Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφόσον εχεις linux γιατι θες να βάλεις macOS; Αν ειναι απλά κάποιο προγραμμα που θες να χρησιμοποιήσεις μπορεις απλά να τρέξεις ενα VM με macOS πάνω στο linux (βρισκεις έτοιμα) και να τελειώνεις.

 

Για να μην παρεξηγηθώ ειμαι χρήστης Linux και macOS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να ασχοληθώ με Unity3D, κάτι το οπίο υποστηρίζεται μόνο από macOS και windows. Παρ'όλα αυτά έχω και μια αγάπη για το λειτουργικό του mac. Επειδή, όμως, η αγορά ενός macbook δεν είναι και η πιο φθηνή επιλογή θα ήθελα να εγκαταστήσω hackintosh στο laptop. Είναι κάτι τέτοιο δυνατόν σύφμωνα με τα χαρακτηριστικά που ανέφερα πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Ξέρουμε αν το παρακάτω σύστημα είναι συμβατό με Sierra;

 

cpu i5 3570k

mb z77n-WiFi

gpu intel hd 4000

 

Είχα το 2013-14 στημένο από 10.8 μέχρι 10.9.5, και σκέφτομαι να το στήσω πάλι. Τι λέτε;

 

Επίσης έχω ένα Lenovo yoga 700 14Isk το οποίο έχει hd 520 μαζί με i5 6200u. Λέτε να γίνει τίποτα με αυτό;

 

Επίσης o chameleon ζει ακόμα ή το γυρίσαμε σε clover;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lenovo G560 (model name: 20042)

Αν χρειάζεσται κάτι επιπρόσθετο ζητήστε το, για να το παραθέσω!

ΥΓ: έχω αλλάξει τον σκληρό δίσκο, ήταν 500gb και έβαλα 200gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

lenovo G560 (model name: 20042)

Αν χρειάζεσται κάτι επιπρόσθετο ζητήστε το, για να το παραθέσω!

ΥΓ: έχω αλλάξει τον σκληρό δίσκο, ήταν 500gb και έβαλα 200gb

Απ' όσο βλέπω εσένα έχει και ξεχωριστή κάρτα γραφικών nvidia και onboard intel. Δυστυχώς δε μπορείς να δουλέψεις με την nvidia οπότε θα πρέπει να την απενεργοποιήσεις μέσω του bios (αν γίνεται) και μετά να ακολουθήσεις Link.png Site: αυτόντον οδηγό .

Λίγο-πολύ έχετε παρόμοια specs και πιστεύω θα δουλέψει. Δεν είναι και ότι πιο εύκολο αν δεν το έχεις ξανακάνει οπότε θέλει υπομονή και διάβασμα. Λογικά θα χρειαστεί να αλλάξεις την wifi κάρτα με μια συμβατή (όπως και στον οδηγό που σου παραθέτω) και μιας και μιλάμε για lenovo θα χρειαστεί να φλασάρεις "ξεκλείδωτο" bios για το λάπτοπ σου γιατί δε θα ξεκινάει με άλλη κάρτα wifi πλην της δικής του.

Ρε παιδιά, μπορεί να βοηθήσει κάνεις με την asrock z77 formula oc, γιατί δεν βρίσκω κανέναν οδηγό. Μόνο για την z77 extreme4 βρίσκω

τότε ξεκίνα με ένα βασικό οδηγό και όπου κολλήσεις το βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συστημα αρχειων APFS...

Γνωριζεις κατι, εννοω αν θα υπαρξη προβλημα σε hdd δισκους.

 

macOS High Sierra...

Γινεται και αναβαθμιση, οπως κανουμε τωρα π.χ απο 10.12.04 σε 10.12.05 (σε hackintosh) η θα χρειαστει καθαρο install;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Σκέφτομαι να κάνω hackintosh(εγκατάσταση mac λογισμικού σε Pc). Kαι θα ήθελα να ρωτήσω αν θα υπάρξει πρόβλημα. Το συστημά μου ψάχνοντας σε ένα site για την συμβατότητα του hardware ταιρίαζει. 

 

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Σκέφτομαι να κάνω hackintosh(εγκατάσταση mac λογισμικού σε Pc). Kαι θα ήθελα να ρωτήσω αν θα υπάρξει πρόβλημα. Το συστημά μου ψάχνοντας σε ένα site για την συμβατότητα του hardware ταιρίαζει. 

 

Σας ευχαριστώ για την προσοχή σας!!!!

ολοκληρη θεματαρα για το hacintosh

http://www.insomnia.gr/topic/563519-mac-os-x-%CF%83%CE%B5-non-apple-%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AD%CF%82/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλή σου μέρα isay το διάβασα το topic αλλά δεν με βοήθησε θέλω να μάθω αν αποφασίσω να το κάνω και δουλέψει θα υπάρχει πλήρης συμβατότητα του hardware ή θα είναι ασταθές. Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που εννοούσε ο Isay είναι αντί να ανοίξεις καινούριο θέμα, θα μπορούσες να ρωτήσεις απευθείας εκεί, που είναι συγκεντρωμένοι όλοι οι ειδικοί και θα σου έλεγε ο καθένας την εμπειρία του, αντί να ξεκινήσεις καινούριο θέμα εδώ. 

 

ρώτα στο σωστό θέμα για περισσότερες πληροφορίες και πρέπει να τους πεις επακριβώς τι σύστημα έχεις. Ακόμα και το τι βίδες έχει το κουτί σου, γιατί μπορεί να μην είναι συμβατές με τα mac...

 

Και ο μόνος τρόπος για να δεις αν θα δουλέψει, είναι να το δοκιμάσεις μόνος σου.

 

Ρίξε και μια ματιά στο insanelymac και στο tonymacx86.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα Hachintosh comminity ,

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η συμβατότητα των hardware θα είνια πλήρης ή θα υπάρχει απώλεια... (ελπίζω να είμαι κατανοητός)

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...