Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά απο επιτυχή εγκατάσταση του macos Sierra (10.12) στο λάπτοπ της υπογραφής μου θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω update σε 10.12.4 απευθείας , και αν ναι  υπάρχει κάποιος οδηγός με βήματα για μια επιτυχή εγκατάσταση του update;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά απο επιτυχή εγκατάσταση του macos Sierra (10.12) στο λάπτοπ της υπογραφής μου θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω update σε 10.12.4 απευθείας , και αν ναι  υπάρχει κάποιος οδηγός με βήματα για μια επιτυχή εγκατάσταση του update;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

εδώ είσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σήμερα διάβασα ότι η Nvidia δίνει Drivers για την Pascal 10 σειρά των GPU της. Έχοντας λοιπόν στον Desktop την 1050Ti με έναν i3 επεξεργαστή, αναρωτιέμαι αν μου δίνεται η δυνατότητα να εγκαταστήσω MacOS και να κάνω έτσι ένα Hackintosh. Θα με ενδιέφερε φυσικά κάτι σε DualBoot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς,θα βρεις εναν οδηγο σύμφωνα με την μητρική σου που δεν γράφεις πουθενά ποια είναι και θα κάνεις την προσπάθεια σου.

 

..και μιας και το ανέφερες,

Πράγματι από χθες η nVidia έδωσε WebDrivers και υποστήριξη στις Pascal μόνο για το MacOs Sierra.

 

post-227308-0-44369700-1491983500_thumb.jpg

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μπορείς,θα βρεις εναν οδηγο σύμφωνα με την μητρική σου που δεν γράφεις πουθενά ποια είναι και θα κάνεις την προσπάθεια σου.

 

..και μιας και το ανέφερες,

Πράγματι από χθες η nVidia έδωσε WebDrivers και υποστήριξη στις Pascal μόνο για το MacOs Sierra.

 

attachicon.gifAbout_This_Mac.jpg

Δεν ξέρω ποια μητρική έχω :P όταν παω σπίτι θα κοιτάξω και θα ξαναγράψω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σήμερα διάβασα ότι η Nvidia δίνει Drivers για την Pascal 10 σειρά των GPU της. Έχοντας λοιπόν στον Desktop την 1050Ti με έναν i3 επεξεργαστή, αναρωτιέμαι αν μου δίνεται η δυνατότητα να εγκαταστήσω MacOS και να κάνω έτσι ένα Hackintosh. Θα με ενδιέφερε φυσικά κάτι σε DualBoot.

Η μητρικη σου ειναι το πιο σημαντικο για το αν ειναι συμβατο το μηχανημα σου.

 

Συμβουλη μου ειναι να βαλεις εναν ξεχωριστο δισκο για το macos, ειδικα απο την στιγμη που εισαι αρχαριος, γιατι μπορει να τα μπλεξεις και να μην μπορεις να μπουταρεις σε windows(που διορθωνεται, αλλα ειναι κριμα να μενεις χωρις το μηχανημα σου).

 

Τελος, υπολογιζε 1-2 απογευματα για εσενα που εισαι αρχαριος για να στησεις το hackintosh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μητρικη σου ειναι το πιο σημαντικο για το αν ειναι συμβατο το μηχανημα σου.

 

Συμβουλη μου ειναι να βαλεις εναν ξεχωριστο δισκο για το macos, ειδικα απο την στιγμη που εισαι αρχαριος, γιατι μπορει να τα μπλεξεις και να μην μπορεις να μπουταρεις σε windows(που διορθωνεται, αλλα ειναι κριμα να μενεις χωρις το μηχανημα σου).

 

Τελος, υπολογιζε 1-2 απογευματα για εσενα που εισαι αρχαριος για να στησεις το hackintosh.

Α τόσο καλά :P

 

Edit: Motherboard: Gigabyte H61M-USB3H, CPU: Intel Core i3 2120 Graphics GTX 1050 Ti

Επεξ/σία από Neg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνωρίζετε αν η hd530 παίζει στο τελευταίο Sierra χωρίς glitch fix?

Πλέον με την 10.12.4 η hd530 παίζει χωρίς προβλήματα.Δεν χρειάζεται glitch fix

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι,
το σύστημά μου είναι το παρακάτω:
 
mobo: msi z170a sli plus
cpu: i5 6600
ram: 1x8gb ddr4 2133 (hyper savage)
storage: samsung 840evo 256gb
gpu: gtx 1060 3gb
 
Η εγκατάσταση έγινε κανονικά ακολουθώντας το παρακάτω guide χωρίς πολλά προβλήματα:
 
https://www.tonymacx86.com/threads/success-msi-z170a-sli-plus-i7-6700k-asus-gtx-970.216343/
 
 
Κατέβασα και τον web driver απο την nVidia (WebDriver-378.05.05.05f01) και ενώ ο driver εγκαταστάθηκε με επιτυχία, παρόλα αυτά συνεχίζω και βλέπω το display με 5mb vram και στο ecc δεν εμφανίζεται η κάρτα μου. 

 

23h0zrd.png

 

2vmy8ll.png

 

Τί θα μπορούσα να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον με την 10.12.4 η hd530 παίζει χωρίς προβλήματα.Δεν χρειάζεται glitch fix

 

Η εγκατάσταση έγινε κανονικά με Install HD530 από multibeast αλλά no-no second monitor....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κατέβασα και τον web driver απο την nVidia (WebDriver-378.05.05.05f01) και ενώ ο driver εγκαταστάθηκε με επιτυχία, παρόλα αυτά συνεχίζω και βλέπω το display με 5mb vram και στο ecc δεν εμφανίζεται η κάρτα μου. 

 

Εγω παω μετα και Clover/System Parameter και τικαρω το ''NvidiaWeb.''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι σωστά συγγνώμη, δικό μου λάθος δεν το ανέφερα. Δεν bootαρει αν το επιλέξω στον clover

 

update: Έπαιξε τελικά με agdpfix!

 

Το μόνο που μένει να λύσω είναι τα θέματα με τις USB3 θύρες και με τον ήχο... δοκίμασα διάφορες πατέντες για ACL1150, αλλά δεν κατάφερα να το κάνω να παίξει. Υπάρχει κάποιο workarround ή έτοιμο tool;

 

update_Vol2: Έλυσα το θέμα με τον ήχο κάνοντας χρήση του "https://github.com/toleda/audio_CloverALC"

Επεξ/σία από Kapws
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...