Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απ' όσο βλέπω εσένα έχει και ξεχωριστή κάρτα γραφικών nvidia και onboard intel. Δυστυχώς δε μπορείς να δουλέψεις με την nvidia οπότε θα πρέπει να την απενεργοποιήσεις μέσω του bios (αν γίνεται) και μετά να ακολουθήσεις Link.png Site: http://www.insanelymac.com/forum/topic/306694-lenovo-g560-guide-for-1095/">αυτόντον οδηγό .

Λίγο-πολύ έχετε παρόμοια specs και πιστεύω θα δουλέψει. Δεν είναι και ότι πιο εύκολο αν δεν το έχεις ξανακάνει οπότε θέλει υπομονή και διάβασμα. Λογικά θα χρειαστεί να αλλάξεις την wifi κάρτα με μια συμβατή (όπως και στον οδηγό που σου παραθέτω) και μιας και μιλάμε για lenovo θα χρειαστεί να φλασάρεις "ξεκλείδωτο" bios για το λάπτοπ σου γιατί δε θα ξεκινάει με άλλη κάρτα wifi πλην της δικής του.

 

τότε ξεκίνα με ένα βασικό οδηγό και όπου κολλήσεις το βλέπουμε

Το θέμα μου είναι ότι στις asrock θέλει patched bios, και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο για την δική μου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα μου είναι ότι στις asrock θέλει patched bios, και δεν βρίσκω κάτι τέτοιο για την δική μου

πως έφτασες στο συμπέρασμα ότι θέλει patched bios; δοκίμασες την εγκατάσταση και βγάζει kernel panic; επειδή κάποιο asrock μοντέλο θέλει patched bios δε σημαίνει ότι θέλουν όλα.

Ενδεικτικά θα σου πω ότι έχω στήσει osx σε asus μητρική με, και χωρίς, patched bios. Το μόνο που άλλαζε ήταν το kext για το power management του επεξεργαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως έφτασες στο συμπέρασμα ότι θέλει patched bios; δοκίμασες την εγκατάσταση και βγάζει kernel panic; επειδή κάποιο asrock μοντέλο θέλει patched bios δε σημαίνει ότι θέλουν όλα.

Ενδεικτικά θα σου πω ότι έχω στήσει osx σε asus μητρική με, και χωρίς, patched bios. Το μόνο που άλλαζε ήταν το kext για το power management του επεξεργαστή.

Οκ τότε, θα ξεκινήσω, και βλεπω
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..και προχωράμε.
Ακόμα ένα καινούριο MacOS λειτουργικό,
Ακόμα ένα καινούριο chipset (Ζ270)
Ακόμα ένα καινούριο σύστημα αρχείων (APFS)

 

post-227308-0-14704800-1497074870_thumb.jpeg

 


Συστημα αρχειων APFS...

Γνωριζεις κατι, εννοω αν θα υπαρξη προβλημα σε hdd δισκους.

 

macOS High Sierra...

Γινεται και αναβαθμιση, οπως κανουμε τωρα π.χ απο 10.12.04 σε 10.12.05 (σε hackintosh) η θα χρειαστει καθαρο install;

 

Οι ερωτήσεις σου ειναι ακόμα πολυ πρώιμες θα τα ξέρουμε σε κανένα μήνα με την κυκλοφορία και των επόμενων Beta.

 

Γίνεται upgrade on the fly εφόσον το χρήστης εχει την απαιτούμενη φυσικά εμπειρία να κανει τις απαιτούμενες αλλαγές πριν,

Εγώ αναβάθμιση απο Sierra το έκανα και με αναβάθμιση και στο σύστημα αρχείων που δεν είναι υποχρεωτική,αλλα υπάρχει ερώτηση αν θέλεις να προχωρήσεις σε αυτή κατά την εγκατάσταση.

Τα καλά νέα είναι ότι πολλοί nVme δουλεύουν πλέον OOB .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Αποτελεί κριτήριο το να τρέχει γρήγορα και ομαλά to macOS sierra μέσα απο το VMware, ώστε να προβώ στην πλήρη εγκατάσταση του macOS στο laptop; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ερωτήσεις σου ειναι ακόμα πολυ πρώιμες θα τα ξέρουμε σε κανένα μήνα με την κυκλοφορία και των επόμενων Beta.

 

Γίνεται upgrade on the fly εφόσον το χρήστης εχει την απαιτούμενη φυσικά εμπειρία να κανει τις απαιτούμενες αλλαγές πριν,

Εγώ αναβάθμιση απο Sierra το έκανα και με αναβάθμιση και στο σύστημα αρχείων που δεν είναι υποχρεωτική,αλλα υπάρχει ερώτηση αν θέλεις να προχωρήσεις σε αυτή κατά την εγκατάσταση.

Τα καλά νέα είναι ότι πολλοί nVme δουλεύουν πλέον OOB .

 

Ειναι νωρις σιγουρα, εχω σκοπο ομως να μην πειραξω τιποτα ακομη και αν βγει η νεα σταθερη εκδοση, μεχρι να συμβουλευτω απ αυτο το νημα.

 

Δεν γνωριζω την τεχνολογια nVme και OOB, δεν τα ξερω αυτα, αλλα αν εχει να κανει με την μητρικη μου τα πραγματα προς το παρον δεν ειναι και πολυ καλα γιατι μου εβγαλε ενα προβληματακι, ομως συνεχιζει να δουλευει το PC με Sierra και Windows κανονικα.

Αν θες διαβασε λιγο την συζητηση εδω για το προβλημα μου:

http://www.insomnia.gr/topic/644637-%CE%B8%CE%B5%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-ram/page-2

Μονο που δεν μπορεσα οικονομικα να αγορασω ram και εμεινα οπως ειναι δουλευωντας σε αυτα τα σλοτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Προσπάθησα να περάσω και εγώ το macos sierra σε ένα Dell 3542 (i3-4005U , intel hd4400, 4gb RAM) , αλλά είχα ορισμένα προβλήματα :

 

1) Μου αναγνωρίζει μόνο 4mb για την κάρτα γραφικών. Έψαξα αλλά δεν βρήκα τον τρόπο να το διορθώσω.

2) Πιστεύετε οτί μπορώ να τρέξω τα sierra ικανοποιητικά σε αυτό το laptop ;

3) Μιας και δεν έχω πρόσβαση σε macos , πέρασα τα hackintosh μεσω win32diskimager kai raw. Υπάρχει άλλος τρόπος ;

 

Ευχααριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) αυτό σημαίνει ότι δεν έχει εγκατασταθεί σωστά η κάρτα γραφικών. Πιθανόν και με μια entry στο config του clover να το διορθώσει.

2) γενικά ναι, αλλά είναι υποκειμενικό αυτό. Ανάλογα και τις απαιτήσεις σου.

3) τώρα που έστησες hackint0sh μπορείς μέσα από αυτό να ξαναφτιάξεις το στικάκι σου μέσω terminal ή με unibeast ή όπως αλλιώς σε βολεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξερει κανεις γιατι οταν επιλεγω CustomLogo: ''Apple'' απ την καρτελα Boot του clover, (ενω περνω την ασπρη οθονη με γκρι μηλο στο boot) μετα δεν εχω συνδεση στο ιντερνετ;

Μηπως χρειαζεται καποια αλλαγη στο config.plist και οχι απο εκει που το κανω;

Επεξ/σία από fearless
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.. μια ερωτήσει που δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί από κάποιον . Το πρόβλημα με ibook  μαζί  με nvidia που εμφανίζει ένα διαφανές παράθυρο μήπως κανένας από εσάς έχει το ίδιο και βρήκε καμιά λύση ?. στο tonymac αναφέρεται κάπως έτσι NVIDIA Web Driver books Bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες! Μετά από πολύ καιρό και από πολλή προσπάθεια επέστρεψα! Έχω ένα toshiba nb200 το οποίο από ότι έχω δει στο Ίντερνετ υποστηρίζει hackintosh με μόνο μειονέκτημα ότι δεν δουλεύει η κάρτα wifi! Έτσι λοιπόν ακολούθησα αυτόν τον οδηγό που βρήκα και όπως φαίνεται από τα σχόλια είναι σωστός http://www.insanelymac.com/forum/topic/210871-guide-how-to-install-snow-leopard-1062-on-netbook-toshiba-nb200/ Αν και μου βγάζει κάποιο ερρορ το myhack προσπαθώ και το κάνω χειροκίνητα αλλά χωρίς καμμία επιτυχία! Επίσης δοκίμασα και με chameleon rc3 αλλά πάλι καμμία τύχη! Έχω βρει retail snow leopard και μέσω my hack έκανα bootable το USB από VMware στο οποίο τρέχω 10.11! Από ότι θυμάμαι που είχα δοκιμάσει παλιότερα bootάρει και όταν πάει να το εγκαταστήσει στον σκληρό κολλάει και μου βγάζει ερρορ uptime in nanoseconds! Τώρα με chameleon δεν bootarei καν! Επιλέγω από chameleon να bootarei και σε λίγα δευτερόλεπτα μου βγάζει πάλι αυτό το ερρορ! Κάνω κάτι λάθος;; μπορείτε να με βοηθήσετε;;

 


-Intel® Atom™ processor N280
-1,024 MB, DDR2 RAM (800 MHz)
-Mobile Intel® GMA 950

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καταφέρει να μπουταρω! Το θέμα μου τώρα είναι ότι κόλλησα στο βήμα! Ανοίγω το myhack για να κάνω install στον σκληρό αλλά δεν μου εμφανίζει καν τον σκληρό! Μόνο το USB! Ενώ όλο το σύστημα εμφανίζει διαβάζει κανονικά τον hard drive! Χρειάζεται να κάνω κάποιο partition? Και πως μπορώ να επικόλλησω κάτι στο root? Ποια είναι η διαδρομή του root? Έχω πάρει δικαιώματα super user!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...