Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ καλη επιλογη στη μητρικη σου φιλε μου!!!Τα usb3.0 θα τα φιξαρεις ευκολα πιστευω δεν ειναι τιποτα!!Για τον ηχο πατσαρες applehda??

Thnks. B)

Για τον ήχο έκανα την γνωστή διαδικασία αλλά όταν έβαζα να παίξει ένα video κόλλαγε στο πρώτο frame και πχ στο youtube το έδειχνε μαυρισμένο χωρίς να παίζει, πριν το patchάρισμα έπαιζαν μια χαρά.

Τελικά κατάφερα και έφτιαξα τον ήχο μέσα από μία επιλογή στον clover που δεν την είχα δει ποτέ σε κανένα tutorial.

Σήμερα δοκίμασα και έφτιαξα και το usb 3 αλλά δεν το δοκίμασα με εξωτερικό δισκό παρά μόνο με ένα usb 3 stick.

 

Οπότε για X99 σύστημα η Asus Sabertooth δουλεύει 100%  (σ.σ. έχω εγκαταστήσει το τελευταίο bios από την Asus)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδες καποια βηματα για install σε gaming laptop με 860m καρτα γραφικων και ι5 επεξεργαστη 4210h

Γίνε πιο σαφής με μοντέλο. μην περιμένεις ότι θα ενεργοποιηθεί η 860 στο osX με την 4600 θα πας.

Άλλο ένα Skylake biuld,είναι το δικό μας "mini" λίγο μεγαλύτερο φυσικά αλλά με Desktop χαρακτηριστικά και DDR 4. ;)

 

post-227308-0-04467500-1462298197_thumb.png

 

post-227308-0-17524500-1462298273_thumb.jpg

 

post-227308-0-86008600-1462298288_thumb.jpg

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνε πιο σαφής με μοντέλο. μην περιμένεις ότι θα ενεργοποιηθεί η 860 στο osX με την 4600 θα πας.

https://www.amazon.fr/gp/product/B00O2QFNKA/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thnks. B)

Για τον ήχο έκανα την γνωστή διαδικασία αλλά όταν έβαζα να παίξει ένα video κόλλαγε στο πρώτο frame και πχ στο youtube το έδειχνε μαυρισμένο χωρίς να παίζει, πριν το patchάρισμα έπαιζαν μια χαρά.

Τελικά κατάφερα και έφτιαξα τον ήχο μέσα από μία επιλογή στον clover που δεν την είχα δει ποτέ σε κανένα tutorial.

Σήμερα δοκίμασα και έφτιαξα και το usb 3 αλλά δεν το δοκίμασα με εξωτερικό δισκό παρά μόνο με ένα usb 3 stick.

 

Οπότε για X99 σύστημα η Asus Sabertooth δουλεύει 100%  (σ.σ. έχω εγκαταστήσει το τελευταίο bios από την Asus)

 

Και με την δικια μου μητρικη ειχα βαλει voodoo drivers για ηχο και επαιζε άτσαλα ,με σπασιματα στον ηχο κτλ

Μετα ειδα οτι εχει οδηγους το multibeast (realtek alc888 ),εβγαλα τους παλιους και το ξαναεγκατεστησα με αυτους του multibeast και τωρα παιζει αψογα ο ηχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση οσον αφορα την ram  για el capitan ,εχει καμια διαφορα απο 8gb με 16gb RAM στην αποδοση για απλη χρηση (ιντερνετ - ταινιες - καποια ελαφρια games (πχ word of tanks blitz) ?

Παντως μεχρι τωρα εχω δει χρηση ram max 5-6 gb ,συνηθως τρωεει 3-4 gb (χρηση ram+cache) ,οποτε να υποθεσω οτι αφου δεν περναει τα 8 που εχω δεν θα εχει διαφορα .Εκεινο που εκανε την μεγαλη διαφρα ηταν ο ssd ,με μηχανικο 2.5" ειχε μεγαλη διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση οσον αφορα την ram  για el capitan ,εχει καμια διαφορα απο 8gb με 16gb RAM στην αποδοση για απλη χρηση (ιντερνετ - ταινιες - καποια ελαφρια games (πχ word of tanks blitz) ?

Παντως μεχρι τωρα εχω δει χρηση ram max 5-6 gb ,συνηθως τρωεει 3-4 gb (χρηση ram+cache) ,οποτε να υποθεσω οτι αφου δεν περναει τα 8 που εχω δεν θα εχει διαφορα .Εκεινο που εκανε την μεγαλη διαφρα ηταν ο ssd ,με μηχανικο 2.5" ειχε μεγαλη διαφορα

Οχι δεν εχει διαφορα. 

 

Σε γενικές γραμμές ο kernel του OSX προσπαθει να χρησιμοποιει ολη την διαθεσιμη μνημη παντα. Αυτο δεν σημαινει ομως οτι η ram δεν σου φτανει. 

 

Πχ. εχω 16GB, μπορει μετα απο μια ωρα broswing στο safari να μου λεει used 15.96GB, ποτε ομως δεν θα παει να παρει απο swap, απλα θα αποδεσμευσει πραγματα που δεν χρειαζεται. 

Σε αλλη περιπτωση πχ στο Final Cut οταν εχω τεραστιο Project εχω δει και 2GB swap, εκει ξεκαθαρα χρειαζομαι και αλλη ram.

 

Οποτε αν δεν δεις οτι παιρνει swap δεν χρειαζεσαι καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παταγωδης αποτυχια σε μενα kernel panic και καμια οθονη μετα το installation θα χρειαστω καποιον να μου υποδειξει τα βασικα δυστυχως διοτι εχω πελαγωσει ,βρηκα niresh iatkos κλπ distro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλήμερα σε όλους θέλω να περάσω στο pc μου το el capitan και θέλω την βοήθεια σας πιο πολύ φοβάμαι για την gpu μου σας γράφω τα specs:

motherboard: gigabyte z77-d3h

cpu: i7-3770

ram: hyperX predator 16gb

gpu: asus gt640 2gb

psu: δεν θυμάμαι πιο έβαλα ένα της aerocool 650

υπάρχει τρόπος να λειτουργήσει απροβλημάτιστα το pc;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρακολουθώ καιρό το θέμα αλλά σαν αρχάριος ήθελα να ρωτήσω πριν ξεκινήσω την διαδικασία! Σε αυτό το λαπτοπ υπάρχει ελπίδα για OS X? 

 

Και αν ναι δώστε κανά λινκ με οδηγίες  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

 

Παρακολουθώ καιρό το θέμα αλλά σαν αρχάριος ήθελα να ρωτήσω πριν ξεκινήσω την διαδικασία! Σε αυτό το λαπτοπ υπάρχει ελπίδα για OS X? 

 

Και αν ναι δώστε κανά λινκ με οδηγίες  :-D

Νιώθεις τυχερός αυτή την περίοδο ?

Θα το χρειαστείς.

 

http://www.insanelymac.com/forum/topic/286092-guide-1st-generation-intel-hd-graphics-qeci/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νιώθεις τυχερός αυτή την περίοδο ?

Θα το χρειαστείς.

 

http://www.insanelymac.com/forum/topic/286092-guide-1st-generation-intel-hd-graphics-qeci/

 

Ευχαριστώ πολύ! Έψαξα καλά το bios δεν και έχει επιλογή να βάλω να δουλεύει αποκλειστικά η Intel Gpu, κοινώς να απενεργοποιήσω την Nvidia, θα είναι πρόβλημα αυτό?

 

Επίσης αυτό το βήμα (Download the OS X El Capitan Installer from the App Store and make sure it is saved in the Applications folder.) προϋποθέτει να έχω ήδη Mac?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...