Προς το περιεχόμενο

Mac OS X σε non-apple υπολογιστές


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

44 λεπτά πριν, sheldon_cooper είπε

Movie maker με vt-d capable pc το βάζεις σε unraid κάνεις passthrough την κάρτα γραφικών και καθάρισες!

Με VT-D capable βάζεις ενα bootflag και καθάρισες το προβλημα όμως δεν ηταν αυτό για το οποιο έγραψα τα παραπάνω.

Πάγωμα και μετα ουτε καν login υποδηλώνει πολλά περισσότερα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 5,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Γεια σας παιδιά. Μια γνώμη όποιος ξέρει.

Έχω να ασχοληθώ με Mac OSX μια διετία (είχα Macbook Aluminum Late 2018) οπότε ψηνόμουν να ξαναμπώ στο κόλπο. Αρχικά παρήγγειλα ένα Mac Mini 2018 με i7 αλλά είδα ότι σε παρόμοια τιμή, με λίγα παραπάνω λεφτά έπαιρνα PC τέρας που θα μου επέτρεπε να ξαναμπώ στο PC gaming και να έχω και Mac.

Λέω να παραγγείλω τα παρακάτω. Με λίγο ψάξιμο που έκανα φαίνεται ότι θα είμαι οκ. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι δε μου έχει ξεφύγει κάτι;

 

image.thumb.png.b9f6cb4461cc35d57db0808f260a93fc.png

 

Επίσης θα πάρω TP-Link Archer T9E 802.11AC AC1900 γιατί εκεί που θα είναι το PC δεν έχω πρόσβαση σε ethernet και για κάρτα γραφικών λέω να πάω σε Vega 64.  Προτείνεται κάποια συγκεκριμένη έκδοση;

Επίσης έβαλα δύο 250GB Samsung Evo 970 επειδή θέλω έναν για Windows και ένα για Mac OSX.

Επίσης το monitor που θα έχω μέσα στις επόμενες μέρες είναι το BenQ EW3270U.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από Merdock
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Merdock είπε

Γεια σας παιδιά. Μια γνώμη όποιος ξέρει.

Έχω να ασχοληθώ με Mac OSX μια διετία (είχα Macbook Aluminum Late 2018) οπότε ψηνόμουν να ξαναμπώ στο κόλπο. Αρχικά παρήγγειλα ένα Mac Mini 2018 με i7 αλλά είδα ότι σε παρόμοια τιμή, με λίγα παραπάνω λεφτά έπαιρνα PC τέρας που θα μου επέτρεπε να ξαναμπώ στο PC gaming και να έχω και Mac.

Λέω να παραγγείλω τα παρακάτω. Με λίγο ψάξιμο που έκανα φαίνεται ότι θα είμαι οκ. Μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει ότι δε μου έχει ξεφύγει κάτι;

image.thumb.png.b9f6cb4461cc35d57db0808f260a93fc.png

Επίσης θα πάρω TP-Link Archer T9E 802.11AC AC1900 γιατί εκεί που θα είναι το PC δεν έχω πρόσβαση σε ethernet και για κάρτα γραφικών λέω να πάω σε Vega 64.  Προτείνεται κάποια συγκεκριμένη έκδοση;

Επίσης έβαλα δύο 250GB Samsung Evo 970 επειδή θέλω έναν για Windows και ένα για Mac OSX.

Επίσης το monitor που θα έχω μέσα στις επόμενες μέρες είναι το BenQ EW3270U.

Ευχαριστώ.

Απ'ότι είδα σε ένα αντίστοιχο build, είσαι κομπλέ.

Βέβαια μην κάνεις τπτ βλακείες και μπλέξεις με unibeast κ τέτοια, καθαρή vanilla εγκατάσταση του λειτουργικού να κάνεις. Εδώ ένα αντίστοιχο build με οδηγίες για καθαρή εγκατάσταση, benchmarks κλπ.

https://hackintosher.com/builds/gigabyte-z390-aorus-ultra-i7-9700k-vega-64-hackintosh-build-guide/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτοιμο και με το τελευταίο update 10.14.4, όσοι προχωρήσετε στην αναβάθμιση, ελέγξτε να είναι ενημερωμένα όλα σας τα kext και κυρίως το Whatevergreen, Lilu και AppleALC όπως και να είστε στην τελευταία έκδοση του Clover - 4895. 

 

 

Screenshot 2019-03-26 at 18.06.26.jpg

Επεξ/σία από jimmakosapple
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Έτοιμο και με το τελευταίο update 10.14.4, όσοι προχωρήσετε στην αναβάθμιση, ελέγξτε να είναι ενημερωμένα όλα σας τα kext και κυρίως το Whatevergreen, Lilu και AppleALC όπως και να είστε στην τελευταία έκδοση του Clover - 4895. 

Screenshot 2019-03-26 at 18.06.26.jpg

Διαβαζω για προβληματα με headless igpu hd630 και 18,3 smbios. Ακριβως οπως ειμαι εγω. Λεω να περιμενω λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nextsak είπε

Διαβαζω για προβληματα με headless igpu hd630 και 18,3 smbios. Ακριβως οπως ειμαι εγω. Λεω να περιμενω λιγο

Έτσι ακριβώς είμαι κι εγώ, με 8700Κ και RX 580 και όλα δουλεύουν μια χαρά και το Quicksync. 

 

 

Screenshot 2019-03-26 at 20.47.50.png

Screenshot 2019-03-26 at 20.48.21.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jimmakosapple είπε

Έτσι ακριβώς είμαι κι εγώ, με 8700Κ και RX 580 και όλα δουλεύουν μια χαρά και το Quicksync. 

Screenshot 2019-03-26 at 20.47.50.png

Screenshot 2019-03-26 at 20.48.21.png

Καλά που μου το είπες. Θα δοκιμάσω πρωτα στον ssd και αν ολα πανε καλα το περναω κ στον κεντρικο nvme

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα - νομίζω είμαι εντός θέματος - πως ζητάω πίσω τα λεφτά από μια ε φ α ρ μ ο γ ή επεξεργασίας φωτογραφιών με φίλτρα που ήταν δοκιμαστική για μία εβδομάδα και μου τράβηξε τώρα κάπου ε ί κ ο σ ι ευρώ ;; ως προς ετήσια συνδρομή

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, nextsak είπε

Έτοιμο και από έμενα το 10.14.4. Clover 4910 και update όλα τα τελευταία kext. Smbios 18.3 

Screenshot 2019-04-02 at 14.10.05.png

Περιμένω το update του clover configurator τώρα που βγήκαν οι νέοι iMac με τους νέους επεξεργαστές, που λογικά θα υπάρχει και ο 8700K μέσα με νέο SMBIOS και αν θα έχουμε καλύτερες επιδόσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, εχω καιρο να ασχοληθω ,εχω μεινει με mac os sierra και δεν εκανα μεταβαση στο high sierra λογω των προβληματων που κατα διαστηματα εμφανιζε στα γραφικα με την GTX660 που εχω

Ερωτηση, το mojave πως τα παει με την gtx660? επισης με corei5 πρωτης γενιας (2010), SSD 240 GB  και ram ddr3 8 gb πως τα παει σε σχεση με το mac os sierra που εχω τωρα?

Επεξ/σία από pc_admin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλώς σας βρήκα :D Μου χάρησαν έναν δίσκο SSD 120GB και είπα να πειραματιστώ σε Dual Boot

Motherboard: Asus M81M-K

CPU:Intel core i5 4590

GPU:Gigabyte gtx1060 6gb 

Ram:Corsair Vengeance 8gb 

SSD:Samsung 120GB

HDD:WD Blue 500GB

PSU: CoolerMaster Masterwatt 550W

Case:NZXT H500

CPU Cooler:Stock(όχι για πολύ ακόμη)

Μόνο που μου έχει μείνει είναι να κάνω να δουλέψει η Onboard κάρτα ήχου.Το σύστημα ρολάρει απίστευτα και η πρώτη επαφή με τα Mac με ενθουσίασε :P 

 

 

Στιγμιότυπο 2019-05-04, 3.16.44 μμ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει κανείς υπόψη καμιά περίπτωση (και αντίστοιχη λύση) με υπο-τροφοδότηση pci συσκευών (π.χ. wifi κάρτα σε λαπτοπ, στην περίπτωση μου) που μπορεί να προκαλεί flapping της συσκευής?

Πιο συγκεκριμένα, η wifi κάρτα του HP EliteBook 1040 G3 μου, ενώ αναγνωρίζεται κανονικά και συνδέεται στο internet, "ανεβοκατεβαίνει" (το βλέπω στο Network, από πράσινη γίνεται κίτρινη, και μετά πάλι πράσινη), έχει τρελό packet loss (πάνω από 10%) και μεγάλο latency (200-300ms στην επικοινωνία με το ρουτερ μου). Έχω διπλοτσεκάρει τα kext της κάρτας και δεν βλέπω πρόβλημα, άλλωστε η κάρτα αναγνωρίζεται κανονικά από το σύστημα. Την έχω δοκιμάσει και σε Ubuntu (live CD) και παίζει μια χαρά, οπότε δεν είναι θέμα hardware. Λέτε το πρόβλημα να είναι στο power management του συστήματος? Καμιά ιδέα?

Πιο λεπτομερής περιγραφή του προβλήματός μου: https://www.tonymacx86.com/threads/wifi-broadcom-bcm94352z-very-slow-high-latency-packet-loss-in-hp-elitebook-folio-1040-g3.276776/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στους απανταχού gurus των λειτουργικών. Έσκασα κι εγώ μύτη να σας πρήξω με τις ερωτήσεις μου μπας και βγάλω άκρη και κάνω το hp μου να δουλεύει mojave. Το laptop είναι αυτό https://support.hp.com/th-en/document/c03559797. Δώστε μου τα φώτα σας. Θα πάρει τα πάνω του με το mojave; Γίνετε; Αξίζει να ασχοληθώ; Να πω ότι έχω και ένα imac 21,5 mid 2014 αλλά και ένα pc που λειτουργεί σαν εξομοιωτής οδήγησης πλέον με playseat, υδραυλικό χειρόφρενο, 49άρα οθόνη κλπ κλπ. Το laptop το θέλω για on the go καταστάσεις και χρήση adobe bridge, lightroom και Photoshop (επαγγελματίας φωτογράφος), πράγμα που με τα 10άρια και την hd4000 απλά το έχω ξεχάσει. Τι λέτε; Αξίζει η δοκιμή; Θα δω προκοπή;

Επεξ/σία από Kostaskappa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα !

Υπαρχει συμβατότητα για το συγκεκριμένο laptop   Ή θα έχω θέματα !

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με hakintosh αλλά θα το προσπαθήσω !

https://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-omen-173-i7-8750h12gb1tb-and-128-gbgtx-1050-4gb-17-an120nv/prod9151535pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...