μαζί μου μήπως και μπορέσουμε να κάνουμε κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...