Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχω καταφέρει εδώ και μέρες να στήσω το hackintosh στο NB200 που σας είπα πιο πάνω αλλά με παιδεύει πολυ το όλο θέμα με τα kexts! Στον οδηγό που σας εδειξα έχει κάποια kexts αλλά δεν μπορώ να τα εγκαταστήσω σωστα! Κάθε φορά που θα περάσω ένα κάτι θα πάει στραβά! Είτε μετά δεν θα Μπουτάρει σωστά, είτε κάτι άλλο θα χαλάσει! Ποιος είναι ο σωστός τρόπος να τα περάσω; και που αν θέλω να κράτησω το σύστημα μου όσο πιο vanilla γίνεται; Κάνοντας την εγκατάσταση από netbook maker ο φάκελος extra είναι κρυφός! Έχω καταφέρει να τον δω αλλά μέσα δεν υπάρχει φάκελος extensions! Υπάρχουν 2 Φάκελοι, GeneralExtensions,AditionalExtensions και ένα αρχείο extensions.mkext! Που πρέπει να τοποθετήσω εγώ τα δικά μου kexts? Επίσης κάτι άλλο που με παιδεύει τώρα είναι ότι δεν μπορώ να παρω super user permissions ενώ την πρώτη φορά, πριν ξανά κάνω εγκατάσταση από την αρχή, είχα πάρει εύκολα! Αλλά πιστεύω αυτό θα το λύσω! Μπορείτε να με βοηθήσετε σας παρακαλώ; θα σας παρέχω ότι πληροφορία μου ζητήσετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που θίγεστε και παρεξηγήστε όταν ακούτε πως το θέμα ειναι νεκρό! Πριν μήνες ζητήσατε να είμαι αναλυτικός και επεξηγηματικός! Το έκανα και το μόνο που καταφερα είναι σπατάλησω χρόνο και να κάθομαι να κάνω συζήτηση μόνος μου! Να γιατί δεν υπάρχει ποιότητα στα ελληνικά φόρουμ! Δεν θέλουμε να υπάρξει! Δεν θελουμε να μεταφέρουμε την γνώση μας! Δεν θελουμε να βοηθήσουμε κάποιον που θέλει να προχωρήσει αλλά παράλληλα μας έχει ανάγκη! Καλή συνέχεια εδώ μέσα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παρακολουθήσει πολλά ξένα forum ?

..και αν ναι γιατί δεν ζητάς από εκεί βοήθεια αφού ειναι τόσο καλοί ?

Ξαφνικά θυμήθηκες ότι έχεις ένα netbook και θέλεις να τρέξεις osX snow leopard.

και πρέπει λοιπόν όλοι εμείς να ενεργοποιηθούμε και να ανατρέξουμε 10 χρόνια πίσω να θυμηθούμε λεπτομέρειες και βήμα βήμα..

Για netbook λοιπόν υπάρχει η πιο πλούσια αναφορά στο Google αλλα μάλλον τα θέλουμε και λίγο  έτοιμα..

Σου είπα ήδη να βρεις τον netbook installer εσυ βρήκες το netbook maker πρόκειται και θυμάμαι καλά για δυο διαφορετικά προγράμματα

που με τον συνδυασμό τους έχεις την πιο απλή εγκατάσταση σε netbook αρκεί να διαβάσεις και λίγο όπως εδώ.

 

http://www.mydellmini.com/forum/mac-os-x-development/19725-netbookinstaller-8-4rc1.html

http://www.insanelymac.com/forum/topic/210871-guide-how-to-install-snow-leopard-1062-on-netbook-toshiba-nb200/

 

(τώρα κανονικά δεν θα έπρεπε να σου απαντήσω γιατί με την άσχημη κριτική που έκανες πέτυχες τον στόχο σου, τεσπα όμως ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι και εμείς για να τα θυμηθούμε πρέπει να κάτσουμε να τα ξαναδιαβάσουμε οπότε καλύτερα να το κάνει ο άμεσα ενδιαφερόμενος.)

 

Την Καλημερα μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γιατι το κανει αυτο, ξερει κανεις, δεν ειχα προβλημα τοσο καιρο.

Σε δυο δισκους (HDD) εχω:

1. Sierra

2. Windows 10.

 

Τα Windows τα εβαλα μολις (νεο φορματ) και δεν μπορουν να μπουταρουν με τις ρυθμισεις ACPI Mode του Bios.

Μου βγαζει μπλε οθονη με το Cartoon λυπημενο χαμογελο, και οταν φτασει εκει κανει Reboot.

 

Οταν ομως δεν εχω τα δυο ACPI στο Bios, και το εχω σε Default και IDE τοτε μπουταρουν κανονικα.

 

Kαπου διαβασα να βγαλω την CMOS μπαταρια για λιγο, αλλα δεν μπορω να την βγαλω γιατι εμποδιζει η καρτα γραφικων εκει που ειναι και δεν τα παω καλα με το υλικο.

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το κανει αυτο, ξερει κανεις, δεν ειχα προβλημα τοσο καιρο.

Σε δυο δισκους (HDD) εχω:

1. Sierra

2. Windows 10.

 

Τα Windows τα εβαλα μολις (νεο φορματ) και δεν μπορουν να μπουταρουν με τις ρυθμισεις ACPI Mode του Bios.

Μου βγαζει μπλε οθονη με το Cartoon λυπημενο χαμογελο, και οταν φτασει εκει κανει Reboot.

 

Οταν ομως δεν εχω τα δυο ACPI στο Bios, και το εχω σε Default και IDE τοτε μπουταρουν κανονικα.

 

Kαπου διαβασα να βγαλω την CMOS μπαταρια για λιγο, αλλα δεν μπορω να την βγαλω γιατι εμποδιζει η καρτα γραφικων εκει που ειναι και δεν τα παω καλα με το υλικο.

προφανώς εννοείς AHCI και όχι ACPI ε;

Αν ναι τα windows θα τα εγκαταστήσεις αφού πρωτα το αλλάξεις σε AHCI mode και όχι μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς εννοείς AHCI και όχι ACPI ε;

Αν ναι τα windows θα τα εγκαταστήσεις αφού πρωτα το αλλάξεις σε AHCI mode και όχι μετά.

Ωπ AHCI ειναι... σωστα!

 

Τα εγκατεστησα με IDE, πως το καταλαβες;

Δεν πετυχεναι η εγκατασταση οταν το ειχα σε AHCI και το γυρισα μετα σε IDE.

Να ξαναδοκιμασω νεα εγκατασταση με AHCI ε, αλλιως δεν σωζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ναι τα windows θα τα εγκαταστήσεις αφού πρωτα το αλλάξεις σε AHCI mode και όχι μετά.

Ωραια αυτο που λες ηταν το προβλημα, εκανα νεα εγκατασταση με AHCI και ολα καλα.

Το ειχα σκεφτει αλλα δεν το πιστευα, ελεγα θα βρεθει καποια αλλη λυση. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα καταφερω να bootαρω σε Dell optiplex 780.

 

To θεμα μου ειναι οι drivers τωρα. Δεν εχω ηχο και την αναλυση απο την καρτα γραφικων. Αυτα πως τα περναω; 

 

Επισης δεν καταφερα να bootαρω απο τον SSD, το κανω μονο μεσα απο το στικακι, καμια λυση; Η γραφικων ειναι asus 210 sl tc1gd3 l

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καρτα γραφικων δεν ξερω.

Για ηχο κατεβασε το DPCIManager https://sourceforge.net/projects/dpcimanager/ για να δεις ποια καρτα ηχου εχεις (πχ εγω εχω Realtek ALC888S-VD) και μετα ανοιξε το Multibeast για να κανεις απο εκει εγκατασταση τον οδηγο του ηχου σου.

 

Απ το Multibeast μπορεις να εγκαταστησης και κανα δυο απαραιτητα .kext για να μπορεις να εκκινεις και απ τον δισκο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω μονο οτι δεν γνωριζω πολλα και δεν θελω να κανω καποια ζημια.

Και μενα τα παιδια εδω με βοηθησαν περσι.

 

Φιλε δεν θυμαμε πως ακριβως γινεται η δουλεια. Νομιζω (στην περιπτωση μου τοτε) ανοιξα Multibeast και απλα τσεκαρα και ετρεξα Legacy Bios (στην περιπτωση σου ισως UEFI) και εγκαθιστα μονο του τα απαραιτητα για να μπουταρεις, αν δεν κανω λαθος ειναι το FakeSMC αυτο που κανει την δουλεια.

 

EDIT:

Ανοιξε το Multibeast και κοιτα να ειναι ειναι στην καρτελα ''Quick Start'', απο εκει διαλεξε ''UEFI Boot Mode'' η ''Legasy Boot Mode'' (αναλογα με το Bios που εχεις) και μετα συνεχιζεις διπλα στην καρτελα ''Drivers'' εκει θα εγκαταστησεις ''Audio Drivers.''

Μετα πανε διπλα στην καρτελα ''Bootloaders'' και τικαρε στον καταλληλο Clover, και μετα πας ''Build'' και πατας ''Install'' και κανεις Reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία φίλε μου θα το δοκιμάσω. Κ τι ζημιά, σιγά. Αφού πειράματα κάνω ακόμα.

 

Απλά πρέπει να βρω κ για την γραφικών γιατί πόνεσαν τα μάτια μου από την ανάλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κάρτα γραφικών χρειάζεται να ξέρουμε αρχικά ποια έκδοση osx έχεις βάλει και με ποιον bootloader προσπαθείς να εκκινήσεις το σύστημα (πρέπει να ξεκινάει χωρίς στικακι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, χθες το βράδυ κάθισα και εγκατέστησα MacOS Sierra στον Desktop μου με Motherboard:  Gigabyte H61M-USB3H και Pascal GPU. Ενώ όλα λειτουργούν μέχρι στιγμής δίχως προβλήματα, δεν βγάζω άκρη με τον ήχο αφού δεν εντοπίζει καμία συσκευή ήχου. Υπάρχει κάποια λύση;  

 

Edit: Σύμφωνα με το Site της Gigabyte το Audio Κομμάτι είναι

 

  1. Realtek ALC887 codec
  2. High Definition Audio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...