Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα warnings δε μας πειράζουν ιδιαίτερα. Τα errors όμως ναι. Ειδικά το maciASL αν έχει errors δεν κάνει save σε αρχείο aml.
Επίσης ανάλογα την έκδοση ACPI που έχεις ορίσει στο maciASL χειρίζεται διαφορετικά τα warnings ή τα errors (πχ κάποια δεν τα βλέπει καν σα λάθη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα warnings δε μας πειράζουν ιδιαίτερα. Τα errors όμως ναι. Ειδικά το maciASL αν έχει errors δεν κάνει save σε αρχείο aml.

Επίσης ανάλογα την έκδοση ACPI που έχεις ορίσει στο maciASL χειρίζεται διαφορετικά τα warnings ή τα errors (πχ κάποια δεν τα βλέπει καν σα λάθη)

Kατ΄ αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον σου να με βοηθήσεις.Το DSDT το έκανα από το AIDA64 στα Windows διότι ειχα ακούσει ότι ενδέχεται να μην δημιουργηθεί σωστά απο το maciASL.Επίσης ακόμα και εάν λειτουργει σωστά (Δηλαδή δεν δημιουργεί προβλήματα κατα την εκκίνηση) δεν μπορώ να διορθώσω με τίποτα το Sleep Mode και το shutdown (κάνει επανεκκίνηση). Αυτό εμφανίστηκε έπειτα απο ένα τροποποιημένο kext για τους Xeon σε 775 motherboards (VoodooTSCSync λέγεται και δεν ειναι αυτό του Multibeast, θα το παραθέσω για όποιον το χρειαστεί) Μήπως γνωρίζεις κάποια λύση;

VoodooTSCSync.kext.zip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το συγκεκριμένο kext δεν το γνωρίζω γιατί δεν έστησα ποτέ hack με xeon σε μητρική 775.

Υπάρχουν όμως διάφορα patches που μπορείς να εγκαταστήσεις στο dsdt σου τα οποία διορθώνουν restart issues. Απλά πρέπει να προσθέσεις το repository στο maciasl (ουσιαστικά να ορίσεις τη διεύθυνση από όπου θα "τραβήξει" τα patches) για να μπορέσεις να τα εφαρμόσεις.

 

Επίσης dsdt dump μπορείς να κάνεις και από τον clover στην εκκίνηση του υπολογιστή πατώντας το f4 πριν φορτώσει το λειτουργικό σου (με την προυπόθεση ότι χρησιμοποιείς clover bootloader) απλά θυμίσου να σβήσεις το παλιό dsdt πριν το κάνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα,

Θελω να απενεργοποιησω την gtx καρτα και να ξεκινησω με τα ενσωματωμενα γραφικα του i5, HD 530 σε Sierra.

Bαζω στη bios να χρησημοποιει τα γραφικα απο τον επεξεργαστη, αλλα μου βγαζει μαυρη οθονη. Δοκιμασα και στο clover να ξετικαρω το invidiaweb. Tιποτα.

 

Καμμια ιδεα; βοηθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Θελω να απενεργοποιησω την gtx καρτα και να ξεκινησω με τα ενσωματωμενα γραφικα του i5, HD 530 σε Sierra.

Bαζω στη bios να χρησημοποιει τα γραφικα απο τον επεξεργαστη, αλλα μου βγαζει μαυρη οθονη. Δοκιμασα και στο clover να ξετικαρω το invidiaweb. Tιποτα.

 

Καμμια ιδεα; βοηθεια;

 

Δοκίμασε όταν κάνεις boot να βάλεις nv_disable=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε όταν κάνεις boot να βάλεις nv_disable=1

 

Το δοκίμασα στο clover config, άλλα μου βγάζει μαύρη οθόνη με έναν κέρσορα πάνω αριστερά.

Δεν μπορώ να κάνω τίποτα, ούτε να γράψω ούτε να το προχωρήσω.

 

Τελικά έβγαλα την κάρτα τελείως και τότε ξεκίνησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μηχάνημα με ga z170x ultra gaming, και με sierra 10.12.4

άλλαξα την κάρτα γραφικών με μια Msi gtx 1050 ti και έχω το περίεργο.

 

Δεν μπορώ να μπω σε bios.

Tο μηχάνημα ξεκινάει κανονικά, άλλα μέχρι να βγει το μήλο έχω μαύρη οθόνη.

Πατώντας del. δεν κάνει τίποτα.

 

Καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.....θα ηθελα να ρωτησω γινεται να κανω εγκατασταση mac os ( hackintosh sierra/ el capitan ) με rx 460 και amd fx 6300?? ευχαριστω εκ των προτερων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα παιδια εχω εναν fx 8300 με gigabyte 970 gaming + nvidia gt710. Παιζει κανας οδηγος για να το στησω; ειμαι λιγο αρχαριος με το θεμα του hackintosh.. οποιος μπορει να βοηθησει θα του ημουν υποχρεος.. ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Λοιπόν, θέλω να κάνω hackintosh, το pc της υπογραφής μου. Διάβασα κάποια πράγματα, αλλά δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο για την μητρική μου. Το σημείο που κολλάω, είναι στο τροποποιημενο bios για την μητρική μου. Θα μπορούσατε να βοηθήσετε λίγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχω στησει sierra, ολα καλα αλλα η μια απο τις 3 οθονες δε δουλευει. Οι δυο ειναι με dp και η αλλη με hdmi. Δουλευει η μια dp και η hdmi. Αυτη που δεν αναβει δεν μπαινει σε power save, μενει ανοιχτη και ειναι μαυρη η εικονα. (Ο δεικτης του ποντικιου παει στην οθονη σαν να ειναι ενεργη)

 

Η καρτα γραφικων που εχω ειναι saphire r9280x toxic. Το προβλημα ειναι το framebuffer ή με εναν active ανταπτορα θα λυθει το θεμα;

 

Η μια οθονη ειναι 4k, και οι αλλες 1080 και 1200 αντιστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λάπτοπ θα προτείνατε για χρήση hackintosh; (μέχρι 1000ευρώ)

 

edit:

έχω ήδη ενα lenovo με τα εξής χαρακτηριστικά:

Μνήμη: 4gb

CPU: Intel® Core™ i5 CPU M 450 @ 2.40GHz × 4

GPU: Gallium 0.4 on NVA8 (αυτό δείχνει το ubuntu)

OS type: 64-bit

Disk: 200GB

 

Γίνεται να εγκαταστήσω τα hackintosh;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...