Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω να κάνω μια διευκρινιστικη ερώτηση. Έχω βάλει τα 10.11.3 κανονικά εγκατέστησα και τα προγράμματα που ήθελα όλα καλά.

 

Το πρόβλημα είναι όμως στο Clover. Αυτό που βάζει το multibeast δε μπορεί να μπουταρει το Pc μου. Αυτό που καταφέρνω είναι να μπουταρει και με το που φορτώσει η γραμμή με το σήμα της Apple σβήνει η οθόνη όμως το λειτουργικό προχωράει απλά δεν έχω εικόνα καθόλου.

 

Ο μόνος τρόπος για να το λύσω ήταν η πλήρης αντικατάσταση του φακέλου Clover με αυτόν του usb όμως έχω την εντύπωση πως είναι παλιός και αν π.χ. θέλω να αναβαθμίσω δε μπορώ όπως και έγινε με την 10.11.4 χθες που απλά δεν ξεκινούσε με τίποτα.

 

Δοκίμασα να αντικαταστήσω επιλεκτικά kexts, φάκελο boot κλπ όμως πάντα κάποιο πρόβλημα θα έβγαζε και δε θα μπουταρε. Πως μπορώ να έχω τον τελευταίο Clover και να μπουταρω κανονικά; ποια είναι τα αρχεία που επηρεάζουν (για παράδειγμα αν δεν έσβησε η οθόνη στην αρχή θα ήταν όλα οκ, αυτό πως το λυνω;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετα απο λιγο καιρο με mac os , το συμπερασμα : το el capitan με το θεμα δισκου δεν την παλευει

Το εχω στησει σε ενα μηχανικο 2.5" (5400rpm) για δοκιμη , το υπολοιπο συστημα core i5 750 (2.66ghz) OC 3.2GHz , 8GB ram ddr3 1600 mhz , GTX 660 2GB

Ακομα και οταν μπει στο desktop για 15" βλεπω ο δισκος διαβαζει σαν τρελλος και δεν μπορει να ανοιξει σχεδον τιποτα στο διαστημα αυτο .Δοκιμασα και εβαλα ενα ssd και εκτος του οτι φορτωσε στο 1/3 του χρονου που φορτωνει κανονικα (ή και γρηγορροτερα) ,μολις μπηκε μπορουσες να ανοιξεις τις εφαρμογες που ανοιγαν πολυ πολυ γρηγορα, ακομα και το app store με μια μικρη μονο καθυστερηση,που με τον αλλο 2.5" μηχανικο δισκο βαριεσαι να περιμενεις και νομιζεις οτι εχει κολλησει

Εχω σε αλλο  120GB ssd τα  windows 10 64bit και πετανε ,σε 5-10" ειμαι στο desktop , με antivirus κτλ φορτωμενα

Αλλα και σε αλλα pc που εχω δει με win 10 με μηχανικο 2.5" πανε αρκετα γρηγορα

Αρα αν σε windows χρειαζεσαι 1 φορα ssd για να δεις διαφορα στην ταχυτητα, στο el capitan ειναι μονοδρομος.

Καμια σχεση με τον μηχανικο.Τωρα σκεφτομαι να περασω με κλωνο τα 10 στον μηχανικο και να στησω το el capiitan στον SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο λιγο καιρο με mac os , το συμπερασμα : το el capitan με το θεμα δισκου δεν την παλευει

Το εχω στησει σε ενα μηχανικο 2.5" (5400rpm) για δοκιμη , το υπολοιπο συστημα core i5 750 (2.66ghz) OC 3.2GHz , 8GB ram ddr3 1600 mhz , GTX 660 2GB

Ακομα και οταν μπει στο desktop για 15" βλεπω ο δισκος διαβαζει σαν τρελλος και δεν μπορει να ανοιξει σχεδον τιποτα στο διαστημα αυτο .Δοκιμασα και εβαλα ενα ssd και εκτος του οτι φορτωσε στο 1/3 του χρονου που φορτωνει κανονικα (ή και γρηγορροτερα) ,μολις μπηκε μπορουσες να ανοιξεις τις εφαρμογες που ανοιγαν πολυ πολυ γρηγορα, ακομα και το app store με μια μικρη μονο καθυστερηση,που με τον αλλο 2.5" μηχανικο δισκο βαριεσαι να περιμενεις και νομιζεις οτι εχει κολλησει

Εχω σε αλλο  120GB ssd τα  windows 10 64bit και πετανε ,σε 5-10" ειμαι στο desktop , με antivirus κτλ φορτωμενα

Αλλα και σε αλλα pc που εχω δει με win 10 με μηχανικο 2.5" πανε αρκετα γρηγορα

Αρα αν σε windows χρειαζεσαι 1 φορα ssd για να δεις διαφορα στην ταχυτητα, στο el capitan ειναι μονοδρομος.

Καμια σχεση με τον μηχανικο.Τωρα σκεφτομαι να περασω με κλωνο τα 10 στον μηχανικο και να στησω το el capiitan στον SSD

Το συστημα ειναι φρεσκο? Τσεκαρε μηπως κανει το spotlight indexing γιατι μπορει να ειναι πολυ taxing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο λιγο καιρο με mac os , το συμπερασμα : το el capitan με το θεμα δισκου δεν την παλευει

Το εχω στησει σε ενα μηχανικο 2.5" (5400rpm) για δοκιμη , το υπολοιπο συστημα core i5 750 (2.66ghz) OC 3.2GHz , 8GB ram ddr3 1600 mhz , GTX 660 2GB

Ακομα και οταν μπει στο desktop για 15" βλεπω ο δισκος διαβαζει σαν τρελλος και δεν μπορει να ανοιξει σχεδον τιποτα στο διαστημα αυτο .Δοκιμασα και εβαλα ενα ssd και εκτος του οτι φορτωσε στο 1/3 του χρονου που φορτωνει κανονικα (ή και γρηγορροτερα) ,μολις μπηκε μπορουσες να ανοιξεις τις εφαρμογες που ανοιγαν πολυ πολυ γρηγορα, ακομα και το app store με μια μικρη μονο καθυστερηση,που με τον αλλο 2.5" μηχανικο δισκο βαριεσαι να περιμενεις και νομιζεις οτι εχει κολλησει

Εχω σε αλλο  120GB ssd τα  windows 10 64bit και πετανε ,σε 5-10" ειμαι στο desktop , με antivirus κτλ φορτωμενα

Αλλα και σε αλλα pc που εχω δει με win 10 με μηχανικο 2.5" πανε αρκετα γρηγορα

Αρα αν σε windows χρειαζεσαι 1 φορα ssd για να δεις διαφορα στην ταχυτητα, στο el capitan ειναι μονοδρομος.

Καμια σχεση με τον μηχανικο.Τωρα σκεφτομαι να περασω με κλωνο τα 10 στον μηχανικο και να στησω το el capiitan στον SSD

Δράμα, ο μηχανικός δίσκος. Σε iMac 21.5 i5 8gb μοντέλο του 2014-2015   αγορασμένο το καλοκαίρι το El capitan, μπορεί να κάνει και 1  λεπτό και 50 δευτερόλεπτα. Να μη μιλήσω για κανά άνοιγμα office 2016 κλπ δράμα Χ2. Ας όψεται η εγγύηση αλλιώς θα είχε μπει SSD. Σε non apple με ssd μαζί με την επιλογή 2 boot μεταξύ windows ή clover-Mac osx el capitan δίσκου και μετά λειτουργικού μαζί με το password, ζήτημα να κάνει 20 με 23 δευτερόλεπτα. Πρόσφατα αναβαθμισμένο σε 10.11.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τον αλλαξα τον ssd απο τα windows 10 και μπηκε στο Mac... Να δουμε τωρα πως θα πηγαινουν τα 10 με μηχανικο  :X

Πιστευω αυτα θα πηγαινουν καλα λoγω των 8gb ram -Οπως βλεπω πλεον το main OS θα ειναι το mac,στη χειροτερη να παρω κανενα 120αρη ssd ακομα αργοτερα

Βεβαια δοκιμασα να κανω κλωνο τον δισκο του el capitan αλλα δεν αντιγραφει το partition για το boot που κανει το multibeast..δοκιμασα να ξαναπερασω το multibeast τπτ..οποτε αφου ηταν και σχετικα φρεσκο στησιμο δεν ειχε και πολλα τον εστησα απο την αρχη τσακ -μπαμ αφου ειχα τους drivers και τα utilities που θα χρειαζομουν  (μονο το world of tanks blitz και το update 10.11.4 φοβομουν ποσες ωρες θα εκανα να κατεβουν αλλα κατεβηκαν πολυ γρηγορα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσος καιρός παντός και αν περάσει όλοι μένουν σταθερή στον intel παιδιά δοκιμάστε και amd δεν θα πάθετε κάτι με τόσα kernel που κυκλοφορούν τρέχουν στην πένα όλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσος καιρός παντός και αν περάσει όλοι μένουν σταθερή στον intel παιδιά δοκιμάστε και amd δεν θα πάθετε κάτι με τόσα kernel που κυκλοφορούν τρέχουν στην πένα όλα 

και να θες να κάνεις κάνα update και να τρέμει η ψυχή σου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μια μικρή βοήθεια πλιζ. Έκανα το πισί της υπογραφής μου dualboot, El Capitan/Windows 10 (και τα δύο στον SSD). Το πρόβλημα είναι ότι ο Clover δεν δουλεύει, παρόλο που τον έκανα install από το Multibeast, με αποτέλεσμα να μπαίνει κατευθείαν στα Windows (για να μπω στο OSX το κάνω μόνο με το Unibeast USB).

 

Καμιά ιδέα πως να το φτιάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή βοήθεια πλιζ. Έκανα το πισί της υπογραφής μου dualboot, El Capitan/Windows 10 (και τα δύο στον SSD). Το πρόβλημα είναι ότι ο Clover δεν δουλεύει, παρόλο που τον έκανα install από το Multibeast, με αποτέλεσμα να μπαίνει κατευθείαν στα Windows (για να μπω στο OSX το κάνω μόνο με το Unibeast USB).

 

Καμιά ιδέα πως να το φτιάξω;

1. πως το εγκατεστησες σαν legacy ή uefi bios ? εχες  βαλει το τελευταιο multibeast?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άκου ακριβώς την διαδικασία που έκανα, γιατί έχει μια μικρή απόκλιση (που νομίζω ότι δεν επηρεάζει, αλλά anyway):

 

1 - Κατέβασα το OSX στο Macbook Air μου και μετά επέλεξα το UEFI στο Unibeast.

2 - Έκανα install το OSX στο πισί της υπογραφής μου.

3 - Έκανα install τα Windows 10, σε άλλο partition του ίδιου σκληρού.

4 - (εδώ είναι η απόκλιση) Μπαίνω στο OSX (με το Unibeast USB) και μετά λύπης μου ότι ο βλάκας αντί για το El Capitan έκανα εγκατάσταση το Yosemite. Οπότε φτιάχνω νέο Unibeast USB με το El Capitan (με UEFI και πάλι) και το κάνω install στο partition του Yosemite.

5 - Μπαίνω πάλι στο OSX (με το Unibeast USB) και ανακαλύπτω ότι όλα δουλεύουν out-of-the-box (με εξαίρεση την 970, όπου πέρασα τους alternate drivers και δουλεύει και αυτή super).

6 - Περνάω τον Clover με το Multibeast (UEFI, FakeSMC και τα ρέστα)

7 - Reboot το πισί και μπαίνει κατευθείαν στα Windows. Ο μόνος τρόπος να μπω στο OSX είναι με το stickάκι του Unibeast. :(

 

Τα πανταόλα στην τελευταία έκδοσή τους. Πώς διάολο θα μου δουλέψει σωστά ο Clover;

 

Θέλω να φτιάξω πρώτα τον bootloader, γιατί μετά θέλω να περάσω και Linux Mint στον ίδιο σκληρό. Μήπως αν βάλω τo Mint θα περαστεί ο Grub και θα λυθεί το θέμα μου; Ή δεν θα μπορώ να μπω στο OSX από τον Grub;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οκ, μετά από πάααααρα πολύ ψάξιμο ανακάλυψα ότι το app που κάνει το κόλπο είναι ο Clover Configurator. Παπάδες κάνει αυτό το προγραμματάκι, μπαίνεις στο EFI partition και κάνεις ότι θες (themes κλπ).

 

Είναι λίγο απογοητευτικό πάντως που δεν αναφέρεται σχεδόν σε κανένα hackintosh tutorial. Πολύ αποτρεπτικό για τον rookie χρήστη να πρέπει να σπάσει τα νεύρα του για να κάνει hackintosh, που πλέον είναι απλούστατο να γίνει.

 

In other news, βρήκα ιδιαίτερα εντυπωσιακό το γεγονός ότι το El Capitan, δούλεψε άψογα από το πρώτο δευτερόλεπτο. Δεν χρειάστηκε ούτε παράμετρος για να bootάρει το Unibeast USB (πράγμα που δεν μου έχει ξανατύχει). Μόνο τους drivers της κάρτας χρειάστηκε να περάσω από το site της Nvidia, κατά τ' άλλα δεν είχαν απολύτως κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In other news, βρήκα ιδιαίτερα εντυπωσιακό το γεγονός ότι το El Capitan, δούλεψε άψογα από το πρώτο δευτερόλεπτο. Δεν χρειάστηκε ούτε παράμετρος για να bootάρει το Unibeast USB (πράγμα που δεν μου έχει ξανατύχει). Μόνο τους drivers της κάρτας χρειάστηκε να περάσω από το site της Nvidia, κατά τ' άλλα δεν είχαν απολύτως κανένα πρόβλημα.

Έχεις golden hardware γι'αυτο ολα δουλεψαν ootb. Με τα USB πως εισαι?Δουλευουν ολα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερει κανεις αν ειναι εφικτο να δουλεψει σωστα το niresh mavericks στο pc της υπογραφης; Αν ναι χρειαζεται patch το bios για να  δουλεψουν σωστα τα power states;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έχεις golden hardware γι'αυτο ολα δουλεψαν ootb. Με τα USB πως εισαι?Δουλευουν ολα?

 

 

Ναι και τα USB κομπλέ δουλεύουν. Μέχρι και το USB δουλεύει άψογα.

 

Επίσης, μετά από αρκετό σπάσιμο νεύρων κατάφερα να το κάνω triple boot τελικά με τον clover να τα bootάρει όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...